Рішення № 83599007, 13.08.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.08.2019
Номер справи
480/1816/19
Номер документу
83599007
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 серпня 2019 р. Справа № 480/1816/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Шевченко І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), в якій просив зобов`язати ГУ ПФУ в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за період з 01 січня 2018 року, з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого перераховується пенсія середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Свої вимоги мотивував тим, що відповідач протиправно відмовив у здійсненні перерахунку пенсії з 01.01.2018 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення для нарахування пенсії за 24 останніх календарних місяців служби, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Наголошує, що пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018, всупереч вимогам статей 13, 43, частини четвертої статті 63 та частини третьої статті 11 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ змінюють умови і норми пенсійного забезпечення військовослужбовців та порушують його права.

Ухвалою суду від 28.05.2019 вказану позовну заяву було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Позивач подав до суду додаткові пояснення (а.с.39-42), в яких наголосив, що відповідач, здійснюючи перерахунок раніше призначеної пенсії з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, не враховував всі види грошового забезпечення військовослужбовців, вичерпний перелік яких встановлений Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-XII від 20.12.1991, і які відображають умови, особливості військової служби кожної особи, яка має право на пенсію за вказаним Законом.

Відповідач, заперечуючи проти позову, подав до суду відзив на позов (а.с.48), в якому, з урахуванням поданих доказів, просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі, виходячи з того, що постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» визначила вичерпний перелік складових грошового забезпечення, з яких проводяться перерахунки пенсій, а саме: розмір окладу за посадою, військовим (спеціальним званням) та відсоткову надбавку за вислугу років. Вказаною постановою не передбачено включення до грошового забезпечення, з якого перераховується розмір пенсій, додаткових його видів за 24 місяці перед звільненням зі служби.

Згідно матеріалів пенсійної справи позивача розмір пенсії, що перерахований на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 19.10.2018 у справі №1840/3580/18, є більшим за розмір пенсії за результатами проведеного перерахунку на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103.

Вважає, що саме даною постановою №103 визначено умови, порядок та розміри перерахунку пенсій відповідних категорій осіб. Підстави для включення з 01.01.2018 до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії позивачу інших складових ніж ті, що визначено постановою №103, відсутні.

Від позивача до суду надійшла відповідь на відзив (а.с.58-69), в якій ОСОБА_1 просить позовні вимоги задовольнити та зазначив, що пункти 1,2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 (далі - Порядок №45), є протиправними та такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили відповідно до рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі 826/3858/18, залишеного без змін ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019.

Відповідно до частини восьмої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їхні усні пояснення. Судові дебати не проводяться.

Справа розглядається у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження на підставі пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України. У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив (ч.3 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України).

Дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи та об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вбачає необхідним позов задовольнити, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач до 21.09.2017 проходив службу у Сумському прикордонному загоні та наказом від 21.09.2017 №183-ОС виключено зі списків особового складу загону (а.с.16), а з 22.09.2017 ГУ ПФУ в Сумській області ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ) (а.с.15,17,50).

Позивач, не погоджуючись з відмовою відповідача у розрахунку пенсії на підставі грошового атестату від 22.09.2017 №86 та додатку до нього (а.с.23-24), до якого не включено щомісячну додаткову грошову винагороду, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 №889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії, Служби зовнішньої розвідки та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій», звернувся до суду.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 09.07.2018 у справі №818/224/18 дії Сумського прикордонного загону щодо не включення щомісячної додаткової грошової винагороди до грошового атестату та додатку до нього для обчислення пенсії визнано протиправними (а.с.28-30).

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 19.10.2018 у справі №1840/3580/18, що набрало законної сили 20.11.2018 (а.с.31-33), позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено, зокрема: визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Сумській області щодо відмови ОСОБА_1 , у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, суми щомісячної додаткової грошової винагороди у розмірі 54819,86грн., включеної до грошового атестату від 22.09.2017 №86 на виконання постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 09.07.2018 у справі №818/224/18; зобов`язано ГУ ПФУ в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за період з 22 вересня 2017 року, з урахуванням у складі його грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих ним сум щомісячної додаткової грошової винагороди згідно постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 №889, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

При цьому, ще до прийняття та набрання законної сили рішень у вказаних справах, 05.04.2018 відповідачем, на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова КМУ №103), постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30 серпня 2017р., позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018 з урахуванням трьох складових: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років 45%, без урахування середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці (а.с.51).

18.12.2018 відповідачем, на виконання вимог рішення Сумського окружного адміністративного суду від 19.10.2018 у справі №1840/3580/18 позивачу здійснено перерахунок пенсії з 22.09.2017 (до 01.01.2018) з урахуванням чотирьох складових: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років 35%, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці (а.с.20,50,52, 52).

18.12.2018 в це же день, відповідачем повторно здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018 на виконання Постанови КМУ №103, але без врахування середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці (а.с.54), та встановлено, що розмір пенсії, що перераховувався на виконання рішення суду є більшим за розмір пенсії, за результатами проведеного перерахунку на виконання Постанови КМУ №103, а відтак залишено розмір пенсії в раніше перерахованому розмірі (а.с.54).

27.02.2019 позивач звернувся із заявою до ГУ ПФУ в Сумській області, в якій просив здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2018 з урахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, мотивуючи в тому числі своє звернення тим, що судові рішення у справах №1840/3580/18 та №818/224/18 були прийняті після введення в дію Постанови КМУ №103 (а.с.25).

Листом від 18.03.2019 №379/С-11 ОСОБА_1 повідомлено, що середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням враховується виключно при призначенні пенсії, перерахунок здійснено згідно Постанови КМУ №103. Зазначена постанова визначила вичерпний перелік складових грошового забезпечення, з яких проводяться перерахунки пенсій, а саме: розмір окладу за посадою, військовим (спеціальним званням) та відсоткову надбавку за вислугу років. Нею не передбачено включення до грошового забезпечення, з якого перераховується розмір пенсій, додаткових його видів за 24 місяці перед звільненням зі служби (а.с.26).

Позивач, не погодившись із вказаною відмовою ГУ ПФУ в Сумській області, звернувся до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку відносинам, що в даному випадку склалися між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ст. 17 Конституції України, держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

У свою чергу, ч. 1 ст. 46 Конституції України, передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Суд зазначає, що спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон №62-ХІІ.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до вказаного Закону, затверджено Порядком № 45, відповідно до п.1 якого (в редакція станом на 01.01.2018) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Пізніше, з 23.02.2018 вказаний пункт був викладений в іншій редакції, у зв`язку із змінами, внесеними Постановою КМУ №103, відповідно до яких пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704 (далі - Постанова КМУ №704), затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу. Відповідно до п.2 Постанови КМУ №704 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Постановою КМУ №103, внесені зміни до Постанови КМУ №704 в частині набрання нею чинності, а саме Постанова КМУ №704 набирає чинності з 01.01.2018.

З врахуванням вищевикладеного слід дійти висновку, що з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою КМУ №704, у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року.

При цьому, відповідач, відмовляючи у здійсненні перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2018 з включенням до грошового забезпечення додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 місяці, посилається на те, що Постановою КМУ №103 не передбачено включення до грошового забезпечення, з якого перераховується пенсія, додаткових видів грошового забезпечення за останні 24 місяці.

Дійсно, згідно п.1 Постанови КМУ №103, чинної на час виникнення спірних правовідносин, було визначено обов`язок перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

В той же час, згідно ч.4 ст.78 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Право позивача на перерахунок та виплату пенсії з урахуванням у складі його грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих ним сум щомісячної додаткової грошової винагороди, зокрема, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 №889, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, встановлено вищевказаними судовими рішеннями Харківського апеляційного адміністративного суду та Сумського окружного адміністративного суду та не потребує доказування.

Так, зокрема, рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 19.10.2018 у справі №1840/3580/18 встановлено, що щомісячна грошова винагорода є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення, що включається до складу грошового забезпечення військовослужбовців відповідно до ч.2 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-ХІІ (далі - Закон №2011-ХІІ). Таким чином, вказані суми, на які нарахований єдиний внесок на загальнообов`язкове державне страхування, відносяться до грошового забезпечення військовослужбовців, в розумінні ч.3 ст.43 Закону №2262-ХІІ, пункту 7 Постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992, з розміру якого обчислюється пенсія.

При цьому, згідно з ч.2 ст.9 Закону №2011-XII до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: 1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення; 4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Відповідно до ч.1 ст.15 Закону №2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону №2262-ХІІ.

Згідно з ч.3 ст.43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

До 1 січня 2017 року перерахунок пенсії відбувався на підставі частини третьої статті 63 Закону N2262-XII, якою передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсії за цим Законом, або у зв`язку із введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 року N 1774-VIII (далі - Закон N 1774) внесені зміни в статтю 63 Закону N 2262-XII, згідно якого частина 3 Закону стала частиною 4 і сама ця частина Закону була змінена.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Аналіз ч.3 ст.43, ст.63 Закону №2262-ХІІ та Постанови КМУ №103 дає підстави для висновку, Законом №2262-ХІІ встановлюється, що пенсії обчислюються з розміру, в тому числі щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а Постановою КМУ №103 НЕ визначено обов`язку перерахувати пенсії з урахуванням, крім іншого, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, пункти 1 та 2 Постанови КМУ №103, встановлюють відсоткове зменшення виплати пенсії військовослужбовцям, звужують складові грошового забезпечення, які підлягають врахуванню при обрахунку пенсії позивачу, відтак звужують зміст вже існуючих його прав.

При цьому, варто відмітити, що статтею 1-1 Закону №2262-ХІІ визначено, що законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Відтак, всі підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі законів та за своїм змістом не повинні суперечити їм. Підпорядкованість таких актів законам закріплена у положеннях Конституції України.

Згідно ч.3 ст.113 Конституції України Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.

Статтею 6 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до ст.7 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.

У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Отже, у випадку суперечності норм підзаконного акту нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.

Норми Закону №2262-ХІІ мають вищу юридичну силу, ніж норми Постанови КМУ №103, які розвивають чи деталізують окремі положення зазначеного Закону, та не повинні суперечити положенням Закону. Відтак, застосування підлягають саме норми Закону №2262-ХІІ.

В свою чергу, правомірність пунктів 1, 2 Постанови КМУ №103 і редакції пункту 5 Порядку №45 та їх відповідність правовим актам вищої юридичної сили вже була предметом судового розгляду.

Зокрема, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 №826/3858/18, яке постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 залишене без змін та набрало законної сили, встановлено, що пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 є протиправними та такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили.

Крім того, Конституційний Суд України, надаючи офіційне тлумачення основних визначальних норм в сфері пенсійного забезпечення військовослужбовців, та деяких інших осіб (Рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 року № рп-4/2015) констатував: «Аналіз наведених положень Закону (2262-ХІІ) вказує на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсій (стаття 43), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (стаття 63)».

Також в даному Рішенні Конституційний Суд України наголосив, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.

Отже, відмова відповідача у здійсненні перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 з включенням до складу грошового забезпечення, з якого перераховується пенсія, середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, право на яку встановлено рішеннями Харківського апеляційного адміністративного суду та Сумського окружного адміністративного суду, не відповідає критеріям правомірності, визначеним ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України та є протиправною, а тому суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи вказане положення, суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Сумській області суму судового збору в розмірі 768,40грн., сплаченого ним за подання позовної заяви згідно квитанції від 21.05.2019 №242 (а.с.3).

Керуючись ст.ст. 90, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255, 295, 297, п.15.5 Розділу VІІ Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м.Суми, вул.Пушкіна, буд.1, код ЄДРПОУ 21108013) про зобов`язання вчинити дії - задовольнити.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого перераховується пенсія, середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м.Суми, вул.Пушкіна, буд.1, код ЄДРПОУ 21108013) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) в рахунок повернення сплачений при подачі позову судовий збір в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40коп.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складено 13.08.2019.

Суддя І.Г. Шевченко