
Справа № 420/2916/19
УХВАЛА
13 серпня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Кравченка М.М.;
за участі:
секретаря судового засідання - Кушкань Т.В.;
представника позивача - ОСОБА_1 ;
представник відповідача - не з`явився;
представника третьої особи - Балтак К.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяви представників Виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області та Комунального підприємства «Міське управління житлово-комунального господарства» Чорноморської міської ради Одеської області про закриття провадження у справі за позовом ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області, третя особа: Комунальне підприємство «Міське управління житлово-комунального господарства» Чорноморської міської ради Одеської області, про визнання протиправним та нечинним рішення від 21.12.2017 року № 422 з додатком № 31, -
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовом ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області, третя особа: Комунальне підприємство «Міське управління житлово-комунального господарства» Чорноморської міської ради Одеської області, про визнання протиправним та нечинним рішення від 21.12.2017 року № 422 з додатком № 31.
В судовому засіданні суд розглянув заяви представників Виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області та Комунального підприємства «Міське управління житлово-комунального господарства» Чорноморської міської ради Одеської області про закриття провадження у справі, оскільки Виконавчим комітетом Чорноморської міської ради Одеської області було прийнято рішення від 25.04.2019 року № 93 «Про втрату чинності рішення від 21.12.2017 р. № 422 «Про встановлення тарифів для населення на послуги з утримання будинків, та прибудинкових територій, які надаються КП «МУЖКГ», пунктом 1 даного рішення передбачено, що рішення Виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області від 21.12.2017 р. № 422 «Про встановлення тарифів для населення на послуги з утримання будинків, та прибудинкових територій, які надаються комунальним підприємством «МУЖКГ», вважати таким, що втратило чинність з 1 березня 2019 року, дане рішення було оприлюднене на офіційному веб-сайті Чорноморської міської ради.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.238 КАС України суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб`єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб`єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.
Згідно з ч.6 ст.7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані письмові докази, перевіривши матеріали справи, проаналізувавши законодавство, суд прийшов до висновку, що заяви представників відповідача та третьої особи про закриття провадження у справі є обґрунтованими та належать до задоволення з наступних підстав.
В позовній заві ОСОБА_2 просить суд визнати протиправним та нечинним рішення виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області № 422 від 21.12.2017 року з додатком до рішення № 31 про встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги житлового будинку АДРЕСА_1 .
Відповідно до ч.2 ст.55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до з ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Згідно з п.18 ч.1 ст.4 КАС України нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб`єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування.
Особливості провадження у справах щодо оскарження нормативно-правових актів органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування та інших суб`єктів владних повноважень передбачені ст.264 КАС України.
Відповідно до ч.2 ст.264 КАС України право оскаржити нормативно-правовий акт мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи, які є суб`єктом правовідносин, у яких буде застосовано цей акт.
Згідно з ч.3 ст.264 КАС України нормативно-правові акти можуть бути оскаржені до адміністративного суду протягом всього строку їх чинності.
Під час розгляду справи суд встановив, що з 01.05.2019 року в повному обсязі введено в дію Закон України від 09.11.2017 року № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги». З цієї дати визнано таким, що втратив чинність Закон України від 24 червня 2004 року № 1875-IV «Про житлово-комунальні послуги».
Згідно положень Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 року № 2189-VIII визначено нову класифікацію житлово-комунальних послуг, нову систему взаємовідносин, що виникатимуть у процесі надання та споживання цих послуг, передбачено різні моделі договірних відносин у сфері комунальних послуг, а також визначено особливості укладання, зміни і припинення договорів про надання комунальних послуг у багатоквартирному будинку, змінено підходи до формування тарифів на комунальні послуги та нарахування плати споживачам, запроваджено відповідальність за неналежне виконання договору як для виконавців комунальних послуг, так і для споживачів цих послуг.
Відповідно до положень ст.12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 року № 2189-VIII надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах.
Виконавчим комітетом Чорноморської міської ради Одеської області було прийнято рішення від 25.04.2019 року № 93 «Про втрату чинності рішення Виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області від 21.12.2017 року № 422 «Про встановлення тарифів для населення на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій, які надаються КП «МУЖКГ».
Пунктом № 1 даного рішення передбачено, що рішення Виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області від 21.12.2017 року № 422 «Про встановлення тарифів для населення на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій, які надаються КП «МУЖКГ», вважати таким, що втратило чинність з 01.03.2019 року.
Вказане рішення було оприлюднене на офіційному веб-сайті Чорноморської міської ради Одеської області 06.05.2019 року.
При цьому, ОСОБА_2 звернулася до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області з метою оскарження рішення від 21.12.2017 року № 422 з додатком № 31 лише 13.05.2019 року, тобто після втрати ним чинності.
Рішенням Конституційного Суду України у справі № 3-рп/2003р від 30.01.2003 року визначено, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах.
Об`єктом судового захисту є права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб. Адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав у сфері публічно-правових відносин. Вирішуючи спір, суд повинен пересвідчитись у належності особи, яка звернулась за судовим захистом, відповідного права або охоронюваного законом інтересу, встановити чи є відповідне право або інтерес порушеним, а також визначити чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача.
З урахуванням зазначеного, оскільки відповідачем - суб`єктом владних повноважень Виконавчим комітетом Чорноморської міської ради Одеської області фактично повністю відновлені законні права та інтереси ОСОБА_2 ще до звернення до суду з позовом, шляхом прийняття рішення від 25.04.2019 року № 93 «Про втрату чинності рішення Виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області від 21.12.2017 року № 422 «Про встановлення тарифів для населення на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій, які надаються КП «МУЖКГ», тому визнання протиправним та нечинним в судовому порядку нечинного рішення виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області № 422 від 21.12.2017 року з додатком до рішення № 31 про встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги житлового будинку АДРЕСА_1 не породжуватиме правових наслідків.
За таких обставин, суд вважає за необхідне закрити провадження у справі.
Відповідно до ч.2 ст.238 КАС України про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету. Ухвала суду про закриття провадження у справі може бути оскаржена.
Згідно з ч.2 ст.239 КАС України у разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.
Відповідно до квитанції від 13.05.2019 року № 0.0.1350275763.1 ОСОБА_2 сплатила судовий збір за подання позову в сумі 769,00 грн.
Згідно з п.5 ч.1 ст.7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв`язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
З урахуванням зазначеного, суд вважає за необхідне повернути ОСОБА_2 суму сплаченого судового збору за подання позову у розмірі 769,00 грн.
Керуючись ст.ст.238, 239, 243, 248 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. Задовольнити заяви представників Виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області та Комунального підприємства «Міське управління житлово-комунального господарства» Чорноморської міської ради Одеської області про закриття провадження у справі.
2. Закрити провадження у справі № 420/2916/19 за позовом ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області (просп. Миру, 33, м. Чорноморськ, Одеська обл., 68003, ідентифікаційний код 04057043), третя особа: Комунальне підприємство «Міське управління житлово-комунального господарства» Чорноморської міської ради Одеської області (вул. Олександрійська, 2-Б, м. Чорноморськ, Одеська обл., 68002, ідентифікаційний код 03363789), про визнання протиправним та нечинним рішення від 21.12.2017 року № 422 з додатком № 31.
3. Повернути ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з Державного бюджету України сплачену суму судового збору за подання позову в розмірі 769 (сімсот шістдесят дев`ять) гривень за квитанцією від 13.05.2019 року № 0.0.1350275763.1.
Порядок і строки оскарження ухвали визначаються ст.ст.293, 295 КАС України.
Ухвала набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.256 КАС України.
Повний текст ухвали складено 13 серпня 2019 року.
Суддя М.М. Кравченко