
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м.Харків
07 серпня 2019 р. справа №520/5470/19
Харківський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Мар`єнко Л.М.,
при секретарі судового засідання - Говтві Д.В.,
за участю: позивача - ОСОБА_1 , представника позивача - ОСОБА_2 ,
представника відповідача - Шапошника С.С.,
розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін адміністративну справу за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
До Харківського окружного адміністративного суду звернулася Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Харківській області, в якому просила суд, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог: визнати протиправним та скасувати рішення №0026955706 від 20.03.2019 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яке було винесено начальником Київського управління ГУ ДФС у Харківській області Клімовою О.Є. відносно ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на загальну суму 9669,76 грн.
В обґрунтування позовних вимог позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, є помилковим та необґрунтованим, оскільки позивачем своєчасно внесені суми з єдиного внеску визначені позивачем у податковій звітності з єдиного внеску за 2013 рік, що подані до податкового органу в паперовій формі.
Відповідач проти позову заперечував, від представника відповідача - Шапошника С.С. через канцелярію суду надійшов письмовий відзив на позов, в якому представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що відповідач під час прийняття оскаржуваного рішення діяв у спосіб та у межах визначеному чинним законодавством.
Позивач - ОСОБА_1 та його представник - ОСОБА_2 в судовому засіданні підтримали позовні вимоги в повному обсязі, просили їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача - Шапошник С.С. у судовому засіданні заперечував проти позову, просив відмовити у його задоволенні, посилаючись на обставини, наведені у письмовому відзиві на позов.
Заслухавши пояснення позивача та представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа - підприємець (далі - ФОП ОСОБА_1 ) з 19.06.2003, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця (а.с.10). Перебуває на податковому обліку як платник податків, є платником єдиного внеску, що підтверджується свідоцтвом платника єдиного податку серії НОМЕР_2 (а.с.11).
Відповідно до матеріалів справи, податковим органом винесено рішення №0026955706 від 20.03.2019, яким застосовано штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в загальному розмірі 9669,76 грн, в т.ч. штраф за період з 22.10.2013 до 16.07.2015 у розмірі 858,10 грн (10%) та за період з 21.01.2015 до 09.01.2019 у розмірі 4168,41 грн (20%), а також пеня у розмірі 4643,25 грн (а.с.12).
Суд зазначає, що на підставі викладеного позивач звернувся до відповідача з заявою про скасування вказаних штрафних санкцій, оскільки згідно акту звірки з ЄСВ, позивачем сплачено ЄСВ в повному обсязі, через що нарахування штрафу та пені є помилковим. У зв`язку з чим просила переглянути штрафні санкції та пеню (а.с.25).
У відповідь на вказане звернення податковим органом направлено лист від 15.04.2019 №7658-47/03, в якому зазначено, що позивачем було надано до управління звіти про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2011, 2012 роки (Додаток 5, табл.1) без нарахування єдиного соціального внеску. Згідно наданого фізичною особою-підприємцем звіту про нарахування суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2012рік (Додаток 5, табл.2) нарахований єдиний соціальний внесок за період січень, березень-липень. жовтень - грудень-3017.53грн. Водночас, у вказаному листі вказано, що згідно Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", ФОП управлінням було зроблено розрахунок суми єдиного соціального внеску для фізичної особи - підприємця, який обрав спрощену систему оподаткування з січня по червень 2013р. на суму 2388,06грн. Сплачено внесків за фізичну особу - підприємця за період з 01.01.2011 по 30.09.2013 у сумі 5405,59грн. Станом на 01.10.2013 згідно картки особового рахунку за ФОП переплата по єдиному соціальному внеску відсутня (а.с.26).
Судом встановлено, що рішення №0026955706 від 20.03.2019 позивачем було оскаржено в адміністративному порядку до ГУ ДФС у Харківській області (а.с.27-29).
Листом ГУ ДФС у Харківській області від 13.05.2019 №12141/ФОП/20-40-57-06-22 (а.с.30-34, вказана скарга позивача була залишена без розгляду, у зв`язку з порушенням строку на її подання.
Перевіряючи правомірність оскаржуваного рішення №0026955706 від 20.03.2019 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, суд зазначає наступне.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) страхувальниками, нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів Державною фіскальною службою України та її територіальними органами, а також порядок, строки подання звіту до фіскальних органів та І його форму визначає та встановлює Закон України від 08.07.2010 № 2464-УІ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон № 2464-УІ) та Порядок формування, та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом № 435 від 14.04.2015 року із змінами та доповненнями, внесеними наказом Міністерства фінансів України від 11.04.2016 року № 441 (далі - Порядок).
Платники єдиного внеску зобов`язані своєчасно та в повному обсязі нараховувати. обчислювати і сплачувати єдиний внесок (п. 1 ч.2 ст. 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування").
Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника (ч. 12 ст.9Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування").
Згідно п.1 Розділу III Порядку № 435, такі страхувальники у частині подання Звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, надбавки, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування зобов`язані формувати та подавати до органів доходів і зборів Звіт протягом 20 календарних днів, що настають за останнім днем звітного періоду.
Пунктом 2 ч.1 ст.1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" визначено, що єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством.] прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами4 загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Згідно п.6 ч.1ст.1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до ч.3 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Сума недоїмки не підлягає списанню (ч.7 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування").
На сумунедоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу (ч. 10 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування").
Нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно (ч. 13 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування").
Частиною 1 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" визначено, що платниками єдиного внеску є: фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців).
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у стром встановлені Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" є недоїмкою та стягується з нарахуванням пені застосуванням штрафів.
Відповідно до ч. 4 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Згідно ч. 6 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Відповідно до п. 6 та п.7 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", органи доходів і зборів мають право застосовувати фінансові санкції, передбачені цим Законом; стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску.
Згідно п. 300.1 ст.300 ПК України, платники єдиного податку несуть відповідальність відповідно до цього Кодексу за правильність обчислення, своєчасність та повноту сплати сум єдиного податку, а також за своєчасність подання податкових декларацій.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем щорічно подавалися звіти про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску фізичними особами - підприємцями, зокрема, за 2013 рік в паперовій формі, що підтверджується таблицею 2. "Нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування фізичними особами - підприємцями, які обрали спрощену систему оподаткування". Отримання вказаного звіту податковим органом підтверджується відповідною розпискою про одержання звіту територіальним органом доходів і зборів, з датою реєстрації 23.01.2014. Вказаний звіт та розписка були оглянуті в судовому засіданні в оригіналі.
Згідно вказаної звітності позивачем визначено суму, на яку нараховується єдиний внесок в розмірі 1147 грн за період з січня по листопад 2013 року, включно та за грудень 2013 року в розмірі 1218 грн. Загальна суму склала 13835 грн (а.с. 23).
Згідно платіжних документів, за період здійснення підприємницької діяльності позивачем щоквартально сплачувалися внески з ЄСВ у відповідності до звітної документації, що підтверджується квитанціями за період з 2013 р. по 2019 р. (а.с.14-22).
Проте, виходячи із даних, які внесені відповідачем до інтегрованої картки вбачається, що податковим органом було допущено помилку при внесені даних зі звіту позивача за 2013 рік, поданого у паперовій формі, в електронну форму, у зв`язку з чим виникла недоїмка.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до п. п. 1, 3 ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень суб`єктів владних повноважень, суди перевіряють, зокрема, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 20.03.2019 №0026955706 є необґрунтованим, через що позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, суд присуджує позивачу з Головного управління ДФС у Харківській області за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті судового збору у розмірі 768,40 грн, що підтверджується квитанцією від 28.05.2019 №14 (а.с.4).
Щодо витрат пов`язаних з правничою допомоги судом встановлено наступне.
Відповідно до положень ст. 134 КАС України, за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката (ч. 2 ст. 134 КАС України).
Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат (ч. 3 ст. 134 КАС України).
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (ч. 4 ст. 134 КАС України).
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи (ч. 5 ст. 134 КАС України).
З огляду на викладене, суд, вирішуючи питання про визначення розміру витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами, виходив зі складності справи та обсягу наданих адвокатом послуг позивачу, часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (послуг).
На підтвердження понесених позивачем витрат з правничої допомоги до матеріалів справи надано договір про надання правової допомоги від 12.04.2019, попередній розрахунок вартості правової допомоги, акт виконаних робіт(наданих послуг), квитанція до прибуткового касового ордера.
Враховуючи складність справи, складені адвокатом в рамках даної адміністративної справи документи та час, витрачений адвокатом на виконання відповідних робіт, а також представництво інтересів у судовому засіданні, обсяг наданих адвокатом послуг, суд дійшов висновку про те, що заява про відшкодування позивачу судових витрат, пов`язаних з правничою допомогою адвоката, підлягає задоволенню.
Таким чином, суд присуджує позивачу з Головного управління ДФС у Харківській області за рахунок бюджетних асигнувань витрати ппо оплаті професійної правничої допомоги у розмірі 6250 грн.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати рішення Київського управління ГУ ДФС у Харківській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 20.03.2019 №0026955706.
Стягнути з Головного управління ДФС у Харківській області за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті судового збору на користь Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , поштовий індекс АДРЕСА_1 ) у розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 копійок).
Стягнути з Головного управління ДФС у Харківській області за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті професійної правничої допомоги на користь Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , поштовий індекс АДРЕСА_1 ) у розмірі 6250 грн. (шість тисяч двісті п`ятдесят гривень).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Текст рішення складено 12 серпня 2019 року.
Суддя Мар`єнко Л.М.