
Справа № 560/1756/19
РІШЕННЯ
іменем України
12 серпня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Польового О.Л. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, оформлену листом від 06.05.2019 №Ш-4668/0-2473/0/95-19 щодо ненадання ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів на території Яблунівської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області;
- зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно належним чином розглянути заяву (клопотання) ОСОБА_1 від 09.04.2019 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів на території Яблунівської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області, з метою подальшої передачі у власність та прийняти обгрунтоване рішення в межах та спосіб, встановлених законом України, з урахуванням встановлених судом обставин в цій адміністративній справі.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 09.04.2019 звернувся до відповідача із заявою (клопотанням) щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 2,0 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Яблунівської сільської ради Деражнянського району з бажаним місцезнаходженням земельної ділянки: КОАТТУ : НОМЕР_1 , зона : 04, квартал : 013. Відповідач надав відповідь, яка викладена у листі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області №Ш-4668/0-2473/0/95-19 від 06.05.2019 та повідомив, що місце розташування земельної ділянки, з приводу якої звернувся позивач, порушуватиме вимоги раціональної організації території (шляхом створення черезсмужжя) та компактності землекористування.
Позивач вважає вказану відмову відповідача необгрунтованою та протиправною, а тому звернувся з цим адміністративним позовом до суду.
Ухвалою від 12.06.2019 суд відкрив провадження в адміністративній справі та призначив розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.
20.06.2019 до суду надійшов відзив на позов, згідно з яким відповідач просить відмовити в задоволенні позову. Вказує, що позивача повідомлено, що місце розташування запитуваної земельної ділянки порушуватиме вимоги раціональної організації території та компактності землекористування. Зазначив, що оскільки відповідач не є колегіальним органом та відповідно до ч.7 ст.118 Земельного кодексу України не передбачено надання відмови в задоволенні клопотання про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою саме у формі рішення, тому офіційний лист (відмову) відповідача можна вважати належним документом щодо надання відповіді позивачу на його заяву.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, суд дійшов наступних висновків.
Позивач звернувся до відповідача із заявою від 09.04.2019, в якій просив надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 2,00 га з метою подальшої передачі її у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту на території Яблунівської сільської ради Деражнянського району з бажаним місцезнаходженням земельної ділянки: КОАТТУ : НОМЕР_1 , зона : 04, квартал : 013 (орієнтир - поблизу земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_2 , власником якої є ОСОБА_2 ).
Листом від 06.05.2019 №Ш-4668/0-2473/0/95-19 Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повідомило позивачу, що місце розташування запитуваної земельної ділянки порушуватиме вимоги раціональної організації території (шляхом створення черезсмужжя) та компактності землекористування. Позивачу запропоновано повторно звернутися до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області із заявою, до якої необхідно додати документи, визначені статтею 118 Кодексу. На викопіюванні з кадастрової карти (плану) чи інших графічних матеріалах необхідно зазначити бажане місце розташування земельної ділянки з урахуванням вимог раціональної організації території та компактності землекористування.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою вказаної статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Згідно з ч. 6 ст. 118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення, зокрема, особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідно до абз.1 ч.7 ст. 118 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Отже, чинним законодавством визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного суду від 20.09.2018 по справі №804/5597/15 та від 23.11.2018 по справі №П/811/601/18.
Фактичною підставою для відмови позивачу щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою слугувало те, що використання та виділення спірної земельної ділянки призведе до вчинення порушення раціональної організації території (шляхом створення черезсмужжя).
При цьому, у листі від 06.05.2019 за №Ш-4668/0-2473/0/95-19 відсутнє посилання на те, що подані позивачем документи не відповідають вимогам Земельного кодексу України.
Проаналізувавши викладене та положення ЗК України, суд приходить до висновку, що відповідач відмовив позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою з підстав, які не передбачені ЗК України. Будь-якого посилання на відповідні вимоги нормативних актів у листі-відмові не наведено. Отже, відмова відповідача у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою є протиправною та підлягає скасуванню.
Правовий статус Головних управлінь Держгеокадастру в областях визначено відповідним Положенням про Головне управління Держгеокадастру в області, яке затверджене наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29 вересня 2016 року № 333 (далі - Положення № 333) та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2016 року за №1391/29521.
За змістом пунктів 8,10 Положення №333 Головне управління у межах своїх повноважень видає накази організаційно-розпорядчого характеру, а начальник Головного управління підписує накази Головного управління.
Відтак, рішення за результатами розгляду заяв, поданих в порядку ст. 118 ЗК України, повинні викладатись у формі розпорядчих індивідуальних правових актів, а не листами.
Суд зазначає, що відсутність належним чином оформленого рішення Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про надання дозволу або про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, у формі наказу, свідчить про те, що уповноважений орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен був ухвалити за законом.
Зазначена правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 24 квітня 2018 року по справі № 802/1534/17-а, від 23 квітня 2019 року у справі № 818/965/16, від 16 травня 2019 року по справі № 826/17220/17, від 16 травня 2019 року по справі № 812/1312/18.
Відповідно до ч. 4 ст. 245 КАС України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
З урахуванням зазначених обставин, суд прийшов до висновку, що необхідно зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно розглянути заяву позивача від 09.04.2019 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 2,00 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Яблунівської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Відповідно до ч.2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги необхідно задовольнити повністю.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відтак, у відповідності до вимог ст. 139 КАС України на користь позивача необхідно стягнути 768,40 грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області, викладену в листі №Ш-4668/0-2473/0/95-19 від 06.05.2019, у наданні ОСОБА_1 дозволу дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів на території Яблунівської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області.
Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 09.04.2019 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 2,00 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Яблунівської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 768,40 (сімсот шістдесят вісім гривень) 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 ) Відповідач:Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (вул. Інститутська, 4/1, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 39767479)
Головуючий суддя О.Л. Польовий