Рішення № 83572257, 08.08.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.08.2019
Номер справи
480/2012/19
Номер документу
83572257
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 серпня 2019 р. Справа № 480/2012/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шаповала М.М.,

за участю секретаря судового засідання - Ю.В. Волкової,

представників позивача - А.В. Кісіля, Л.В. Похилько,

представника відповідача - О.В. Луніки,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом приватного акціонерного товариства "УКРХІМПРОЕКТ" до Державної фіскальної служби України про визнання незаконною та скасування податкової консультації,-

В С Т А Н О В И В:

Приватне акціонерне товариство "УКРХІМПРОЕКТ" звернулось до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної фіскальної служби України, у якій просить суд визнати незаконною та скасувати податкову консультацію відповідача від 06.05.2019 № 1967/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, надану за зверненням позивача.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач звернувся до Головного управління ДФС у Сумській області про надання індивідуальної податкової консультації в письмовій формі з питань практичного застосування окремих норм податкового законодавства щодо оподаткування податком на додану вартість проектних робіт, що виконуються ПрАТ "УКРХІМПРОЕКТ". Листом від 12.04.2019 № 9308/10/18-28-12-01-33 ГУ ДФС у Сумській області повідомило позивача про направлення індивідуальної податкової консультації до ДФС України для розгляду питання про внесення відомостей до Єдиного реєстру індивідуальних податкових консультацій. ДФС України, розглянувши звернення позивача, прийняла податкову консультацію від 06.05.2019 № 1967/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, у якій зазначила, що порядок оподаткування ПДВ операцій з постачання резидентом нерезиденту послуг безпосередньо залежить від місця їх постачання, а класифікація видів господарської діяльності платника податку не відноситься до компетенції ДФС. Позивач вважає, що вказана консультація не виконує функцію допомоги платнику податків стосовно практичного використання конкретної норми закону або нормативно-правового акта з питань адміністрування податків чи зборів, оскільки не містить відповідей на поставлені позивачем питання. Податкова консультація надана відповідачем без дотримання вимог податкового законодавства, а тому є незаконною та підлягає скасуванню.

Ухвалою суду від 06.06.2019 відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.

16.07.2019 відповідач подав до суду відзив на позовну заяву (а.с. 92-93), у якому зазначив, що позивач не надав підтвердження відповідності здійснених ним операцій - проектних робіт поняттю "інжинірингові послуги". Оскільки класифікація видів господарської діяльності платника податку не відноситься до компетенції ДФС з питання чи підпадають проектні роботи, виконані заявником на замовлення нерезидента, під послуги, визначені пп. 186.3 ст. 186 ПК України, позивачу рекомендовано звернутися до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України або до ДП "Науково-дослідний інститут метрології вимірювальних і управляючих систем" про отримання підтвердження віднесення виконуваних робіт до поняття "інжинірингові послуги". Таким чином, податкова консультація від 06.05.2019 № 1967/6/99-99-15-03-02-15/ІПК надана позивачу в межах компетенції та відповідає вимогам чинного законодавства.

У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позовних вимог.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.

У судовому засіданні встановлено, що згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 74-76) ПрАТ "УКРХІМПРОЕКТ" є юридичною особою, основний вид економічної діяльності - діяльність у сфері архітектури, є платником податків.

29.03.2019 ПрАТ "УКРХІМПРОЕКТ" позивач звернувся до Головного управління ДФС у Сумській області з листом № 11-311 (а.с. 7-9) про надання індивідуальної податкової консультації в письмовій формі з такого питання: чи є об`єктом оподаткування податком на додану вартість проектні роботи, виконувані ПрАТ "УКРХІМПРОЕКТ" на об`єкті будівництва, розташованого в м. Бар Вінницької області, згідно з договором субпідряду на виконання проектних робіт та інжинірингові послуги від 06.07.2017 № 4500239664, укладеного з Ферросталь Індустріанлаген ГмбХ, Німеччина, оплата за які буде здійснюватися в іноземній валюті - євро.

Листом від 12.04.2019 № 9308/10/18-28-12-01-33 (а.с. 10) ГУ ДФС у Сумській області повідомило позивача про направлення індивідуальної податкової консультації до ДФС України для розгляду питання про внесення відомостей до Єдиного реєстру індивідуальних податкових консультацій.

ДФС України, розглянувши звернення позивача, надала податкову консультацію від 06.05.2019 № 1967/6/99-99-15-03-02-15/ІПК (а.с. 11-13), у якій, посилаючись на норми податкового законодавства, зазначила, що порядок оподаткування ПДВ операцій з постачання резидентом нерезиденту послуг безпосередньо залежить від місця їх постачання. У разі якщо резидент - платник ПДВ надає нерезиденту послуги, зазначені в п. 186.3 ст. 186 розділу V Кодексу, то операція з постачання таких послуг не є об`єктом оподаткування ПДВ, оскільки місцем їх постачання вважається місце, в якому отримувач послуг (нерезидент) зареєстрований як суб`єкт господарювання (у даному випадку територія, що знаходиться за межами митної території України). У разі якщо резидент надає нерезиденту інші послуги, ніж ті, що зазначені у пунктах 186.2-186.3 ст. 186 розділу V Кодексу, то операція з постачання таких послуг є об`єктом оподаткування ПДВ, оскільки місцем їх постачання вважається місце, в якому постачальник послуг (резидент) зареєстрований як суб`єкт господарювання (у даному випадку на митній території України), та відповідно постачальник послуг (резидент) є відповідальним за нарахування та сплату ПДВ до бюджету за такою операцією. Також позивача було проінформовано, що класифікація видів господарської діяльності платника податку не відноситься до компетенції ДФС, а тому з питання чи підпадають проектні роботи, виконані заявником на замовлення нерезидента, під послуги, визначені п. 186.3 ст. 186 Кодексу, позивачу рекомендовано звернутись до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, яке є центральним органом виконавчої влади у сфері формування та забезпечення реалізації державної політики у сфері технічного регулювання (стандартизації, метрології, сертифікації, оцінки (підтвердження) відповідності, акредитації органів з оцінки відповідності, управління якістю, або до ДП "Науково-дослідний інститут метрології вимірювальних і управляючих систем" за адресою: 79008, м. Львів, вул. Кривоноса, 6. При цьому повідомлено, що згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов`язані самостійно декларувати свої податкові зобов`язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані Кодексом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Так, частиною 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пп. 14.1.172-1 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України) індивідуальна податкова консультація - роз`яснення контролюючого органу, надане платнику податків щодо практичного використання окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, та зареєстроване в єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультацій;

Згідно з вимогами підпунктів 52.1-52.5 ст. 52 ПК України за зверненням платників податків контролюючі органи надають їм безоплатно індивідуальні податкові консультації з питань практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 25 календарних днів, що настають за днем отримання такого звернення даним контролюючим органом.

Звернення платників податків на отримання індивідуальної податкової консультації в письмовій формі повинно містити: найменування для юридичної особи або прізвище, ім`я, по батькові для фізичної особи, податкову адресу, а також номер засобу зв`язку та адресу електронної пошти, якщо такі наявні; код згідно з ЄДРПОУ (для юридичних осіб) або реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті); зазначення, в чому полягає практична необхідність отримання податкової консультації; підпис платника податків; дату підписання звернення.

На звернення платника податків, що не відповідає вимогам, зазначеним у цьому пункті, податкова консультація не надається, а надсилається відповідь у порядку та строки, передбачені Законом України "Про звернення громадян".

Уповноважена особа центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, може прийняти рішення про продовження строку розгляду звернення на отримання індивідуальної податкової консультації понад 25-денний строк, але не більше 10 календарних днів, та письмово повідомити про це платнику податків до закінчення строку, визначеного абзацом першим цього пункту.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

За вибором платника податків індивідуальна податкова консультація надається в усній або письмовій формі. Індивідуальна податкова консультація, надана в письмовій формі, обов`язково повинна містити назву - податкова консультація, реєстраційний номер в єдиній базі індивідуальних податкових консультацій, опис питань, що порушуються платником податків, з урахуванням фактичних обставин, зазначених у зверненні платника податків, обґрунтування застосування норм законодавства та висновок з питань практичного використання таких норм законодавства.

Індивідуальні податкові консультації надаються: в усній формі - контролюючими органами та державними податковими інспекціями; у письмовій формі - контролюючими органами в Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі, областях, міжрегіональними територіальними органами, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Індивідуальна податкова консультація, надана в письмовій формі, підлягає реєстрації в єдиній базі індивідуальних податкових консультацій та розміщенню на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, без зазначення найменування (прізвища, ім`я, по батькові) платника податків, коду згідно з ЄДРПОУ (реєстраційного номера облікової картки) та його податкової адреси.

Доступ до зазначених даних єдиної бази та офіційного веб-сайту є безоплатним та вільним. Порядок ведення та форма єдиної бази індивідуальних податкових консультацій визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Контролюючий орган в Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі, областях, міжрегіональний територіальний орган зобов`язаний надіслати центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, індивідуальну податкову консультацію протягом 15 календарних днів, що настають за днем отримання звернення платника податків на отримання індивідуальної податкової консультації, для розгляду питання про внесення відомостей про таку консультацію до єдиного реєстру індивідуальних податкових консультацій, про що повідомляє платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, отримавши індивідуальну податкову консультацію від контролюючого органу, який йому підпорядковується, протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання такої консультації, але не більше 35 календарних днів, що настають за днем отримання контролюючим органом відповідного звернення платників податків, приймає одне із таких рішень:

про внесення відомостей про індивідуальну податкову консультацію до єдиного реєстру індивідуальних податкових консультацій, про що повідомляє протягом одного робочого дня з моменту прийняття рішення контролюючий орган, який йому підпорядковується;

про відмову у внесенні відомостей до єдиного реєстру індивідуальних податкових консультацій, з одночасним наданням платнику податків від свого імені індивідуальної податкової консультації та внесенням відомостей про таку консультацію до зазначеного реєстру, про що повідомляє протягом одного робочого дня з моменту прийняття рішення контролюючий орган, який йому підпорядковується, та платника податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

У зверненні від 29.03.2019 № 11-311 позивач просив роз`яснити: чи є об`єктом оподаткування податком на додану вартість проектні роботи, виконувані ПрАТ "УКРХІМПРОЕКТ" на об`єкті будівництва, розташованого в м. Бар Вінницької області, згідно з договором субпідряду на виконання проектних робіт та інжинірингові послуги від 06.07.2017 № 4500239664, укладеного з Ферросталь Індустріанлаген ГмбХ, Німеччина, оплата за які буде здійснюватися в іноземній валюті - євро.

Відповідно до пп. 14.1.85 п. 14.1 ст. 14 ПК України інжиніринг - надання послуг (виконання робіт) із складення технічних завдань, проектних пропозицій, проведення наукових досліджень і техніко-економічних обстежень, виконання інженерно-розвідувальних робіт з будівництва об`єктів, розроблення технічної документації, проектування та конструкторського опрацювання об`єктів техніки і технології, надання консультації та авторського нагляду під час монтажних та пусконалагоджувальних робіт, а також надання консультацій, пов`язаних із такими послугами (роботами).

Відповідно до п. 185.1 ст. 185 ПК України об`єктом оподаткування є операції платників податку. зокрема з: а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об`єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об`єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу;

Відповідно до пп. 14.1.185 п. 14.1 ст. 14 ПК України постачання послуг - це будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об`єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об`єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності.

Місцем постачання послуг, зазначених у пп. "в" п. 186.3 ст. 186 ПК України, вважається місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб`єкт господарювання, або - у разі відсутності такого місця - місце постійного чи переважного його проживання, зокрема: інжинірингові послуги.

Як вбачається з матеріалів справи (а.с. 11-13), Державна фіскальна служба, з посиланням на норми Податкового кодексу України, роз`яснила позивачу порядок оподаткування проектних робіт, які виконані заявником на об`єкті, що розташований на митній території України, на замовлення нерезидента. Зокрема зазначила: в разі якщо резидент - платник ПДВ надає нерезиденту послуги, зазначені в п. 186.3 ст. 186 розділу V Кодексу, то операція з постачання таких послуг не є об`єктом оподаткування ПДВ, оскільки місцем їх постачання вважається місце, в якому отримувач послуг (нерезидент) зареєстрований як суб`єкт господарювання (у даному випадку територія, що знаходиться за межами митної території України); у разі якщо резидент надає нерезиденту інші послуги, ніж ті, що зазначені у пунктах 186.2-186.3 ст. 186 розділу V Кодексу, то операція з постачання таких послуг є об`єктом оподаткування ПДВ, оскільки місцем їх постачання вважається місце, в якому постачальник послуг (резидент) зареєстрований як суб`єкт господарювання (у даному випадку на митній території України), та відповідно постачальник послуг (резидент) є відповідальним за нарахування та сплату ПДВ до бюджету за такою операцією.

Суд погоджується з висновками, викладеним податковим органом у спірній індивідуальній податковій консультації від 06.05.2019 № 1967/6/99-99-1503-02-15/ІПК як такими, що відповідають обставинам справи та вимогам закону оскільки ПрАТ "УКРХІМПРОЕКТ" не надав податковому органу доказів на підтвердження того, що здійснені позивачем проектні роботи є інжиніринговими послугами, а тому відповідач не може визначити в податковій консультації, що послуги, які будуть надаватися позивачем нерезиденту України - Ферросталь Індустріанлаген ГмбХ, Німеччина, підпадають під поняття "інжинірингові послуги", які регулюються пп. 186.3 ст. 186 ПК України.

Суд вважає, що відповідач роз`яснив позивачу приписи чинного законодавства відповідно до наведеного в запиті про надання інформації питання.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову приватного акціонерного товариства "УКРХІМПРОЕКТ" до Державної фіскальної служби України про визнання незаконною та скасування податкової консультації відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 12.08.2019.

Суддя М.М. Шаповал