
Справа 524/1818/19
Провадження № 2-а/524/187/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 серпня 2019 року Автозаводський районний суд м. Кременчука в складі головуючого – судді Андрієць Д.Д., розглянувши у письмовому провадженні в м.Кременчуці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до поліцейського роти №3 батальйону патрульної поліції в м.Кременчук УПП в Полтавській області Леонченка Олексія Сергійовича про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,-
ВСТАНОВИВ:
ВИМОГИ ПОЗИВАЧА
ОСОБА_1 звернувся до Автозаводського районного суду м.Кременчука із позовом, в якому просив скасувати постанову серії НК №312965 від 08.03.2019 по справі про адміністративне правопорушення, передбачене ст.125 КУпАП та визнати протиправними дії відповідача.
ПОЗИЦІЯ ПОЗИВАЧА
Свої вимоги позивач мотивував тим, що 08.03.2019 відносно нього була винесена постанова у справі про адміністративне правопорушення серії НК №312965 за ст.125 КУпАП за те, що він керуючи транспортним засобом здійснив рух заднім ходом . З постановою він не згоден та вважає її такою, що підлягає скасуванню, оскільки ПДР України він не порушував. Крім того, оскаржувана постанова не відповідає вимогам законодавства.
В судовому засіданні 31.07.2019 позивач та його представник підтримали позов та просили його задовольнити. Позивач пояснив, що в транспортним засобом він не керував. Автомобіль був припаркований а він підійшов до нього, щоб зняти акумулятор. Поліцейські не врахували його пояснення, не роз`яснили йому права особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
ЗАПЕРЕЧЕННЯ ВІДПОВІДАЧА
Поліцейський роти №3 батальйону патрульної поліції в м.Кременчук УПП в Полтавській області Леонченко О.С. в своєму відзиві на позов зазначив, що 08.03.2019 ним було винесено постанову у справі про адміністративне правопорушення серії НК №312965 за те, що водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом, здійснив рух заднім ходом, чим порушив п.10.10 ПДР України. Вважає, що постанова є правомірною, ним не було порушено процедуру розгляду справи про адміністративне правопорушення.
ПОЯСНЕННЯ ТРЕТЬОЇ ОСОБИ
В судовому засіданні 31.07.2019 представник Батальйону патрульної поліції в м.Кременчук Управління патрульної поліції в Полтавській області ДПП Щепілов О.В. проти задоволення позову заперечував. Вказав, що під час розгляду справи про адміністративне правопорушення були враховані пояснення водія та правомірно винесено постанову про накладення адміністративного стягнення у виді попередження.
ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
08.03.2019 поліцейським роти №3 батальйону патрульної поліції в м.Кременчук УПП в Полтавській області Леонченком О.С., була винесена постанова у справі про адміністративне правопорушення серії НК №312965, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.125 КУпАП.
В постанові зазначено, що 08.03.2019 о 23:00 в м.Кременчуці, на перехресті вул.Деповська та вул..Військова, водій, керуючи транспортним засобом, здійснив рух заднім ходом , чим порушив п.п.10.10 ПДР України.
НОРМАТИВНЕ ОБҐРУНТУВАННЯ
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно п. п.10.10 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, забороняється рух транспортних засобів заднім ходом на автомагістралях, дорогах для автомобілів, залізничних переїздах, пішохідних переходах, перехрестях, мостах, шляхопроводах, естакадах, у тунелях, на в`їздах і виїздах з них, а також на ділянках доріг з обмеженою оглядовістю чи недостатньою видимістю. Дозволяється рух заднім ходом на дорогах з одностороннім рухом за умови дотримання вимог пункту 10.9 цих Правил та неможливості під`їхати до об`єкта іншим чином.
В п.1 ст.247 КУпАП зазначено, що обов`язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події та складу адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.
Згідно ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Стаття 252 КУпАП передбачає, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
В ст. 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Згідно ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
В ч.3 ст.286 КАС України визначено, що за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб`єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
ОЦІНКА СУДУ
Суд відзначає, що згідно ст.77 КАС України в даній справі обов`язок доказування правомірності прийнятого рішення покладається на відповідача.
Суд наголошує, що відповідачем не було надано суду жодного доказу на спростовування доводів позивача про те, що ПДР України він не порушував.
З огляду на відсутність доказів порушення позивачем ПДР України, суд вважає, що відповідачем не доведено правомірності прийнятого рішення про притягнення позивача до адміністративної відповідальності, в зв`язку з чим позов підлягає задоволенню..
Відтак, приймаючи до уваги положення ч.3 ст.286 КАС України, суд вважає за можливе скасувати постанову у справі про адміністративне правопорушення, а провадження у справі про адміністративне правопорушення – закрити.
Керуючись ст. 6, 10, 14, 241-246, 255, 286, 293 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до поліцейського роти №3 батальйону патрульної поліції в м.Кременчук УПП в Полтавській області Леонченка Олексія Сергійовича про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення – задовольнити.
Визнати протиправними дії поліцейського роти №3 батальйону патрульної поліції в м.Кременчук УПП в Полтавській області Леонченка Олексія Сергійовича, скасувати постанову у справі про адміністративне правопорушення серії НК №312965, винесену 08.03.2019 поліцейським роти №3 батальйону патрульної поліції в м.Кременчук УПП в Полтавській області Леонченком Олексієм Сергійовичем про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.125 КУпАП, а провадження по справі про адміністративне правопорушення - закрити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Другого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя Д.Д.Андрієць