Постанова № 8354676, 18.05.2009, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.05.2009
Номер справи
2а-639/09/2270/11
Номер документу
8354676
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

справа № 2а-639/09/2270/11

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 травня 2009 року

Хмельницький окружний адміністративний суд в складі

головуючого судді Касап В.М.

при секретарі Марковій О.В., Сенькові О.О., Федику Р.С. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області до відкритого акціонерного товариства «Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів" про стягнення заборгованості по податку з доходів фізичних осіб в сумі 212 077 грн. 47 коп., -

ВСТАНОВИВ:

Кам'янець-Подільська ОДПІ звернулася з позовом до відкритого акціонерного товариства «Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів» про стягнення заборгованості по податку з доходів фізичних осіб в сумі 212 077 грн. 47 коп.

В обґрунтування своїх вимог вказує, що проведеною працівниками Кам'янець-Подільської ОДПІ виїзною плановою документальною перевіркою правильності обчислення, своєчасності внесення до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб (акт від 17.08.2007 року) встановлено, що в порушення вимог Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" від 22.05.2003 р. № 889 (надалі по тексту - Закон № 889) відповідачем не утримувався та не сплачувався (перераховувався) до бюджету податок з доходів фізичних осіб із сум виплачених громадянам (працівникам) доходів за період з

01.01.2007 року по 30.06.2008 року

Станом на 15 жовтня 2008 року у відповідача склалася заборгованість по податку з доходів фізичних осіб в розмірі 212 077 грн. 47 коп.

Зазначена заборгованість підтверджується податковими розрахунками сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, і сум утриманого з них податку за. перший, другий, третій та четвертий квартали 2007 року; податковими розрахунками сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, і сум утриманого з них податку за перший та другий квартали 2008 року, актом документальної перевірки від

15.10.2008 року № 2270 234 00952410. Просить стягнути заборгованості по податку з доходів фізичних осіб в сумі 212 077 грн. 47 коп.

В судовому засіданні представники позивача позов підтримали в повному обсязі.

Представник відповідача проти позову заперечує, вказує, що актом документальної перевірки від 15.10.2008 року № 2270234 00952410 встановлено (п.5 висновку), що відповідачем порушено підпункт 8.1.2 пункту 8.1 ст. 8 ЗУ "Про податок з доходів фізичних осіб", в результаті чого встановлено, що підприємством не перерахований податковий борг по податку з доходів фізичних осіб станом на 01.07.2006 р. в розмірі 212 077, 74 грн.

Зазначена заборгованість виникла за період 2003-2004 роки, що підтверджується головною книгою та балансом по підприємству, а не виникла за період січень 2007 -липень 2008 року. Позивачем пропущений строк на звернення до суду, який визначений п.15.1.1, п.15.1.2 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». В задоволенні позову просить відмовити.

Заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши повно і всебічно обставини справи, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити.

Судом встановлено, що проведеною працівниками Кам'янець-Подільської ОДПІ виїзною плановою документальною перевіркою ВАТ «Кам»янець-Полдільський комбінат хлібопродуктів» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства - акт від 16.05.2007 року № 73123400952410, сторінка 24 акту встановлено, що станом на 01.01.2007 року ВАТ «Кам»янець-Подільський КХП» не перераховано до бюджету 281027, 79 грн. податку з доходів фізичних осіб. Згідно попереднього акту документальної перевірки податковий борг в сумі 237580, 66 грн., який існував станом на 01.01.2006 року збільшився на суму 43447, 13 грн. і станом на 01.01.2007 року склав 281027, 79 грн.

Згідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Відповідно до ст. 256 ЦК України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.

Загальна позовна давність, згідно ст.. 258 ЦК України встановлюється тривалістю у три роки.

Єдиним законом, який визначає механізм стягнення заборгованості з податків і неподаткових платежів, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна боржників є Закон України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

Як передбачено приписами п. 15.І.І. ст. 15 вказаного вище закону, за винятком випадків, визначених підпунктом 15.1.2 ст. 15 податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Пропущення строку звернення до адміністративного суду, відповідно до ч.1 ст.100 КАС України є підставою для відмови у задоволені адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін. Якщо суд встановив, що пропущено строк звернення до суду він звільняється від обов'язку досліджувати обставини, якими сторони обґрунтовують свої позовні вимоги та заперечення проти них.

Предметом доказування, згідно ч.1 ст.138 КАС України, є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи /причини пропущення строку для звернення до суду тощо/ які належить встановити при ухваленні судового рішення.

З врахуванням наведеного, суд вважає, що позивачем пропущено строк на звернення до суду, оскільки позивач знав про порушення своїх прав на момент проведення перевірки, сам встановив існування боргу станом на 01.01.2006 року, питання про визнання причини пропущення строку звернення до суду поважною не ставив, тому в задоволенні позову слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 99, 100, 138, 158-163 КАС України, п. 15.І.І., 15.1.2 ст. 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", -

ПОСТАНОВИВ:

в задоволенні позову Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області до відкритого акціонерного товариства «Кам'янець-Подільський комбінат хлібопродуктів» про стягнення заборгованості по податку з доходів фізичних осіб в сумі 212 077 грн. 47 коп. - відмовити.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Львівського апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови складений 22 травня 2009 року.