Рішення № 83545404, 08.08.2019, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.08.2019
Номер справи
340/1527/19
Номер документу
83545404
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 серпня 2019 року справа № 340/1527/19

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Петренко О.С., розглянувши у порядку спрощеного позовного (письмового) провадження справу

за позовом: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до відповідача: Управління соціального захисту населення Світловодської міської ради, вул. Героїв України,4, м. Світловодськ, Кіровоградська область,27501

про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою, в якій просить:

1)звільнити від сплати судового збору позивача;

2)визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Світловодської міської ради щодо відмови у призначені ОСОБА_1 субсидії;

3) зобов`язати Управління соціального захисту населення Світловодської міської ради Бойчук В.О. житлову субсидію з 07 грудня 2018 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що має право на призначення житлової субсидії, у зв`язку із чим звернулася до відповідача з заявою, однак отримала відмову у призначенні субсидії з посиланням на те, що відсутні відомості про доходи та сплату єдиного соціального внеску за І-ІІ квартал 2018 р. доньки позивачки – ОСОБА_1 . Вважає вказану відмову протиправною, посилається на той факт, що неодноразово зверталась з проханням провести обстеження її житлових умов та скласти відповідний акт про те, що вона проживає сама. Вважає відмову у призначенні житлової субсидії неправомірною, а тому за захистом своїх прав звернулася до суду.

Ухвалою суду від 15 липня 2019 року відкрито провадження в справі за правилами спрощеного провадження, без повідомлення сторін. (а.с.1-2).

Зазначеною ухвалою відповідачу встановлено строк для подання до суду відзиву на позовну заяву з відповідними доказами в їх обґрунтування.

У встановлений судом строк від відповідача надійшов відзив, в якому зазначено, що прийняте рішення відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані у житловому приміщенні (будинку). У будинку разом із позивачем зареєстровані - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (донька), ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (внук), ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (внук). При цьому, заявником надано копії документів, в яких зазначено, що донька та внуки проживають окремо за іншою адресою, без реєстрації. В зв`язку з ненаданням ОСОБА_2 інформації щодо отриманих доходів за ІІ-ІІІ квартали 2018 р. та, відповідно, сплати єдиного соціального внеску, позивачу запропоновано подати додаткові документи, згідно з вимогами п.14 Положення про призначення житлових субсидій. В зв`язку з ненаданням витребуваних документів, 07.12.2018 р. комісією прийнято рішення про відмову в призначені субсидії ОСОБА_1 , на підставі п.6 Положення (а.с.55-56).

Відповідно до ч.5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Згідно з положеннями ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернулася до Управління соціального захисту населення Світловодської міської ради Кіровоградської області із заявою щодо призначення житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за адресою домогосподарства: АДРЕСА_2 . Разом із заявою позивачем були подано декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, в якій, окрім себе, позивач також повідомила про зареєстрованих у житловому приміщенні: ОСОБА_2 (донька), ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (внуки) (а.с.20, зв.бік)

Як встановлено з матеріалів справи донька позивачки – ОСОБА_2 , разом з її синами ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (внуки позивача) з 15 травня 2017 року проживає за адресою - АДРЕСА_3 , без реєстрації (а.с.23-24).

Управління праці та соціального захисту населення Cвітловодської міської ради 07.12.2018 року на засіданні комісії з питань надання соціальних допомог прийняло рішення про відмову у призначенні житлової субсидії відповідно до п.6 Положення про призначення житлової субсидії, про що позивача було повідомлено листом від 17.12.2018 р. за вих. №01-18/5/2 (а.с. 17).

На переконання позивача, таке рішення відповідача щодо відмови у призначенні субсидії є протиправним, у зв`язку з чим, позивач звернулася до суду за захистом своїх прав та законних інтересів.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та перевіряючи дії відповідача на відповідність ч.2 ст.2 КАС України та наявність права у позивача на призначення житлової субсидії, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Порядок призначення та надання населенню житлових субсидій визначений Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року №848 Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі — Положення №848).

Відповідно до пункту 1 Положення №848 це положення визначає умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій:

щомісячної житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, а саме:

- житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком;

- комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами;

щомісячної житлової субсидії на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив (далі - об`єднання), а саме:

- витрат на утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт; обслуговування внутрішньо-будинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, відповідно до яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів;

- витрат на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку;

- поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку;

житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива один раз на рік.

Житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою громадянам мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.

Згідно з пунктом 2 Положення №848, право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).

Керуючись пунктом 2 Положення №848 у територіальних громадах (в тому числі об`єднаних), у виконавчих органах яких відсутні структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, прийняття заяв громадян з необхідними документами для призначення житлових субсидій та передачу їх відповідним структурним підрозділам з питань соціального захисту населення безпосередньо або через центри надання адміністративних послуг чи їх фронт-офіси здійснюють уповноважені особи, які визначаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад.

Відповідно до пункту 4 Положення №848 житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, внеску/платежу об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов`язкового відсотка платежу, визначеного в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з декларацією про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, яка міститься у матеріалах справи, суд встановив, що до складу домогосподарства, крім позивача, входять: ОСОБА_2 (донька), ОСОБА_3 (внук), ОСОБА_4 (внук) (а.с.20,зв. бік).

Підставою для відмови позивачу у призначенні субсидії слугувала відсутність інформації, отриманої від ДФС України та Пенсійного фонду України щодо отриманих доходів за ІІ-ІІІ квартали 2018 р. та, відповідно, сплати єдиного соціального внеску донькою позивача.

Листом від 17.12.2018 року №01-18/5/2 відповідач направив заявнику повідомлення про відмову у призначенні субсидії (а.с.17).

Згідно з п.9 Положення №848 житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії.

Під час призначення житлової субсидії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично в ньому не проживають у зв`язку з призовом на строкову військову службу. При цьому фактичні доходи таких осіб не враховуються в сукупний дохід домогосподарства.

Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.

У разі коли у складі домогосподарства кількість фактично проживаючих зареєстрованих членів домогосподарства є меншою за кількість членів домогосподарства, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), за рішенням комісії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на фактично проживаючих зареєстрованих за даною адресою членів домогосподарства. Рішення комісії в такому випадку приймається з урахуванням норм, зазначених в абзаці одинадцятому пункту 7 цього Положення.

В абзаці другому - четвертому підпункту 3 пункту 6 цього Положення визначено, що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: у складі домогосподарства або у складі сім`ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (далі - особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді: за інформацією ДФС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або нарахований середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, та/або ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім випадків, коли наявна заборгованість роботодавця із виплати заробітної плати та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за цих осіб).

Згідно абз.6 п.14 Положення №848 (у редакції, чинній на момент звернення за призначенням субсидії) громадянин, якому призначено субсидію, зобов`язаний протягом місяця поінформувати структурні підрозділи з питань соціального захисту населення про зміни у складі зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (орендарі - про осіб, які фактично проживають), їх соціального статусу, зміни у переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, виконавців житлово-комунальних послуг, про купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, шляхом подання відповідних документів.

Абз.17 п.14 того ж Положення (у редакції, чинній на момент припинення субсидії) передбачає, що громадянин, якому призначено субсидію, зобов`язаний протягом місяця поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (орендар - про осіб, які фактично проживають), їх соціального статусу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, підприємств - виробників/виконавців житлово-комунальних послуг, закінчення строку реєстрації місця перебування, купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, шляхом подання відповідних документів. У разі зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб подаються також нові заява і декларація.

Таким чином, Положенням як на момент звернення за призначенням субсидії, так і на момент припинення її нарахування було визначено обов`язок заявника повідомляти про зміни про склад зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб та право структурного підрозділу з питань соціального захисту населення на витребування у відповідного органу цієї інформації.

При цьому, відповідно до абз.17 ст.6 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" надання органами реєстрації відомостей про місце проживання або місце перебування особи та інших персональних даних здійснюється виключно у випадках, передбачених законами України, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини або за згодою самої особи.

Згідно абз.23 ст.6 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" (у чинній редакції) надання органами реєстрації та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері реєстрації фізичних осіб, відомостей про місце проживання особи та інших персональних даних здійснюється виключно у випадках, передбачених законами України, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини або за згодою самої особи.

Відповідно пункту 13 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 р. № 207 (у редакції, чинній на момент затвердження та у чинній редакції) надання органами реєстрації та ДМС відомостей про місце проживання особи та інших персональних даних здійснюється виключно у випадках, передбачених законами України, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини або за згодою самої особи на запит за формою згідно з додатком 3.

Таким чином, передбачене Порядком право структурного підрозділу з питань соціального захисту населення на подання запитів на отримання інформації про склад зареєстрованих у житлових приміщеннях осіб по суті реалізованим бути не могло у зв`язку з наявними обмеженнями щодо доступу до вказаної інформації.

Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідач правомірно відмовив ОСОБА_1 у призначенні житлової субсидії, оскільки відповідно до вказаних вище норм Положення №848 житлову субсидію за рішенням комісії не може бути призначено в даному випадку, так як не надано відомостей про доходи доньки позивача, що згідно з абзацом другим - четвертим підпункту 3 пункту 6 цього Положення відомостей про його доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії відповідачу не надано.

Частиною 1 та 2 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Статтею 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідачем на виконання ч.2 ст.77 КАС України доведено, а позивачем та наявною у матеріалах справи сукупністю належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів не спростовано правомірність рішення Управління соціального захисту населення Світловодської міської ради Кіровоградської області від 07.12.2018 року, оформленого протоколом №76, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.

Зважаючи на відмову у задоволенні позовних вимог, питання про розподіл судових витрат та витрат на правничу допомогу судом не вирішується.

Керуючись ст.ст.139, 243, 245, 246, 255, 257-258, 262, 293, 295, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Світловодської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 255 КАС України.

Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного тексту.

Повний текст рішення складено та підписано 09.08.2019 року.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду О.С. Петренко