
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 серпня 2019 року справа № 340/1527/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Петренко О.С., розглянувши у порядку спрощеного позовного (письмового) провадження справу
за позовом: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача: Управління соціального захисту населення Світловодської міської ради, вул. Героїв України,4, м. Світловодськ, Кіровоградська область,27501
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою, в якій просить:
1)звільнити від сплати судового збору позивача;
2)визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Світловодської міської ради щодо відмови у призначені ОСОБА_1 субсидії;
3) зобов`язати Управління соціального захисту населення Світловодської міської ради Бойчук В.О. житлову субсидію з 07 грудня 2018 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що має право на призначення житлової субсидії, у зв`язку із чим звернулася до відповідача з заявою, однак отримала відмову у призначенні субсидії з посиланням на те, що відсутні відомості про доходи та сплату єдиного соціального внеску за І-ІІ квартал 2018 р. доньки позивачки – ОСОБА_1 . Вважає вказану відмову протиправною, посилається на той факт, що неодноразово зверталась з проханням провести обстеження її житлових умов та скласти відповідний акт про те, що вона проживає сама. Вважає відмову у призначенні житлової субсидії неправомірною, а тому за захистом своїх прав звернулася до суду.
Ухвалою суду від 15 липня 2019 року відкрито провадження в справі за правилами спрощеного провадження, без повідомлення сторін. (а.с.1-2).
Зазначеною ухвалою відповідачу встановлено строк для подання до суду відзиву на позовну заяву з відповідними доказами в їх обґрунтування.
У встановлений судом строк від відповідача надійшов відзив, в якому зазначено, що прийняте рішення відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані у житловому приміщенні (будинку). У будинку разом із позивачем зареєстровані - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (донька), ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (внук), ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (внук). При цьому, заявником надано копії документів, в яких зазначено, що донька та внуки проживають окремо за іншою адресою, без реєстрації. В зв`язку з ненаданням ОСОБА_2 інформації щодо отриманих доходів за ІІ-ІІІ квартали 2018 р. та, відповідно, сплати єдиного соціального внеску, позивачу запропоновано подати додаткові документи, згідно з вимогами п.14 Положення про призначення житлових субсидій. В зв`язку з ненаданням витребуваних документів, 07.12.2018 р. комісією прийнято рішення про відмову в призначені субсидії ОСОБА_1 , на підставі п.6 Положення (а.с.55-56).
Відповідно до ч.5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Згідно з положеннями ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернулася до Управління соціального захисту населення Світловодської міської ради Кіровоградської області із заявою щодо призначення житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за адресою домогосподарства: АДРЕСА_2 . Разом із заявою позивачем були подано декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, в якій, окрім себе, позивач також повідомила про зареєстрованих у житловому приміщенні: ОСОБА_2 (донька), ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (внуки) (а.с.20, зв.бік)
Як встановлено з матеріалів справи донька позивачки – ОСОБА_2 , разом з її синами ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (внуки позивача) з 15 травня 2017 року проживає за адресою - АДРЕСА_3 , без реєстрації (а.с.23-24).
Управління праці та соціального захисту населення Cвітловодської міської ради 07.12.2018 року на засіданні комісії з питань надання соціальних допомог прийняло рішення про відмову у призначенні житлової субсидії відповідно до п.6 Положення про призначення житлової субсидії, про що позивача було повідомлено листом від 17.12.2018 р. за вих. №01-18/5/2 (а.с. 17).
На переконання позивача, таке рішення відповідача щодо відмови у призначенні субсидії є протиправним, у зв`язку з чим, позивач звернулася до суду за захистом своїх прав та законних інтересів.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та перевіряючи дії відповідача на відповідність ч.2 ст.2 КАС України та наявність права у позивача на призначення житлової субсидії, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок призначення та надання населенню житлових субсидій визначений Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року №848 Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі — Положення №848).
Відповідно до пункту 1 Положення №848 це положення визначає умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій:
щомісячної житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, а саме:
- житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком;
- комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами;
щомісячної житлової субсидії на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив (далі - об`єднання), а саме:
- витрат на утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт; обслуговування внутрішньо-будинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, відповідно до яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів;
- витрат на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку;
- поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку;
житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива один раз на рік.
Житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою громадянам мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.
Згідно з пунктом 2 Положення №848, право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).
Керуючись пунктом 2 Положення №848 у територіальних громадах (в тому числі об`єднаних), у виконавчих органах яких відсутні структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, прийняття заяв громадян з необхідними документами для призначення житлових субсидій та передачу їх відповідним структурним підрозділам з питань соціального захисту населення безпосередньо або через центри надання адміністративних послуг чи їх фронт-офіси здійснюють уповноважені особи, які визначаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад.
Відповідно до пункту 4 Положення №848 житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, внеску/платежу об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов`язкового відсотка платежу, визначеного в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з декларацією про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, яка міститься у матеріалах справи, суд встановив, що до складу домогосподарства, крім позивача, входять: ОСОБА_2 (донька), ОСОБА_3 (внук), ОСОБА_4 (внук) (а.с.20,зв. бік).
Підставою для відмови позивачу у призначенні субсидії слугувала відсутність інформації, отриманої від ДФС України та Пенсійного фонду України щодо отриманих доходів за ІІ-ІІІ квартали 2018 р. та, відповідно, сплати єдиного соціального внеску донькою позивача.
Листом від 17.12.2018 року №01-18/5/2 відповідач направив заявнику повідомлення про відмову у призначенні субсидії (а.с.17).
Згідно з п.9 Положення №848 житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії.
Під час призначення житлової субсидії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично в ньому не проживають у зв`язку з призовом на строкову військову службу. При цьому фактичні доходи таких осіб не враховуються в сукупний дохід домогосподарства.
Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.
У разі коли у складі домогосподарства кількість фактично проживаючих зареєстрованих членів домогосподарства є меншою за кількість членів домогосподарства, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), за рішенням комісії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на фактично проживаючих зареєстрованих за даною адресою членів домогосподарства. Рішення комісії в такому випадку приймається з урахуванням норм, зазначених в абзаці одинадцятому пункту 7 цього Положення.
В абзаці другому - четвертому підпункту 3 пункту 6 цього Положення визначено, що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: у складі домогосподарства або у складі сім`ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (далі - особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді: за інформацією ДФС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або нарахований середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, та/або ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім випадків, коли наявна заборгованість роботодавця із виплати заробітної плати та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за цих осіб).
Згідно абз.6 п.14 Положення №848 (у редакції, чинній на момент звернення за призначенням субсидії) громадянин, якому призначено субсидію, зобов`язаний протягом місяця поінформувати структурні підрозділи з питань соціального захисту населення про зміни у складі зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (орендарі - про осіб, які фактично проживають), їх соціального статусу, зміни у переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, виконавців житлово-комунальних послуг, про купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, шляхом подання відповідних документів.
Абз.17 п.14 того ж Положення (у редакції, чинній на момент припинення субсидії) передбачає, що громадянин, якому призначено субсидію, зобов`язаний протягом місяця поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (орендар - про осіб, які фактично проживають), їх соціального статусу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, підприємств - виробників/виконавців житлово-комунальних послуг, закінчення строку реєстрації місця перебування, купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, шляхом подання відповідних документів. У разі зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб подаються також нові заява і декларація.
Таким чином, Положенням як на момент звернення за призначенням субсидії, так і на момент припинення її нарахування було визначено обов`язок заявника повідомляти про зміни про склад зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб та право структурного підрозділу з питань соціального захисту населення на витребування у відповідного органу цієї інформації.
При цьому, відповідно до абз.17 ст.6 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" надання органами реєстрації відомостей про місце проживання або місце перебування особи та інших персональних даних здійснюється виключно у випадках, передбачених законами України, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини або за згодою самої особи.
Згідно абз.23 ст.6 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" (у чинній редакції) надання органами реєстрації та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері реєстрації фізичних осіб, відомостей про місце проживання особи та інших персональних даних здійснюється виключно у випадках, передбачених законами України, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини або за згодою самої особи.
Відповідно пункту 13 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 р. № 207 (у редакції, чинній на момент затвердження та у чинній редакції) надання органами реєстрації та ДМС відомостей про місце проживання особи та інших персональних даних здійснюється виключно у випадках, передбачених законами України, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини або за згодою самої особи на запит за формою згідно з додатком 3.
Таким чином, передбачене Порядком право структурного підрозділу з питань соціального захисту населення на подання запитів на отримання інформації про склад зареєстрованих у житлових приміщеннях осіб по суті реалізованим бути не могло у зв`язку з наявними обмеженнями щодо доступу до вказаної інформації.
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідач правомірно відмовив ОСОБА_1 у призначенні житлової субсидії, оскільки відповідно до вказаних вище норм Положення №848 житлову субсидію за рішенням комісії не може бути призначено в даному випадку, так як не надано відомостей про доходи доньки позивача, що згідно з абзацом другим - четвертим підпункту 3 пункту 6 цього Положення відомостей про його доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії відповідачу не надано.
Частиною 1 та 2 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Статтею 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідачем на виконання ч.2 ст.77 КАС України доведено, а позивачем та наявною у матеріалах справи сукупністю належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів не спростовано правомірність рішення Управління соціального захисту населення Світловодської міської ради Кіровоградської області від 07.12.2018 року, оформленого протоколом №76, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.
Зважаючи на відмову у задоволенні позовних вимог, питання про розподіл судових витрат та витрат на правничу допомогу судом не вирішується.
Керуючись ст.ст.139, 243, 245, 246, 255, 257-258, 262, 293, 295, 297 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Світловодської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 255 КАС України.
Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного тексту.
Повний текст рішення складено та підписано 09.08.2019 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду О.С. Петренко
The court decision No. 83545404, Kirovohrad District Administrative Court was adopted on 08.08.2019. The procedural form is Administrative, and the decision form is Decision. On this page, you will find useful data about this court decision. We provide convenient and quick access to actual court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database contains the full range of information you need, allowing you to find key data quickly.
This decision relates to case No. 340/1527/19. Organisations, which are mentioned in the text of this judgment: