
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 серпня 2019 року справа № 320/2498/19
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "БАХМАЧГАЗБУДСЕРВІС" до Державної фіскальної служби України про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні,
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "БАХМАЧГАЗБУДСЕРВІС" звернувся до суду з позовом до Державної фіскальної служби України та просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України щодо нездійснення реєстрації податкових накладних Товариства з обмеженою відповідальністю «БАХМАЧГАЗБУДСЕРВІС» №№33, 34 від 26.12.2018, №№37, 38, 39, 40, 41 від 27.12.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних у день їх фактичного відправлення - 15.01.2019;
- зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю «БАХМАЧГАЗБУДСЕРВІС» №№33, 34 від 26.12.2018, №№37, 38, 39, 40, 41 від 27.12.2018 в Єдиному реєстрі податкових накладних у день їх фактичного відправлення - 15.01.2019.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що згідно приписів п.201.10. ст. 201 ПК України позивачем складено податкові накладні скеровано до ДФС за допомогою бухгалтерської програми М.e.doc використовуючи ITC «Єдине вікно подання електронної звітності» для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Однак всупереч постанови Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» відповідачем не було сформовано та надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 24.05.2019 позовну заяву залишено без руху. Однак, 21.06.2019 недоліки позовної заяви усунуто позивачем.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 24.06.2019 відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження, призначено до судового розгляду та запропоновано відповідачу протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву.
Вказану ухвалу направлено відповідачу за адресою: 04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8.
Згідно рекомендованого повідомлення про вручення №0113330372833 відповідач отримав поштове відправлення 01.07.2019. Однак, правом на подання відзиву проти позову не скористався.
16.07.2019 від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідно до частини 9 статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З огляду на заявлене позивачем клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження та неявку представників відповідачів, належним чином
повідомлених про дату, час та місце розгляду справи, суд вирішив продовжити розгляд справи в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів у передбачені Кодексом адміністративного судочинства України строки.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «БАХМАЧГАЗБУДСЕРВІС» зареєстровано Бахмацькою районною державною адміністрацією, свідоцтво про державну реєстрацію юридичною особи від 19.03.2008 номер запису в ЄДРПОУ 10401020000000589, код ЄДРПОУ 35800585, основний код КВЕД 42.11 Будівництво доріг і автострад, ІПН 358005825026, місцезнаходження: 08130, Київська обл., Києво-Святошинський р- н, с. Петропавлівська Борщагівка, вул. Черкаська, буд. 26.
Судом встановлено, що 29.11.2018 між ТОВ «БАХМАЧГАЗБУДСЕРВІС» та Золотоніською районною державною адміністрацією укладено договір №20, предметом якого є надання послуги з поточного дрібного ремонту автомобільної дороги загального користування місцевого значення 0240531 Золотоноша - Вознесенське - ст. Драбів, км 0+000 - км 13+500, Золотоніський район,Черкаська область Код за ДК 021:2015: 45233142-6 - Ремонт доріг. Згідно п. 1 додаткової угоди №2 до вказаного договору договірна ціна є твердою і становить 251123,10 грн., в тому числі ПДВ-41 853,85 грн.
У відповідності до тендерної документації та умов договору Позивачем виконано свої зобов`язання, що підтверджується, зокрема, актом приймання виконаних робіт за грудень 2018 року №1 від 26.12.2018, а Золотоніською районною державною адміністрацією - сплачено 251123,10 грн. за надані послуги, що підтверджується платіжним дорученням №18 від 27.12.2018.
Згідно приписів п.201.10. ст. 201 ПК України, ТОВ «БАХМАЧГАЗБУДСЕРВІС» складено податкову накладну від 26.12.2018 №33, яку 15.01.2019 о 16 год. 33 хв. скеровано до ДФС України за допомогою бухгалтерської програми М.e.doc використовуючи ІТЄ «Єдине вікно подання електронної звітності» для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
23.10.2018 між ТОВ «БАХМАЧГАЗБУДСЕРВІС» та Золотоніською районною державною адміністрацією укладено договір №17, предметом якого є надання послуги з поточного дрібного ремонту автомобільної дороги загального користування місцевого значення О 240525 Коврай - Коврай Другий - Коврайські Хутори км 3+000 - км 6+500, Золотоніський район,Черкаська область Код за ДК 021:2015: 45233142-6 - Ремонт доріг. Згідно п. 1 додаткової угоди №2 до вказаного договору договірна ціна є твердою і становить 718273,61 грн., в тому числі ПДВ - 119712,27 грн.
У відповідності до тендерної документації та умов договору Позивачем виконано свої зобов`язання, що підтверджується, зокрема, актом приймання виконаних робіт за грудень 2018 року №1 від 26.12.2018, а Золотоніською районною державною адміністрацією - сплачено, зокрема, 457 240,11 грн. за надані послуги, що підтверджується платіжним дорученням №65 від 27.12.2018.
Згідно приписів п.201.10. ст. 201 ПК України у редакції, чинній на момент здійснення господарських операцій, ТОВ «БАХМАЧГАЗБУДСЕРВІС» складено податкову накладну від 26.12.2018 №34, яку 15.01.2019 року о 16 год. 33 хв. скеровано до ДФС за допомогою бухгалтерської програми M.e.doc використовуючи ITC «Єдине вікно подання електронної звітності» для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
19.09.2018 між ТОВ «БАХМАЧГАЗБУДСЕРВІС» та Службою автомобільних доріг у Сумській області укладено договір №46Пс-МД/2640, предметом якого є надання послуги ГБН Г. 1-218-182:2011 поточний середній ремонт автомобільної дороги загального користування місцевого значення 0191801 Ямпіль-Свеса-Марчихина Буда-Княжичі (окремими ділянками) (45233142-6 - Ремонт доріг).
Згідно довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2018 року від 27.12.2018, акту приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року від 27.12.2018 вартість виконаних робіт та витрати за звітний місяць становлять 1309651,48 грн.
Службою автомобільних доріг у Сумській області на виконання умов договору сплачено 1309651,48 грн. за надані послуги, що підтверджується платіжним дорученням №1166 від 27.12.2018.
Згідно приписів п.201.10. ст. 201 ПК України у редакції, чинній на момент здійснення господарських операцій, ТОВ «БАХМАЧГАЗБУДСЕРВІС» складено податкову накладну від 27.12.2018 №37, яку 15.01.2019 року о 16 год. 34 хв. скеровано до ДФС за допомогою бухгалтерської програми M.e.doc використовуючи ІТЄ «Єдине вікно подання електронної звітності» для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
04.10.2018 між ТОВ «БАХМАЧГАЗБУДСЕРВІС» та Службою автомобільних доріг у Сумській області укладено договір №49Пс-МД/2640, предметом якого є надання послуги ГБН Г. 1-218-182:2011 Поточний середній ремонт автомобільної дороги загального користування місцевого значення С191711 Шатрище-Вовна-/Т-19-08/ (окремими ділянками) (45233142-6 - Ремонт доріг).
На виконання умов договору та згідно акту приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року №12-2-49Пс-Мд2610 від 27.12.2018 Службою автомобільних доріг у Сумській області сплачено 331131,23 грн. за надані послуги, що підтверджується платіжним дорученням №1166 від 27.12.2018.
Згідно приписів п.201.10. ст. 201 ПК України у редакції, чинній на момент здійснення господарських операцій, ТОВ «БАХМАЧГАЗБУДСЕРВІС» складено податкову накладну від 27.12.2018 №38, яку 15.01.2019 о 16 год. 35 хв. скеровано до ДФС за допомогою бухгалтерської програми М.e.doc використовуючи ІТЄ «Єдине вікно подання електронної звітності» для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
24.07.2018 між ТОВ «БАХМАЧГАЗБУДСЕРВІС» та Службою автомобільних доріг у Сумській області укладено договір №32Пс-МД/2640, предметом якого є надання послуги ГБН Г.1-218-182:2011 Поточний середній ремонт автомобільної дороги загального користування місцевого значення С191422 Велика Берізка-Пигарівка-Чернацьке (окремими ділянками) (45233142-6 - Ремонт доріг).
На виконання умов договору, згідно акту приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року №12-2-32Пс-Мд2610 від 27.12.2018 року та довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2018 року №12-2-32Пс-МД2610 від 27.12.2018 Службою автомобільних доріг у Сумській області сплачено за звітний місяць 615235,22 грн. за надані послуги, що підтверджується платіжним дорученням №1179 від 27.12.2018.
Згідно приписів п.201.10. ст. 201 ПК України у редакції, чинній на момент здійснення господарських операцій, ТОВ «БАХМАЧГАЗБУДСЕРВІС» складено податкову накладну від 27.12.2018 №39, яку 15.01.2019 о 16 год. 35 хв. скеровано до ДФС за допомогою бухгалтерської програми M.e.doc використовуючи ІТЄ «Єдине вікно подання електронної звітності» для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
24.07.2018 між ТОВ «БАХМАЧГАЗБУДСЕРВІС» та Службою автомобільних доріг у Сумській області укладено договір №ЗЗПс-МД/2640, предметом якого є надання послуги ГБН Г. 1-218-182:2011 Поточний середній ремонт автомобільної дороги загального користування місцевого значення 0191702 Зноб-Новгородське-Очкине-Кривоносівка- Каліївка (окремими ділянками) (45233142-6 - Ремонт доріг).
На виконання умов договору, згідно акту приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року від 27.12.2018 та довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2018 року 27.12.2018 Службою автомобільних доріг у Сумській області сплачено за звітний місяць 624604,59 грн. за надані послуги, що підтверджується платіжним дорученням №1181 від 27.12.2018.
Згідно приписів п.201.10. ст. 201 ПК України у редакції, чинній на момент здійснення господарських операцій, ТОВ «БАХМАЧГАЗБУДСЕРВІС» складено податкову накладну від 27.12.2018 №40, яку 15.01.2019 о 16 год. 36 хв. скеровано до ДФС за допомогою бухгалтерської програми M.e.doc використовуючи ІТЄ «Єдине вікно подання електронної звітності» для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
17.07.2018 між ТОВ «БАХМАЧГАЗБУДСЕРВІС» та Службою автомобільних доріг у Сумській області укладено договір №40Пс-МД/2610, предметом якого є надання послуги ГБН Г.1-218-182:2011 Поточний середній ремонт автомобільної дороги загального користування місцевого значення 0191402 Зноб-Новгородське-Очкине-Кривоносівка-Каліївка (окремими ділянками) (45233142-6 - Ремонт доріг).
На виконання умов договору, згідно акту приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2018 року від 27.12.2018 та довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2018 року 27.12.2018 Службою автомобільних доріг у Сумській області сплачено за звітний місяць 718095,92 грн. за надані послуги, що підтверджується платіжним дорученням №1185 від 27.12.2018.
Згідно приписів п.201.10. ст. 201 ПК України у редакції, чинній на момент здійснення господарських операцій, ТОВ «БАХМАЧГАЗБУДСЕРВІС» складено податкову накладну від 27.12.2018 №41, яку 15.01.2019 о 16 год. 36 хв. скеровано до ДФС за допомогою бухгалтерської програми М.e.doc використовуючи ITC «Єдине вікно подання електронної звітності» для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Судом встановлено, що всупереч постанови Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року №1246 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» ДФС не було сформовано та надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - Порядок ведення ЄРПН).
З даного приводу позивач 21-22.01.2019 звертався на «гарячу лінію ДФС» на номер 0-800-501-007, однак жодних роз`яснень, відповідей не надано, а вказаний факт підтверджується деталізацією витрат по номеру.
Надалі, ДФС листом від 11.02.2019 №6782/6/99-99-09-07-02-15 на лист від 22.01.2019 вих. №3 повідомлено, що за даними ЄРПН 15.01.2019 ТОВ «БАХМАЧГАЗБУДСЕРВІС» зареєстровано 14 податкових накладних та 2 розрахунки коригування до податкових накладних, про що на електронну адресу 35800585.bud@gmail.com (по прямому з`єднанню) протягом операційного дня було повідомлено квитанціями №1. Зазначені у зверненні податкові накладні від 26.12.2018 №№33, 34 від 27.12.2018 №№37, 38, 39, 40, 41 до ДФС на реєстрацію не надходили. 22.04.2019 ДФС листом №18943/6/99-99-08-10-02-15 на скаргу від 02.04.2019 №20 повідомлено, що Відповідач розглядав аналогічне звернення від 22.01.2019 №3.
Позивач звернувся до суду оскільки вважає, що така бездіяльність відповідача є протиправною.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Податковий кодекс України (далі - ПК України, у редакції, чинній на час формування та надіслання податкових накладних на реєстрацію) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених п. 41.1 ст. 41 ПК України, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Згідно з п. п. "а", "б" п. 185.1 ст. 185 ПК України об`єктом оподаткування є операції платників податку з: а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об`єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об`єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 цього Кодексу.
Відповідно до п. 187.1 ст. 187 ПК України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв`язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб`єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів) (абз. 1 п. 188.1 ст. 188 ПК України).
Відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01.07.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених п. 201.1 цієї статті та/або п. 192.1 ст. 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до п. 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Помилки в реквізитах, визначених п. 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку. Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені: для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем). У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Платник податку має право зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну та/або розрахунок коригування, складені починаючи з 1 липня 2015 року, в яких загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу. Якщо сума, визначена відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов`язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Порядок № 1246, у редакції, чинній на час формування та надіслання податкових накладних на реєстрацію).
Відповідно до п. 2 Порядку № 1246 податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог ПК України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно з п. 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених п. 192.1 ст. 192 та п. 201.10 ст. 201 ПК України; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до п. 201.1 ст. 201 ПК України; наявності суми податку на додану вартість відповідно до п. п. 201.3 і 201.9 ст. 201 ПК України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 01.07.2015); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується, факту реєстрації/зупинення реєстрації/ відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Як передбачено п.13 - п.15 Порядку ведення ЄРПН: «За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття».
Як вже було зазначено, позивач 15.01.2019 о 16 год. 33 хв., 16 год. 34 хв., 16 год. 35 хв., 16 год. 36 хв. здійснив подання податкових накладних №№33, 34, 37, 38, 39, 40, 41 для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних у визначеному документообігу порядку.
Однак, позивачем не було отримано від контролюючого органу квитанції/й про прийняття/неприйняття податкових накладних у межах операційного дня, а саме 15.01.2019 до 20:00.
Як зазначалося вище, відповідно до положень п. 201.10 ст. 201 ПК України якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до п. 2 Порядку ведення ЄРПН операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації.
Згідно з п. З Порядку ведення ЄРПН операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.
У 2019 році 15 січня (вівторок) був робочим днем.
Судом встановлено, що позивачем надіслано податкові накладні саме протягом операційного дня 15.01.2019 (з 8-ї години до 20-ї години), а тому відповідно до вимог п.201.10 ст.201 ПК України, такі податкові накладні вважаються зареєстрованими в ЄРПН.
ДФС повідомляла про перенавантаження сервера та вихід з ладу одного зі своїх серверів, що є причиною скерованих але не зареєстрованих податкових накладних. Вказане підтверджується інформацією зі ЗМІ та й з офіційного порталу ДФС, копії статей додаються.
Таким чином суд дійшов висновку, що нездійснення реєстрації 15.01.2019 в ЄРПН податкових накладних від 26.12.2018 №№33, 34 від 27.12.2018 №№37, 38, 39, 40, 41 відбулось не з вини позивача. Позивач вчасно намагався провести реєстрацію в ЄРПН зазначених вище податкових накладних.
Отже, позивач здійснив усі необхідні дії щодо реєстрації податкових накладних, однак з незалежних від нього обставин, ДФС не зареєструвала їх, а на скарги щодо здійснення реєстрації - проігноровано, відомостей про продовження строку реєстрації податкових накладних не повідомлено.
Враховуючи вищевикладене в сукупності, суд дійшов до висновку про наявність бездіяльності відповідача.
Щодо позовних вимог в частині зобов`язання Державної фіскальної служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних спірні податкові накладні, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. п. 201.1, 201.10 ст. 201 ПК України реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов`язків платника податків.
Враховуючи встановлені судом обставини протиправного прийняття комісією ДФС України рішення про відмову у реєстрації податкової накладної в ЄРПН та відсутність законодавчо закріплених перешкод для такої реєстрації, суд вважає, що належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є саме зобов`язання ДФС України зареєструвати в ЄРПН спірні податкові накладні.
При цьому, задовольняючи вимоги позивача про зобов`язання відповідача зареєструвати податкові накладні в ЄРПН, суд виходить з того, що такий спосіб захисту порушеного права не є формою втручання у дискреційні повноваження відповідача та є належним і ефективним способом відновлення порушених прав позивача, що виключають необхідність повторного звернення до суду.
Як вбачається з положень Рекомендації Комітету Ради Європи № R (80) 2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом 11.03.1980, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймати замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб`єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.
Таким чином дискреція - це елемент управлінської діяльності. Вона пов`язана з владними повноваженнями і їх носіями - органами державної влади та місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами. Дискрецію не можна ототожнювати тільки з формалізованими повноваженнями - вона характеризується відсутністю однозначного нормативного регулювання дій суб`єкта. Він не може ухилятися від реалізації своєї компетенції, але і не має права виходити за її межі.
Тобто дискреційні повноваження - це законодавчо встановлена компетенція владних суб`єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу верховенства права; ці повноваження полягають в застосуванні суб`єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень.
Отже, у разі відсутності у суб`єкта владних повноважень законодавчо закріпленого права адміністративного розсуду при вчиненні дій/прийнятті рішення, та встановлення у судовому порядку факту протиправної поведінки відповідача, зобов`язання судом суб`єкта прийняти рішення конкретного змісту не можна вважати втручанням у дискреційні повноваження, адже саме такий спосіб захисту порушеного права є найбільш ефективним та направлений на недопущення свавілля в органах влади.
Так, Пленум Вищого адміністративного суду України в п. 10.3 Постанови від 20.05.2013 № 7 "Про судове рішення в адміністративній справі" зазначив, що суд може ухвалити постанову про зобов`язання відповідача прийняти рішення певного змісту, за винятком випадків, коли суб`єкт владних повноважень під час адміністративних процедур відповідно до закону приймає рішення на основі адміністративного розсуду.
Суд зазначає, що дискреційні функції Державної фіскальної служби України як суб`єкта владних повноважень під час прийняття рішення щодо реєстрації податкової накладної в ЄРПН чітко визначені законом, оскільки наказом Міністерства фінансів України № 567 від 13.06.2017 визначений вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Оскільки позивачем доведено надання ним до ДФС України документів, які є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН, суд вважає, що, у даному випадку, у відповідача відсутня дискреція як можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, у зв`язку з чим повний та ефективний захист порушеного права позивача потребує зобов`язання ДФС України здійснити реєстрацію спірних податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Крім того, суд звертає увагу на те, що Європейський суд з прав людини у п. 50 рішення від 13.01.2011 (остаточне) по справі "Чуйкіна проти України" (case of Chuykina v. Ukraine) (Заява № 28924/04) зазначив, що суд нагадує, що процесуальні гарантії, викладені у ст. 6 Конвенції, забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов`язків. Таким чином ст. 6 Конвенції втілює "право на суд", в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань становить один з його аспектів (див. рішення від 21.02.1975 у справі "Голдер проти Сполученого Королівства" (Golder v. the United Kingdom), пп. 2836, Series A № 18). Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє усіх вимог п. 1 ст. 6 Конвенції. Ціль Конвенції гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними. Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати "вирішення" спору судом. Воно було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави дозволяла особі подати до суду цивільний позов без гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні. Для п. 1 ст. 6 Конвенції було б неможливо детально описувати процесуальні гарантії, які надаються сторонам у судовому процесі провадженні, яке є справедливим, публічним та швидким, не гарантувавши сторонам того, що їхні цивільні спори будуть остаточно вирішені (див. рішення у справах "Мултіплекс проти Хорватії" (Multiplex v. Croatia), заява № 58112/00, п. 45, від 10.07.2003, та "Кутіч проти Хорватії" (Kutic v. Croatia), заява № 48778/99, п. 25, ECHR 2002-II).
В даному випадку, задоволення позовної вимоги про зобов`язання ДФС зареєструвати в ЄРПН податкові накладні є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.
Відповідно до ст.ст. 9, 77 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Разом з тим, відповідач як суб`єкт владних повноважень не надав суду доказів на підтвердження правомірності свого рішення.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем за подання позовної заяви сплачено судовий збір у розмірі 13447,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням від 18.06.2019 №31931767.
Таким чином, судові витрати щодо сплати судового збору підлягають присудженню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень Державної фіскальної служби України.
Керуючись ст.ст. 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242 - 246, 250, 255 КАС України, суд
в и р і ш и в:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України щодо нездійснення реєстрації податкових накладних Товариства з обмеженою відповідальністю «БАХМАЧГАЗБУДСЕРВІС» від 26.12.2018 №№33, 34, від 27.12.2018 №№37, 38, 39, 40, 41 в Єдиному реєстрі податкових накладних у день їх фактичного відправлення - 15.01.2019.
3. Зобов`язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю «БАХМАЧГАЗБУДСЕРВІС від 26.12.2018 №№33, 34, від 27.12.2018 №№37, 38, 39, 40, 41 в Єдиному реєстрі податкових накладних у день їх фактичного відправлення - 15.01.2019.
4. Стягнути сплачений судовий збір у розмірі 13447 (тринадцять тисяч чотириста сорок сім) грн. 00 коп. на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «БАХМАЧГАЗБУДСЕРВІС» за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень Державної фіскальної служби України.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного судупротягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Щавінський В.Р.