Рішення № 83545380, 27.07.2019, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.07.2019
Номер справи
367/2438/19
Номер документу
83545380
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 липня 2019 року № 367/2438/19

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Начальника Управління праці та соціального захисту населення м. Ірпінь Зброжека П.В. про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернувся до Ірпінського міського суду Київської області з позовом до Начальника Управління праці та соціального захисту населення м. Ірпінь Зброжека П.В., у якому просив:

- зобов`язати начальника УПСЗН м. Ірпінь пана Зброжека П.В. – відмінити антиконституційне рішення комісії «Про не призначення ОСОБА_1 житлово-комунальної субсидії від 20 червня 2018 року № 000746»;

- зобов`язати пана ОСОБА_2 – відновити ОСОБА_1 виплату конституційно призначеної житлово-комунальної субсидії в розмірі 3445, 20 грн., та загальній кількості газу, на опалення та газову плиту, в розмірі 501,38 м3 – із 15.10.2017 року;

- зобов`язати пана ОСОБА_2 – провести відповідний перерахунок заборгованості, перед ОСОБА_1 – за весь період несплати субсидії;

- судовим рішенням, - передбачити неможливість, - шляхом маніпулятивних дій, - відміни паном ОСОБА_2 субсидії – при сезонних переходах на опалювальний період.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є пенсіонером за віком та в зв`язку з невеликим розміром пенсії отримував субсидію з березня 2017 року у розмірі 3445,20 грн. Проте з листопада 2017 року позивачу було зменшено розмір субсидії до 2840,41 грн., а з 01 травня 2018 року позивачу взагалі було відмовлено у призначенні субсидії з підстав того, що загальна площа будинку перевищує 200 кв.м. Позивач зазначив, що відповідач не правильно трактує норми Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 року № 848 та враховує при призначенні субсидії загальну площу будинку, а не житлову (опалювальну) як мало би бути, при цьому остання становить 81,5 кв.м., що є цілком допустимим показником для призначення субсидії.

Позивач вважає рішення відповідача антиконституційним та таким, що порушує його права, у зв`язку з чим просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Ухвалою Ірпінського міського суду Київської області від 25.03.2019 адміністративну справу №367/2438/19 за позовом ОСОБА_1 до Начальника Управління праці та соціального захисту населення м. Ірпінь Зброжек П.В. про зобов`язання вчинити певні дії передано на розгляд за підсудністю Київському окружному адміністративному суду.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 26.04.2019 повернуто адміністративний позов до Ірпінського міського суду Київської області.

25.06.2019 Ірпінським міським судом Київської області направлено адміністративний позов ОСОБА_1 до Київського окружного адміністративного суду.

Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподіл досудової справи між суддями позов передано на розгляд судді Щавінському В.Р.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 01.07.2019 відкрито провадження у справі, розгляд якої здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання (у письмовому провадженні).

Відповідач, у встановлений судом строк, надав відзив на позовну заяву, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог з огляду на те, що за приписами пп.1 п. 6 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 року № 848, підставою для відмови у призначенні субсидії (станом на дату розгляду звернення позивача) визначено: загальна площа житлового приміщення перевищує 120 кв. метрів для квартири і 200 кв. метрів для індивідуального будинку. А відповідно до довідки ТОВ «КИЇВОБЛГАЗ ЗБУТ» від 04.05.2015 року опалювальна (загальна) площа житлового будинку, в якому зареєстрований та проживає позивач з дружиною складає 268,10 м2.

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Позивач перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Ірпінської міської ради, як отримувач житлової субсидії.

З березня 2017 року по лютий 2018 року позивачу призначена субсидія за його заявою у розмірі 3445,20 грн., що підтверджується повідомленням про надання субсидії. Але вже з листопада 2017 року по квітень 2018 року позивачу була призначена субсидія у меншому розмірі 2840,41 грн.

Після того, з 01 травня 2018 року позивачу було припинено надання житлової субсидії з підстави перевищення загальної площі будинку позивача 200 кв. м., що підтверджується повідомленням про надання субсидій № 000746 та Витягом з протоколу № 16 від 06.07.2018 року засідання комісії з питань здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, призначення житлових субсидій, надання матеріальної допомоги, допомогам сім`ям з дітьми, одноразової грошової допомоги постраждалим особам та внутрішньо переміщеним особам при виконавчому комітеті Ірпінської міської ради.

15.01.2019 року позивач подав заяву до начальника УПСЗН м. Ірпінь Зброжека П.В., у якій просив скасувати рішення комісії про не призначення позивачу субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.

Розглянувши зазначену заяву, відповідач надав позивачу відповідь шляхом направлення листа від 16.01.2019 № 405, у якому повідомив, на підставі пп. 1 п. 6 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 (зі змінами передбаченими Постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 р. № 329), у зв`язку з перевищенням загальної площі домогосподарства позивача, допустимих для призначення субсидії, 200 кв.м., а саме зазначив, що його опалювальна площа складає 268,10 кв.м., що підтверджується довідками ТОВ «Київоблгаз Збут» про розмір платежів за використання природного газу від 04.09.2015 року та 04.07.2018 року, де визначено опалювальну (загальну) площу будинку позивача 268,10 кв.м.

Суду також було надано довідку Виконавчого комітету Ворзельської селищної ради Київської області від 22 червня 2018 року № 395 про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні будинку, де проживає позивач, селище Ворзель АДРЕСА_1 . Зокрема, там зафіксовано, що до складу сім`ї входять 2 особи: власне, позивач та його дружина ОСОБА_3 , а загальна площа будинку становить 268,10 кв.м.

Позивач надав до суду витяг з рішення Виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області від 18.07.2006 р. № 125/1, яким було затверджено акти державної технічної комісії від 19.06.2006 про прийняття в експлуатацію житлового будинку загальною площею 268,10 кв.м., житловою площею 81,5 кв.м. в АДРЕСА_1 .

Надаючи правову оцінку відносинам, які склались між сторонами спору, суд зазначає наступне.

Засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов`язки визначено у Законі України «Про житлово- комунальні послуги» від 24.06.2004 № 1875-ІV (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин від 11.06.2017, далі - Закон № 1875-4).

Відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 1 цього закону житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.

Частиною 1 статті 2 Закону 1875-4 передбачено, що державна політика у сфері житлово-комунальних послуг базується на таких принципах, зокрема, дотримання встановлених стандартів, нормативів, норм, порядків і правил щодо кількості та якості житлово-комунальних послуг.

Разом з цим, положеннями частини 2 статті 8 цього Закону встановлено, що стандарти, нормативи, норми, порядки і правила у сфері житлово-комунальних послуг розробляють і затверджують Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері технічного регулювання, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування в межах їхніх повноважень та згідно із законодавством.

Приписами частини 1 статті 32 Закону № 1875-4 також передбачено, що плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

У свою чергу, згідно з приписами частини 3 статті 32 Закону № 1875-4 порядок призначення та надання житлових субсидій встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Отже, з аналізу наведених норм спеціального Закону, яким врегульовано правові відносини у сфері надання житлово-комунальних послуг, слідує, що єдиним органом який може визначати на законодавчому рівні умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій є Кабінет Міністрів України.

Кабінетом Міністрів України 21 жовтня 1995 прийнято постанову № 848, якою затверджено Положення про порядок призначення житлових субсидій (далі - Положення № 848). Пункт 1 цього Положення визначає умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання, послуг з транспортування та розподілу природного газу та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Відповідно до приписів пункту 2 Положення № 848, право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках), в частині оплати ними користування житлом; утримання житла; управління багатоквартирним будинком, комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Житлова субсидія на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива призначається у разі, коли домогосподарство не отримує комунальну послугу з постачання теплової енергії для централізованого опалення (теплопостачання) та не використовує природний газ або електричну енергію для індивідуального опалення.

Якщо для опалення житлового приміщення (будинку) одночасно використовується теплова енергія та/або природний газ, та/або електрична енергія, соціальні нормативи для опалення (теплопостачання) приміщення (будинку) під час розрахунку житлової субсидії застосовуються тільки на одну комунальну послугу.

Абзацом 10 п. 1 вказаного Положення №848 передбачено, що житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою громадянам - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.

За приписами п. 3 Положення №848 призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).

У територіальних громадах (в тому числі об`єднаних), у виконавчих органах яких відсутні структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, прийняття заяв громадян з необхідними документами для призначення житлових субсидій та передачу їх відповідним структурним підрозділам з питань соціального захисту населення безпосередньо або через центри надання адміністративних послуг чи їх фронт-офіси здійснюють уповноважені особи, які визначаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад.

Підпунктом 1 п. 6 Положення №848 визначено таку підставу для відмови у призначенні субсидії як перевищення загальної площі житлового приміщення - 120 кв. метрів для квартири і 200 кв. метрів для індивідуального будинку (крім дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей, а також сімей, в яких не менше року проживають троє і більше дітей, з урахуванням тих, над якими встановлено опіку чи піклування).

Вказана норма не містить виключень ані щодо співвласників, співкористувачів, орендарів тощо таких житлових приміщень.

Загальна площа житлового приміщення, а саме кількість метрів, з якою вона складається, є виключним критерієм, який враховується при прийнятті рішення про відмову у призначенні субсидії на підставі пп. 1 п. 6 Положення № 848.

За наявності умов, зазначених у пункті 6 Положення № 848, житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії виходячи з конкретних обставин, що склалися, крім випадку, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 цього Положення № 848 (п. 7 Положення № 848).

Разом з тим, відповідно до п. 9 Положення № 848, житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.

Абзацом 9 п. 9 Положення № 848 зазначено, що якщо в житловому приміщенні (будинку) є кілька розділених особових рахунків, за рішенням комісії житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг може бути призначена кожному із таких домогосподарств на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства. Склад кожного із домогосподарств визначається на підставі відомостей, внесених до декларації. При цьому до складу різних домогосподарств у межах одного житлового приміщення (будинку) не можуть входити члени однієї сімї.

Отже з зазначеного суд приходить до висновку про те, що оскільки, позивач не має окремих рахунків, то відповідачем обґрунтовано прийнято рішення про відмову в призначенні субсидії позивачу, з огляду на перевищення опалювальної площі будинку, у якому проживає позивач з дружиною, загальної допустимої площі для призначення житлової субсидії в 200 кв.м, і становить 268,10 кв.м. та відповідач правильно тлумачить п. 6, 9 Положення.

Згідно ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

У даному випадку відповідачем доведено правомірність дій щодо відмови позивачу у виплаті одноразової грошової допомоги.

Однак, позивачем не було доведено суду обґрунтованості позовних вимог, а також не спростовано доводів відповідачів.

За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

У задоволенні адміністративного позову відмову.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Щавінський В.Р.