Рішення № 83511818, 06.08.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
06.08.2019
Номер справи
826/3311/18
Номер документу
83511818
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

06 серпня 2019 року № 826/3311/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Добрянської Я.І. за участю секретаря судового засідання Корніюк А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомПублічного акціонерного товариства "Дельта Банк" до треті особиУправління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Київській області Богач Юлія Іванівна, Виконавчого комітету Полтавської міської ради Дядик Вероніка Миколаївна, Києво-Святошинська районна державна адміністраціяпровизнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, - ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду м.Києва звернулось Публічне акціонерне товариство "Дельта Банк" з позовом до Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Київській області Богач Юлія Іванівна, Виконавчого комітету Полтавської міської ради треті особи ОСОБА_1 , Києво-Святошинська районна державна адміністрація в якому просило:

- визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Київській області Богач Юлії Іванівни № 29406805 від 25.04.2016р. про припинення обтяження нерухомого майна;

- скасувати (вилучити) в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно запис щодо припинення обтяження нерухомого майна (реєстраційний номер № 5418) № 29406805 від 25.04.2016р. на об`єкт нерухомості, а саме, квартиру, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , які внесені державним реєстратором Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Київській області Богач Юлією Іванівною.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що рішення державного реєстратора є незаконним та протиправним, оскільки прийняте на підставі та з урахуванням рішення суду, яке не стосується нерухомого майна стосовно якого припинено обтяження та внесено відповідний запис до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відповідачами подано відзиви на адміністративний позов в якому зазначають, що оскаржуване рішення є законним та обґрунтованим, а відтак відсутні підстави для його скасування. Просять у задоволенні адміністративного позову відмовити.

Розглянувши адміністративний позов та додані до нього матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, зазначає наступне.

25.09.2007р. між Публічним акціонерним товариством «Кредитпромбанк» та ОСОБА_1 був укладений кредитний договір № 20/13/07-Склв.

В забезпечення виконання позичальником зобов`язань за Договором про надання споживчого кредиту № 20/13/07-Склв від 25.09.2007 р. між ПАТ «Кредитпромбанк» та ОСОБА_1 25.09.2007р. укладено Іпотечний договір №20/13/101/07-Склв, посвідчений приватним нотаріусом Полтавського міського нотаріального округу Полежаєвим О.Є. за реєстраційним № 5418, за яким остання передала Банку в іпотеку належну їй на праві власності квартиру, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1

25.09.2007р. на підставі договору Іпотеки до Державного реєстру іпотек приватним нотаріусом Полтавського міського нотаріального округу Полежаєвим О.Є. було внесено запис щодо іпотеки (реєстраційний номер 5717822). Також до Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна 25.09.2007 р. приватним нотаріусом Полтавського міського нотаріального округу Полежаєвим О.Є. було внесено запис щодо обтяження (реєстраційний номер 5717915) зазначеної в договорі іпотеки квартири, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

26 червня 2013 р. на підставі Договору купівлі-продажу прав вимоги за кредитами, укладеного між ПАТ «Кредитпромбанк» та ПАТ «Дельта Банк», посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Шевченко Д.Г., зареєстрований в реєстрі за № 2466, ПАТ «Кредитпромбанк» відступив ПАТ «Дельта Банк» право вимоги за кредитними договорами та договорами забезпечення, зокрема, і за вказаним Договором про надання споживчого кредиту № 20/13/07-Склв від 25.09.2007 р. та Іпотечним договором № 20/13/101/07-Склв від 25.09.2007 р.

Внаслідок чого до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 26.06.2013р. приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Шевченко Д.Г. було внесено запис щодо змін відомостей про іпотекодержателя з ПАТ «Кредитпромбанк» на ПАТ «Дельта Банк».

25.04.2016р. державним реєстратором Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Київській області Богач ЮЛ. прийнято рішення № 29406805 про державну реєстрацію припинення обтяження нерухомого майна та внесено відповідний запис до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Підставою для здійснення реєстраційних дій державним реєстратором Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Київській області Богач ЮЛ. в Державному реєстрі Речових прав на нерухоме майно зазначено: рішення Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 05.04.2016 р. по справі № 359/8394/16-ц провадження № 2/359/786/2016.

Позивач, вважаючи вищезазначене рішення протиправним, звернувся до суду для захисту своїх прав та законних інтересів до суду.

Проаналізувавши матеріали справи, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову, з огляду на таке.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав регулюються Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Згідно з ч. 1, 5 ст. 12 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державний реєстр прав містить відомості про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження, речові права на об`єкти незавершеного будівництва та їх обтяження, про об`єкти та суб`єктів цих прав, документи, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав.

Відомості Державного реєстру прав вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою, доки їх не скасовано у порядку, передбаченому цим Законом.

Будь-які дії особи, спрямовані на набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, зареєстрованих у Державному реєстрі прав, вчиняються на підставі відомостей, що містяться в цьому реєстрі.

Відповідно до ч. 1, 2, 4, 11 ст. 18 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державна реєстрація прав проводиться в такому порядку:

1) формування та реєстрація заяви в базі даних заяв;

2) прийняття документів, що подаються разом із заявою про державну реєстрацію прав, виготовлення їх електронних копій шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та розміщення їх у Державному реєстрі прав;

3) встановлення черговості розгляду заяв про державну реєстрацію прав, що надійшли на розгляд;

4) перевірка документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав, зупинення державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень;

5) прийняття рішення про державну реєстрацію прав або про відмову в такій реєстрації;

6) відкриття (закриття) розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до Державного реєстру прав відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об`єкти та суб`єктів цих прав;

7) формування інформації з Державного реєстру прав для подальшого використання заявником;

8) видача документів за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав.

Перелік документів, необхідних для державної реєстрації прав, та порядок державної реєстрації прав визначаються Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Державні реєстратори зобов`язані надавати до відома заявників інформацію про перелік документів, необхідних для державної реєстрації прав.

Державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.

Форма і вимоги до заповнення заяв, що подаються до органу державної реєстрації прав, а також форма і вимоги до оформлення рішень державних реєстраторів, що приймаються за результатом їх розгляду, затверджуються Міністерством юстиції України.

Згідно з п. 1-2 ч. 3 ст. 10 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державний реєстратор: встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов`язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом; відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав; відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов`язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації; перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення.

Відповідно до ст. 27 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться на підставі, зокрема, рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно. Державна реєстрація обтяжень проводиться на підставі, зокрема, рішення суду щодо обтяження речових прав на нерухоме майно, що набрало законної сили.

Згідно з ч. 1, 2, 4 ст. 31-1 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень",

Реєстраційні дії на підставі рішень судів проводяться виключно на підставі рішень, отриманих у результаті інформаційної взаємодії Державного реєстру прав та Єдиного державного реєстру судових рішень, без подання відповідної заяви заявником.

Державна судова адміністрація України у день набрання законної сили рішенням суду, яке передбачає набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав, внесення змін до записів Державного реєстру прав, зупинення реєстраційних дій, внесення запису про скасування державної реєстрації прав або скасування рішення державного реєстратора, забезпечує передачу до Державного реєстру прав примірника такого судового рішення.

Інформаційна взаємодія між Державним реєстром прав та Єдиним державним реєстром судових рішень здійснюється інформаційно-телекомунікаційними засобами в електронній формі у порядку, визначеному Міністерством юстиції України спільно з Державною судовою адміністрацією України.

З матеріалів справи вбачається, що 25.04.2016р. державним реєстратором Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Київській області Богач ЮЛ. прийнято рішення № 29406805 про державну реєстрацію припинення обтяження нерухомого майна та внесено відповідний запис до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Підставою для здійснення реєстраційних дій державним реєстратором Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Київській області Богач Ю.Л. в Державному реєстрі Речових прав на нерухоме майно зазначено: рішення Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 05.04.2016 р. по справі № 359/8394/16-ц. провадження № 2/359/786/2016.

Однак, як встановлено судом таке рішення не стосується нерухомого майна стосовно якого припинено обтяження та внесено відповідний запис до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень (ч. 1 ст. 2 КАС України).

Враховуючи вищевикладене та з метою припинення порушення прав позивача, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог, оскільки як встановлено судом оскаржуване рішення прийняте на прийняте на підставі та з урахуванням рішення суду, яке не стосується нерухомого майна стосовно якого припинено обтяження та внесено відповідний запис до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

За викладених обставин вимоги позивача є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Згідно з приписами частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Задоволенню в адміністративному судочинстві підлягають лише ті вимоги, які відновлюють порушені права чи інтереси особи в сфері публічно-правових відносин.

За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.

Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За таких обставин, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 73, 77, 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк" задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Київській області Богач Юлії Іванівни № 29406805 від 25.04.2016р. про припинення обтяження нерухомого майна.

3. Скасувати (вилучити) в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно запис щодо припинення обтяження нерухомого майна (реєстраційний номер № 5418) № 29406805 від 25.04.2016р. на об`єкт нерухомості, а саме, квартиру, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , які внесені державним реєстратором Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Київській області Богач Юлією Іванівною.

4. Стягнути на користь Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк" судові витрати за сплату судового збору в розмірі 3524,0 (три тисячі п`ятсот двадцять чотири гривні гривні 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Київській області.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Я.І. Добрянська

Повний текст рішення виготовлений 08.08.2019р.