Рішення № 83511691, 07.08.2019, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.08.2019
Номер справи
620/1952/19
Номер документу
83511691
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 серпня 2019 року Чернігів Справа № 620/1952/19

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Непочатих В.О., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, в якому просить: визнати протиправним рішення відповідача від 15.04.2019 № 1092/04-22 про відмову в проведенні перерахунку пенсії; зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії по втраті годувальника, виходячи із суми суддівської винагороди - 51867,00 грн., згідно довідки про суддівську винагороду, виданої Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Чернігівській області за № 03/36-691 від 13.03.2019 із дня звернення.

В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що відповідачем протиправно не здійснено перерахунок його пенсії в порядку статті 38 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з врахування довідки № 03/36-691 від 13.03.2019, виданої Територіальним управлінням державної судової адміністрації України у Чернігівській області на ім`я позивача за померлого чоловіка ОСОБА_2 , про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.

Відповідач подав відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову, оскільки з набуттям чинності Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, положення Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ втратили чинність, в тому числі втратили чинність норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців. Зазначив, що за приписами статті 90 Закону України «Про державну службу» та Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 01.05.2016 відсутні підставі для перерахунку пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію по втраті годувальника відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 70% від суми заробітної плати годувальника.

10.04.2019 позивач звернувся з заявою до відповідача про перерахунок пенсії, до якої було додано довідку Територіального управління державної судової адміністрації України у Чернігівській області про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці від 13.03.2019 № 03/36-691 (а.с. 10, 24).

Розпорядженням від 15.04.2019 № 1092/04-22 відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії, оскільки Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII не передбачено можливість перерахунку пенсії, у тому числі призначеної згідно Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (а.с. 11).

Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.

Згідно з частиною третьою статті 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01.05.2016 встановлювалися Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ).

Зокрема, статтею 37 Закону № 3723-ХІІ визначено, що у разі смерті особи у період перебування на державній службі за наявності у померлого годувальника стажу державної служби не менше 10 років непрацездатним членам сім`ї померлого годувальника, які були на його утриманні (при цьому дітям - незалежно від того, чи були вони на утриманні померлого годувальника), призначається пенсія у зв`язку з втратою годувальника на одного непрацездатного члена сім`ї у розмірі 70 відсотків суми заробітної плати померлого годувальника, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а на двох і більше членів сім`ї - 90 відсотків. До непрацездатних членів сім`ї належать особи, зазначені у статті 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Право на призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника на умовах, передбачених частиною десятою цієї статті, мають також непрацездатні члени сім`ї померлої особи, яка отримувала або мала право на пенсію за цим Законом.

Частиною першою статті 37-1 Закону № 3723-ХІІ передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв`язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» текст статті 37-1 викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».

Правове регулювання Кабінетом Міністрів України зазначеного питання у період з 01.01.2015 по 01.12.2015 врегульовано пунктами 4, 5 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 № 865 (далі - постанова № 865), за змістом яких підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця було передумовою для перерахунку пенсії.

Так, пунктом 4 постанови № 865 установлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики (пункт 5 постанови № 865).

Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 № 1013 (далі - постанова № 1013) було підвищено розміри заробітку працюючих державних службовців, а також пункт 4 постанови № 865 виключено, а пункт 5 викладено в такій редакції: «форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

Положень, які б закріплювали можливість перерахунку пенсії у зв`язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, постанова № 1013 не містить.

У ході реформування системи державного управління було прийнято новий Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII), який визначає принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях.

У зв`язку з набранням 01.05.2016 чинності Закону № 889-VIII, положення Закону № 3723-XII втратили чинність, в тому числі норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців (крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону № 889-VIII).

Статтею 90 Закону № 889-VIII встановлено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

В свою чергу, підстави індексації та перерахунку пенсій визначені в статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» до яких не віднесено підвищення розміру заробітку працюючих державних службовців.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що з 01.12.2015, початку застосування постанови № 1013, якою пункт 4 постанови № 865 виключено, а пункт 5 викладено в іншій редакції, та у зв`язку з набранням чинності Законом № 889-VIII, яким по іншому врегульовані правовідносини пов`язані з пенсійним забезпеченням державних службовців, пенсії, призначені за статтею 37 Закону № 3723-XII, не підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючого державного службовця, в тому числі і пенсії у зв`язку з втратою годувальника.

Отже, чинним законодавством на час звернення позивача за перерахунком розміру пенсії у зв`язку з втратою годувальника, не було передбачено можливості її перерахунку у зв`язку з підвищенням розміру заробітної плати, тому у відповідача були відсутні правові підставі для здійснення такого перерахунку.

Доводи позивача, що підставою для перерахунку пенсії є Закон України «Про судоустрій та статус суддів» судом не приймаються до уваги, оскільки вказаний закон визначає правові засади організації судової влади та здійснення правосуддя в Україні, визначає систему судів загальної юрисдикції, статус професійного судді, присяжного, систему та порядок здійснення суддівського самоврядування і встановлює систему і загальний порядок забезпечення діяльності судів та регулює інші питання судоустрою і статусу суддів. Його положення визначають право судді у відставці на отримання щомісячного довічного грошового утримання або, за його вибором, на призначення пенсії. При цьому передбачається, що у разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді здійснюється перерахунок раніше призначеного довічного грошового утримання судді.

Тобто, право на перерахунок мають лише особи, які отримують такий вид соціального забезпечення. В даному випадку позивач не є одержувачем такого виду соціального забезпечення, оскільки отримує пенсію у зв`язку з втратою годувальника відповідно до Закону України «Про державну службу».

У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що в задоволенні позову ОСОБА_1 необхідно відмовити повністю.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 260-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П`ятницька, буд. 83-А, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 21390940) про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 07 серпня 2019 року

Суддя В.О. Непочатих