Рішення № 83510267, 31.07.2019, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.07.2019
Номер справи
300/1196/19
Номер документу
83510267
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"31" липня 2019 р. справа № 300/1196/19

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Шумей М.В. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання до їх вчинення, -

ВСТАНОВИВ:

03.06.2019 ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Надвірнянського об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій Надвірнянського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови в здійсненні перерахунку моєї пенсії та зобов`язати Надвірнянське об`єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області провести перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії з 01.03.2019 відповідно до Постанови КМУ № 124 від 20.02.2019, застосувавши показник середньої зарплати 4404,35 та враховувати його при подальших перерахунках пенсії.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем протиправно відмовлено позивачу у перерахунку пенсії. Просить задовольнити позов.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.06.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов.

24.06.2019 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області подало до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти позову та просить відмовити у його задоволенні.

24.06.2019 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області подало суду заяву про заміну сторони.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.06.2019 замінено відповідача Надвірнянське об`єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області його правонаступником Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, у справі за позовом ОСОБА_1 до Надвірнянського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов`язання до їх вчинення.

Розглянувши справу в порядку визначеному статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши письмові докази, які містяться в матеріалах адміністративної справи, відзив, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію за віком з 06.11.2017 відповідно до Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування".

01 квітня 2019 року, ОСОБА_1 звернувся до Надвірнянського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області із заявою, в якій просив вказати причину не проведення перерахунку його пенсії з 01.03.2019 в зв`язку з осучасненням заробітної плати. Мотивом даної вимоги є постанова КМУ від 20.02.2019року №124, якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

04.04.2019 відповідачем надано позивачу письмову відповідь № 117/15-15 на його заяву, в якій зазначено, що пенсія йому обчислена та виплачується згідно чинного законодавства, мотивуючи відмову в перерахунку пенсії тим, що при проведенні перерахунку з 01.03.2019 враховано, що на коефіцієнт (за попереднім підрахунком 17%) підвищується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з урахуванням якої визначено заробітну плату для обчислення пенсії; перерахунку підлягають пенсії, у яких застосовано вартість величини оцінки одного страхового стажу як 1,0% так і 1,35; при цьому при проведенні перерахунку застосовано величину оцінки одного року страхового стажу, яка передбачена статтею 25 Закону України №1058 на дату проведення перерахунку, тобто 1,0%. Також зазначено, що оскільки пенсія йому призначена при врахуванні величини оцінки одного року страхового стажу 1,35 - то розмір пенсійної виплати не перераховується (залишається без змін). На думку Відповідача, не змінюється також величина оцінки одного року страхового стажу (залишається 1,35) та показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески (залишається 3764,40) за 2016 рік.

Позивач вважаючи таку відмову відповідача протиправною звернувся до суду із даним позовом.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закон України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон № 1058) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.

Статтею 8 Закону № 1058 закріплено право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг. Так, відповідно до пункту 1 частини першої цієї статті право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Згідно із статтею 1 Закону України від 03.07.1991 № 1282-ХІІ "Про індексацію грошових доходів населення" (далі Закон № 1282) індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 Закону № 1282 передбачено, що пенсії є об`єктом індексації грошових доходів населення. Індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Загальні положення щодо проведення індексації та перерахунку пенсії визначено статтею 42 Закону № 1058.

Спірним питанням у даній справі є наявність чи відсутність правових підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2019 на підставі частини другої статті 42 Закону № 1058.

Частиною другою статті 42 Закону № 1058 визначено, що для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" установлено, що:

- у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17;

- у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного у цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Зазначений коефіцієнт (1,17) визначений виходячи з індексу споживчих цін на товари і послуги у 2018 році - 9,8 % та зростання середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески у 2018 році - 24,5 %.

Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" визначено Пенсійному фонду України забезпечити:

- перерахунок пенсій, зазначених у пункті 2 цієї постанови, з 1 березня 2019 року;

- виплату одноразових доплати до пенсії, передбаченої пунктом 3 цієї постанови, одночасно з виплатою пенсії за березень та квітень 2019 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі Порядок) затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124.

Цим Порядком відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Згідно із положеннями пунктів 2 та 3 Порядку перерахунку підлягають пенсії, обчислені відповідно до Закону № 1058, призначені за зверненнями, які надійшли по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абзацом третім частини третьої статті 45 Закону № 1058 (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок).

Пунктом 5 Порядку встановлено, що у 2019 році перерахунок пенсій у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.

Кожен наступний перерахунок у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Таким чином, з 1 березня 2019 року перерахунок пенсій здійснюється за умов, визначених пунктами 2, 3 та 5 Порядку, а саме - перерахунку підлягають пенсії, призначені відповідно до Закону № 1058 за зверненнями, які надійшли по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, та для обчислення розміру яких враховувався показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, станом на 1 жовтня 2017 року.

Судом встановлено, що пенсія позивачу призначена з 06.11.2017 відповідно до Закону № 1058, що відповідає вимогам, визначеним пунктами 2 та 3 Порядку.

Також судом встановлено, що станом на 01.03.2019 розмір пенсії позивача становить 10217,66 грн, а саме: 8427,60 грн - основний розмір пенсії; 87,12 грн - доплата за понаднормовий стаж (за 6 років); 1702,94 грн - підвищення пенсіонерам, що проживають в гірському населеному пункті.

Загальний стаж позивача становить - 41 р.28 д., індивідуальний коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35 - 0,55350, скорегований середньомісячний заробіток - 15226,02 грн.

Судом встановлено, що відповідачем при проведенні перерахунку позивачу з 01.03.2019 враховано, що на коефіцієнт (за попереднім розрахунком 17 %) підвищується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з урахуванням якої визначено заробітну плату для обчислення пенсії. При цьому, при проведенні перерахунку застосовано величину оцінки одного року страхового стажу, яка передбачена статтею 25 Закону 1058 на дату проведення перерахунку, тобто 1,0 %.

При перерахунку застосовується величина оцінки одного року страхового стажу на дату проведення перерахунку, тобто 1 %. Особам, пенсії яким призначені з урахуванням коефіцієнту 1,35 % (звернення за призначенням, які надійшли у 4 кварталі 2017 року), перерахунки будуть проведені лише у тих випадках, якщо розмір пенсії, з урахуванням коефіцієнту вартості одного року 1 % та величини нової осучасненої заробітної плати будуть вищі ніж до перерахунку. Якщо внаслідок перерахунку, розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується при наступному збільшенні показника середньої заробітної плати.

Оскільки позивачу була призначена пенсія при врахуванні величини оцінки одного року страхового стажу 1,35 - розмір пенсійної виплати не перераховується.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Водночас, відповідно до вимог частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем доведено правомірність прийнятого рішення, а тому позовні вимоги позивача задоволенню не підлягають.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати у зв`язку із відмовою у задоволенні позову не відшкодовуються позивачу.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Шумей М.В.