Рішення № 83510265, 17.07.2019, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.07.2019
Номер справи
0940/1703/18
Номер документу
83510265
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" липня 2019 р. справа № 0940/1703/18

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шумея М.В.,

секретаря судового засідання - Шпак М.М.,

за участю: прокурора - Гоголя В.В., представників позивача - Матійчука А.В., Копчука І.М., Рогалевича А.Б., представників відповідача - Бейсюка Т.В., Пліхтяка П.П., Гаврильця О.Б., представника третьої особи - Іванишина П.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Заступника керівника Коломийської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Міністерства екології та природних ресурсів України, Національного природного парку "Гуцульщина" до Пістинської сільської ради Косівського району, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Державне підприємство "Кутське лісове господарство" про визнання протиправним та нечинним рішення від 17.06.2018 року, -

ВСТАНОВИВ:

19.09.2018 Заступник керівника Коломийської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Міністерства екології та природних ресурсів України, Національного природного парку "Гуцульщина" звернувся до суду із адміністративним позовом до Пістинської сільської ради Косівського району про визнання протиправним та нечинним рішення сільської ради від 17.06.2018 "Про діяльність НПП "Гуцульщина" на території Пістинської сільської ради, в якому просить: визнати протиправним та нечинним рішення шістнадцятої сесії сьомого демократичного скликання Пістинської сільської ради від 17.06.2018 "Про діяльність НПП "Гуцульщина".

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.09.2018 позовну заяву заступника керівника Коломийської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Міністерства екології та природних ресурсів України, Національного природного парку "Гуцульщина" до Пістинської сільської ради Косівського району про визнання протиправним та нечинним рішення сільської ради від 17.06.2018 "Про діяльність НПП "Гуцульщина" на території Пістинської сільської ради про визнання протиправним та нечинним рішення шістнадцятої сесії сьомого демократичного скликання Пістинської сільської ради від 17.06.2018 "Про діяльність НПП "Гуцульщина" - повернено позивачу з усіма доданими до неї матеріалами.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 20.12.2018 ухвалу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.09.2018 про повернення позовної заяви у справі № 0940/1703/18 скасовано та направлено справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.03.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

08.04.2019 відповідач подав суду відзив на позовну заяву. Відповідач вважає, що позовні вимоги заступника керівника Коломийської місцевої прокуратури є безпідставними та необґрунтованими, оскільки рішення шістнадцятої сесії сього демократичного скликання Пістинської сільської ради від 17.06.2018 "Про діяльність НПП "Гуцульщина" жодним чином не суперечить виконанню Указу Президента України від 14.05.2002 № 456/2002 про створення Національного парку "Гуцульщина". Тобто НПП "Гуцульщина" безперешкодно може виготовляти проект землеустрою та акт на право постійного лісокористувача. Просить відмовити у задоволенні позову.

13.05.2019 позивач подав до суду відповідь на відзив, в якому із відзивом не погоджується та зазначає, що Пістинська сільська рада прийнявши рішення від 17.06.2018 про припинення господарської діяльності НПП "Гуцульщина" на території Пістинської сільської ради та розпорядившись природними ресурсами НПП "Гуцульщина", вийшла за межі повноважень, всупереч вимог статті 53 Закону та статті 24 Закону України "Про місцеве самоврядування", оскільки вирішення зазначених питань є прерогативою Президента України. Водночас Пістинська сільська рада Косівського району, прийнявши рішення від 17.06.2018 в частині передачі охорону лісу території НПП "Гуцульщина" до ДП "Кутське лісове господарство" явно перевищила свої законодавчо визначені повноваження, оскільки орган місцевого самоврядування не в праві передавати повноваження щодо охорони території НПП "Гуцульщина" іншій державній установі. Просить задовольнити позов у повному обсязі.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.05.2019 призначено судовий розгляд справи з викликом сторін та зобов"язано Заступника керівника Коломийської місцевої прокуратури у визначений судом строк подати суду всі письмові докази, які були подані разом із позовною заявою, в тому числі належним чином завірене рішення шістнадцятої сесії сьомого демократичного скликання Пістинської сільської ради від 17.06.2018.

30.05.2019 Коломийська місцева прокуратура на виконання ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.05.2019 подала до суду витребувані письмові докази.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.06.2019 залучено до участі у справі № 0940/1703/19 за позовом Заступника керівника Коломийської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Міністерства екології та природних ресурсів України, Національного природного парку "Гуцульщина" до Пістинської сільської ради про визнання протиправним та нечинним рішення від 17.06.2018 року - Державне підприємство "Кутське лісове господарство" як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору та встановлено третій особі десятиденний строк для подання пояснень щодо позову (відзиву) з дня його отримання, копія якого одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи).

08.07.2019 третя особа подала суду пояснення по справі, відповідно до яких заперечує проти позову та просить відмовити у задоволенні позову.

Розглянувши справу в порядку визначеному статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України, вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази, які містяться в матеріалах справи, відзив на позов та відповідь на відзив, пояснення, судом встановлено наступне.

Згідно Указу Президента України "Про створення національного парку "Гуцульщина" № 456 від 14.05.2002 створено на території Косівського району національний природний парк "Гуцульщина", який підпорядковано Міністерству екології та природних ресурсів України.

Вказаним указом установлено площу земель Національного природного парку "Гуцульщина" в розмірі 32 271 га, яким надано статус земель природно-заповідного фонду в тому числі 7 606 гектарів земель, що мають бути надані йому в постійне користування та 24655 гектарів земель, що включаються до його складу без вилучення у землекористувачів.

На виконання Указу Президента України та наказу Мінекоресурсів від 14.08.2002 № 315 ДП "Кутське лісове господарство" передано НПП "Гуцульщина лісовий фонд загальною площею 21 562 га, з яких 6790 га передано у постійне користування НПП "Гуцульщина", а 14772 га передано НПП "Гуцульщина" без вилучення з користування державного підприємства.

Згідно акту передачі Косівським підприємством "Райагрорліс" передано НПП "Гуцульщина" лісовий фонд загальною площею 10709 га, з яких 816 га, передано у постійне користування НПП "Гуцульщина", а 9893 га передано НПП "Гуцульщина" без вилучення з користування комунального підприємства. Із всієї площі лісових угідь 1257 га лісового фонду передано із лісового фонду.

16.02.2010 набрав чинності Закон України № 1826 - V, яким зокрема статтю 7 Закону № 2456 XII після частини третьої доповнено новою частиною такого змісту: межі територій та об"єктів природно-заповідного фонду встановлюються в натурі відповідно до законодавства.

У відповідності до частини 1 статті 53 Закону України "Про природно-заповідний фонд" рішення про створення природних заповідників, національних природних парків, а також щодо інших територій та об"єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення приймаються Президентом України. Тобто з часу прийняття Указу Президента України "Про створення Національного природного парку "Гуцульщина" територіям, які включені до складу НПП "Гуцульщина" надано статус природно-заповідного фонду України.

Рішенням шістнадцятої сесії демократичного скликання Пістинської сільської ради від 17.06.2018 "Про діяльність НПП "Гуцульщина" призупинено будь-яку діяльність НПП "Гуцульщина" з 18.06.2018 на території Пістинської сільської ради.

Пунктами другим та третім даного рішення передано охорону лісу на території Пістинської сільської ради ДП "Кутському лісовому господарству" до 01.07.2018 та вирішено створити комісію по передачі під охорону лісу. Обов"язки по створенню даної комісії покладено на сільського голову Бейсюка Т.В.

Прокурор вважаючи, що вказане рішення суперечить чинному законодавству звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 3 липня 2013 року № 495-р про надання дозволу на розроблення з урахуванням вимог державних стандартів, норм і правил у сфері землеустрою проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 6674 гектари умовчує про те, що дозвіл надається на землі державної власності лісогосподарського призначення (ліси), що перебувають у постійному користуванні державного підприємства "Кутське лісове господарство". Відповідно до додатку до розпорядження Кабінету Міністрів України від 3 липня 2013 року № 495-р надається дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 712.1447 гектарів від Пістинської сільської ради із земель лісогосподарського призначення, що перебувають у постійному користуванні державного підприємства "Кутське лісове господарство".

Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.

Постійним користувачем земельної ділянки, яка до початку створення Національного природного парку "Гуцульщина" Пістинська сільська рада своїм висновком від 27.02.2000 року погодила вибір земельної ділянки під створення Національного природного парку "Гуцульщина" на території Пістинської сільської ради із земель покритих лісом площею 1297 гектарів, визначеної в Указі Президента України від 14.05.2002 №456/2002, є Кутський державний лісгосп Державного комітету лісового господарства України, у вказаного землекористувача земельна ділянка не вилучалась. НПП "Гуцульщина" в постійне користування не надавалася, акт на право постійного користування цією земельною ділянкою НПП "Гуцульщина" не видавався і право лісокористування за ним на вказану землю не реєструвалося, що є підставою для висновку, що в розумінні діючого законодавства НПП "Гуцульщина" не є постійним користувачем лісової земельної ділянки.

Суд звертає увагу, що землі, які передбачені для парку перебувають в постійному користуванні Державного Підприємства "Кутське лісове господарство" і по сьогоднішній день не вилучені, що підтвержується постановою Вищого господарського суду України за №909/4/17 від 27.08.2017.

Відповідно до Положення про Національний природний парк «Гуцульщина» охорона території парку покладається на службу його охорони, яка входить до складу державної служби охорони природно-заповідного фонду України та яку очолює директор парку, проте до виділення меж земельної ділянки в натурі та отримання державного акту на постійне користування землею НПП "Гуцульщина" не може вважатися таким, що мас у віданні певну землю та таким, що зобов`язаний здійснювати її охорону.

Відповідно до статей 19, 64, 86 ЛК України постійні лісокористувачі зобов`язані забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень. Організація охорони і захисту лісів передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження лісів від незаконних рубок, пошкодження, ослаблення та іншого шкідливого впливу. Забезпечення охорони і захисту лісів, серед інших, покладається на постійних лісокористувачі в відповідно до цього кодексу.

Відповідно до статті 19 Лісового кодексу та п.2 "Санітарних правил в лісах України" виключно постійний лісокористувач мас право здійснювати господарську діяльність.

Статтею 96 ЗК України передбачено, що землекористувачі зобов`язані забезпечувати використання землі за цільовим призначенням, додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля, своєчасно надавати відповідним органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування дані про стан і використання земель та інших природних ресурсів у порядку, встановленому законом.

Відповідно до статті 35 ЗУ Про охорону земель землекористувачі при здійсненні господарської діяльності зобов`язані дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України; проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель; забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням та дотримуватися встановлених обмежень (обтяжень) на земельну ділянку; забезпечувати захист земель від забруднення, засмічення, заростання бур`янами, чагарниками і дрібноліссям; уживати заходів щодо запобігання негативному і екологонебезпечному впливу на земельні ділянки та ліквідації наслідків цього впливу.

В статті 19 Лісового кодексу України визначено, що постійні лісокористувачі зобов`язані, зокрема:

- забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, підвищення родючості ґрунтів, вживати інших заходів відповідно до законодавства на основі принципів сталого розвитку;

- дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів;

- здійснювати використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення;

- дотримуватися встановленого законодавством режиму використання земель.

Відповідно до статті 152 ЗК України власник земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не повязані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Акти ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території (ч. 1 ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Судом встановлено, що Пістинська сільська рада 11.07.2018 прийняла рішення "Про розгляд питань щодо дотримання деякими землекористувачами вимог земельного і лісового законодавства України на території Пістинської сільської ради".

У зв`язку із незадовільним станом земель лісового фонду, переданих у користування ДП "Кутське лісове господарство", наслідком якого є велике скупчення вітровальної, буреломної і сухостійної деревини, що призводить до появи осередків і розповсюдження шкідників лісу на території Пістинської сільської ради, яке має безпосередній вплив на стан здоров`я людей територіальної громади і створює велику небезпеку виникнення пожеж у літній період, що, у свою чергу, може призвести до заподіяння матеріальних збитків, а також, враховуючи неодноразові звернення жителів села, активістів та представника РДА п. Зузяка Володимира про критичну ситуацію із незаконними рубками та іншими порушеннями природоохоронного законодавства України, Пістинська сільська рада вирішила наступне:

1) визнати незадовільним стан господарської діяльності на землях лісового фонду Пістинської сільської ради, що знаходяться у користуванні ДП "Кутське ЛГ";

2) зобов`язати землекористувача - ДП "Кутське ЛГ" невідкладно приступити до здійснення господарської діяльності (комплексу заходів) на землях лісового фонду, що знаходяться в межах Пістинської сільської ради і передані йому у користування для приведення їх у відповідність до норм і стандартів, які дозволять забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень;

3) зобов`язати землекористувача - ДП "Кутське ЛГ" невідкладно вжити заходів щодо очищення земель лісового фонду Пістинської сільської ради, переданих у користуванню ДП "Кутське ЛГ", від вітровальної, буреломної і сухостійної деревини для забезпечення безперешкодного доступ до об`єктів електромереж, інших інженерних споруд, які проходять через лісову ділянку, для їх обслуговування, а також підрозділів ДСНС України у випадку виникнення пожеж, чи інших явищ природного і техногенного характеру;

4) вжити невідкладних і попереджувальних заходів щодо незаконної рубки лісів, які знаходяться на території Пістинської сільської ради і передані у користування ДП "Кутське ЛГ";

5) зобов`язати керівництво ДП "Кутське ЛГ" надати звіт про вжиті заходи і виконані роботи у письмовому вигляді на адресу Пістинської сільської ради у строк до 11.08.2018 року;

6) контроль за виконанням даного рішення покласти на Голову Пістинської сільської ради - Бейсюка Т. В .;

7) невідкладно, але не пізніше наступного дня після прийняття цього рішення, надати керівництву ДП "Кутське ЛГ" його копію під розпис;

8) у випадку невиконання керівництвом ДП "Кутське ЛГ" вимог цього рішення, уповноважити сільського Голову звернутися за захистом інтересів Пістинської територіальної громади Косівського району Івано-Франківської області до відповідних органів судової влади України.

Вказане рішення відповідача по справі було предметом дослідження Господарського суду Івано-Франківської області.

Суд звертає увагу, що Рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 03.01.2019 - задоволено позов Пістинської сільської ради до Державного підприємства "Кутське лісове господарство" про зобов"язання відповідача відновити становище, яке існувало до порушення прав та законних інтересів позивача, зобов`язавши відповідача виконати рішення Пістинської сільської ради від 11.07.2018 у тридцятиденний строк з дня набрання судовим рішенням законної сили.

Вказане рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 03.01.2019 - набрало законної сили 31.01.2019.

Суд, аналізуючи оскаржуване рішення та рішення Пістинської сілької ради від 11.07.2018 року, яке було предметом розгляду господарського суду, приходить до висновку що вони є аналогічними за змістом, переслідують однакову мету, а саме спрямовані на вжиття заходів по охороні лісу та господарської діяльності на даній території.

Частиною 3 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

З огляду на наявність рішення Господарського суду Івано-Франківської області за №909/741/18 від 03.01.2019 року, яке набрало законної, суд не приймає до уваги посилання прокурора на відсутність повноважень відповідача щодо прийняття оскаржуваного рішення, та приходить до висновку про безпідставність позовних вимог.

Судові витрати, за наслідком розгляду даної справи, не підлягають розподілу згідно ст.139 КАС України.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Шумей М.В.

Рішення складене в повному обсязі 23 липня 2019 р.