
Справа № 560/2400/19
УХВАЛА
іменем України
06 серпня 2019 рокум. Хмельницький
Суддя Хмельницького окружного адміністративного суду Ковальчук О.К., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до державного реєстратора Управління культури, національностей, релігії та туризму Хмельницької обласної державної адміністрації Западенко Олена Ігорівна , Хмельницької обласної державної адміністрації про визнання протиправним, скасування розпорядження та визнання протиправними дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до державного реєстратора Управління культури, національностей, релігії та туризму Хмельницької обласної державної адміністрації Западенко Олена Ігорівна, Хмельницької обласної державної адміністрації, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Хмельницької обласної державної адміністрації від 22.05.2019 №355/2019-р "Про реєстрацію статуту релігійної організації "Релігійна громада Православної церкви України Свято-Дмитрівської парафії с. Старий Кривин Славутського району Хмельницької області, релігійна громада ПЦУ Свято-Дмитрівської парафії с. Старий Кривин Славутського району Хмельницької області" у новій редакції";
- визнати протиправними дії державного реєстратора Управління культури, національностей, релігії та туризму Хмельницької обласної державної адміністрації Западенко Олени Ігорівни про внесення 09.07.2019 запису 16751050003000757 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб-фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, зміни повного найменування, зміни скороченого найменування "Релігійна громада Православної церкви України Свято-Дмитрівської парафії с. Старий Кривин Славутського району Хмельницької області, релігійна громада ПЦУ Свято-Дмитрівської парафії с. Старий Кривин Славутського району Хмельницької області" та скасувати реєстраційний запис 16751050003000757, внесений 09.07.2019 державним реєстратором Управління культури, національностей, релігії та туризму Хмельницької обласної державної адміністрації Западенко Оленою Ігорівною до Єдиного державного реєстру юридичних осіб-фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, зміни повного найменування, зміни скороченого найменування "Релігійна громада Православної церкви України Свято-Дмитрівської парафії с. Старий Кривин Славутського району Хмельницької області, релігійна громада ПЦУ Свято-Дмитрівської парафії с. Старий Кривин Славутського району Хмельницької області";
- визнати протиправними дії державного реєстратора Управління культури, національностей, релігії та туризму Хмельницької обласної державної адміністрації Западенко Олени Ігорівни про внесення 09.07.2019 запису 16751070004000757 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб-фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов`язані зі змінами в установчих документах, зміна додаткової інформації, зміна відомостей про керівника юридичної особи, зміна керівника юридичної особи "Релігійна громада Православної церкви України Свято-Дмитрівської парафії с. Старий Кривин Славутського району Хмельницької області, релігійна громада ПЦУ Свято-Дмитрівської парафії с. Старий Кривин Славутського району Хмельницької області" та скасувати реєстраційний запис 16751070004000757, внесений 09.07.2019 державним реєстратором Управління культури, національностей, релігії та туризму Хмельницької обласної державної адміністрації Западенко Оленою Ігорівною до Єдиного державного реєстру юридичних осіб-фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов`язані зі змінами в установчих документах, зміна додаткової інформації, зміна відомостей про керівника юридичної особи, зміна керівника юридичної особи "Релігійна громада Православної церкви України Свято-Дмитрівської парафії с. Старий Кривин Славутського району Хмельницької області, релігійна громада ПЦУ Свято-Дмитрівської парафії с. Старий Кривин Славутського району Хмельницької області".
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
За змістом частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Пунктом 1 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
Відповідно до пункту 2 цієї частини публічно-правовий спір - спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи.
Отже, справою адміністративної юрисдикції може бути переданий на вирішення адміністративного суду спір, який виник між двома або більше визначеними суб`єктами стосовно їхніх прав та обов`язків у конкретних правовідносинах, у яких хоча б одним суб`єктом виступає законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою іншого (інших) суб`єктів, водночас на цих суб`єктів покладено обов`язок виконувати вимоги та приписи. При цьому необхідною ознакою суб`єкта владних повноважень є здійснення ним управлінських функцій саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.
Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів не поширюється на справи щодо відносин, які відповідно до закону, статуту (положення) громадського об`єднання, саморегулівної організації віднесені до його (її) внутрішньої діяльності або виключної компетенції, крім справ у спорах, визначених пунктами 9, 10 частини першої цієї статті.
За змістом положень пункту 4 частини 1 статті 12 Господарського процесуального кодексу України, статті 167 Господарського кодексу України, статті 2 закону України "Про акціонерні товариства" сторонами у корпоративному спорі є: 1) юридична особа та її учасник (засновник, акціонер, член), у тому числі учасник, який вибув; 2) учасники (засновники, акціонери, члени) юридичної особи.
Спори за позовами учасників юридичної особи про визнання недійсними установчих документів або їх частин, змін до них належать до корпоративних спорів, оскільки установчі документи юридичної особи затверджуються під час її створення, подаються для державної реєстрації та в подальшому регулюють відносини щодо управління нею. Корпоративними також є спори про ліквідацію юридичної особи чи скасування її державної реєстрації за позовами учасників (засновників, акціонерів, членів) до цієї юридичної особи.
У тих випадках, коли позивач (засновник, учасник, акціонер, член юридичної особи) одночасно (у межах однієї позовної заяви) заявляє до суб`єкта владних повноважень вимоги, що є похідними від інших вимог у корпоративному спорі, справа підлягає розгляду в господарському суді.
Суд встановив, що підставою позовних вимог про визнання протиправними дій державного реєстратора щодо внесення 09.07.2019 записів 16751050003000757, 16751070004000757 про зміну повного та скороченого найменування юридичної особи, відомостей про керівника юридичної особи та скасування цих записів є незгода позивачки, яка є членом релігійної громади, з рішенням цієї релігійної громади, оформленим протоколом парафіяльних зборів від 10.03.2019 №1, про зміну назви та керівника релігійної громади у зв`язку з порушенням закону України "Про свободу совісті та релігійні організації" під час скликання парафіяльних зборів членів громади та прийняття відповідного рішення.
У позовній заяві позивачка оспорює порядок та спосіб скликання парафіяльних зборів, а також наявність у них повноважень приймати рішення про внесення змін до статуту.
Таким чином, позовна заява про скасування реєстраційних записів про зміну назви та керівника юридичної особи подана позивачкою з метою вирішення спору щодо правомірності внесення змін до статуту релігійної громади та її керівника.
Вимоги щодо скасування розпорядження голови Хмельницької обласної державної адміністрації від 22.05.2019 №355/2019-р є похідними у спорі щодо правомірності внесення змін до статуту юридичної особи між позивачкою, як членом релігійної громади, та іншими членами цієї релігійної громади.
Отже, суд вважає, що спірні правовідносини стосуються прав та інтересів учасників релігійної громади на канонічне підпорядкування, а позовні вимоги у зазначеній справі спрямовані на захист цивільного права позивачки. З огляду на суб`єктний склад сторін спору він має вирішуватися за правилами господарського судочинства.
До аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 19.12.2018 у справі №806/3462/14.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Суд роз`яснює позивачу, що цей спір підлягає розгляду господарським судом в порядку господарського судочинства.
Згідно з пунктом 3 частини 1 статті 7 закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила, за ухвалою суду в разі відмови у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції, апеляційного та касаційного провадження у справі.
Керуючись пунктом 1 частини 1 статті 170, статтею 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
УХВАЛИВ:
у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Державний реєстратор Управління культури, національностей, релігії та туризму Хмельницької обласної державної адміністрації Западенко Олена Ігорівна , Хмельницька обласна державна адміністрація про визнання протиправним. скасування розпорядження та визнання протиправними дії відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання.
Головуючий суддяО.К. Ковальчук