Рішення № 83492616, 06.08.2019, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.08.2019
Номер справи
400/1609/19
Номер документу
83492616
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 серпня 2019 р. № 400/1609/19 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лебедєвої Г.В. розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області про визнання протиправним та скасування рішення від 06.03.2019 року та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі-позивач, ОСОБА_1 ) до Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області (надалі-відповідач, Центральне ОУПФУ м. Миколаєва) про визнання протиправним та скасувати рішення Центрального об`єднаного управління Пенсійного Фонду України м. Миколаєва Миколаївської області від 06.03.2019 року №19/3 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах; зобов`язання Центральне об`єднане управління Пенсійного Фонду України м. Миколаєва Миколаївської області зарахувати ОСОБА_1 період роботи з 04.04.1986 р. по 02.11.1993 р. до пільгового стажу та призначити пенсію за віком на пільгових умовах з 11.12.2018 р., нарахувати та виплатити пенсію починаючи з 11.12.2018 р. - дня звернення ОСОБА_1 до Центрального об`єднаного управління Пенсійного Фонду України м. Миколаєва Миколаївської області.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем за його заявою не було призначено пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.п. 2 п. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у зв`язку з тим, що довідка, яка уточнює особливий характер роботи, не відповідає вимогам Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, та відсутня можливість звірки достовірності видачі довідки від 20.11.2018 № 1. Вважає такі дії пенсійного органу протиправними, оскільки ним надано на розгляд усі необхідні документами, що підтверджували право на призначення пенсії згідно вимог Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»» та Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (надалі-Порядок № 637).

Ухвалою від 18.06.2019 року Миколаївський окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі № 400/1609/19 та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з проведенням судового засідання.

До канцелярії Миколаївського окружного адміністративного суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Заперечуючи проти позову, відповідач послався на те, що оскаржуване рішення є правомірним, оскільки надана позивачем довідка, яка уточнює особливий характер роботи, не відповідає вимогам Порядку № 637, а саме на довідці має стояти печатка та штамп підприємства з номером та датою видачі довідки.

19.07.2019 року від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій ОСОБА_1 зазначив, що посилання відповідача на відсутність штампу на довідці від 20.11.2018 р. №1, виданій КП "Міжнародний Аеропорт - Миколаїв", є необґрунтованим, оскільки в Україні відсутні нормативно-правові акти, які б унормовували види штампів та правила роботи з ними підприємств, установ, організацій.

Ухвалою від 06.08.2019 року суд замінив відповідача у справі № 400/1609/19 - Центральне об`єднане управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області - правноступником - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159).

Представники сторін в судове засідання не з`явилися, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином, про причини неявки суд не сповістили. Заяв чи клопотань до суду не надходило.

Відповідно до статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі -КАС України), суд здійснив розгляд справи у письмовому провадженні.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 звернувся до Центрального ОУПФ м. Миколаєва із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно із пп. 2 п. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. №1058-ІУ (надалі - Закон №1058).

До заяви позивачем були надані документи, а саме: копія паспорту, копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру, копія трудової книжки, копія військового квитка, копії дипломів, довідка КП "Міжнародний Аеропорт - Миколаїв" від 20.11.2018 р. №1 про підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній за періоди роботи з 04.04.1986 р. по 01.10.1988 р., з 01.10.1988 р. по 08.04.1989 р., з 08.04.1989 р. по 02.11.1993 р.

Відповідач 06.03.2019 року прийняв Рішення про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах № 19/3. Вказане рішення обґрунтоване тим, що надана позивачем довідка КП "Міжнародний Аеропорт - Миколаїв" від 20.11.2018 р. №1 про підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній за періоди роботи з 04.04.1986 р. по 01.10.1988 р., з 01.10.1988 р. по 08.04.1989 р., з 08.04.1989 р. по 02.11.1993 р. не відповідає вимогам Порядку № 637.

Позивач, не погодившись з Рішенням № 19/3 від 06.03.2019 року відповідача, звернувся до суду з вказаним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Так, відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Таким чином, право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначає Закон України "Про загальнообов`язкове пенсійне страхування" розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону № 1058 працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, - з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.

Відповідно до підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України № 1058 до досягнення віку, встановленого абзацом першим цієї статті з 01 квітня 2018 року по березень 2019 року страховий стаж повинен бути не менше 27 років у чоловіків і не менше 22 років у жінок.

Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.

Відповідно до Порядку застосування списків № 1 і списків №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики від 18.11.2005 № 383, передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.

Відповідно до постанови KM СРСР від 22.08.1956 р. №1173 та Списку №2 розділу XXXIII підрозділу «Загальні професії» позиція 232.000.00-1753г, затверджених Постановою КМ СРСР від 26.01.1991 р. №10, передбачено такі посади: робітники і спеціалісти, постійно зайняті на роботах з джерелами УКВ, УВЧ, СВЧ випромінювань, виконання яких потребує обов`язкового застосування засобів індивідуального захисту від цих випромінювань.

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою КМУ №36 від 16.01.2003 р., і за результатами атестації робочих місць чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років і 6 місяців на зазначених роботах. Працівники, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, на 1 рік за кожні 2 роки і 6 місяців такої роботи чоловікам.

Згідно з ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

З наявної в матеріалах справи копії трудової книжки ОСОБА_1 , судом вбачається, що з 11.07.1984 по 01.01.1989 позивач працював в Миколаївському об`єднаному авіазагоні Українського управління цивільної авіації.

Так, трудова книжка позивача містить всі необхідні записи, що підтверджують період виконуваної роботи, її характер та зайнятість за професіями, віднесені до Списку № 2. В трудовій книжці йдеться посилання на відповідні накази, як на підставу внесення записів, вони завірені підписом повноважної особи та печаткою, не містять виправлень, підчисток, тобто оформлена, належним чином.

За період з 05.04.1986 р. по 21.08.1992 р. стаж роботи на роботах із шкідливими та важкими умовами праці становить 6 років 4 місяці 16 днів.

Як встановлено з позовної заяви та вбачається із оскаржуваного рішення №19/3 від 06.03.2019 року, позивачем надано довідку, яка уточнює особливий характер роботи позивача для призначення йому пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 20.11.2018 року №1.

Відповідно до довідки від 20.11.2018 № 1, про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, виданої КП «Міжнародний Аеропорт-Миколаїв», ОСОБА_1 працював повний робочий день в Миколаївському об`єднаному авіазагоні Українського управління цивільної авіації в період:

з 04.04.1986 р. по 01.10.1988 р. на посаді інженера РСП бази експлуатації радіотехнічного обладнання і зв`язку (Пр. КО №34и від 08.08.1986 р.);

з 01.10.1988 р. по 08.04.1989 р. на посаді радіолокації БЕРТОЗ (Пр. КО №196/л від 31.08.1988 р.);

з 08.04.1989 р. по 02.11.1993 р. на посаді інженера по радіолокації 2-ї кат. (Пр. КО №150/л від 13.07.1989 р).

Підставою для видачі даної довідки зазначено: трудова книжка НОМЕР_1 , архівні накази з особового складу від 08.04.1986 р. №34п; від 30.07.1986 р. №135/л; від 31.08.1988 р. №196/л; від 13.07.1989 р. №150/л; додаток №2 до наказу від 31.08.1988 р. №196/л, акт від 25.07.1986 р. "Об установлении стажа работы с вредными условиями труда инженерно- техническому составу базы ЭРТОС", наказ Миколаївського ОАЗ від 03.03.1982 р. №54/л "Об определении робочих мест, связанных с обслуживанием аппаратуры УКВ, УВЧ, СВЧ" та відомості нарахування заробітної плати.

Положеннями пункту 10 Порядку застосування Списків № 1 і Списків № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики від 18.11.2005 № 383, для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 №637.

Відповідно до Порядку № 637, у тих випадках коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5).

У довідці повинно бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Таким чином, суд доходить висновку, що довідка, яка уточнює особливий характер роботи позивача для призначення йому пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 20.11.2018 року №1 відповідає змісту та формі, визначених Порядком № 637, зокрема Додатку 5 до Порядку.

Посилання відповідача про неналежне оформлення довідки від 20.11.2018 року №1 про уточнення особливого характеру роботи ОСОБА_1 , є безпідставними та такими, що не відповідають дійсності, з огляду на наступне.

Як передбачено пп. 4 та пп. 5 п. 4 розділу XII Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 18.06.2015 р. № 1000/5, користування документами архіву здійснюється у тому числі у формі виконання запитів громадян та установ. Так, архівні довідки складають за встановленою формою, наведеною в додатку 43 до цих Правил, на спеціальних бланках або загальних бланках установи.

Довідки про заробітну плату складають за формами, встановленими державними органами соціального захисту населення.

Підставою для складання архівних довідок є оригінали і засвідчені копії документів, що зберігаються в архіві.

Якщо виконання звернення потребувало використання незасвідчених копій документів, у тексті довідки роблять відмітку: "незасвідчена копія".

У довідці наводять назви, дати й номери використаних документів та подають наявні в цих документах відомості щодо питання звернення. Інформацію викладають у хронологічній послідовності подій. За потреби дозволяється наводити витяги з документів (у лапках). Найменування установ у тексті архівних довідок при першому згадуванні пишуть повністю, зазначаючи у дужках офіційні скорочення, при наступних - вживають лише скорочення.

У разі різночитання імен, прізвищ тощо наводять те написання, що вживається в документі, з позначкою "Так у документі".

У довідку включають тільки ті відомості, що містяться в документах.

Після тексту в архівній довідці подають архівні шифри документів (пошукові дані), що слугували підставою для складання архівної довідки (номери фондів, описів і справ, а також номери аркушів у справі).

Архівну довідку підписують керівник установи або підрозділу, до складу якого входить архів, і керівник архіву (особа, відповідальна за архів).

Архівну довідку про заробітну плату підписує також бухгалтер.

Право підпису архівних довідок встановлюють у положенні про службу діловодства або в положенні про архівний підрозділ (архів) установи.

Засвідчують архівну довідку печаткою установи (за наявності). Другий примірник архівної довідки засвідчує керівник архіву (особа, відповідальна за архів). Цей примірник долучають до справ архіву згідно з номенклатурою справ.

Архівні копії та витяги видають відповідно до запитів. Ідентичність копій і витягів оригіналам засвідчується підписом керівника архіву (особи, відповідальної за архів) і печаткою установи (за наявності).

Тобто, у довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі видана зазначена довідка.

Суд наголошує, що відсутні нормативно-правові акти, які б унормовували види штампів та правила роботи з ними підприємств, установ, організацій.

Можливість (але не обов`язок) застосування штампів передбачено главою 3 «Печатки» розділу II Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджених наказом Мін`юсту від 18.06.2015 р. №1000/5.

Разом з тим, відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо використання печаток юридичними особами та фізичними особами - підприємцями" від 23.03.2017 №1982-VII навіть використання печаток є правом, а не обов`язком суб`єкта господарювання. Відбиток печатки не може бути обов`язковим реквізитом будь-якого документа, що подається суб`єктом господарювання до органу державної влади або органу місцевого самоврядування. Для засвідчення копії документа достатньо підпису уповноваженої особи суб`єкта господарювання або особистого підпису фізичної особи-підприємця. Орган державної влади або орган місцевого самоврядування не вправі вимагати нотаріального засвідчення вірності копії документа у разі, якщо така вимога не встановлена законом.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на те, що відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, не доведено правомірності вчинених ним дій, беручи до уваги, що приймаючи спірне рішення №19/3 від 06.03.2019 року щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах Центральне ОУПФУ м. Миколаєва діяло не у межах, та не у спосіб встановлений чинним законодавством України, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 83 Закону України "Про пенсійне забезпечення", пенсії призначаються з дня звернення за пенсією. Позивач звернувся за призначенням пенсії 11.12.2018 року, тому пенсію слід призначити саме з 11.12.2018 року.

Розподіл судових витрат здійснюється у відповідності до положень ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 2, 9, 72, 76, 77, 78, 80, 120, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) про визнання протиправним та скасування рішення від 06.03.2019 року та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити

Визнати протиправним та скасувати рішення Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області від 06.03.2019 року №19/3 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області зарахувати ОСОБА_1 період роботи з 04.04.1986 р. по 02.11.1993 р. до пільгового стажу.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) пенсію за віком на пільгових умовах з 11.12.2018 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) судові витрати у сумі 768, 40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Миколаївській окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складено та підписано суддею 06.08.2019 року.

Суддя Г. В. Лебедєва