Рішення № 83464135, 06.08.2019, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.08.2019
Номер справи
620/1376/19
Номер документу
83464135
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 серпня 2019 року Чернігів Справа № 620/1376/19

Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Менської міської ради Менського району Чернігівської області, Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів - Управління капітального будівництва Чернігівської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення та висновку,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом до Менської міської ради Менського району Чернігівської області (далі - відповідач-1), Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області (далі - відповідач-2), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів - Управління капітального будівництва Чернігівської обласної державної адміністрації, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Менської міської ради від 27.09.2018 №179 "Про детальний план території по АДРЕСА_1" ;

- визнати протиправним та скасувати висновок Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 24.09.2018 №10025/82-18 "Про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки" та рішення Менської міської ради від 02.10.2018 №386 "Про затвердження проекту землеустрою та укладання договору суперфіцію на користування земельною ділянкою".

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що затвердженню містобудівної документації (детального плану територій) передує цілий комплекс заходів, спрямованих на сповіщення громадян щодо намірів майбутнього містобудування, серед яких першим заходом є "оприлюднення прийнятих рішень щодо розроблення містобудівної документації на місцевому рівні з прогнозованими правовими, економічними та екологічними наслідкам". На сімнадцятій сесії сьомого скликання Менською міською радою було прийнято рішення №247 від 22.06.2018 "Про розроблення детального плану території земельної ділянки в межах села Стольне Менського району Чернігівської області для будівництва амбулаторії загальної практики сімейної медицини". Проте, в супереч вимогам ч.3 ст.21 Закону та п.4 Порядку №555 рішення про розроблення проекту детального плану не було оприлюднено в місцевому друкованому засобі масової інформації - газеті "Наше слово". Крім цього, в цей же день, 22.06.2018. Менською міською радою приймається рішення №246 "Про дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в комунальну власність Менської територіальної громади" (додається), яким надається дозвіл на замовлення проекту землеустрою для будівництва амбулаторії. Позивач вказує, що прийняття рішення про виготовлення проекту землеустрою до затвердження містобудівної документації є грубим порушенням положень ч.3 ст.19 Закону, яким проекти землеутрою можна розробляти тільки після затвердження детального плану територій.

Також, 22.08.2018 виконавчим комітетом Менської міської ради було прийнято рішення "Про громадські слухання щодо розробленого проекту детального плану територій на земельну ділянку, орієнтовною площею 0,40га по АДРЕСА_1 для будівництва амбулаторії загальної практики сімейної медицини" (додається). В газеті "Наше слово" №34 від 23.08.2018 було розміщене повідомлення про проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення Детального плану. Однак, повідомлення, опубліковане в газеті "Наше слово" не містило повного обсягу відомостей, передбачених п.5 Порядку №555.

Позивач вважає, що підготовка до громадських слухань Детального плану мала формальний характер, зокрема, не було проведено жодних інформаційних заходів, крім стислого оголошення в газеті. Також в громадських слуханнях не була забезпечена реальна участь громадськості.

Не дивлячись на суттєві порушення процедури громадського обговорення містобудівної документації та формальність проведення громадських слухань, Виконавчим комітетом Менської міської ради приймається рішення №179 від 27.09.2018 "Детальний план території земельної ділянки, орієнтовною площею 0,40 га. по АДРЕСА_1 для будівництва амбулаторії загальної практики сімейної медицини", яким було затверджено відповідну містобудівну документацію. З огляду на вищевикладені порушення процедури громадського обговорення, вважає, що прийняття рішення є незаконним. Також вважає незаконним висновок Держгеокадстру, оскільки останній погоджує будівництво в парковій зоні.

Ухвалою від 07.06.2019 відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Також встановлено відповідачам 15-дений строк з дня вручення вказаної ухвали для надання відзиву на позов.

У строк, визначений судом, відповідачем-1 подано відзив на позов, в якому останній не погоджується з позовними вимогами, просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог, зазначаючи про їх безпідставність.

Відповідач-2 також надав відзив на позов, в якому вказав, що висновок прийнято на підставі рішення Менської міської ради від 22.06.2018, яке прийняте в межах повноважень та на час розгляду документації із землеустрою не оскаржувалось і не скасовувалось. Також, у поданому проекті були наявні всі матеріали, передбачені ст.50 Закону України "Про землеустрій". З огляду на вказане просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Позивачем подано відповідь на відзив, в якій останній не погоджується з доводами відповідачів, вважає їх безпідставними, а свої вимоги такими, що підлягають задоволенню.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.

22.06.2018 Менською міською радою було прийняте рішення №246 "Про дозвіл на виготовлення проекту землеустрою" та №247 від 22.06.2018 "Про розроблення детального плану території земельної ділянки в межах села Стольне Менського району Чернігівської області для будівництва амбулаторії загальної практики сімейної медицини".

22.08.2018 виконавчим комітетом Менської міської ради було прийнято рішення №150 "Про громадські слухання щодо розробленого проекту детального плану територій на земельну ділянку, орієнтовною площею 0,40га по АДРЕСА_1 для будівництва амбулаторії загальної практики сімейної медицини".

Головним Управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області відповідно до Висновку "Про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 24.09.2018 №10025/82-18" погоджено проект землеустрою.

27.09.2018 рішенням виконкому Менської міської ради №179 був затверджений "Детальний план території земельної ділянки, орієнтовною площею 0,40га по АДРЕСА_1 для будівництва амбулаторії загальної практики сімейної медицини" та 02.10.2018 прийнято рішення №386 "Про затвердженння проекту землеустрою та укладання договору суперфіцію на користування земельною ділянкою".

Вважаючи, що під час процедури громадського обговорення було допущено суттєві порушення, а також приймаючи до уваги, що останні були проведені за формального підходу, позивач звернувся до суду за захистом охоронюваних законом прав та інтересів.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності регулюються Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" (далі - Закон). Містобудівною документацією, в розумінні Закону, є затверджені текстові та графічні матеріали з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій. Згідно зі змістом ст.16 Закону, до містобудівної документації на місцевому рівні відносяться, зокрема детальні плани територій.

Нормами ст.19 Закону врегульовано поняття, склад, порядок розроблення та затвердження детального плану території. Відповідно до ч.8 ст.19 Закону, детальний план території у межах населеного пункту розглядається і затверджується виконавчим органом сільської, селищної, міської ради протягом 30 днів з дня його подання. На підставі та з урахуванням положень затвердженого детального плану території, згідно вимог ч.3 ст.19 Закону, може розроблятися проект землеустрою щодо впорядкування цієї території для містобудівних потреб, який після його затвердження стає невід`ємною частиною детального плану територій.

Вимогами ч.1 ст.21 Закону визначено, що розроблені в установленому порядку проекти містобудівної документації на місцевому рівні, зокрема детальні плани територій, підлягають громадським слуханням. Більше того, ч.2 аналізованої статті забороняє затвердження на місцевому рівні містобудівної документації, без проведення громадських слухань щодо проектів такої документації.

Частиною 3 ст.21 Закону встановлено обов`язок сільських, селищних, міських рад та їх виконавчих органів забезпечити:

оприлюднення прийнятих рішень щодо розроблення містобудівної документації на місцевому рівні з прогнозованими правовими, економічними та екологічними наслідками;

оприлюднення проектів містобудівної документації на місцевому рівні та доступ до цієї інформації громадськості;

реєстрацію, розгляд та узагальнення пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації на місцевому рівні (у разі її утворення);

узгодження спірних питань між громадськістю і замовниками містобудівної документації на місцевому рівні через погоджувальну комісію;

оприлюднення результатів розгляду пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації на місцевому рівні.

Зазначене кореспондується також з нормами ст.5 Закону України "Про основи містобудування", відповідно до яких при здійсненні містобудівної діяльності повинні бути забезпечені, в тому числі, урахування державних та громадських інтересів при плануванні та забудові територій; інформування через засоби масової інформації громадян про плани перспективного розвитку територій і населених пунктів, розміщення важливих містобудівних об`єктів; участь громадян, об`єднань громадян в обговоренні містобудівної документації, проектів окремих об`єктів і внесення відповідних пропозицій до державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.2011 №555 затверджено Порядок проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні (далі - Порядок № 555). Цей Порядок визначає механізм проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні, зокрема детальних планів територій.

Згідно п.4 Порядку №555 виконавчі органи сільських, селищних, міських рад оприлюднюють у двотижневий строк прийняті органами місцевого самоврядування рішення щодо розроблення проектів містобудівної документації шляхом опублікування таких рішень у засобах масової інформації, що поширюються на відповідній території, а також розміщення на офіційному веб-сайті відповідного органу місцевого самоврядування. Оприлюднення розроблених в установленому законодавством порядку проектів містобудівної документації здійснюється не пізніш як у місячний строк з дня їх подання розробником до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради шляхом розміщення матеріалів (планшетів, макетів) у визначеному органом місцевого самоврядування місці та інформування громадян через розповсюдження брошур і повідомлень, засоби масової інформації, що поширюються на відповідній території, а також розміщення інформації на офіційному веб-сайті відповідного органу місцевого самоврядування.

Отже, відповідно до вищезазначеного законодавства, затвердженню містобудівної документації (детального плану територій) передує цілий комплекс заходів, спрямованих на сповіщення громадян щодо намірів майбутнього містобудування, серед яких першим заходом є оприлюднення прийнятих рішень щодо розроблення містобудівної документації на місцевому рівні з прогнозованими правовими, економічними та екологічними наслідкам.

Пунктом 5 Порядку № 555 встановлені вимоги до повідомлення про початок процедури розгляду та врахування пропозицій громадськості у проекті містобудівної документації, відповідно до яких таке повідомлення повинно містити наступне:

інформацію про мету, склад та зміст містобудівної документації, викладену у скороченій та доступній для широкої громадськості формі;

основні техніко-економічні показники, зокрема графічні матеріали, що відображають зміст містобудівної документації;

відомості про замовника та розробника проектів містобудівної документації та підстави для їх розроблення;

інформацію про місце і строки ознайомлення з проектом містобудівної документації;

інформацію про посадову особу органу місцевого самоврядування, відповідальну за організацію розгляду пропозицій;

відомості про строк подання і строк завершення розгляду пропозицій;

інформацію стосовно запланованих інформаційних заходів (презентація, прилюдне експонування, телевізійні програми, публічні конференції тощо).

Пунктом 7 Порядку №555 передбачено коло осіб, які можуть подавати пропозиції до проектів містобудівної документації. Серед них повнолітні дієздатні фізичні особи, які проживають на території, щодо якої розроблено відповідний проект містобудівної документації на місцевому рівні (п.1); власники та користувачі земельних ділянок, розташованих на території, щодо якої розроблено проект містобудівної документації, та на суміжних з нею територіях (п.3); депутати відповідних місцевих рад (п.5). Зазначена норма фактично окреслює коло зацікавлених осіб в розгляді містобудівної документації. Але належного інформування громадськості органом місцевого самоврядування про розроблені проекту містобудівної документації, спрямованого на забезпечення реальності їх участь в процесі планування території на місцевому рівні не відбулося. Без належної співпраці всіх учасників містобудівної діяльності не була досягнута основна ціль такого процесу - сталий розвиток території з урахуванням інтересів мешканців села.

Позивач вказує, що в супереч вимогам ч.3 ст.21 Закону та п.4 Порядку №555 рішення про розроблення проекту детального плану не було оприлюднено в місцевому друкованому засобі масової інформації - газеті "Наше слово". При цьому, прийняття рішення про виготовлення проекту землеустрою до затвердження містобудівної документації є грубим порушенням положень ч.3 ст.19 Закону, яким проекти землеустрою можна розробляти тільки після затвердження детального плану територій. Крім цього, повідомлення, опубліковане в газеті "Наше слово" не містило повного обсягу відомостей, передбачених п.5 Порядку №555. Також, в повідомленні зазначено, що пропозиції громадськості до проекту подаються протягом п`ятнадцяти днів з моменту публікації даного повідомлення. Зазначене, на думку позивача, протирічить вимогам ч.5 ст.21 Закону, якою визначено, що пропозиції громадськості подаються у строк, визначений для проведення процедури громадського обговорення, який не може становити менше як 30 днів з дня оприлюднення проекту містобудівної документації. Крім цього вважає, що підготовка до громадських слухань Детального плану мала формальний характер, зокрема, не було проведено жодних інформаційних заходів, крім стислого оголошення в газеті. Також в громадських слухань не була забезпечена реальна участь громадськості. Також, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва не відповідає нормам чинного законодавства, що регулює земельні відносини, тому не повинен був погоджуватися відповідними органами та затверджуватися рішенням Менської міської ради.

Втім суд з такою позицією не погоджується та вказує, що позивач виходить із суб`єктивних міркувань, оскільки норма ч.3 ст.19 Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності" говорить про те, що на підставі та з урахуванням положень затвердженого детального плану території може розроблятися проект землеустрою щодо впорядкування цієї території для містобудівних потреб, який після його затвердження стає невід`ємною частиною детального плану території. Тобто диспозиція даної статті не містить імперативної вимоги про те, що проект землеустрою обов`язково повинен бути затверджений лише після затвердження детального плану територій, а говорить що саме проект землеустрою є його невід`ємною частиною та розробляється з урахуванням положень детального плану - як наслідок паралельне їх розроблення законом не заборонено.

Щодо посилань позивача на неправомірне оприлюднення рішення виконавчого комітету Менської міської ради №150 від 22.08.2018 "Про громадські слухання по проекту Детального плану території на земельну ділянку, орієнтовною площею 0,40га по АДРЕСА_1 для будівництва амбулаторії загальної практики сімейної медицини", рішення виконавчого комітету Менської міської ради №179 від 27.09.2018 «Про детальний план території по АДРЕСА_1» рішення 21 сесії 7 скликання Менської міської ради №386 від 02.10.2018 "Про затвердження проекту землеустрою та укладення договору суперфіцію на користування земельною ділянкою", слід вказати наступне.

Матеріали детального плану території не можуть містити інформацію з обмеженим доступом та бути обмеженими в доступі. Загальна доступність матеріалів детального плану території забезпечується відповідно до вимог Закону України "Про доступ до публічної інформації" шляхом надання їх за запитом на інформацію, оприлюднення на веб-сайті органу місцевого самоврядування, у тому числі у формі відкритих даних, на єдиному державному веб-порталі відкритих даних, у місцевих періодичних друкованих засобах масової інформації, у загальнодоступному місці у приміщенні органу місцевого самоврядування (ч.7 ст.19 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності").

Замовники містобудівної документації оприлюднюють у двотижневий строк прийняті рішення щодо розроблення проектів містобудівної документації шляхом опублікування таких рішень у засобах масової інформації, що поширюються на відповідній території, а також розміщення на офіційному веб-сайті замовника містобудівної документації.

Оприлюднення розроблених в установленому законодавством порядку проектів містобудівної документації здійснюється не пізніш як у місячний строк з дня їх подання розробником до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради шляхом розміщення матеріалів (планшетів, макетів) у визначеному органом місцевого самоврядування місці та інформування громадян через розповсюдження брошур і повідомлень, засоби масової інформації, що поширюються на відповідній території, а також розміщення інформації на офіційному веб-сайті замовника містобудівної документації (п.4 Порядку).

22.08.2018 на офіційному веб-сайті Менської міської ради було опубліковано повідомлення про проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проекту містобудівної документації "Детальний план території на земельну ділянку, орієнтовною площею 0,40 га по АДРЕСА_1 для будівництва амбулаторії загальної практики сімейної медицини" (далі - Повідомлення про громадські слухання) відповідно до рішення 17 сесії 7 скликання Менської міської ради від 22.06.2018 №247 "Про розроблення детального плану території земельної ділянки в межах с. Стольне Менського району Чернігівської області для будівництва амбулаторії загальної практики сімейної медицини".

На сторінках районної газети "Наше слово" від 23.08.2018 №34 (10747) опубліковано Повідомлення про громадські слухання, зміст якого повністю відповідає вимогам п.5 Порядку, зокрема, містить посилання на мету, склад та зміст містобудівної документації; основні техніко-економічні показники, зокрема графічні матеріали, що відображають зміст містобудівної документації (за номером телефону (0244) 3-11-79 у відділі архітектури, містобудування та житлово-комунального господарства Менської міської ради, відповідальна особа: ОСОБА_2 , надана можливість отримати детальну інформацію по проекту містобудівної документації); інформація стосовно запланованих інформаційних заходів теж міститься та передбачає розгляд проекту містобудівної документації 10.09.2018 о 11:00 за адресою: м. Мена, вул. Титаренка Сергія, 7 (будівля Менської міської ради).

В той же час, оскільки с. Стольне Менського району Чернігівської області входить до складу Менської міської об`єднаної територіальної громади, громадські слухання проводяться в приміщенні міської ради, яка представляє інтереси жителів Менської ОТГ. Приміщення має актову залу та відповідне матеріально-технічне забезпечення для проведення громадських слухань. Місто Мена має зручне транспортне сполучення для приїзду бажаючих взяти участь у громадських слуханнях.

Тобто, всі бажаючі мали змогу безперешкодно взяти участь у громадських слуханнях 10.09.2018.

Так, пропозиції громадськості подаються у строк, визначений для проведення процедури громадського обговорення, який не може становити менш як 30 днів з дня оприлюднення проекту містобудівної документації на місцевому рівні (п.5 ст.21 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності").

З огляду на наведене, не відповідає дійсності твердження позивача про те, що "громадянам не було надано 30 днів на надання пропозицій до містобудівної документації, як того вимагає Закон". Громадяни мали можливість подавати свої зауваження до містобудівної документації протягом 30 днів з дня публікації повідомлення про громадські слухання (з 22.08.2018). Пропозицій та зауважень від громадськості по проекту містобудівної документації "Детальний план території на земельну ділянку, орієнтовною площею 0,40 га по АДРЕСА_1 для будівництва амбулаторії загальної практики сімейної медицини" до Менської міської ради з 22.08.2018 не надходило.

Таким чином, суд вважає, що відповідачем-1 було дотримано процедуру оприлюднення та громадського обговорення містобудівної документації по с. Стольне Менського району Чернігівської області та рішенням виконавчого комітету Менської міської ради №179 від 27.09.2018 "Про детальний план території по АДРЕСА_1" було затверджено "Детальний план території земельної ділянки, орієнтовною площею 0,40 га по АДРЕСА_1 для будівництва амбулаторії загальної практики сімейної медицини".

Щодо твердження позивача що "будівництво амбулаторії негативно впливає на природний стан цих земель, бо винищуються дерева та кущі. Крім цього, у зв`язку з тим, що амбулаторія - це соціальний об`єкт, який масово відвідують громадяни, в тому числі на власних автомобілях, то паркова зона в селі Стольне перестане бути місцем тиші та відпочинку" - на увагу не заслуговують, оскільки масовість відвідування амбулаторії має досить мізерний відсоток виходячи з того, що вона розташована в селі, де проживає незначна частина населення. Крім того, після введення в експлуатацію об`єкта, заплановані заходи на озеленення та приведення до європейських стандартів прилеглої зони з урахуванням зони відпочинку.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що рішення Виконавчого комітету Менської міської ради від 27.09.2018 №179 "Про детальний план території по АДРЕСА_1" скасуванню не підлягає.

Щодо позовних вимог про скасування висновку Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 24.09.2018 №10025/82-18 "Про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки" та рішення Менської міської ради від 02.10.2018 №386 "Про затвердження проекту землеустрою та укладання договору суперфіцію на користування земельною ділянкою", суд зазначає, що вони задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.

Згідно ст.186 Земельного кодексу України визначено, що проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються в порядку, встановленому ст.186-1 цього Кодексу, і затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених ст.122 цього Кодексу.

Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забрудненню внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов`язковому погодженню із територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

На сьогоднішній день порядок погодження проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки врегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 31.08.2016 №580 "Деякі питання реалізації пілотного проекту із запровадження принципу екстериторіальності погодження проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки територіальними органами Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру».

Згідно Тимчасового порядку взаємодії між територіальними органами Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру на період реалізації пілотного проекту із запровадження принципу екстериторіальності погодження проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки територіальними органами Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру під час погодження проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки, затвердженого вказаною постановою уряду, для погодження проекту землеустрою щодо підведення земельної ділянки (далі - проект землеустрою) особа, яка відповідно до вимог ст.26 Закону України "Про землеустрій" є розробником проекту землеустрою (далі - розробник), подає до територіального органу Держгеокадастру за місцем розташування земельної ділянки оригінал проекту землеустрою у паперовому та електронному вигляді.

Територіальний орган Держгеокадастру в день надходження проекту землеустрою: приймає подані документи за описом та реєструє у системі електронного документообігу Держгеокадастру з обов`язковим нанесенням штрихкоду, який включає реєстраційні індекс і дату документа; перевіряє відповідність оригіналу проекту землеустрою у паперовому вигляді; вносить до системи електронного документообігу Держгеокадстру проект землеустрою в електронному вигляді, засвідченний електронним підписом розробника, та викопіювання з індексної кадастрової карти, на якому відображено запроектовану земельну ділянку та інформацію про обмеження.

Система електронного документообігу Держгеокадастру за принципом випадковості вибирає територіальний орган Держгеокадастру, який здійснюватиме погодження проекту землеустрою, та не пізніше наступного робочого дня з дня надходження проекту землеустрою передає відповідному територіальному органу Держгеокадастру матеріали, зазначені у п.5 цього Порядку. Розгляд та погодження або відмова у погодженні проектів землеустрою здійснюються працівниками територіальних органів Держгеокадастру, які вибрані за принципом випадковості системою електронного документообігу Держгеокадастру.

Під час розгляду проектів землеустрою опрацьовується проект землеустрою в електронному вигляді, засвідчений електронним цифровим підписом розробника.

За результатами розгляду проекту землеустрою відповідний експерт державної експертизи у строк, що не перевищує п`яти робочих днів з дня надходження проекту землеустрою, готує висновок згідно з додатком, скріплює його в електронній формі своїм електронним цифровим підписом, після чого, реєструє у системі електронного документообігу Держгеокадастру.

Територіальний орган Держгеокадастру за місцем розташування земельної ділянки у строк, що не перевищує одного робочого дня після реєстрації у системі електронного документообігу Держгеокадастру висновку, роздруковує його, завіряє роздрукований висновок печаткою та подає його розробнику разом з оригіналом проекту землеустрою у паперовому вигляді.

Відтак, за результатами електронного відбору за принципом випадковості' землевпорядна документація, а саме проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у комунальну власність Менській міській раді для будівництва та обслуговування будівель закладів охорони здоров`я та соціальної допомоги (код КВЦПЗ - 03.03) загальною площею 0,4000 га за адресою АДРЕСА_1 , розроблений приватним. підприємством "Аксіома" (далі - Проект) надіслана на розгляд до експерта державної експертизи Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області Дериш Ольги Ігорівни.

Тобто, Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області є належним відповідачем у даній справі, з огляду на що, посилання відповідача-1 до уваги не приймаються.

Так, розглянувши вказану землевпорядну документацію, експертом державної експертизи прийнято підсумкову оцінку, викладену у висновку про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 24.09.2018 №10025/82-18 - проект землеустрою погоджується. Підставою для прийняття такого рішення стала відповідність даної документації із землеустрою вимогам земельного законодавства та прийнятим до нього нормативно-правовим актам.

Даний проект розроблений на підставі рішення Менської міської ради від 22.06.2018 №246 "Про дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в комунальну власність Менської територіальної громади". Дане рішення прийняте в межах повноважень, визначених ст.122 Земельного кодексу України та на час розгляду документації із землеустрою не оскаржуване і не скасоване.

Суд зазначає, що складові проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок визначені у ст.50 Закону України "Про землеустрій". Зокрема, проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають: завдання на розроблення проекту землеустрою; пояснювальну записку; копію клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі формування та/або зміни цільового призначення земельної ділянки за рахунок земель державної чи комунальної власності); рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у випадках, передбачених законом); письмову згоду землевласника (землекористувача), засвідчену нотаріально (у разі викупу (вилучення) земельної ділянки в порядку, встановленому законодавством), або рішення суду; довідку державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями; матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування (у разі формування земельної ділянки); відомості про обчислення площі земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); копії правовстановлюючих документів на об`єкти нерухомого майна для об`єктів будівництва, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з середніми та значними наслідками, які розташовані на земельній ділянці; розрахунок розміру втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (у випадках, передбачених законом); розрахунок розміру збитків власників землі та землекористувачів, (у випадка передбачених законом); акт приймання-передачі межових знаків на зберігання (у разі формування земельної ділянки); акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності (у разі формування земельної ділянки); перелік обмежень у використанні земельних ділянок; викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); кадастровий план земельної ділянки; матеріали перенесення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) (у разі формуііання земельної ділянки); матеріали погодження проекту землеустрою.

У поданому для розгляду Проекті наявні усі матеріали, передбачені ст.50 Закону України "Про землеустрій" (копія Проекту додана позивачем до позовної заяви). Слід зазначити, що згідно наявних в Проекті матеріалів, зокрема інформаційної довідки про наявність земельних угідь, виданої відділом у Менському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області земеліна ділянка площею 0,4000 га за складом угідь належить до земель громадського призначення, цільове призначення землі житлової та громадської забудови.

Також, нормами ч.2 ст.186-1 Земельного кодексу України передбачено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій розташовано об`єкт будівництва або планується розташування такого об`єкта (крім проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зони відчуження або зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи), подається також на погодження до структурних підрозділів районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури, а якщо місто не входить до території певного району, - до виконавчого органу міської ради у сфері містобудування та архітектури, а в разі, якщо такий орган не утворений, до органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань містобудуванні та архітектури чи структурного підрозділу обласної державної адміністрації з питань містобудування та архітектури.

Даний проект погоджений сектором архітектури, житлово-комунального господарства, цивільного захисту, оборонної та мобілізаційної роботи Менської районної державної адміністрації Чернігівської області, висновок від 11.09.2018 №33.

Згідно ч.6 ст.186-1 Земельного кодексу України підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації. Оскільки даний Проект розроблений у відповідності до норм законодавства, відсутні підстави для відмови у його погодженні.

Згідно з ч.1 та ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на все вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідачі довели правомірність своїх дій, а отже у задоволенні позову ОСОБА_1 до Менської міської ради Менського району Чернігівської області, Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів - Управління капітального будівництва Чернігівської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення та висновку слід відмовити повністю.

Щодо посилань позивача на те, що у суду достатні підстави для постановлення окремої ухвали щодо незаконної приватизації земельних ділянок №0847 та № 0846 , суд зазначає, що перевірка законності приватизації вказаних земельних ділянок виходить за межі предмету даного спору.

Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У позові ОСОБА_1 до Менської міської ради Менського району Чернігівської області, Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів - Управління капітального будівництва Чернігівської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення та висновку - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня отримання його копії. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , код НОМЕР_2 ).

Відповідач-1 - Менська міська рада Менського району Чернігівської області (вул. Титаренка Сергія, буд.7, м. Мена, Менський район, Чернігівська область, 15600, код 04061777);

Відповідач-2 - Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області (вул. М.Лисенка, 20а, м.Тернопіль, 46002, код - 39766192;

Третя особа - Управління капітального будівництва Чернігівської обласної державної адміністрації (вул. Єлецька, 114, м.Чернігів, 14000, код - 04014246).

Повне рішення суду складено 06.08.2019.

Суддя Л.О. Житняк