
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 серпня 2019 року справа № 580/1592/19
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гаврилюка В.О.,
секретар судового засідання – Попельнуха Ю.І.,
за участю представників:
позивача – Гусак І.Ю.,
відповідача – Сільвашка В.М.,
розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Черкаській області до Ватутінського комунального підприємства теплових мереж про стягнення податкового боргу за рахунок готівки,
встановив:
Головне управління ДФС у Черкаській області (далі – Головне управління, позивач) подало позов, в якому просить стягнути за рахунок готівки Ватутінського комунального підприємства теплових мереж (далі – Ватутінське КПТМ, відповідач) на користь бюджету через Головне управління ДФС у Черкаській області податковий борг на суму 2025810,38 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено те, що відповідач має узгоджений податковий борг з податку на додану вартість на загальну суму 2025810,38 грн, який у добровільному порядку не сплачений, а тому відповідно до пункту 95.4 статті 95 Податкового кодексу України позивач просить стягнути кошти за рахунок готівки.
21 травня 2019 року ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі, вирішено розгляд справи здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання у справі на 13 червня 2019 року.
03 червня 2019 року до суду надійшов письмовий відзив на адміністративний позов, в якому відповідач просив в задоволенні позову відмовити повністю, зазначивши при цьому, що вказаний адміністративний позов підлягає частковому задоволенню у розмірі 1212847,19 грн, сума 812963,19 грн до стягнення не визнано, оскільки позивач посилається на документи, як на докази утворення нового податкового боргу та включає суму 812963,19 грн у ціну новопред`явленого позову, в той час, як ця сума вже була предметом розгляду суду і включена до суми стягнення при прийнятті рішення у адміністративній справі № 2340/3010/18.
13 червня 2019 року усною ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду, занесеною до протоколу судового засідання, відкладено підготовче засідання до 04.07.2019.
24 червня 2019 року відповідач подав до суду додаткові пояснення до відзиву, відповідно до яких зазначив, що частина грошових коштів (безготівкових), після розщеплення відповідно до нормативів перерахування коштів, банк направляє на рахунок відповідача 26003330230234157, відкритий для ведення господарської діяльності підприємства, а отже, стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу у визнаній відповідачем сумі 1212847,19 грн за рахунок готівки, є неможливим за її відсутності.
04 липня 2019 року усною ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду, занесеною до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 11.07.2019.
11 липня 2019 року усною ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду, занесеною до протоколу судового засідання, оголошено перерву у судовому засіданні по суті до 22.07.2019.
22 липня 2019 року представник позивача подав до суду додаткові пояснення, в яких зазначив, що 30.08.2007 у платника виник податковий борг з податку на додану вартість, який виник згідно декларації № 3620 від 14.08.2007 року. На виконання вимог Закону України “Про порядок погашення зобов`язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 № 2181-111, контролюючим органом була винесена податкова вимога від 17.09.2007 року № 2/20 на суму 16990,07 грн (основний платіж 16543,30 грн та пеня 446,77 грн). Податковий борг, який зазначений у податковій вимозі №2/20 від 17.09.2007 року був погашений 28.09.2007 року, але з врахуванням того, що платнику були нараховані штрафні санкції борг не перервався.
22 липня 2019 року ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду, занесеною до протоколу судового засідання, оголошено перерву у розгляді справи по суті до 01.08.2019.
Представник позивача у судовому засіданні 22.07.2019 адміністративний позов підтримала в повному обсязі та просила його задовольнити, а представник відповідача проти позову заперечив та просив в його задоволенні відмовити повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, повно, всебічно, об`єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.
Суд встановив, що Ватутінське комунальне підприємство теплових мереж являється юридичною особою, яка перебуває на обліку в ГУ ДФС у Черкаській області, як платник податків, код ЄДРПОУ 14199608, та має непогашений податковий борг перед бюджетом з податку на додану вартість на суму 2025810,38 грн, що виник згідно наступних документів:
- податкової декларації з податку на додану вартість № 9295787104 від 18.01.2018 року терміном сплати 30.01.2018 року на суму 199022,00 грн;
- податкової декларації з податку на додану вартість № 9023631371 від 16.02.2018 року з терміном сплати 02.03.2018 року на суму 247690,00 грн;
- податкової декларації з податку на додану вартість № 9046000935 від 16.03.2018 року з терміном сплати 30.03.2018 року на суму 136914,00 грн;
- акту від 21.03.2018 № 2239/23-00-12-0506/14199608 про результати камеральної перевірки своєчасності сплати узгоджених податкових зобов`язань до бюджету та податкового повідомлення-рішення від 02.04.2018 № 0033011205 на суму 92825,19 грн;
- податкової декларації з податку на додану вартість № 9069965479 від 17.04.2018 року з терміном сплати 30.04.2018 року на суму 90873,00 грн;
- уточнюючого розрахунку податкових зобов`язань з податку на додану вартість у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок № 9129695465 за 01.05.2018 на суму 177,00 грн;
- уточнюючого розрахунку податкових зобов`язань з податку на додану вартість у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок № 9131181903 за 01.05.2018 на суму 97,00 грн ;
- уточнюючого розрахунку податкових зобов`язань з податку на додану вартість у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок № 9131181903 від 27.06.2018 на суму 8,00 грн ;
- податкової декларації з податку на додану вартість № 9121798811 від 18.06.2018 року з терміном сплати 30.06.2016 року на суму 45357,00 грн;
- податкової декларації з податку на додану вартість № 9146816962 від 17.07.2018 терміном сплати 30.07.2018 на суму 91838,00 грн;
- податкової декларації з податку на додану вартість № 9173254685 від 16.08.2018 терміном сплати 30.08.2018 на суму 54604,00 грн;
- акту від 07.08.2018 № 6132/23-00-12-0506/14199608 про результати камеральної перевірки своєчасності сплати узгоджених податкових зобов`язань до бюджету та податкового повідомлення-рішення від 21.08.2018 № 0071451205 на суму 85990,03 грн;
- податкової декларації з податку на додану вартість № 9200195281 від 18.09.2018 року з терміном сплати 30.09.2018 року на суму 96003,00 грн;
- податкової декларації з податку на додану вартість № 9226709499 від 17.10.2018 року з терміном сплати 30.10.2018 року на суму 54610,00 грн;
- уточнюючого розрахунку податкових зобов`язань з податку на додану вартість у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок № 9245059841 за 01.09.2018 на суму 764,00 грн;
- уточнюючого розрахунку податкових зобов`язань з податку на додану вартість у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок № 9245059841 від 01.11.2018 на суму 23,00 грн;
- податкової декларації з податку на додану вартість № 9255498121 від 19.11.2018 з терміном сплати 30.11.2018 року на суму 45408,00 грн;
- податкової декларації з податку на додану вартість № 9282663294 від 18.12.2018 року з терміном сплати 30.12.2018 року на суму 124117,00 грн;
- податкової декларації з податку на додану вартість № 9307184111 від 17.01.2019 року з терміном сплати 30.01.2019 року на суму 140435,00 грн;
- податкової декларації з податку на додану вартість № 9025370609 від 19.02.2019 терміном сплати 01.03.2019 на суму 211289,00 грн;
- податкової декларації з податку на додану вартість № 9049055747 від 18.03.2019 терміном сплати 30.03.2019 на суму 255016,00 грн;
Залишок несплаченої пені, відповідно ст. 129 Податкового кодексу України складає 229417,00 грн.
Станом на день звернення до суду вказана заборгованість є непогашеною.
Спір щодо стягнення заборгованості вирішувався шляхом звернення контролюючого органу з адміністративним позовом до суду про стягнення коштів платника податків з рахунків банках, обслуговуючих такого платника.
26.07.2018 ГУ ДФС у Черкаській області звернулось до Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою про стягнення з Ватутінського комунального підприємства теплових мереж на загальну суму 2153711,67 грн.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2018 року у справі № 2340/3010/18 позов ГУ ДФС у Черкаській області задоволено повністю.
На виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду на суму боргу виставлялись платіжні вимоги на рахунки Ватутінського комунального підприємства теплових мереж, зокрема інкасові доручення № 411 від 17.12.2018 року, № 413 від 18.12.2018 року, № 414 від 18.12.2018 року, № 415 від 17.12.2018 року, які повернулись без виконання.
У зв`язку з тим, що вищевказані заходи не призвели до погашення суми боргу, ГУ ДФС у Черкаській області як контролюючий орган звернувся до суду з адміністративним позовом про стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки відповідно до пункту 95.4 статті 95 Податкового кодексу України.
Вирішуючи спір по суті суд зазначає наступне.
Згідно підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Пунктом 54.1 статті 54 цього Кодексу передбачено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до підпункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з підпунктом 54.3.2 пунктом 54.3 статті 53 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов`язань, суми бюджетного відшкодування та/або від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.
Підпунктом 54.3.3 вказаної статті визначено, що згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Відповідно до пункту 57.3 статті 53 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Пунктом 14.1.175 статті 14 Податкового кодексу передбачено, що сума грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно пункту 59.3 вказаної статті податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов`язання. Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов`язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов`язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Пунктом 59.5 зазначеної статті передбачено, що у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
Відповідно до пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Пункт 95.2 вказаної статті передбачає, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
У зв`язку з несплатою відповідачем узгодженої суми податкового зобов`язання позивачем сформовані податкові вимоги про сплату боргу форми “Ю2” № 2/20 від 17.09.2007 та форми “Ю1” № 1/17 від 08.08.2007, які вручені відповідачеві 20.09.2007 та 08.08.2007 відповідно, що підтверджується підписами директора відповідача на корінці податкових вимог.
Стосовно посилання представника відповідача на рішення у справі № 2340/3010/18, то суд зазначає, що вказаним рішенням стягнуто з рахунків Ватутінського комунального підприємства теплових мереж в обслуговуючих банках через Головне управління державної фіскальної служби України у Черкаській області податковий борг у сумі 1911383,67 грн, а у справі, що розглядається, позивач просить стягнути суму податкового боргу за рахунок готівкових коштів на користь бюджету, і дана процедура стягнення є іншим самостійним видом заходу щодо погашення податкового боргу платника податків, який передбачений пунктом 95.4 статті 95 Податкового кодексу України.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити.
Частинами 1, 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки, Головне управління є суб`єктом владних повноважень та враховуючи, що у справі позивач не поніс жодних судових витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертизи, тому у даному випадку, відповідно до частин 1, 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для відшкодування судових витрат позивачеві відсутні.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 – 246, 255, 295, підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Ватутінського комунального підприємства теплових мереж за рахунок готівки на користь бюджету через Головне управління ДФС у Черкаській області податковий борг в розмірі 2025810 (два мільйони двадцять п`ять тисяч вісімсот десять) грн 38 коп.
Розподіл судових витрат не здійснювати.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Учасники справи:
1) позивач – Головне управління ДФС у Черкаській області (18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235, ідентифікаційний код 39392109);
2) відповідач – Ватутінське комунальне підприємство теплових мереж (20250, Черкаська область, м. Ватутіне, вул. Франка, 10, ідентифікаційний код 14199608).
Рішення складене в повному обсязі та підписане 06.08.2019.
Суддя В.О. Гаврилюк