
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 серпня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/1991/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Удовіченка С.О., розглянув у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Полтавського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про скасування рішення та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
04 червня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Полтавського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області в якому просив:
- скасувати рішення відповідача від 15 травня 2019 року № 43 про відмову в переведенні позивача з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на пенсію по інвалідності згідно з Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування";
- зобов`язати відповідача прийняти рішення про переведення позивача починаючи з 14 травня 2019 року з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на пенсію по інвалідності згідно з Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з її обчисленням із середньомісячного заробітку, отриманого за період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження за липень-серпень 1986 року у сумі 0,00963 грн згідно з довідкою ПАТ "Полтавський турбомеханічний завод" від 07 грудня 2011 року № 869 із застосуванням пільг, передбачених частиною третьою статті 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та в порядку, визначеному частиною другою статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньомісячної заробітної плати в Україні за 2016-2018 роки на рівні 6188,89 грн, без обмеження розміру пенсії.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 10 червня 2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначав, що рішенням відповідача від 15 травня 2019 року №43 йому безпідставно відмовлено у переведенні з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у зв`язку з недоцільністю. Таку недоцільність відповідач обґрунтовував тим, що розмір пенсії після переведення позивача буде значно меншим.
20 червня 2019 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшов відзив Полтавського ОУПФУ Полтавської області, в якому відповідач проти задоволення позову заперечував з тих підстав, що у разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може братися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення. При цьому використання заробітної плати за роботу в зоні ЧАЕС можливе лише при обчисленні першої складової пенсії за віком по двоскладовій формулі, що надасть можливість встановити зазначену складову на рівні 168 грн. (а.с. 45-47).
Від позивача надійшло клопотання про розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження.
Відповідач явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся у встановленому Кодексом адміністративного судочинства України порядку.
Відповідно до приписів частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Відповідно до частини дев`ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Полтавському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Полтавської області, отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
14 травня 2019 року позивач звернувся до Полтавського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області із заявою про переведення його з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на пенсію по інвалідності згідно із Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з її обчисленням із заробітку, отриманого за період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження за липень-серпень 1986 року. При обчисленні пенсії просив застосувати показник середньої заробітної плати в Україні за 2016-2018 року в сумі 6188,89 грн (а.с. 11).
Рішенням Полтавського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 15 травня 2019 року №43 позивачу відмовлено у переведенні на інший вид пенсії (а.с. 185-186).
При цьому, листом Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №9040/01-24 від 29 травня 2019 року позивача повідомлено, що в разі переходу в 2019 році з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на пенсію по інвалідності згідно із Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсій страхування" із урахуванням лише норм, передбачених частиною 3 статті 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та частиною 2 статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" загальна сума розрахункової пенсії по інвалідності склала б 18 066,93 грн., а після обмеження граничним розміром - 14 970 грн. (а.с. 17-19).
Не погоджуюсь із відмовою Полтавського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області та вважаючи своє право на переведення на інший вид пенсії порушеним, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Конституційний Суд України зазначив, що Основний Закон України закріплює основоположні засади права громадян на соціальний захист і відносить до законодавчого регулювання механізм реалізації цього права (абзац сьомий пункту 2 мотивувальної частини Рішення від 20 червня 2001 року № 10-рп/2001).
За частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 9 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV) встановлено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Відповідно до частини першої статті 10 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
11 жовтня 2017 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII, яким внесено зміни до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до положень пункту 47 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" особам, пенсії / щомісячне довічне грошове утримання яким призначені відповідно до законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 43 цього розділу, розрахований за нормами цього Закону, буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ.
Згідно із частиною третьою статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Відтак, при переведенні з одного виду пенсії на інший особам враховується заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), як при первинному призначенні пенсії, а за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про можливість здійснення за заявою пенсіонера переведення з пенсії по інвалідності, призначеної згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на пенсію по інвалідності згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" за матеріалами пенсійної справи.
Позиція в даних правовідносинах та застосування вищезазначених норм права, викладені Пенсійним фондом України у листі від 16 лютого 2018 року №5210/02-12.
Таким чином, при призначенні пенсії по інвалідності у відповідності до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", ОСОБА_1 має бути розраховано пенсію з урахуванням вимог частини другої статті 40 даного Закону, із застосуванням показника середньої зарплати з якої сплачено страхові внески в Україні, за три календарні роки, що передують року звернення з заявою за призначенням пенсії по інвалідності (2016-2018 роки).
Враховуючи, що ОСОБА_1 після призначення пенсії по інвалідності згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" скористався своїм правом на вибір виду пенсії, подав відповідну заяву до пенсійного органу про переведення його на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та необхідний перелік документів, суд дійшов висновку щодо відсутності у відповідача правових підстав для відмови в переведенні позивача з одного виду пенсії на інший.
Крім того при переведенні позивача на пенсію згідно із Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" розмір її не зменшиться, виходячи із наступного.
Відповідно до пункту 4 розділу XV "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Вищезазначена норма права регулює правовідносини щодо перерахунку пенсії, а не переведення з одного її виду на інший, які є різними за правовим змістом поняттями та не є підставою для відмови в переведенні на інший вид пенсії.
Відповідно до частини першої та третьої статті 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення: менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців; не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи; менше місяця, - середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.
Згідно частини першої статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
Відповідно до підпункту 4 пункту 3 затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок № 1210) у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.
Відтак, особа, яка пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986 році, має право на обчислення пенсії виходячи із заробітної плати, одержаної за весь фактично відпрацьований час.
Відповідно до частини першої статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8 і 9 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.
У липні 1986 року ОСОБА_1 працював у ПАТ "Полтавський турбомеханічний завод" та був відряджений до зони відчуження, де безпосередньо брав участь у ліквідації наслідків зазначеної катастрофи з 08 липня 1986 року по 04 вересня 1986 року.
ПАТ "Полтавський турбомеханічний завод" видано довіку відповідно до якої заробітна плата ОСОБА_1 за роботу в зоні відчуження за період з 08 липня 1986 року по 04 вересня 1986 року складає: 0,01007 грн. - за липень 1986 року та 0,00919 грн. - за серпень 1986 року.
Постановою правління Пенсійного фонду України "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 22-1 від 25.11.2005, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій (далі - Порядок).
Пунктом 2.2 Порядку визначений вичерпний перелік документів, необхідних для призначення пенсії по інвалідності.
Відповідно до п. 2.8. Порядку переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється за бажанням пенсіонера за документами, що є у пенсійній справі, та відповідають вимогам законодавства, що діяло на момент призначення цього виду пенсії.
В матеріалах пенсійної справи наявна довідка №869 від 07 грудня 2011 року на ім`я ОСОБА_1 про заробітну плату, одержану особою за роботу (службу) в зоні відчуження в липні-серпні 1986 року, видану ПАТ "Полтавський турбомеханічний завод". Дана довідка відповідає вимогам чинного законодавства, в судовому порядку вказана довідка недійсною не визнавалася (а.с.139).
Таким чином, аналізуючи норми чинного законодавства, які регулюють підстави та порядок призначення пенсії за віком, оцінивши докази, які мають істотне значення для розгляду справи, суд приходить до висновку про те, що позивач надав документи, необхідні для переведення на пенсію за віком згідно з Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
У відповідача відсутні підстави не приймати довідку про його заробіток в зоні відчуження ЧАЕС у липні-серпні 1986 року для обчислення пенсії, що відповідачем й не заперечувалось.
Згідно із частиною третьою статті 33 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Розрахунок заробітку для обчислення відповідної пенсії здійснюється відповідно до частини другої статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування": за формулою Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (для відповідача це період з 2015 року по 2017 рік); Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Таким чином, заробіток для обчислення пенсії буде дорівнювати 33 295,55 грн (6188,89 х (10,75978 : 2)), у зв`язку з чим пенсія за віком відповідно до формули, зазначеної у частині першій статті 33 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", буде складати 15 010,63 грн. (33 295,55 грн х 0,38667).
Розмір пенсії по II групі інвалідності складає 90% умовної пенсії за віком, що становить 13630,82 грн.
Разом з доплатами, які позивач отримує на даний час, пенсія по інвалідності позивача може складати 18 066,93 грн.
Таким чином, суд вважає, що відмова відповідача у переведенні ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності, призначеної згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", на пенсію за віком згідно зі Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з обчисленням її розміру з урахуванням заробітної плати, отриманої за період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження за липень-серпень 1986 року із застосуванням показника середньомісячної заробітної плати в Україні за 2016-2018 роки не відповідає закону.
Згідно вимог частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Отже, з урахуванням статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення Полтавського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 15 травня 2019 року № 43 про відмову в переведенні ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на пенсію по інвалідності згідно з Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування"
Враховуючи частину третю статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача перевести ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на пенсію по інвалідності згідно із Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 14 травня 2019 року, з дати подання заяви до Полтавського об`єднаного УПФУ.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, що є підставою для задоволення адміністративного позову.
Стосовно клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов`язання Полтавське об`єднане УПФУ подати звіт про виконання судового рішення задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Отже, за приписом вказаної норми покладення такого зобов`язання на суб`єкта владних повноважень є правом, а не обов`язком суду.
Крім того, у суду відсутні підстави вважати, що відповідач після набрання рішенням суду законної сили буде ухилятися від вчинення дій на виконання судового рішення.
Також клопотання позивача про зобов`язання відповідача виконати рішення суду негайно не підлягає з огляду на його необґрунтованість та наступне.
Перелік судових рішень, які виконуються негайно, визначено положеннями статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України.
В силу пункту 1 частини першої вказаної статті негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Враховуючи ту обставину, що судом питання про стягнення конкретної суми пенсії не вирішується, то відсутні підстави для допуску до негайного виконання рішення в частині стягнення пенсії за один місяць.
Підстави для відшкодування судових витрат у справі відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ) до Полтавського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (код ЄДРПОУ 40383769, юридична адреса: вул. Івана Мазепи, 30, м.Полтава, 36040) про скасування рішення та зобов`язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Полтавського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 15 травня 2019 року № 43 про відмову в переведенні ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на пенсію по інвалідності згідно з Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування";
Зобов`язати Полтавське об`єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області прийняти рішення про переведення ОСОБА_1 починаючи з 14 травня 2019 року з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на пенсію по інвалідності згідно з Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з її обчисленням із середньомісячного заробітку, отриманого за період роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження за липень-серпень 1986 року у сумі 0,00963 грн, згідно з довідкою ПАТ "Полтавський турбомеханічний завод" від 07 грудня 2011 року № 869 із застосуванням пільг, передбачених частиною третьою статті 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та в порядку, визначеному частиною другою статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньомісячної заробітної плати в Україні за 2016-2018 роки на рівні 6188,89 грн, без обмеження розміру пенсії з урахуванням проведених виплат.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03 жовтня 2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.О. Удовіченко