Рішення № 83463260, 02.08.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.08.2019
Номер справи
240/3224/19
Номер документу
83463260
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 серпня 2019 року м. Житомир справа № 240/3224/19

категорія 112030100

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Токаревої М.С., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління пенсійного фонду України в Житомирській області щодо перерахунку пенсії з врахуванням премії в розмірі 11.84% згідно нової довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області за №85/8751 від 16.03.2018р. та перерахунку моєї пенсії відповідно до нової суми за період 01.01.1016 у розмірі 90% грошового забезпечення (відповідно до рішення Богунського районного суду від 25.01.2018р), щомісячної доплати пенсії в 2019 р. 50% різниці пенсії станом на 01.01.2016 та 31.12. 2015 р.р.( згідно Постанови КМ України № 103 від 21.02.2018 )

- зобов`язати Головне управління пенсійного фонду України в Житомирській області зробити перерахунок з 01.01.2016 р. пенсії позивачу ОСОБА_1 з врахуванням премії в 11.84% згідно нової довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області за №85/8751 від 16.03.2018р. та відповідно перерахунку моєї пенсії відповідно до нової суми з 01.01.1016 у розмірі 90% грошового забезпечення ( відповідно до рішення Богунського районного суду від 25.01.2018р.) і виплати в 2019 р. щомісячної доплати до пенсії в розмірі 50% різниці пенсії станом на 01.01.2016 та 31.12. 2015 р.р. (згідно Постанови КМ України № 103 від 21.02.2018 р.)

В подальшому, позивачем було подано заяву у якій він доповнив позовні вимоги:

- зобов`язати ГУ пенсійного Фонду України в Житомирській області повторно провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за січень, лютий, березень 2018 року з врахування 90% основного грошового забезпечення, який був проведений в порушенні рішення Богунського районного суду від 25.01.2018 р з врахування 70 % (було виявлено при ознайомленні з відзивом ГУ ПФУ в Житомирській області від 08.04.2019 р. №5026/08).

В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідачем було проведено призначеної йому пенсії з порушенням вимог чинного законодавства, оскільки незважаючи на наявність судового рішення, при його проведенні було зменшено відсотковий розмір пенсії.

У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві та просив позов задовольнити у повному обсязі.

Відповідачем до суду було подано відзив на позовну заяву за змістом якого він просив відмовити у задоволенні позову. В судовому засіданні представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Усною ухвалою, постановленою без виходу до нарадчої кімнати та занесеною до протоколу судового засідання, після наданих сторонами пояснень та дослідження письмових доказів, суд перейшов до розгляду справи у порядку письмового провадження.

Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову з огляду на наступне.

З матеріалів справи вбачається, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". При призначенні пенсії її розмір становив 90 % грошового забезпечення позивача.

На виконання рішення Богунського районного суду м. Житомира від 25.01.2018 позивачу проведено перерахунок та нарахування пенсії, у відповідності до грошового забезпечення, визначеного у довідці ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області за №85/8751 від 03.05.2017 в розмірі 90% грошового забезпечення.

Грошове забезпечення для обчислення пенсії згідно із довідкою від 03.05.2017 №85/8751 складає 9776,42 грн., в тому числі:

- посадовий оклад - 3400,00 грн.%

- оклад за військове звання - 2400,00 грн.;

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень, 15% - 510,00 грн.;

- премія 6,15% - 566,42 грн.

В березні 2018 на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС про розмір грошового забезпечення від 16.03.2018 №85/8721 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016.

Грошове забезпечення згідно зазначеної довідки складає 10300,46 грн., в тому числі:

- посадовий оклад - 3400,00 грн.%

- оклад за військове звання - 2400,00 грн.;

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень, 15% - 510,00 грн.;

- премія 11,84% - 1090,46 грн..

Основний розмір пенсії, обчисленого при перерахунку пенсії із даного грошового забезпечення становить 7210,32 грн. (10300,46 х 70%).

Наведені обставини свідчать, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області проведено перерахунок пенсії згідно довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області за №85/8751 від 16.03.2018 із врахуванням розміру премії 11,84 %. Про те, основний розмір пенсії встановлено в розмірі 70% грошового забезпечення.

Вказані обставини також підтверджуються наданою відповідачем копіює протоколу та довідкою про перерахунок пенсії ОСОБА_1 .

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції чинній на момент призначення позивачу пенсії), максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 № 1166-VII у частині другій статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" цифри "80" замінені цифрами "70".

Здійснюючи перерахунок пенсії позивачу на виконання Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" відповідач застосував норми ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції, які почали діяти після призначення пенсії позивачу.

Варто зазначити, що частиною 1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Так, застосувавши відсоток - 70 при визначенні розміру пенсії після проведення перерахунку, відповідач порушив право позивача, оскільки при призначенні пенсії первісно встановлено для її обрахунку розмір 80 відсотків від грошового забезпечення.

Частиною 3 статті 1-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Однак, Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" також не передбачено зменшення основного розміру пенсії у разі проведення її перерахунку.

Отже, суд зазначає, що оскільки перерахунок пенсії позивачу пов`язаний з переглядом розміру вже призначеної пенсії при визначенні розміру не може поширюватися законодавство, яке прийняте після призначення вказаної пенсії, крім випадків покращення становища позивача.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 03.03.2018 у справі №564/2288/16-а (№К/9901/23573/18) та від 04.02.2019 у справі №240/5401/18 (№Пз/9901/58/18).

Крім того слід зазначити, що Верховний суд у постановах від 20.03.2018 у справі №295/309/17 та від 24.04.2018 у справі №686/12623/17 вказав, що призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80 відсотків, а потім 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що при проведенні перерахунку пенсії позивачу, відповідачем протиправно зменшено розмір пенсії за вислугу років з 90 % на 70% грошового забезпечення, а тому позов слід задовольнити.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання дій протиправними та зобов`язання здійснити перерахування та виплату пенсії задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення ОСОБА_1 основного розміру призначеної йому пенсії з 90% до 70% сум грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії у основному розмірі 90% сум грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016 відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС про розмір грошового забезпечення від 16.03.2018 №85/8721 виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.С. Токарева