Рішення № 83462269, 05.08.2019, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.08.2019
Номер справи
140/1796/19
Номер документу
83462269
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 серпня 2019 року ЛуцькСправа № 140/1796/19

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Каленюк Ж.В.,

за участю секретаря судового засідання Матящук Л.Р.,

позивача ОСОБА_1 , представника позивача ОСОБА_2 ,

представника відповідача Москальця В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Маневицької районної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування розпорядження в частині, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (позивач) звернулася з позовом до Маневицької районної державної адміністрації (відповідач) про визнання протиправним та скасування пункту 3 розпорядження голови Маневицької районної державної адміністрації від 04 січня 2019 року №3 «Про упорядкування структури та граничної чисельності працівників Маневицької районної державної адміністрації»; зобов`язання привести штат відділу ведення Державного реєстру виборців апарату Маневицької районної державної адміністрації у відповідність до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 18 липня 2007 року №943 «Деякі питання утворення органів (відділів) ведення та регіональних органів (відділів) адміністрування Державного реєстру виборців».

В обґрунтування позову вказала, що працювала на посаді головного спеціаліста відділу ведення Державного реєстру виборців Маневицької районної державної адміністрації та була звільнена на підставі пункту 1 частини першої статті 87 Закону України «Про державну службу» у зв`язку із скороченням посади наказом відповідача від 10 грудня 2018 року №111-ос, який був оскаржений у судовому порядку. Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2019 року у справі №140/7/19 зазначений наказ був скасований, а її поновлено на посаді. Рішення суду було виконане 01 березня 2019 року, однак в той же день відповідач попередив її про наступне вивільнення з тих підстав, що у штатному розписі Маневицької районної державної адміністрації, затвердженому розпорядженням від 04 січня 2019 року №3, відсутня посада головного спеціаліста відділу ведення Державного реєстру виборців та запропоновано для переведення наявні вакантні посади. 02 травня 2019 року наказом відповідача її було звільнено на підставі вказаного розпорядження та згідно з пунктом 1 частини першої статті 87 Закону України «Про державну службу».

Позивач вважає пункт 3 розпорядження від 04 січня 2019 року №3 «Про упорядкування структури та граничної чисельності працівників Маневицької районної державної адміністрації» в частині створення відділу ведення Державного реєстру виборців у складі 3 штатні одиниці таким, що суперечить вимогам пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 18 липня 2007 року №943 «Деякі питання утворення органів (відділів) ведення та регіональних органів (відділів) адміністрування Державного реєстру виборців», а тому протиправним та таким, що підлягає скасуванню. Позивач зазначила, що відповідно до пункту 1 цієї постанови чисельність працівників органу (відділу) ведення Державного реєстру виборців визначається з урахуванням кількості виборців, включених на 26 березня 2006 року до списків виборців на виборних дільницях, що були утворені в межах території, на яку поширюються повноваження цього органу: від 25001 до 50000 - 4 штатних одиниці. Утворення нових, коригування чисельності існуючих органів ведення здійснюється з урахуванням кількості виборців, виборча адреса яких знаходиться в межах території на яку поширюються повноваження цього органу. Станом на 31 грудня 2018 року кількість виборців у Маневицькому районі становила 40088 виборців, станом на 01 січня 2019 року - 40034. Відтак, у структурі Маневицької районної державної адміністрації повинен функціонувати відділ ведення Державного реєстру виборців чисельністю не менше 4 штатні одиниці. Голова Маневицької районної державної адміністрації зобов`язаний був урахувати положення пункту 1 постанови №943 при створенні відділу ведення Державного реєстру виборців. Невідповідність штатної чисельності працівників відділу ведення Державного реєстру виборців підтверджується дорученням голови обласної державної адміністрації від 11 травня 2018 року №3023/17/2-18, листом Управління Служби безпеки України у Волинській області від 24 квітня 2018 року №54/9/1051, актами перевірки стану організації роботи органу ведення Державного реєстру виборців від 09 та від 24 жовтня 2018 року, доповідною запискою начальника відділу адміністрування Державного реєстру виборців апарату обласної державної адміністрації від 22 жовтня 2018 року, листом Центральної виборчої комісії від 18 жовтня 2018 року №21-28-1708.

Позивач вважає, що оскільки спірне розпорядження стало підставою для її звільнення, то воно порушує її права.

З наведених підстав позивач просила позов задовольнити.

Ухвалою від 07 червня 2019 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням (викликом) учасників справи відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України).

У відзиві на позов (а.с.47-48) відповідач позовні вимоги заперечує. В обґрунтування своєї позиції відповідач вказав, що відповідно до статей 5, 18 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» склад місцевих державних адміністрацій формують голови місцевих державних адміністрацій; у межах бюджетних асигнувань, виділених на утримання відповідних місцевих державних адміністрацій, їх голови визначають структуру місцевих державних адміністрацій.

Типове положення про структурні підрозділи місцевої державної адміністрації та рекомендаційний перелік її структурних підрозділів затверджуються Кабінетом Міністрів України. Розпорядження голови Маневицької районної державної адміністрації від 04 січня 2019 року №3 «Про упорядкування структури та граничної чисельності працівників Маневицької районної державної адміністрації» прийнято відповідно до рекомендаційного переліку структурних підрозділів районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, затвердженого додатком 2 постанови Кабінету Міністрів України від 18 квітня 2012 року №606. Цим же додатком визначено, що вид структурних підрозділів (департамент, управління, відділ, сектор) та їх статус як юридичних осіб публічного права визначається головою обласної, Київської та Севастопольської міської державної адміністрації залежно від ступеня складності завдань відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12 березня 2005 року №179 «Про упорядкування структури апарату центральних органів виконавчої влади, їх територіальних підрозділів та місцевих державних адміністрацій». У свою чергу, пунктом 4 цієї постанови встановлено, що структура апарату місцевої державної адміністрації та статус його структурних підрозділів визначаються головою обласної, Київської та Севастопольської міської, районної, районної в мм. Києві та Севастополі державної адміністрації з урахуванням вимог частини першої статті 44 Закону України «Про місцеві державні адміністрації».

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 12 березня 2005 року №179 «Про упорядкування структури апарату центральних органів виконавчої влади, їх територіальних підрозділів та місцевих державних адміністрацій» визначено, що у складі апарату районних державних адміністрацій, їх самостійних управлінь, відділів та інших структурних підрозділів, територіальних підрозділів центральних органів виконавчої влади в районах та містах обласного значення можуть утворюватися (якщо інше не передбачено актами, що мають вищу юридичну силу) відділи з штатною чисельністю не менш як 3 одиниці та сектори з штатною чисельністю не менш як 2 одиниці.

Оскільки Закон України «Про місцеві державні адміністрації» є нормативним документом вищої юридичної сили, який визначає порядок формування структури районної державної адміністрації, то відповідач вважає, що розпорядження голови Маневицької районної державної адміністрації від 04 січня 2019 року №3 «Про упорядкування структури та граничної чисельності працівників Маневицької районної державної адміністрації» прийнято відповідно до вимог чинного законодавства. При цьому жоден із вказаних позивачем в позовній заяві актів перевірки стану організаційної роботи органу ведення Державного реєстру виборців не встановив незаконність цього розпорядження.

З наведених підстав відповідач просив у задоволенні позову відмовити повністю.

У відповіді на відзив (а.с.62-63) позивач ОСОБА_1 підтримала доводи позову та вказала, що право голови Маневицької районної державної адміністрації визначати її структуру нею не оспорюється. Проте нормативно-правові акти, на які посилається відповідач, не спростовують і не відміняють положення пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 18 липня 2007 року №943 щодо чисельності працівників органу (відділу) ведення Державного реєстру виборців 4 штатні одиниці з урахуванням кількості виборців від 25001 до 50000. Просила позов задовольнити.

Відповідач правом подати заперечення на відповідь на відзив не скористався.

У судовому засіданні позивач та її представник, кожен зокрема, позовні вимоги підтримують в редакції, викладеній у заяві про уточнення позовних вимог (а.с.56) з підстав, викладених у позовній заяві та відповіді на відзив; вважають, що обрали належний спосіб захисту порушеного права, а також зазначили, що бюджетне фінансування не може бути обґрунтуванням невиконання вимог нормативно-правового акту при визначенні структури та штатного розпису. Представник відповідача у задоволенні позову просив відмовити повністю з підстав, викладених у відзиві на позов.

Суд, заслухавши усні пояснення учасників справи (вступне слово), перевіривши доводи сторін у заявах по суті справи письмовими доказами, встановив такі обставини та відповідні їм правовідносини.

Як вбачається з рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2019 року у справі №140/7/19, ОСОБА_1 працювала на посаді головного спеціаліста відділу ведення Державного реєстру виборців апарату райдержадміністрації, з якої її було звільнено наказом Маневицької районної державної адміністрації від 10 грудня 2018 року №111-ос відповідно до пункту 1 частини першої статті 87 Закону України «Про державну службу», пункту 1 статті 40 Кодексу законів про працю України. Звільнення обумовлене прийняттям головою Маневицької районної державної розпорядження від 28 вересня 2018 року №424 «Про упорядкування структури та граничної чисельності працівників Маневицької районної державної адміністрації», яким з метою оптимізації чисельності працівників райдержадміністрації з 10 грудня 2018 року передбачено ліквідувати відділ ведення Держаного реєстру виборців апарату районної державної адміністрації чисельністю 3 штатні одиниці; скоротити посаду головного спеціаліста відділу ведення Державного реєстру виборців апарату районної державної адміністрації - 1 штатна одиниця; утворити сектор ведення Державного реєстру виборців апарату районної державної адміністрації чисельністю 2 штатних одиниці. Зазначені наказ від 10 грудня 2018 року №111-ос та розпорядження від 28 вересня 2018 року №424 були предметом оскарження ОСОБА_1 у судовому порядку. Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2019 року у справі №140/7/19 позов задоволено частково: визнавши протиправним та скасувавши наказ Маневицької районної державної адміністрації від 10 грудня 2018 року №111-ос, ОСОБА_1 поновлено на посаді головного спеціаліста відділу ведення Державного реєстру виборців апарату Маневицької районної державної адміністрації з 11 грудня 2018 року зі стягненням на її користь середнього заробітку за час вимушеного прогулу; в задоволенні решти позовних вимог відмовлено (а.с.9-13).

Виконуючи рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2019 року у справі №140/7/19, наказом Маневицької районної державної адміністрації від 01 березня 2019 року №25-0с ОСОБА_1 поновлено на посаді головного спеціаліста відділу ведення Державного реєстру виборців апарату Маневицької районної державної адміністрації з 11 грудня 2019 року (а.с.15). У той же день ОСОБА_1 попереджена про те, що відповідно до розпорядження голови районної державної адміністрації від 04 січня 2019 року №3 «Про упорядкування та граничної структури працівників Маневицької районної державної адміністрації» (зі змінами) у структурі та штатному розписі районної державної адміністрації відсутня посада головного спеціаліста відділу ведення Державного реєстру виборців апарату районної державної адміністрації та запропоновано для переведення наявні вакансії відповідно до кваліфікації (а.с.15). 02 травня 2019 року наказом Маневицької районної державної адміністрації №93-0с ОСОБА_1 звільнена з посади головного спеціаліста відділу ведення Державного реєстру виборців апарату районної державної адміністрації у зв`язку із відсутністю у штатному розписі вищевказаної посади та відмовою від переведення на іншу посаду державної служби відповідно до пункту 1 частини першої статті 87 Закону України «Про державну службу», пункту 1 статті 40 Кодексу законів про працю України (а.с.16). В наказі зазначена підстава - розпорядження голови районної держаної адміністрації від 04 січня 2019 року №3 «Про упорядкування та граничної структури працівників Маневицької районної державної адміністрації» (зі змінами).

Судом також встановлено, що розпорядженням голови Волинської обласної державної адміністрації від 04 січня 2019 року №1 установлено граничну чисельність працівників районних державних адміністрацій, у тому числі Маневицької районної державної адміністрації, зокрема, її апарату - 33 одиниці. Також зобов`язано голів районних державних адміністрацій затвердити у двотижневий строк граничну чисельність працівників структурних підрозділів райдержадміністрацій у межах показників, установлених цим розпорядженням; забезпечити внесення змін у штатні розписи установ у межах чисельності, встановленої цим розпорядженням (а.с.72-73).

Зі змісту розпорядження голови Маневицької районної державної адміністрації від 04 січня 2019 року №3 «Про упорядкування та граничної структури працівників Маневицької районної державної адміністрації» (а.с.17) встановлено, що відповідно до статей 5, 41, 47 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», постанов Кабінету Міністрів України від 18 квітня 2012 року №606 «Про затвердження рекомендаційних переліків структурних підрозділів обласної, Київської та Севастопольської міської, районної, районної в мм. Києві та Севастополі державних адміністрацій» (зі змінами та доповненнями) та від 12 березня 2005 року №179 «Про упорядкування структури апарату центральних органів виконавчої влади, їх територіальних підрозділів та місцевих державних адміністрацій» (із змінами), на виконання розпорядження голови обласної державної адміністрації від 04 січня 2019 року №1 «Про встановлення граничної чисельності районних державних адміністрацій», з метою належної підготовки до проведення у 2019 році чергових виборів Президента України, вносяться з 21 січня 2019 року такі зміни до структури районної державної адміністрації: ліквідовано сектор ведення Державного реєстру виборців апарату райдержадміністрації чисельністю 2 штатних одиниці (пункт 1 розпорядження); скорочено, серед інших, зокрема посади завідувача сектору ведення Державного реєстру виборців апарату райдержадміністрації - 1 штатна одиниця та провідного спеціаліста цього сектору - 1 штатна одиниця (пункт 2); утворено відділ ведення Державного реєстру виборців апарату Маневицької районної державної адміністрації чисельністю 3 штатних одиниці (пункт 3); уведено посади, у тому числі, начальника відділу ведення Державного реєстру виборців апарату Маневицької районної державної адміністрації - 1 штатна одиниця та провідного спеціаліста цього відділу - 2 штатних одиниці (пункт 4). Пунктом 5 розпорядження визначено структуру Маневицької районної державної адміністрації та її апарату згідно з додатком 1 (з відділом ведення Державного реєстру виборців у структурі апарату районної державної адміністрації), а пунктом 6 розпорядження установлено граничну чисельність керівництва Маневицької районної державної адміністрації та працівників апарату райдержадміністрації згідно з додатком 2 - 33 одиниці (а.с.17-19, надалі - розпорядження №3).

До зазначеного розпорядження внесено зміни розпорядженням від 29 січня 2019 року №37 в частині дати, з якої вносяться зміни до структури районної державної адміністрації: слова та цифри «21 січня 2019 року» замінено словами та цифрами: «11 лютого 2019 року» (а.с.112).

Як видно з переліку змін до штатного розпису на 2019 рік по апарату Маневицької районної державної адміністрації (а.с.109), з 11 лютого 2019 року в її апараті функціонує відділ ведення Державного реєстру виборців у кількості 3 штатних одиниці (замість сектору згідно із штатним розписом, що діяв з 01 січня 2019 року) (а.с.108).

Позивач ОСОБА_1 , вважаючи пункт 3 розпорядження №3 таким, що суперечить пункту 1 постанови №943 та таким, що порушує її права, оскільки пов`язаний із її звільненням з посади головного спеціаліста відділу ведення Державного реєстру виборців апарату Маневицької районної державної адміністрації, звернулася до суду із цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд керується частиною другою статті 19 Конституції України, яким визначено обов`язок органів держаної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Організацію, повноваження та порядок діяльності місцевих державних адміністрацій відповідно до Конституції України визначає Закон України від 09 квітня 1999 року №586-XIV «Про місцеві державні адміністрації» (надалі - Закон №586-XIV).

Як визначено статтею 5 Закону №586-XIV, склад місцевих державних адміністрацій формують голови місцевих державних адміністрацій. У межах бюджетних асигнувань, виділених на утримання відповідних місцевих державних адміністрацій, а також з урахуванням вимог статті 18 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», їх голови визначають структуру місцевих державних адміністрацій. Типове положення про структурні підрозділи місцевої державної адміністрації та рекомендаційний перелік її структурних підрозділів затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18 квітня 2012 року №606 затверджено Рекомендаційний перелік структурних підрозділів районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації (додаток 2 до постанови). Згідно з пунктом 4 цієї постанови структура апарату місцевої державної адміністрації та статус його структурних підрозділів визначаються головою обласної, Київської та Севастопольської міської, районної, районної в мм. Києві та Севастополі державної адміністрації з урахуванням вимог частини першої статті 44 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» та інших нормативно-правових актів щодо утворення апарату для правового, організаційного, матеріально-технічного забезпечення діяльності місцевої державної адміністрації, проведення кадрової роботи, здійснення документообігу та контролю, розгляду звернень громадян, роботи патронатної служби, забезпечення мобілізаційної роботи, запобігання та виявлення корупції, доступу до публічної інформації, адміністрування (ведення) Державного реєстру виборців, забезпечення цифрового розвитку тощо. Тут же вказано, що вид структурних підрозділів (управління, відділ, сектор) та їх статус як юридичних осіб публічного права визначається головою районної, районної у мм. Києві та Севастополі державної адміністрації залежно від ступеня складності завдань відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12 березня 2005 року №179 «Про упорядкування структури апарату центральних органів виконавчої влади, їх територіальних підрозділів та місцевих державних адміністрацій» (надалі - постанова №179).

Згідно з пунктом 4 постанови №179 у складі апарату районних державних адміністрацій, їх самостійних управлінь, відділів та інших структурних підрозділів, територіальних підрозділів центральних органів виконавчої влади в районах та містах обласного значення можуть утворюватися (якщо інше не передбачено актами, що мають вищу юридичну силу) відділи з штатною чисельністю не менш як 3 одиниці та сектори з штатною чисельністю не менш як 2 одиниці. Відділ - структурний підрозділ місцевої державної адміністрації, що утворюється для виконання завдань за одним напрямом діяльності місцевої державної адміністрації з штатною чисельністю не менше ніж п`ять одиниць в обласній державній адміністрації та не менше ніж три одиниці у районній державній адміністрації (пункт 3-1 постанови №179).

Частиною четвертою статті 47 Закону №586-XIV установлено, що граничну чисельність, фонд оплати праці працівників структурних підрозділів, місцевої державної адміністрації, в межах виділених асигнувань, визначає голова відповідної місцевої державної адміністрації.

На підставі аналізу вищезазначених нормативно-правових актів суд дійшов висновку, що розпорядження від 04 січня 2019 року №3 «Про упорядкування структури та граничної чисельності працівників Маневицької районної державної адміністрації» прийнято головою Маневицької районної державної адміністрації у межах повноважень, визначених статтею 118 Конституції України та статті 5 Закону №586-XIV. Воно прийняте на виконання розпорядження голови Волинської обласної державної адміністрації від 04 січня 2019 року №1, яким установлено граничну чисельність працівників районних державних адміністрацій, у тому числі Маневицької районної державної адміністрації, зокрема, її апарату - 33 одиниці (а.с.72-73). При прийнятті розпорядження від 04 січня 2019 року №3 взято до уваги рекомендаційний перелік структурних підрозділів районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, затверджений додатком 2 постанови Кабінету Міністрів України від 18 квітня 2012 року №606 та від 12 березня 2005 року №179, за яким відділ районної державної адміністрації має штатну чисельність не менше ніж три одиниці.

Судом враховано, що правові та організаційні засади створення і ведення єдиного Державного реєстру виборців в Україні визначає Закон України від 22 лютого 2007 року №698-V, який набрав чинності з 01 жовтня 2007 року, крім пункту 1 розділу VII, розділу VI «Перехідні положення» та пунктів 4-6 розділу VII «Прикінцеві положення» цього Закону, які набрали чинності з дня опублікування цього Закону - з 27 березня 2007 року (далі - Закон №698-V). Частиною п`ятою статті 34 розділу VI «Перехідні положення» Закону №698-V (в її первинній редакції, що втратила чинність 06 жовтня 2010 року у зв`язку із набранням чинності 21 вересня 2010 року Закону України №2536-VI «Про внесення змін до Закону України «Про Державний реєстр виборців», яким закон викладено в новій редакції) було встановлено, що районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації, міські (міст обласного, республіканського в Автономній Республіці Крим значення), районні у містах ради до набрання чинності цим Законом утворюють органи (відділи) ведення Реєстру.

У свою чергу, відповідно до частини другої статті 34 розділу VI «Перехідні положення» Закону №698-V (у первинній редакції цього Закону) Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову від 18 липня 2007 року №943 «Деякі питання утворення органів (відділів) ведення та регіональних органів (відділів) адміністрування Державного реєстру виборців» (надалі - постанова №943). Абзацом першим пункту 1 постанови №943 установлено, що чисельність працівників органу (відділу) ведення Державного реєстру виборців (далі - орган ведення) визначається з урахуванням кількості виборців, включених на 26 березня 2006 року до списків виборців на виборчих дільницях, що були утворені в межах території, на яку поширюються повноваження цього органу: до 50 000 виборців - 3 штатні одиниці, від 50001 до 100000 - до 4, від 100001 до 150000 - до 5, від 150001 до 200000 - до 6, від 200001 до 250000 - до 7, від 250001 до 300000 - до 8, понад 300000 - до 9 штатних одиниць.

Постановою Кабінету Міністрів України від 03 вересня 2009 року №970 абзац перший пункту 1 постанови №943 викладено у новій редакції, за якою чисельність працівників органу (відділу) ведення Державного реєстру виборців (далі - орган ведення) визначається з урахуванням кількості виборців, включених на 26 березня 2006 року до списків виборців на виборчих дільницях, що були утворені в межах території, на яку поширюються повноваження цього органу: до 25000 виборців - 3 штатні одиниці, від 25001 до 50000 - 4, від 50001 до 100000 - 5, від 100001 до 150000 - 6, від 150001 до 200000 - 7, від 200001 до 250000 - 8, від 250001 до 300000 - 9, понад 300000 - 10 штатних одиниць.

Утворення нових, коригування чисельності існуючих органів ведення здійснюється з урахуванням кількості виборців, виборча адреса яких знаходиться в межах території, на яку поширюються повноваження цього органу (абзац другий пункту 1 постанови №943). Постанова №943 є чинною донині.

Як вбачається з матеріалів справи, розпорядженням голови Маневицької районної державної адміністрації від 17 жовтня 2007 року №505 «Про внесення змін до структури районної державної адміністрації» (а.с.79-81) було утворено відділ ведення Державного реєстру виборців апарату райдержадміністрації з чисельністю 3 штатних одиниці у складі начальника відділу, головного спеціаліста та провідного спеціаліста (пункт 1).

Посаду головного спеціаліста відділу з 22 січня 2010 року обіймала позивач ОСОБА_1 10 грудня 2018 року вона була звільнена з посади наказом Маневицької районної державної адміністрації №111-ос відповідно до пункту 1 частини першої 1 статті 87 Закону України «Про державну службу», пункту 1 статті 40 Кодексу законів про працю України (а.с.8), що також слідує зі змісту рішення Волинського окружного адміністративного суду від 28 лютого 2019 року у справі №140/7/19 (а.с.9-13).

Відділ функціонував допоки розпорядженням голови Маневицької районної державної адміністрації від 28 вересня 2018 року №424 «Про упорядкування структури та граничної чисельності працівників Маневицької районної державної адміністрації» замість відділу ведення Державного реєстру виборців апарату райдержадміністрації не було створено сектор і скорочено штатну чисельність його працівників до двох одиниць. У зв`язку із прийняттям розпорядження від 28 вересня 2018 року №424 та переформатуванням цього відділу на сектор до Маневицької районної державної адміністрації були адресовані звернення Центральної виборчої комісії від 18 жовтня 2018 року №21-28-1708 (а.с.23), від 22 грудня 2018 року №21-28-2350 про забезпечення функціонування відділу ведення Державного реєстру виборців (а.с.100-103), доручення голови Волинської обласної державної адміністрації від 05 листопада 2018 року №11697/58/1-18 (а.с.77-78), від 10 січня 2019 року №182/17/2-19 (а.с.106), доручення керівника апарату обласної державної адміністрації від 22 жовтня 2018 року №11191/58/1-18 (а.с.36-40) з вимогою привести штатну чисельність відповідного органу (відділу) ведення Державного реєстру виборців до норм чинного законодавства, зокрема, у відповідність до вимог пункту 1 постанови №943. Акти перевірки стану організації роботи органу ведення Державного реєстру виборців від 09 та від 24 жовтня 2018 року (а.с.25-29) фіксують неналежний стан ведення роботи відділом Державного реєстру виборців Маневицької районної державної адміністрації та його кадрового забезпечення. Так само додані позивачем копії документів: доручення голови обласної державної адміністрації від 11 травня 2018 року №3023/17/2-18 (а.с.34), від 29 серпня 2018 року №9057/58/1-18 (а.с.75-76), листа Управління Служби безпеки України у Волинській області від 24 квітня 2018 року №54/9/1051 (а.с.35) стосуються неналежного кадрового забезпеченням (не укомплектуванням) відділу ведення Державного реєстру виборців апарату районної державної адміністрації.

Пунктом 8 цього розпорядження від 28 вересня 2018 року №424 було визнано таким, що втратило чинність 11 лютого 2019 року згідно з пунктом 8 розпорядження голови Маневицької районної державної адміністрації від 04 січня 2019 року №3 (зі змінами). Тобто, сектор ведення Державного реєстру виборців апарату Маневицької районної державної адміністрації ліквідовано з утворенням відділу ведення Державного реєстру виборців.

Як визначено підпунктом 1 пункту 1 Типового положення про орган (відділ) ведення Державного реєстру виборців, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 26 лютого 2016 року №58, органом (відділом) ведення Державного реєстру виборців є у районі, районі в місті Києві, місті Севастополі - структурний підрозділ апарату відповідно районної, районної у місті Києві, місті Севастополі державної адміністрації, який утворюється головою місцевої державної адміністрації, йому підзвітний та підконтрольний і підпорядковується керівникові апарату місцевої державної адміністрації. Відповідно до пункту 10 Типового положення чисельність працівників відділу адміністрування Реєстру визначається відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 18 липня 2007 року №943 «Деякі питання утворення органів (відділів) ведення та регіональних органів (відділів) адміністрування Державного реєстру виборців».

Судом встановлено, що за даними офіційного веб-сайту Центральної виборчої комісії у розділі «Державний реєстр виборців» кількість виборців у Маневицькому районі Волинської області станом на 31 грудня 2018 року становила 40088, станом на 31 січня 2019 року - 40034 виборців (а.с.21). Отже, з урахуванням кількості виборців (від 25001 до 50000) чисельність працівників відділу ведення Державного реєстру виборців згідно з пунктом 1 постанови №943 має становити 4 штатні одиниці. З огляду на чинність постанови №943 відповідач має нею керуватися, а відтак пункт 3 розпорядження голови Маневицької районної державної адміністрації від 04 січня 2019 року № 3 не відповідає абзацу першому пункту 1 постанови №943 в частині чисельності відділу ведення Державного реєстру виборців апарату Маневицької районної державної адміністрації 3 штатних одиниці замість 4.

Разом з тим, створення відділу ведення Державного реєстру виборців апарату Маневицької районної державної адміністрації не є протиправним та не суперечить наведеним вище вимогам чинного законодавства.

Як визначено статтею 118 Конституції України, рішення голів місцевих державних адміністрацій, що суперечать Конституції та законам України, іншим актам законодавства України, можуть бути відповідно до закону скасовані Президентом України або головою місцевої державної адміністрації вищого рівня.

Відповідно до частини першої статті 41, частини першої статті 43 Закону №586-XIV голови місцевих державних адміністрацій видають розпорядження одноособово і несуть за них відповідальність згідно із законодавством. Акти місцевих державних адміністрацій, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, актам Президента України та постановам Верховної Ради України, прийнятим відповідно до Конституції та законів України, актам Кабінету Міністрів України або інтересам територіальних громад чи окремих громадян, можуть бути оскаржені до органу виконавчої влади вищого рівня або до суду.

Згідно з частиною першою статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

У рішенні Конституційного Суду України від 14 грудня 2011 року №19-рп/2011 зазначено, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави (частина друга статті 3 Конституції України). Для здійснення такої діяльності органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи наділені публічною владою, тобто мають реальну можливість на підставі повноважень, встановлених Конституцією і законами України, приймати рішення чи вчиняти певні дії. Особа, стосовно якої суб`єкт владних повноважень прийняв рішення, вчинив дію чи допустив бездіяльність, має право на захист.

З наведеного слідує, що гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але водночас вимагає, щоб твердження позивача стосовно оскаржуваного рішення, дії чи бездіяльності було обґрунтованим, і таке порушення прав було реальним, стосуватися особистих прав або інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень (частина перша статті 2 КАС України).

Розпорядження від 04 січня 2019 року №3 за своїм змістом є актом організаційно-управлінської діяльності, спрямоване на оптимізацію організаційної структури апарату районної державної адміністрації. При цьому штатна чисельність органу (відділу) ведення Державного реєстру виборців у зв`язку із прийняттям зазначеного розпорядження стала більшою, а не меншою. Хоч розпорядження від 04 січня 2019 року №3 і зазначене як підстава для звільнення ОСОБА_1 із займаної посади головного спеціаліста відділу ведення Державного реєстру виборців, на яку її було поновлено на підставі рішенням суду, прийнятого в часі пізніше, ніж таке розпорядження, проте оскарження працівником рішення про визначення структури органу державної влади, про зміну структури та граничної чисельності не є належним способом захисту її прав. Прийняття такого рішення є виключною компетенцією голови районної державної адміністрації; реалізація цього права породжує обов`язок суб`єкта владних повноважень дотриматися гарантій прав працівників під час зміни організаційної структури апарату районної державної адміністрації. При цьому правом працівника залишається оспорювати правомірність його звільнення та дотримання трудових прав.

Як встановлено судом, позивач ОСОБА_1 звернулася із окремим позовом до Маневицької районної державної адміністрації про визнання протиправним і скасування наказу від 02 травня 2019 року №93-ос «Про звільнення ОСОБА_1 », поновлення на посаді головного спеціаліста відділу ведення Державного реєстру виборців, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу (а.с.111). Отже, саме при вирішенні цього спору судом надаватиметься оцінка щодо порушень трудових прав ОСОБА_1 у зв`язку із її звільненням на підставі розпорядження від 04 січня 2019 року №3.

Позивач через позовну вимогу про скасування розпорядження, яким створено відділ Державного реєстру виборців апарату Маневицької районної державної адміністрації, та одночасне зобов`язання створити такий відділ, але більшої чисельності, вбачає спосіб відновити трудові відносини із відповідачем. Однак спірне розпорядження не є актом індивідуальної дії по відношенню до позивача та не вирішує конфлікт, зумовлений її звільненням із займаної посади головного спеціаліста відділу та поновленням її трудових прав.

По відношенню до позивача пункт 3 розпорядження відповідача від 04 січня 2019 року №3 не є протиправним, тому у суду відсутні підстави для його скасування. Фактичною причиною її звільнення згідно з наказом від 02 травня 2019 року №93-ос є не створення відділу Державного реєстру виборців чисельністю 3 штатних одиниці, а те, що у цьому відділі не введена посада головного спеціаліста.

Суд також враховує, що приведення штатної чисельності цього відділу у відповідність до абзацу першого пункту 1 постанови №943 можливе шляхом внесення змін до цього розпорядження, однак таке потребує перегляду в межах граничної чисельності працівників апарату, затвердженої Волинською обласною державною адміністрацією, структури всього апарату та бюджетних асигнувань, що матиме наслідком скорочення посад інших підрозділів.

В свою чергу, передумовою для зобов`язання відповідача у судовому порядку вчинити певні дії є наявність протиправної поведінки (дій/бездіяльності) суб`єкта владних повноважень, якому законом надано право приймати відповідні рішення, що призвела до порушення певного суб`єктивного права конкретної особи.

Оскільки розпорядження від 04 січня 2019 року №3 прийняте відповідачем як суб`єктом владних повноважень в межах реалізації управлінських функцій та відповідно до Закону №586-XIV, та його прийняття безпосередньо суб`єктивні трудові права ОСОБА_1 не порушує, а законність звільнення ОСОБА_3 з публічної служби підлягає оцінці судом, що вирішуватиме такий спір, то слід дійти висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог у спосіб, визначений даним позовом. Таким чином, у задоволенні позову належить відмовити повністю.

Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

Як визначено частиною першою статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки суд відмовляє у задоволенні позову, то судові витрати позивачу не відшкодовуються.

Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Маневицької районної державної адміністрації (44600, Волинська область, селище міського типу Маневичі, вулиця Незалежності, 30, ідентифікаційний код юридичної особи 04051454) про визнання протиправним та скасування розпорядження в частині, зобов`язання вчинити дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.

Суддя Ж.В. Каленюк

Повне судове рішення складено 06 серпня 2019 року