
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
30 липня 2019 р. № 520/4297/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Білової О.В.,
за участю секретаря судового засідання - Ділбаряна А.О.,
за участю представника відповідача - Паутової Д.Е.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова (вул. Валентинівська, буд. 22-Б, м. Харків, 61170, код ЄДРПОУ 22682655) про зобов`язання вчинити певні дії та стягнення заборгованості,-
В С Т А Н О В И В:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова , в якому просить суд:
- зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова провести перерахунок, нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії з її збільшенням на 1% заробітку за кожен послідуючий рік роботи понад мінімальний стаж 20 років відповідно до положень частини 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 08.02.2019;
- зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова здійснити нарахування та виплату щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України інвалідам 1 групи у розмірі 100 відсотків мінімальної пенсії за віком, починаючи з 08.02.2019;
- зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова здійснити перерахунок та виплату призначеної позивачу, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 пенсії застосувавши показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2016, 2017, 2018 роки, починаючи з 08.02.2019, з урахуванням різниці фактично сплаченої суми пенсії;
- зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова здійснити нарахування та виплату призначеної позивачу, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 року щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України інвалідам 1 групи у розмірі 100 відсотків мінімальної пенсії за віком за 2016, 2017, 2018 роки;
- стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова на користь ОСОБА_1 60836,76 грн не донарахованої та невиплаченої пенсії;
- стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова недонарованої та недовиплаченої щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України інвалідам 1 групи протягом трьох років в межах позовної давності у розмірі 47509,00 грн.
Ухвалою суду від 03.05.2019 відкрито спрощене позовне провадження у цій справі, розгляд справи призначено на 03.06.2019 на 11:30.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що позивач звертався до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії та щомісячної додаткової пенсії, однак за результатами її розгляду позивачу відмовлено в проведенні такого перерахунку. Позивач вважає, що має право на проведення відповідного перерахунку пенсії та щомісячної додаткової пенсії.
Представник відповідача не погодився з позовними вимогами та надав відзив на позов, в якому просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що відповідач діяв в межах повноважень, на підставі та у спосіб, визначений чинним законодавством.
Позивач, ОСОБА_1 , в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, свого представника в судове засідання не направив про причини неприбуття суд не повідомив.
Представник відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова Паутова Д . Е. - в судовому засіданні просила відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на обставини, викладені у відзиві на позов.
31.05.2019 представником позивача - адвокатом Коротуном В.І. через канцелярію суду надано клопотання про відкладення розгляду справи у зв`язку з неможливістю прибути у судове засідання. Доказів поважності причин неприбуття в судове засідання представником позивача не надано.
Судове засідання, призначене на 03.06.2019 перенесено на 01.07.2019 у зв`язку з перебуванням судді Білової у відрядженні.
В судовому засіданні 01.07.2019 представник позивача просив відкласти розгляд справи для ознайомлення з матеріалами справи, яке було задоволено, розгляд справи відкладено на 24.07.2019.
23.07.2019 представником позивача - адвокатом Коротуном В.І. через канцелярію суду надано клопотання про відкладення розгляду справи у зв`язку з завантаженістю та участю в цей день в якості захисника в іншій справі. Доказів такої зайнятості, а отже поважності причин неприбуття в судове засідання представником позивача не надано.
24.07.2019 розгляд справи відкладено у зв`язку з першою неявкою представника позивача без поважних причин на 30.07.2019.
30.07.2019 представником позивача - адвокатом Коротуном В.І. засобами електронного зв`язку через канцелярію суду надано клопотання про відкладення розгляду справи у зв`язку з участю в цей день в якості захисника у кримінальній справі. Доказів поважності причин неприбуття в судове засідання представником позивача не надано.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 205 КАС України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника), незалежно від причин неявки.
З урахуванням того, що представник позивача повторно не прибув в судове засідання, заявивши клопотання про відкладення розгляду справи без надання доказів поважності причин неприбуття, суд, з урахуванням тривалості розгляду цієї справи та відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 205 КАС України вважає наявними підстави для розгляду справи без участі позивача та його представника.
Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку з 01.05.2012 в Управлінні Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова та отримує пенсію по інвалідності 2 групи в розмірі фактичних збитків внаслідок захворювання, пов`язаного з роботою по ліквідації наслідків на ЧАЕС.
Позивачем до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова подано заяву від 08.02.2019 про проведення перерахунку пенсії з урахуванням встановленої законом основної та додаткової пенсії. (а.с.53)
Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова про розгляд спірних питань, які виникають під час призначення (перерахунку) та виплати пенсії, оформленого протоколом №181267/135 від 12.02.2019, позивачу відмовлено в перерахунку пенсії з 01.01.2012 згідно з ч. 4 ст. 54 та ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». (а.с.51-52)
Зазначене рішення вмотивовано тим, що спосіб нарахування пенсії особам, які отримують пенсію по 2 групі інвалідності внаслідок захворювання, отриманого при виконанні обов`язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, визначений ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон № 796). Станом на момент подання заяви дані статті не містять норму виплачувати пенсію у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, виходячи із мінімального розміру пенсії за віком, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону № 1058. Статтями 50, 54, 63 Закону № 796 (в редакції, яка діє на момент подання заяви) визначено, що пенсія по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі фактичних збитків. Особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, у порядку та розмірах. встановлених Кабінетом Міністрів України. Фінансування витрат, пов`язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету. Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 (в редакції, яка діє на момент подання позовної заяви), передбачено нарахування мінімальної пенсії за віком в залежності від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а додаткової пенсії за шкоду - у фіксованому розмірі. Так, Законом України «Про Державний бюджет на 2014 рік» встановлено, що норми і положення ст. ст. 20, 21,12, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на 2014 рік. Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.1210 № 1210 (далі - Постанова №1210), у редакції, яка діяла станом на 01.01.2014, та у редакції, яка діяла з 24.04.2014 року після внесення змін згідно постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2014 №112, визначені розміри мінімальних пенсій та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, які залежали від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. З 24.04.2014 визначення порядку щомісячної додаткової пенсії змінилося, і вона почала обраховуватися у фіксованому розмірі. Стаття 54 Закону № 796 у редакції, яка діяла з 01.01.2013 до 01.01.2015, передбачала, що пенсія по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986- 1990 р.р., виплачується в залежності від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Ніякого іншого порядку обрахунку пенсій у залежності від мінімальних пенсій Закон № 796 у цей період не містить.
Позивач не погодився з зазначеним рішенням Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова про відмову в проведенні перерахунку його пенсійних виплат та звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку обґрунтованості заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.
На момент звернення позивача до відповідача із заявою 08.02.2019, ст.ст. 50,54 Закону № 796 діяли в такій редакції:
- особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України;
- пенсія по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв`язку смерті з Чорнобильською катастрофою. В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців. Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
З аналізу вказаних норм, суд приходить до висновку про те, що пенсія по інвалідності, що настала внаслідок захворювання, пов`язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, може призначатися із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. У всіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців. Особам, віднесеним до категорії І, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, в порядку і розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 56 Закону № 796 час роботи, служби (в тому числі державної) з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження зараховується до стажу роботи, стажу державної служби, вислуги років, яка надає право на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб": до 1 січня 1988 року - у потрійному, а з 1 січня 1988 року до 1 січня 1993 року - у полуторному розмірі (у тому числі за списком № 1). З 1 січня 1993 року та в наступні роки пільги з обчислення стажу роботи у зоні відчуження визначаються Кабінетом Міністрів України. Право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Тобто, норми цієї статті не поширюються на механізм обрахунку пенсій по інвалідності у розмірі відшкодування фактичних збитків, відповідно, і про застосування цих норм не зазначено у Порядку № 1210, який є обов`язковим при обчисленні пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Крім того, аналіз наведених судом норм свідчить про те, що розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, визначається Кабінетом Міністрів України.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210 затверджено порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи(далі за текстом - Порядок № 1210).
Відповідно до п. 13 Порядку № 1210, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплачується у таких розмірах, зокрема: особам, що належать до категорії 1: з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: особам з інвалідністю I групи - 474,5 гривні; особам з інвалідністю II групи - 379,6 гривні; особам з інвалідністю III групи - 284,7 гривні; для інших осіб з інвалідністю, щодо яких встановлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою: особам з інвалідністю I групи - 341,64 гривні; особам з інвалідністю II групи - 227,76 гривні; особам з інвалідністю III групи - 170,82 гривні; дітям з інвалідністю, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу - 170,82 гривні.
Таким чином, зазначеною Постановою №1210 передбачено чітко визначену суму додаткової пенсії, що може виплачуватися пенсіонеру, іншого способу розрахунку додаткових пенсій не передбачено.
Суд зазначає, що здійснення нарахування та виплати щомісячної додаткової пенсії у розмірі 100 відсотків мінімальної пенсії за віком, законодавством не передбачено.
Пунктом 4-3 розділу XV Прикінцевих положень Закону № 1058 передбачено перерахунок пенсій із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислені як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %, призначених відповідно до Закону № 1058.
З матеріалів справи судом встановлено, що пенсія ОСОБА_1 виплачується відповідно до Закону № 796, до якого норми п. 4-3 розділу XV Прикінцевих положень Закону № 1058 не можуть бути застосовані.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що Управлінням в повному обсязі та відповідно до вимог чинного законодавства виплачується нарахована пенсія, недонарахована та недовиплачена пенсія у ОСОБА_1 відсутня.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 не є обґрунтованими та не підлягають задоволенню.
При цьому, суд не бере до уваги посилання представника позивача у позовній заяві на позиції Верховного Суду та Верховного Суду України, викладені у постановах від 07.02.2019 по справі № 712/2147/17 та від 07.07.2015 по справі № 21/727а15, оскільки у вказаних справах позивачам були призначені та виплачувалися: - пенсія за віком на пільгових умовах відповідно до Закону № 1058 з урахуванням ст. 55 Закону № 769; - пенсія за віком зі зменшенням пенсійного віку відповідно до п. 1 ст. 55 Закону № 796. Отже, обставини цієї справи та справ № 712/2147/17 та № 21/727а15 не є тотожними.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 241-247, 255, 263, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова (вул. Валентинівська, буд. 22-Б, м. Харків, 61170, код ЄДРПОУ 22682655) про зобов`язання вчинити певні дії та стягнення заборгованості- залишити без задоволення.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту судового рішення.
Повний текст рішення виготовлений 05 серпня 2019 року.
Суддя Білова О.В.