
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
05 серпня 2019 р. № 520/6116/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мінаєвої К.В., розглянувши у спрощеному позовному провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Чугуївського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (вул. Леонова, буд. 4-а, секція А,м. Чугуїв,Харківська область,63503, код ЄДРПОУ 40386356) про визнання протиправним та скасування рішення,
В С Т А Н О В И В:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_2 , з адміністративним позовом до Чугуївського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, в якому просить суд:
- визнати протиправним рішення Чугуївського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови їй в перерахунку пенсії обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати,встановленої законом на 1 січня відповідного року;
- скасувати Рішення № 4052- 2/23 від 29.05.2019 року Чугуївського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області "Про відмову в перерахунку пенсії";
- зобов`язати Чугуївське об`єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області перевести з 25.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 , обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на і січня відповідного року" відповідно до ч.3 ст.59 Закону України " Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з врахуванням проведених виплат.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач не обчислив його пенсію по інвалідності та як учаснику ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у період військової служби у п`ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, на виконання Рішення Конституційного Суду України від 25 квітня 2019 року №1-р (ІІ)/2019 справа №3-14/2019 (402/19, 1737/19), ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відмовив у перерахунку та виплаті пенсії за заявою позивача. У зв`язку з цим, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 21.06.2019 р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження по справі, справа розглянута відповідно до ч.1, 2 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України, повний текст рішення виготовлено 05.08.2019 року з урахуванням перебування судді Мінаєвої К.В. у відпустці. Відповідачу ухвалою суду надано строк для подачі відзиву на позов разом з доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення, у разі невизнання адміністративного позову.
15.07.2019 року від відповідача надійшов відзив, в якому останній просив відмовити в задоволенні позовних вимог позивача, посилаючись на відсутність правових підстав для перерахунку пенсії позивача. Відповідач зазначає, що позивач приймала участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у складі невоєнізованого формування Цивільної оборони Чорнобильського району, тобто не під час проходження військової служби, а тому не відповідає критеріям, наявність яких обумовлює право особи на перерахунок пенсії за ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". З урахуванням викладеного, відповідач вважає, що позивач не має права на перерахунок пенсії по інвалідності, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, доводи позову та відзиву, зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні відносини, суд виходить з наступних підстав та мотивів:
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС І категорії, має ІІ групу інвалідності, внаслідок захворювання, пов`язаного з аварією на Чорнобильській АЕС, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 , довідкою МСЕК серії ХАР-05 №010187 від 07.06.2006 р. (а.с.11, 15). Позивач перебуває на обліку в Чугуївському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області та отримує пенсію по інвалідності та додаткову пенсію внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно протоколу Управління з питань надзвичайних ситуацій Київської обласної державної адміністрації №6/2008 від 05.03.2008 р., ОСОБА_1 (колишній працівник Чорнобильського райкому комсомолу) приймала участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у складі невоєнізованого формування цивільної оборони Чорнобильського району в період з 29 по 30 квітня 1986 року. Аналогічні факти підтверджено довідкою Управління з питань надзвичайних ситуацій Київської обласної державної адміністрації №01-08/224 від 05.03.2008 р. (а.с.10, 13)
Як слідує з експертного висновку Харківської міжвідомчої експертної комісії від 11.10.2000 р. №355, захворювання позивача пов`язані з роботами з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. (а.с.12)
В матеріалах справи також наявний облік робочого часу роботи Чорнобильського районного комітету осіб, які працювали в 30-километровій зоні 1986 р., з якого слідує, що ОСОБА_1 . 27, 28 квітня, 02, 03 травня працювала по 8 годин. (а.с.20)
28.05.2019 р. позивач звернувся до Чугуївського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області із заявою про перерахунок пенсії, обчисливши її відповідно ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в п`ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Рішенням від 29.05.2019 р. №4052-02/23 Чугуївського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії згідно Рішення Конституційного Суду України від 25 квітня 2019 року №1-р (ІІ)/2019 справа №3-14/2019 (402/19, 1737/19) у зв`язку з тим, що зазначеним Рішенням передбачений порядок його виконання, відповідні зміни не внесені до ч.3 ст.59 Закону та до п.9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а тому підстави для проведення перерахунку відсутні. (а.с.9)
Вважаючи зазначене вище рішення відповідача протиправним, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом за захистом своїх прав.
З урахуванням викладених обставин справи суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 1 Закону №796-XII встановлено мету та основні завдання цього Закону, а саме, що він спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв`язання пов`язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв`язання пов`язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.
Відповідно ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII (у редакції чинній до 01 жовтня 2017 року) передбачено, що пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону. Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством України для осіб, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов`язків військової служби (службових обов`язків) або відповідно до статті 54 цього Закону.
Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.
Таким чином, норма частини 3 статті 59 Закону №796-XII (до внесення змін Законом України від 03.10.2017 року №2148-VІІІ) регулювала порядок обчислення пенсії тільки однієї категорії осіб, а саме: осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами.
Рішенням Конституційного Суду України (другий сенат) за конституційними скаргами ОСОБА_2 та ОСОБА_1 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 25 квітня 2019 року №1-р (ІІ)/2019 справа №3-14/2019 (402/19, 1737/19), яким було визнано таким, що не відповідає Конституції України(є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової служби", яке міститься у положеннях ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ зі змінами, за якими визнання розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.
Словосполучення "дійсної строкової", що міститься в положеннях ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюється лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, визнане неконституційним.
Таким чином, вказаним Рішенням Конституційний Суд України визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.
Конституційний Суд України дійшов висновку, що військовослужбовці строкової служби, пенсія яким призначається за частиною третьою статті 59 Закону та обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, в окремих випадках мають вищий рівень соціального захисту, оскільки розмір їх соціального забезпечення є значно більшим порівняно з іншими категоріями військовослужбовців (у тому числі військовозобов`язані під час участі у військових зборах), які брали безпосередню участь у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та її наслідків.
В Рішенні Суду також підкреслюється, що військовослужбовці, які постраждали під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при виконанні військового обов`язку, мають різний рівень соціального забезпечення. Такий підхід законодавця до визначення рівня соціального забезпечення вказаних категорій осіб не відповідає принципу справедливості та є порушенням конституційного принципу рівності.
Отже, на думку Конституційного Суду України, законодавець не забезпечив певні категорії військовослужбовців, які виконують конституційно значущі функції щодо захисту Вітчизни, особливими умовами соціального захисту, обсяг яких має передбачати гідні умови їх життя й повне відшкодування заподіяної шкоди, чим порушив сутність конституційного права на соціальний захист, конституційні гарантії щодо безумовного забезпечення належного рівня їх соціального захисту.
Словосполучення "дійсної строкової", що міститься в положеннях частини третьої статті 59 Закону, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Отже, зазначеним рішенням Конституційного Суду України розширено права військовослужбовців на отримання пенсії на підставі частиною третьою статті 59 Закону.
Статтею 10 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено осіб, які належать до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців*, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України. Тут і надалі до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов`язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.
Позивачем надано до суду відомість №9 від 28.09.1986 р., згідно з якою ОСОБА_1 за квітень-травень отримала доплату до заробітної плати з урахуванням роботи в зоні Чорнобильської РК ЛКРМУ. (а.с.18)
Однак, позивачем не надано до суду копії свого військового квитка та довідки військкомату/військової частини з зазначенням участі позивача у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Позивачем не доведено, що вона у 1986 році проходила військову службу або була призвана на військові збори.
З урахуванням вищенаведеного, суд вважає, що норма, викладена у ч.3 ст.59 Зaкoну Укрaїни «Прo стaтус і сoціaльний зaxист грoмaдян, які пoстрaждaли внaслідoк Чoрнoбильськoї кaтaстрoфи», не розповсюджується на позивачку, оскільки вона не приймала участь у ліквідації наслідків аварії Чорнобильської катастрофи як військовослужбовець в розумінні даного Закону.
Отже, з урахуванням викладеного, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. ст.72-77, 241-246, 255, 257-258, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код АДРЕСА_2 ) до Чугуївського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (вул. Леонова, буд. 4-а, секція А,м. Чугуїв,Харківська область,63503, код ЄДРПОУ40386356) про визнання протиправним та скасування рішення, - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Другого апеляційного адміністративного суду. Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Харківський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено та підписано 05 серпня 2019 року.
Суддя Мінаєва К.В.