
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 серпня 2019 р. Справа № 400/1113/19 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020 про:зобов`язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області (далі - Центральне ОУПФУ), в якому просить суд:
- зобов`язати Центральне об`єднане управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу періоди роботи на Публічному акціонерному товаристві «Чорноморський суднобудівний завод»: з 01.11.2007 року по 31.12.2007 року, з 01.01.2008 року по 30.04.2008 року, з 01.07.2010 року по 31.12.2010 року, з 01.09.2013 року по 31.01.2014 року та період роботи на Товаристві з обмеженою відповідальність «Черноморенергоремсервіс» з 01.02.2006 року по 31.07.2007 року;
- зобов`язати Центральне об`єднане управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області здійснити перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 з дати призначення пенсії з урахуванням доходів та страхового стажу за періоди роботи на Публічному акціонерному товаристві «Чорноморський суднобудівний завод» з 01.11.2007 року по 31.12.2007 року, з 01.01.2008 року по 30.04.2008 року, з 01.07.2010 року по 31.12.2010 року, з 01.09.2013 року по 31.01.2014 року та період роботи на Товаристві з обмеженою відповідальність «Черноморенергоремсервіс» з 01.02.2006 року по 31.07.2007 року.
Ухвалою від 18.04.2019 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що його трудова книжка містить необхідні записи щодо прийняття на роботу та звільнення з ПАТ «Чорноморський суднобудівний завод» (далі - ПАТ «ЧСЗ») з 01.11.2007 року по 31.12.2007 року, з 01.01.2008 року по 30.04.2008 року, з 01.07.2010 року по 31.12.2010 року, з 01.09.2013 року по 31.01.2014 року та період роботи на Товаристві з обмеженою відповідальність «Черноморенергоремсервіс» з 01.02.2006 року по 31.07.2007 року. Несвоєчасна сплата підприємствами-страхувальниками відрахувань до Пенсійного фонду України із зарплати позивача за відсутності його вини не є підставою для відмови у зарахуванні позивачу стажу роботи на вказаних підприємствах. Отже Центральне ОУПФУ протиправно не враховує вказаний період у його трудовий стаж, що призводить до зменшення його пенсійного забезпечення.
Центральне ОУПФУ надало відзив на позов, в якому в задоволенні позову просило відмовити. У відзиві зазначено, що зазначені періоди роботи до страхового стажу позивача не зараховано в зв`язку з несплатою ПАТ «ЧСЗ» та ТОВ «Черноморенергоремсервіс» страхових внесків.
Ухвалою від 05.08.2019 року суд замінив відповідача у справі з Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області на правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач).
Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши всі матеріали справи, оцінивши наявні докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 з 07.02.2011 року перебуває на обліку в Центральному ОУПФУ та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі - Закон України № 1058).
13.02.2019 року позивач звернувся до Центрального ОУПФУ з інформаційним запитом щодо розміру його страхового стажу та періодів, які увійшли та не увійшли до його страхового стажу.
Листом від 15.02.2019 року № 1 Центральне ОУПФУ повідомило позивача про його страховий стаж. З даного листа позивачу стало відомо, що періоди роботи з 01.02.2006 року по 31.07.2007 року у ТОВ «Черноморенергоремсервіс» та з 01.11.2007 року по 30.04.2008 року, з 01.07.2010 року по 31.12.2010 року, з 01.09.2013 року по 31.01.2014 року у ДАХК «ЧСЗ» не вбачається можливим зарахувати до страхового стажу позивача, оскільки зазначені підприємства не сплатили страхові внески за вказані періоди.
25.02.2019 року позивач звернувся до Центрального ОУПФУ з заявою про перерахунок його пенсії, в якій просив включити до його страхового стажу періоди роботи на ПАТ «ЧСЗ» (листопад - грудень 2007 року, січень - квітень 2008 року, червень - грудень 2010 року, вересень 2013 року - січень 2014 року) та ТОВ «Черноморенергоремсервіс» (з 01.02.2006 року по 31.07.2007 року), а також провести перерахунок пенсії з урахуванням сум, які були утримані ПАТ «ЧСЗ» та ТОВ «Черноморенергоремсервіс» з заробітної плати позивача.
Рішенням про відмову в перерахунку пенсії за віком по збільшенню стажу від 01.03.2019 року № 18/4-3 Центральне ОУПФУ відмовило позивачу в перерахунку пенсії за віком по зарахуванню стажу з лютого 2006 року по липень 2007 року по підприємству ТОВ «Черноморенергоремсервіс», з листопада 2007 року по грудень 2007 року, з січня 2008 року по квітень 2008 року, з липня 2010 року по грудень 2010 року, з вересня 2013 року по січень 2014 року по підприємству ПАТ «ЧСЗ» в зв`язку з несплатою страхувальниками страхових внесків.
Не погоджуючись з вищевказаним, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного:
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону України № 1058 громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
З матеріалів справи вбачається та не заперечується відповідачем, що позивач з 01.02.2006 року по 31.07.2007 року працював у ТОВ «Черноморенергоремсервіс» та з 01.11.2007 року по 30.04.2008 року, з 01.07.2010 року по 31.12.2010 року, з 01.09.2013 року по 31.01.2014 року працював у ДАХК (ПАТ) «ЧСЗ».
Крім того, з індивідуальної відомості про застраховану особу форми ОК-5 вбачається суми заробітку для нарахування пенсії позивачу.
Факт несплати ТОВ «Черноморенергоремсервіс» та ПАТ «ЧСЗ» страхових внесків за спірний період сторонами, відповідно до матеріалів справи, не заперечувався.
Відповідно до ч. 1 с. 24 Закону України № 1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (ч. 2 ст. 24 Закону України № 1058).
У відповідності до ч. 3 ст. 24 Закону України № 1058 страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування найманих працівників та інших осіб, які належать до кола осіб, що підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та зазначені у ст. 11 Закону України № 1058, сплачуються їх роботодавцями та безпосередньо застрахованими особами.
Механізм обов`язкового пенсійного страхування передбачає відповідні державні гарантії реалізації застрахованими особами своїх пенсійних прав.
Так, зокрема ч. 1 ст. 113 Закону України № 1058 передбачено, що держава створює умови для функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування і гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб стосовно здійснення пенсійних виплат.
Згідно ч. 1 ст. 16 Закону України № 1058, застрахована особа має право отримувати від страхувальника підтвердження про сплату страхових внесків, вимагати від страхувальників сплати внесків, у тому числі в судовому порядку тощо.
З цим правом кореспондується обов`язок страхувальника нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески (п. 6 ч. 2 ст. 17 Закону України № 1058) незалежно від фінансового стану платника (ч. 12 ст. 20 Закону України № 1058).
Суд наголошує, що позивач не може нести відповідальність за неналежне виконання своїх обов`язків підприємством щодо сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Так, відповідно до ст. 106 Закону України № 1058, відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство страхувальник, в якому працює позивач, так як саме воно нараховує страхові внески із заробітної плати застрахованої особи.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 27.03.2018 року у справі № 208/6680/16-(2/208/245/16).
У відповідності до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Отже суд дійшов висновку, що відповідач безпідставно не врахував до страхового стажу позивача періоди роботи з 01.02.2006 року по 31.07.2007 року, з 01.11.2007 року по 30.04.2008 року, з 01.07.2010 року по 31.12.2010 року, з 01.09.2013 року по 31.01.2014 року.
Одночасно з цим, позивач не просить визнати відповідні дії відповідача протиправними.
Частина 2 ст. 9 КАС України надає суду право вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У даному випадку, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправними дії відповідача щодо не врахування до страхового стажу позивача періодів роботи на Т ОВ «Чорноморенергоремсервіс`з 01.02.2006 року по 31.07.2007 року, та на ПАТ «ЧСЗ» з 01.11.2007 року по 30.04.2008 року, з 01.07.2010 року по 31.12.2010 року, з 01.09.2013 року по 31.01.2014 року.
Також, відповідно до ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком. Аналогічна норма міститься у ч. 2 ст. 46 Закону України № 1058.
За таких обставин, пенсія позивача підлягає перерахунку з моменту її призначення.
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню.
У відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 2, 19, 77, 139, 241 - 246, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) - задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови у зарахуванні ОСОБА_1 до страхового стажу періоди роботи на Публічному акціонерному товаристві «Чорноморський суднобудівний завод»: з 01.11.2007 року по 31.12.2007 року, з 01.01.2008 року по 30.04.2008 року, з 01.07.2010 року по 31.12.2010 року, з 01.09.2013 року по 31.01.2014 року та період роботи на Товаристві з обмеженою відповідальність «Черноморенергоремсервіс» з 01.02.2006 року по 31.07.2007 року.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) зарахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до страхового стажу періоди роботи на Публічному акціонерному товаристві «Чорноморський суднобудівний завод»: з 01.11.2007 року по 31.12.2007 року, з 01.01.2008 року по 30.04.2008 року, з 01.07.2010 року по 31.12.2010 року, з 01.09.2013 року по 31.01.2014 року та період роботи на Товаристві з обмеженою відповідальність «Черноморенергоремсервіс» з 01.02.2006 року по 31.07.2007 року.
4. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) здійснити перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) з дати призначення пенсії з урахуванням доходів та страхового стажу за періоди роботи на Публічному акціонерному товаристві «Чорноморський суднобудівний завод» з 01.11.2007 року по 31.12.2007 року, з 01.01.2008 року по 30.04.2008 року, з 01.07.2010 року по 31.12.2010 року, з 01.09.2013 року по 31.01.2014 року та період роботи на Товаристві з обмеженою відповідальність «Черноморенергоремсервіс» з 01.02.2006 року по 31.07.2007 року.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) судові витрати у розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 коп.).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 05.08.2019 року.
Суддя О.В. Малих