
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua ___________________________ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 липня 2019 року м. Харків Справа № 913/300/19
Провадження №14/913/300/19
Господарський суд Луганської області у складі судді Лісовицького Є.А.,
за участю секретаря судового засідання Рвачова О.О.
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні матеріали справи
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергогазрезерв», м.Черкаси,
до відповідача Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області, м.Сєвєродонецьк Луганської області,
про стягнення 79753 грн. 55 коп.
У засіданні брали участь:
від позивача: Джирма А.В., адвокат, свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю серії ЧК № 000826 від 01.12.2017, ордер серії ЧК № 72236 від 21.06.2019;
від відповідача: Леонова З.Є., представник на підставі довіреності №750/9/12-32-10-00-28 від 25.01.2019.
в с т а н о в и в:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Енергогазрезерв» (далі - позивач) звернулось до Господарського суду Луганської області з позовною заявою до Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області (далі - відповідач) про стягнення заборгованості за договором постачання природного газу №С/266-18 від 05.05.2018 у сумі 79753 грн. 55 коп., з яких:
- 67462 грн. 45 коп. - борг за спожитий газ;
- 6986 грн. 52 коп. - пеня;
- 582 грн. 21 коп. - 3% річних;
- 4722 грн. 37 коп. - 7% штрафу за прострочення понад 20 днів.
В обґрунтування поданої позовної заяви позивач посилається на неналежне виконання Станично - Луганською об`єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області (правонаступником якої є - Головне управління Державної фіскальної служби у Луганській області) щодо оплати поставленого природного газу, відповідно до договору постачання природного газу №С/266-18 від 05.05.2018.
Також, позивач просить стягнути з відповідача судові витрати, в тому числі, витрати зі сплати судового збору в сумі 1921 грн. 00 коп. та витрати, пов`язані із наданням професійної правничої допомоги в сумі 4000 грн. 00 коп.
Ухвалою Господарського суду Луганської області від 30.05.2019 відкрито провадження у справі №913/300/19. Суд ухвалив здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначив на 24.06.2019.
24.06.2019 позивачем через канцелярію суду надано клопотання б/н від 21.06.2019 про витребування доказів.
В обґрунтування поданого клопотання позивачем зазначено, що з метою надання доказів до суду, позивач звернувся до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Луганськгаз» із запитом щодо підтвердження обсягів фактично спожитого природного газу відповідачем із ресурсу ТОВ «Енергогазрезерв» в грудні 2018 року.
Як зазначає позивач, Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Луганськгаз» отримано запит але жодної інформації на теперішній час не надало.
Відтак, враховуючи, що ТОВ «Енергогазрезерв» не має можливості самостійно отримати запитувану інформацію, позивач, керуючись ст. 81 Господарського процесуального кодексу України, просить суд витребувати докази, щодо інформації про фактичне споживання природного газу Станично - Луганської об`єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Луганській області із ресурсу ТОВ «Енергогазрезерв» за період - грудень 2018 року.
Крім того, 24.06.2019 позивачем через канцелярію суду надано заяву б/н 24.06.2019 про долучення доказів, зокрема, позивач просить суд долучити до матеріалів справи: копію договору про надання адвокатських послуг від 03.01.2019, копію свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю, копію додаткової угоди до договору від 03.06.2019 та розрахунок адвокатських послуг, ордер та копії квитків.
Ухвалою Господарського суду Луганської області від 24.06.2019 у справі №913/300/19 відкладено підготовче засідання на 15.07.2019 о 14 год. 10 хв.
Також вказаною ухвалою задоволено заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергорезерв» б/н від 21.06.2019 про витребування доказів. Витребувано у Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Луганськгаз» письмове підтвердження фактичного споживання природного газу Станично - Луганською об`єднаною державною податковою інспекцією Головного управління державної фіскальної служби у Луганській області протягом грудня 2018 року з ресурсу ТОВ «Енергогазрезерв», відповідно до договору постачання природного газу №С/266-18 постачання природного газу від 05.05.2018.
Від відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву б/н від 20.06.2019, в якому він просить у задоволенні позову відмовити повністю, з огляду на наступне.
Як зазначає відповідач, між Постачальником - ТОВ «Енергогазрезерв» та Споживачем -Станично-Луганською об`єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Луганській області було укладено договір постачання природного газу № С/266-18 від 05.05.2018. Постачальник зобов`язався поставити Споживачеві природний газ в обсягах і порядку, передбачених Договором, а Споживач зобов`язався прийняти газ та оплатити його вартість у розмірах, строках, порядку та на умовах передбачених Договором та додатками до нього (п.1.1 договору).
Відповідно до п.1.2 Договору постачальник зобов`язався передати газ в обсягах 25330 куб.м.
Згідно з п.п. 1.2.2. Договору зміна обсягів постачання/споживання газу визначається в додаткових угодах до даного Договору.
П. 2.2. Договору ціна за 1000,0 кубічних метрів газу на момент укладення Договору, без урахування вартості транспортування природного газу магістральними трубопроводами по території України без ПДВ складала 7916,67 грн., крім того ПДВ 20% - 1583,33 грн. Всього 9500,00 грн.
П. 1.2.2. Зміна обсягів постачання /споживання газу визначається в додаткових угодах до даного Договору.
Додатковою угодою № 5 від 18.10.2018 змінено планові обсяги природного газу без зміни загальної вартості Договору та збільшення ціни природного газу з 01.10.2018 до 14424,30 грн. за 1000,0 куб.м, яка складається з вартості 1000 м куб. газу в сумі 12020,25 грн. та ПДВ 20% - 2404,05 грн.
П.1 статті 23 Бюджетного кодексу України встановлено, що будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
П. 3.3. розділу 3 Договору встановлено, що відповідно до п. 1 ст. 23 Бюджетного кодексу України бюджетні зобов`язання за платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення та п. 1 ст. 48 Бюджетного кодексу України взяття бюджетних зобов`язань та здійснення платежів проводиться в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами. Розрахунки проводяться шляхом оплати Споживачем грошових коштів на поточний рахунок Постачальника згідно рахунків за отриманий товар до 10 числа місяця наступного за місяцем постачання.
Довідкою про підтвердження залишків коштів загального та спеціального фондів державного або місцевих бюджетів на реєстраційних (спеціальних реєстраційних) рахунках (Додаток 12 до Порядку складання бюджетної звітності розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів) підтверджується, що станом на 01.01.2019 на рахунку Станично-Луганської ОДПІ № 35210093091212 залишок коштів складав 00 грн.
У зв`язку з тим, що станом на 01.01.2019 були відсутні грошові кошти і рахунок закрито 03.01.2019, Станично-Луганська ОДПІ не мала можливості своєчасно розрахуватися за газ.
П. 4.3 розділу 4 Договору визначено приймання - передача газу, поставленого Постачальником та прийнятого Споживачем у звітному місяці, оформлюється шляхом підписання та скріплення печаткою щомісячних Актів приймання-передачі, які є невід`ємними частинами цього Договору, і які є підставою для остаточних розрахунків між Сторонами.
27.03.2019 ТОВ «Енергогазрезерв» виставлена вимога №27/031-19 про сплату суми за переданий природний газ протягом грудня 2018 року у розмірі 67462,45 грн. Станично-Луганській ОДПІ дійсно не могла бути виконана у зв`язку із закриттям банківського рахунку. Крім того, у зв`язку з припиненням юридичної особи 03.01.2019 бюджетний рахунок № НОМЕР_1 закрито.
Щодо направлення повторної вимоги №15/031-19 від 15.05.2019 з актом звірки та актом приймання - передачі №РН-0003130 від 31.12.2018 на адресу Головного управління ДФС у Луганській області відповідач зазначив, що стороною від споживача у акті вказано Станично-Луганську ОДПІ.
Також, відповідач заперечує проти вимог позивача щодо стягнення 3% річних в сумі 6986,52 грн., пені в сумі 582,21 грн. та 7% штрафу в сумі 4722,37 грн. за прострочення понад 20 днів від суми простроченого зобов`язання, посилаючись на те, що сторони за спірним договором визначили що відповідно до п. 1 ст. 23 Бюджетного кодексу України бюджетні зобов`язання за платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення.
Крім того, відповідно до статті 1090 Цивільного кодексу України зміст і форма платіжного доручення мають відповідати вимогам, встановленим законом і банківськими правилами.
Згідно із пунктом 22.6 статті 22 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» обслуговуючий платника банк зобов`язаний перевірити відповідність номера рахунка платника і його коду (ідентифікаційного номера, за його наявності, тощо) та приймати цей документ до виконання тільки у разі їх збігу. Крім цього, обслуговуючий платника банк перевіряє повноту, цілісність та достовірність цього розрахункового документа в порядку, встановленому Національним банком України.
Загальні правила, види і стандарти розрахунків юридичних фізичних осіб та банків у грошовій одиниці України на території України, що здійснюються за участю банків, встановлені Інструкцією про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затверджена постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 №22 та зареєстрована.
Відповідно до пункту 2.4 Інструкції банк платника перевіряє відповідність заповнення вимогам додатка 8 до цієї Інструкції таких реквізитів розрахункових документів клієнтів, як «Платник», «Код платника», «Рахунок платника», «Банк платника», «Код банку платника», а також «М. П.» та «Підписи платника».
Якщо розрахункові документи, в яких перевірені реквізити, заповнено з порушенням вимог, зокрема, глави 2 та додатка 8 до цієї Інструкції, то банк, що здійснив перевірку, повертає їх без виконання.
Таким чином, враховуючи вищенаведене ГУ ДФС у Луганській області не мало змоги сплатити заборгованість замість Станично-Луганської ОДПІ.
Відповідач у відзиві на позовну заяву також зазначив, що заперечує проти задоволення позовних вимог щодо стягнення витрат, понесених позивачем у зв`язку з розглядом даної справи в сумі 5921 грн. 00 коп., з яких 1921 грн. 00 коп. - витрати по сплаті судового збору та 4000 грн. 00 коп. - витрати, пов`язані із наданням професійної правничої допомоги, оскільки до позовної заяви не додано належних документів, які підтверджують факт понесення позивачем таких витрат та їх розмір.
Враховуючи вищевикладене, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову.
05.07.2019 від Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Луганськгаз» на адресу суду надійшло клопотання №01-02-43/1303 від 02.07.2019, яким останній, на виконання ухвали суду від 24.06.2019 №913/300/19, просить долучити до матеріалів справи копію Акту наданих послуг з розподілу природного газу від 31.12.2018 №СРБ00002206 по Споживачу - Станично-Луганська об`єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Луганській області.
08.07.2019 від відповідача - Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області надійшло клопотання б/н від 04.07.2019, в якому він просить провести судове засідання у справі №913/300/19, призначене на 15.07.2019 о 14 год. 10 хв.. в режимі відеоконференції та забезпечити проведення усіх наступних судових засідань у даній справі в режимі відеоконференції
Ухвалою Господарського суду Луганської області від 08.07.2019 у справі №913/300/19 клопотання Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області б/н від 04.07.2019 про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції задоволено частково. Доручено Луганському окружному адміністративному суду забезпечити проведення відеоконференції 15.07.2019 о 14 годині 10 хвилин за участю уповноваженого представника Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області. В іншій частині клопотання відмовлено.
Представником позивача 15.07.2019 через канцелярію суду надано відповідь на відзив б/н б/д, в якій зазначено наступне.
Як видно з відзиву відповідача по справі, він визнає наявність договірних відносин між ТОВ «Енергогазрезерв» та Станично - Луганською об`єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Луганські області на підставі Договору постачання природного газу №С/266-18 від 05.05.2018 та стверджує, що в зв`язку з припиненням даного споживача, бюджетний рахунок було закрито, тому виконання зобов`язання по оплаті фактично спожитого природного газу в грудні 2018 року є неможливим. Більш того, відповідач визнає факт правонаступництва Станично-Луганської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганські області, надаючи суду копію Положення про головне управління ДФС у Луганській області в якому зазначено про цей факт.
Також в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців міститься інформація, про те що до складу Головного управління ДФС у Луганській області входить відокремлений підрозділ Станично - Луганського управління ГУ ДФС у Луганській області (код ЄДРПОУ ВП: 42353170, місцезнаходження ВП: 93601, Луганська обл., Станично-Луганський район, селище міського типу Станиця Луганська, вул. Центральна, 5).
Згідно з частиною першою статті 104 Цивільного кодексу України, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.
З огляду на викладене, позивач вважає, що не потребує додаткового доведення наявність підстав для покладення на відповідача зобов`язання по оплаті позивачу боргу, що утворився у Станично - Луганської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганські області на підставі Договору постачання природного газу №С/266-18 від 05.05.2018.
Крім того, на думку позивача, оскільки відповідач по справі не спростовує обсягів та вартості фактично спожитого природного газу в грудні 2018 року, то позовні вимоги в частині стягнення основного боргу не потребують додаткового доведення.
Стосовно заперечень в частині нарахування штрафних санкції позивач посилається на положення ст. 625 ЦК України, відповідно до яких боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Крім того, позивач зазначив, що пунктом 7.2. Договору визначено, що в разі порушення Споживачем строків оплати, поставленого Постачальником газу, Споживач сплачує Постачальнику пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу, за кожний день прострочення платежу, а за прострочення понад 20 (двадцяти) днів додатково сплачує штраф у розмірі 7 (сім) відсотків від суми простроченого платежу.
Враховуючи те, що штрафні санкції стягуються згідно умов договору та положень чинного законодавства, позивач вважає, що відсутні будь які підстави для відмови в позові в даній частині.
З огляду на викладене, позивач просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Ухвалою Господарського суду Луганської області від 15.07.2019 закрито підготовче провадження у справі №913/300/19 та призначено справу до судового розгляду по суті на 29.07.2019 о 14 год. 10 хв.
Разом з цим, суд зазначає, що 15.07.2019 після судового засідання та ознайомлення з матеріалами справи представником позивача через канцелярію суду подано клопотання б/н від 15.07.2019 про витребування доказів.
В обґрунтування поданого клопотання представник позивача зазначив, що ознайомившись з відповіддю АТ «Луганськгаз» №01-02-43/1303 від 02.07.2017 та актом №СРБО00002206 від 31.12.2018 виникла необхідність повторно звернутись до суду з клопотанням про витребування інформації у Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Луганськгаз», оскільки надана суду інформація не в повній мірі відображає обсяг спожитого природного газу в грудні 2018 року споживачем - Станично - Луганською об`єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Луганській області протягом грудня 2018 з ресурсу ТОВ «Енергогазрезерв», а саме споживач Станично - Луганська об`єднанна державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Луганській області (EIC код 56XS00013OQPD00O) уклавши договір про постачання природного газу з позивачем зазначила в п. 1.2. Договору, що постачання здійснюється за наступними адресами:
1. смт. Станиця -Луганська , вул. Центральна, 5 .
2. смт. Біловодськ, вул. Гусарєва, 2 .
3. смт. Мілове, вул. Миру, 3.
Поставка відбулась по всім цим об`єктам, що підтверджується листом від 19.11.2018.
З огляду на викладене, для повного і всебічного розгляду справи позивач просить звернутись до АТ «Луганськгаз» для отримання повної інформації по споживачу з EIC кодом 56XS00013OQPD00O.
Ухвалою Господарського суду Луганської області від 17.07.2019 клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергогазрезерв» б/н від 15.07.2019 про витребування доказів задоволено. Витребувано у Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Луганськгаз» письмове підтвердження фактичного споживання природного газу Станично - Луганською об`єднаною державною податковою інспекцією Головного управління державної фіскальної служби у Луганській області (EIC код 56XS00013OQPD00O) протягом грудня 2018 року з ресурсу ТОВ «Енергогазрезерв», відповідно до договору постачання природного газу №С/266-18 від 05.05.2018 за наступними адресами:
1. смт. Станиця-Луганська, вул. Центральна, 5.
2. смт. Біловодськ, вул. Гусарєва, 2 .
3. смт . Мілове , вул. Миру, 3.
22.07.2019 від Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області надійшло клопотання б/н від 17.07.2019, в якому відповідач просить провести судове засідання у справі №913/300/19, призначене на 29.07.2019 о 14 год. 10 хв., у режимі відеоконференції.
Ухвалою Господарського суду Луганської області від 22.07.2019 клопотання Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області б/н від 17.07.2019 про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції задоволено.
У судове засідання 29.07.2019 прибув повноважний представник позивача, який підтримав позовні вимоги.
Представник відповідача прийняв участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції.
Від Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Луганськгаз» 29.07.2019 на адресу суду надійшло клопотання №01-02-43/1432 від 25.07.2019, яким останній на вимогу Господарського суду Луганської області просить долучити до матеріалів справи, зокрема, копію Акту наданих послуг з розподілу природного газу від 22.12.2018 №МРК00001102 по Споживачу - Станично-Луганська об`єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Луганській області; копію Акту наданих послуг з розподілу природного газу від 31.12.2018 №СРБ00002206 по Споживачу - Станично-Луганська об`єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Луганській області
Крім того, Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Луганськгаз» в своєму клопотанні повідомило наступне.
Фактичне споживання природного газу Станично-Луганською об`єднаною державною податковою інспекцією Головного управління державної фіскальної служби у Луганській області (ЕІС 56XS00013OQPD00O) за грудень 2018 року загальним обсягом складає 4,677 тис.куб.м.
Фактичне споживання природного газу по об`єкту споживача розташованого за адресою смт. Станиця - Луганська, вул. Центральна, 5 підпорядковано філії Старобільського МРУЕГГ АТ «Луганськгаз» та відповідно до договору розподілу природного газу від 01.01.2018 № 094213ОQPDЕВ018 за грудень 2018 року складає 1,571 тис.куб.м.
Фактичне споживання природного газу по об`єктах споживача розташованих за адресою смт. Біловодськ, вул. Гусарєва, 2 та смт. Мілове, вул. Миру, 3 підпорядковано філії Марківського МРУЕГГ АТ «Луганськгаз» та відповідно до договору розподілу природного газу від 02.11.2016 № 094213ОQPDВВ016 за грудень 2018 року складає 3,106 тис.куб.м.
Також АТ «Луганськгаз» зазначило, що фактично спожитий природний газ по об`єктам споживача, які знаходяться в підпорядкуванні однієї філії, у актах зазначається загальним обсягом.
Постачання природного газу Станично-Луганській об`єднаній державній податковій інспекції Головного управління державної фіскальної служби у Луганській області протягом грудня 2018 року здійснювався не з ресурсу АТ «Луганськгаз». Підтвердити інформацію щодо постачання природного газу протягом грудня 2018 року з ресурсу ТОВ «Енергогазрезерв» АТ «Луганськгаз не має можливості. Такою інформацією володіє АТ «Укртрасгаз».
Розглянувши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Між Товариством з обмеженою відповідальністю «Енергогазрезерв» (далі - Постачальник) та Станично - Луганською об`єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Луганські області (далі - Споживач) укладено Договір про постачання газу № С/266-18 від 05.05.2018 (далі - Договір).
У відповідності до п. 1.1. Договору, Постачальник зобов`язується поставити Споживачу у 2018 році товар: природний газ (далі - газ) в обсягах і порядку, передбачених даним Договором, а Споживач зобов`язується прийняти газ та оплатити Постачальнику його вартість у розмірах, строках, порядку та на умовах, передбачених даним Договором.
В пункті 1.1.1. Договору сторони зазначили, що умови договору відповідають змісту тендерної пропозиції Постачальника (у тому числі ціни за одиницю товару), що подана в рамкам здійснення/проведення процедури закупівлі Споживачем згідно Закону України «Про публічні закупівлі» №922-VIII від 25.12.2015 року зі змінами.
За умовами пункту 1.2. Договору, Постачальник передає Споживачу газ в обсягах 25330 куб. м. Дані обсяги є плановими та можуть зменшуватися або збільшуватися залежно від реального фінансування видатків та потреб Споживача.
Постачання газу здійснюється для потужностей Споживача за наступною адресами:
- Станично-Луганська ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області (основний офіс), смт. Станиця Луганська, вул. Центральна (Леніна), 5;
- Біловодське відділення Станично-Луганської ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області, смт. Біловодськ, вул. Гусарєва, 2; .
- Міловськє відділення Станично-Луганської ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області, смт. Мілове, вул. Миру, 43.
Згідно з п. 1.2.1. Договору, обсяги постачання газу Постачальником Споживачу в кожному розрахунковому періоді (місяці) визначаються на підставі письмової заявки Споживача Постачальнику і можуть відрізнятись від обсягів зазначених в п. 1.2 цього Договору.
Зміна обсягів постачання/споживання газу визначається в додаткових угодах до даного Договору (п. 1.2.2. Договору).
Відповідно до п. 1.5. Договору, Зменшення/Збільшення/Анулювання обсягу газу здійснюється на підставі письмових заявок Споживача, які подаються факсимільним зв`язком та/або електронною поштою не пізніше 15 числа місяця, що передує місяцю поставки. Дані заявки є невід`ємною частиною Договору.
У разі відсутності письмової заявки Споживача відповідно до п.1.5 - Постачальник здійснює постачання природного газу Споживачу відповідно до п. 1.2 (п. 1.5.1 Договору).
Загальна вартість даного договору складає 240635,00 грн., в т.ч. ПДВ: 40105,83 грн. (п. 2.1 Договору).
Ціна за 1000,0 кубічних метрів газу на момент укладення даного Договору без врахування вартості транспортування природного газу магістральними трубопроводами по території України та без ПДВ складає 7916,67 грн., крім того ПДВ 20% - 1583,33 грн. Разом - 9500 грн. 00 коп. Вартість договору може бути зменшена за взаємною згодою сторін (п. 2.2. Договору).
Відповідно до п. 2.3. Договору, місячна вартість газу визначається як добуток ціни газу, що визначено у п. 2.1. Договору, на кількість газу, реалізованого у відповідному місяці. Загальна вартість газу за цим Договором визначається, як сума місячних вартостей газу.
Пунктом 2.4. Договору встановлено, що зміна ціни природного газу визначається в додаткових угодах до даного Договору, у відповідності до Закону України «Про публічні закупівлі».
Згідно з п. 2.5 Договору, зміна ціни на газ, що відбувається у зв`язку з набранням чинності відповідних нормативно-правових актів органів державної влади України, НКРЕКП, ПАТ «Укртрансгаз», НАК «Нафтогаз України», зміни біржових котирувань або показників Platts, збільшення ціни реалізації газу газовидобувними підприємствами України або імпортерами природного газу, які впливають на ціну та є обов`язковою для розрахунків між Сторонами за даним Договором та оформлюється додатковими угодами до Договору.
У разі зміни ціни на газ, Споживач протягом 4-х днів з дати отримання від Постачальника додаткових угод, зобов`язаний належним чином оформити та направити постачальнику його екземпляр додаткової угоди, або обґрунтовану відмову від її підписання (п. 2.6. Договору).
У разі відмови споживача від зміни ціни газу, Постачальник має право призупинити подальше постачання природного газу (п. 2.7. Договору).
Згідно з п. 2.8. Договору, у випадку зміни ціни на газ, в тому числі протягом місяця поставки, Споживач зобов`язані перерахувати на рахунок Постачальника грошові кошти, у розмірі на який збільшилась вартість запланованого до поставки обсягу газу в термін згідно умов Договору.
Прострочення Споживачем оплати не є його відмовою від Договору (п. 3.2. Договору).
Пунктом 3.3 Договору встановлено, що відповідно п. 1 ст. 23 Бюджетного Кодексу України, бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюється лише за наявності відповідного бюджетного призначення, та п. 1 ст. 48 БКУ взяття бюджетних зобов`язань та здійснення платежів проводиться в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами. Розрахунки проводяться шляхом оплати Споживачем грошових коштів на поточний рахунок Постачальника згідно рахунків за отриманий товар до 10 числа наступного за місяцем постачання.
Згідно з п. 4.3.1. Договору, приймання - передача газу, поставленого Постачальником та прийнятого Споживачем у звітному місяці, оформлюється шляхом підписання та скріплення печаткою щомісячних Актів приймання-передачі, які є невід`ємними частинами цього Договору, і які є підставою для остаточних розрахунків між Сторонами.
Відповідно п. 1 п. 5.1.2. Договору, споживач зобов`язується забезпечувати своєчасну та повну оплату поставленого природного газу згідно з умовами цього Договору.
В разі порушення Споживачем порядку та строків оплати поставленого Постачальником газу Споживач сплачує Постачальнику пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня за кожний день прострочення, а за прострочення понад 20 (двадцять) днів додатково сплатити штраф у розмірі 7 (сім) відсотків від суми простроченого платежу (п. 7.2. Договору).
В пункті 10.1 Договору сторони домовились, що Договір набирає чинності з моменту його підписання, разом з тим сторони домовились, що відповідно до статті 631 Цивільного кодексу України умови цього договору застосовуються до відносин між сторонами до його укладання, тобто з 01 лютого 2018 року і діє до 31 грудня 2018 року, а в частині не виконаних зобов`язань - до їх повного виконання.
У відповідності до п. 10.2. Договору, умови Договору може бути змінено на підставі нормативних актів Верховної ради, Кабінету Міністрів України, НКРЕКП або іншого органу, що регулюють відносини з поставок газу та правил роботи на ринку газу України, шляхом підписання відповідних додаткових угод.
На виконання умов Договору про постачання газу №С/266-18 від 05.05.2018, укладеного між сторонами та положень чинного законодавства України, в тому числі, розділу 2 п. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі», у зв`язку зі зміною ціни на природний газ на ринку України між сторонами підписано низку додаткових угод.
Так, Додатковою угодою №1 від 26.05.2018 сторонами змінено обсяг поставленого з квітня по грудень (включно) 2018 року природного газу до 15758 куб. м., змінено загальну вартість Договору до 156815,48 грн. та збільшено ціну природного газу з 1 травня 2018 року до 9993,00 грн. за 1000,0 куб. м, яка включає в себе вартість за 1000 куб.м газу - 8327,50 грн. та ПДВ 20% - 1665,50 грн.
Додатковою угоду №3 від 27.09.2018 змінено обсяг поставленого з квітня по грудень (включно) 2018 року природного газу до 13422 куб.м. без зміни загальної вартості Договору та збільшено ціну природного газу:
З 01 червня 18 року ціна природного газу, що поставляється по договору, складає: за 1000,0 куб. м - 9032,50 грн. Крім того: ПДВ 20% - 1806,50 грн. Разом - 10839,00 грн.
З 31 серпня 2018 року ціна природного газу, що поставляється по договору, складає: за 1000,0 куб. м - 9935,75 грн. Крім того: ПДВ 20% - 1987,15 грн. Разом - 11922,90 грн. без зміни загальної вартості Договору
Додатковою угодою № 4 від 27.09.2018 змінено обсяг поставленого з квітня по грудень (включно) 2018 року природного газу до 12324 куб. м. та збільшено ціну природного газу з 01 вересня 2018 року до 13113,00 грн. за 1000,0 куб. м, яка включає в себе вартість 1000 куб.м газу в сумі 10927,50 грн. та ПДВ 20% - 2187,50 грн.
Додатковою угодою № 5 від 18.10.2018 змінено обсяг поставленого з квітня по грудень (включно) 2018 року природного газу до 11325 куб. м без зміни загальної вартості Договору та збільшено ціну природного газу з 01 жовтня 2018 року до 14424,30 грн. за 1000,0 куб. м, яка включає в себе вартість 1000 куб.м газу в сумі 12020,25 грн. та ПДВ 20% - 2404,05 грн.
У відповідності до умов договору, з урахуванням Додаткової угоди № 5 від 18.10.2018, позивач поставив відповідачу природний газ та надіслав на адресу відповідача Акти приймання - передачі природного газу.
З актів приймання - передачі природного газу, які містяться в матеріалах справи вбачається наступне.
Так, згідно Акту приймання - передачі природного газу № PH-0002393 від 31.10.2018, у жовтні 2018 року позивач поставив відповідачу природний газ в обсязі 0,117 тис. м. куб за ціною 12020,25 грн. (за 1000 куб. м) без ПДВ на загальну суму разом з ПДВ 1687,64 грн.
Відповідно до Акту приймання - передачі природного газу № PH-0002744 від 30.11.2018 у листопаді 2018 року позивач поставив відповідачу природний газ в обсязі 3,757 тис. м. куб за ціною 12020,25 грн. (за 1000 куб. м) без ПДВ на загальну суму разом з ПДВ 54192,10 грн.
Згідно Акту приймання - передачі природного газу № PH-0003130 від 31.12.2018 у грудні 2018 року позивач поставив відповідачу природний газ в обсязі 4,677 тис. м. куб за ціною 12020,25 грн. (за 1000 куб. м) без ПДВ на загальну суму разом з ПДВ 67462,45 грн.
Відповідач за спожитий у жовтні та листопаді 2018 року природний газ розрахувався у повному обсязі, що підтверджується матеріалами справи.
Проте, відповідач не здійснив оплату за спожитий у грудні 2018 року газ, у зв`язку з чим утворилась заборгованість в сумі 67462,45 грн.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Енергогазрезерв» 27.03.2019 направило Станично - Луганській об`єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Луганські області вимогу про сплату боргу №27/031-19 від 27.03.2019. Позивач просив протягом семи днів з моменту отримання вимоги сплатити заборгованості за переданий природний газ у грудні 2018 року в сумі 67462,45 грн. До вимоги було додано Акт звірки взаєморозрахунків Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергогазрезерв» з Станично - Луганською об`єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Луганській за період з 01.11.2018 по 27.03.2019 по Договору №С/266-18 від 05.05.2018; Акт приймання - передачі природного газу № РН-0003130 від 31.12.2018; рахунок-фактура № СФ-0006372 від 31.12.2018.
Станично - Луганська об`єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Луганські області листом №7/10/12-29-00 від 18.04.2019 повідомила Товариство з обмеженою відповідальністю «Енергогазрезерв», що відповідно до наказу ДФС у Луганській області від 10.05.2018 № 289 «Про реорганізацію територіальних органів ДФС у Луганській області» відбулась реорганізація територіального органу.
На виконання даного наказу ОДПІ в грудні минулого року було закрито всі поточні розрахункові рахунки. На момент закриття рахунків в управлінні Державної казначейської служби України у Станично-Луганському районі Луганської області, Акту приймання - передачі природного газу № РН-0003130 від 31.12.2018 в ОДПІ не було, з 01.01.2019 бухгалтерія відсутня, всі працівники звільнені.
Наказом ДФС України від 01.02.2019 №80 «Про затвердження положень про головні управління ДФС в областях та м. Києва» затверджено Положення про Головне управління ДФС у Луганській області, в пункті 1 якого зазначено, що ГУ ДФС у Луганській області є правонаступником усіх прав та обов`язків реорганізованих територіальних органів.
Враховуючи вищевказані обставини, Товариство з обмеженою відповідальністю «Енергогазрезерв» звернулось до Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області, як правонаступника Станично - Луганської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганські області, з вимогою про сплату боргу № 15/031-19 від 15.05.2019 та направило акт приймання-передачі № РН-0003130 від 31.12.2018 в двох примірниках та рахунок-фактуру № СФ-0006372 від 31.12.2018 для затвердження та підписання.
Втім, вимоги Товариство з обмеженою відповідальністю «Енергогазрезерв» Головним управлінням Державної фіскальної служби у Луганській області не були виконанні.
За умовами пункту 7.2. Договору, в разі порушення Споживачем порядку та строків оплати поставленого Постачальником газу Споживач сплачує Постачальнику пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня за кожний день прострочення, а за прострочення понад 20 (двадцять) днів додатково сплатити штраф у розмірі 7 (сім) відсотків від суми простроченого платежу.
З огляду на викладене, позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить стягнути з Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області заборгованість за договором постачання природного газу №С/266-18 від 05.05.2018 у сумі 79753 грн. 55 коп., в тому числі: 67462 грн. 45 коп. - борг за спожитий газ; 6986 грн. 52 коп. - пеня; 582 грн. 21 коп. - 3% річних; 4722 грн. 37 коп. - 7% штрафу за прострочення понад 20 днів.
Оцінивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з пункту 1 Положення про Головне управління ДФС у Луганській області, затвердженого наказом Державної фіскальної служби України №80 від 01.02.2019, Головне управління ДФС у Луганській області є правонаступником усіх прав та обов`язків, в тому числі, Станично - Луганської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганські області.
Відповідно до ч. 1 ст. 104 Цивільного кодексу України, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.
Таким чином, Головне управління Державної фіскальної служби у Луганській області є належним відповідачем у даній справі.
Як зазначає позивач, відповідач без будь-яких пояснень ухиляється від підписання Акту приймання - передачі природного газу №PH-0003130 від 31.12.2018, в якому зазначено фактичний обсяг спожитого у грудні 2018 року природного газу та його вартість.
За умовами пункту 4.1. Договору, кількість поставленого Споживачу газу визначається за показниками, встановленого у Споживача комерційного вузла обліку, та підтверджується Оператором ГРМ та/або Оператором ГТС.
Згідно з п. 4.3. Договору, приймання-передача газу, поставленого Постачальником, та прийнятого Споживачем у звітному місяці, оформлюється шляхом підписання та скріплення печаткою щомісячних Актів приймання - передачі, які є невід`ємними частинами цього Договору, і які є підставою для остаточних розрахунків між Сторонами.
Згідно пунктів 4.3.1., 4.3.2. Договору, для складання актів приймання-передачі природного газу, Споживач до 03 числа місяця, наступного за місяцем постачання природного газу, зобов`язаний надати Постачальнику копію акту про фактичний об`єм (обсяг) розподіленого (протранспортованого) природного газу Споживачу складеного між Споживачем та Оператором ГРМ або Оператором ГТС. На підставі отриманих від Споживача даних та/або даних Оператора ГТС Постачальник протягом 3 (трьох) робочих днів з дня їх отримання складає, підписує і скріплює печаткою Акти приймання-передачі природного газу та направляє їх Споживачу.
Пунктом 4.4. Договору визначено, що Споживач протягом 2 (двох) днів з дати одержання Актів приймання-передачі природного газу зобов`язується повернути Постачальнику один примірник оригіналу акту приймання-передачі природного газу, підписаний уповноваженим представником Споживача, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акту приймання-передачі природного газу.
За приписами пунктів 4.5., 4.6. Договору, у разі невиконання обов`язку, передбаченого п. 4.4 даного Договору, газ вважається поставленим і прийнятим Споживачем від Постачальника на підставі даних Постачальника та/або документів та/або інформації, які складаються та/або надається Оператором ГТС та/або Оператором ГРМ до врегулювання розбіжностей згідно договору або в судовому порядку. До прийняття рішення судом вартість поставленого природного газу встановлюється відповідно до даних Постачальника.
Оператором газорозподільних систем (Оператор ГРМ) за договором є Старобільське МУЕГГ філії ПАТ «Луганськгаз» та Марківське МУЕГГ філії ПАТ «Луганськгаз», Оператором газотранспортної системи (Оператор ГТС) є ПАТ «Укртрансгаз».
З актів надання послуг з розподілу газу вбачається, що фактичне споживання природного газу Станично-Луганською об`єднаною державною податковою інспекцією Головного управління державної фіскальної служби у Луганській області (ЕІС 56XS00013OQPD00O) за грудень 2018 року загальним обсягом складає 4,677 тис. м3.
Так, згідно акту № МРК00001102 від 22.12.2018, який підписано Оператором ГРМ - Марківським міжрайонним управлінням по експлуатації газового господарства - філії Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Луганськгаз» та Споживачем - Станично - Луганською об`єднаною податковою інспекцією, Оператор ГРМ розподілив, а Споживач прийняв 3,106 тис. м3 природного газу.
Згідно акту № СРБ00002206 від 31.12.2018, який підписано Оператором ГРМ - Старобільським міжрайонним управлінням по експлуатації газового господарства - філії Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Луганськгаз» та Споживачем - Станично - Луганською об`єднаною податковою інспекцією, Оператор ГРМ розподілив, а Споживач прийняв 1,571 тис. м3 природного газу.
Таким чином, на виконання умов договору та додаткових угод до нього у грудні 2018 року постачальник передав, а споживач прийняв природний газ в загальному обсязі 4,677 тис. м3 на суму 67462 грн. 45 коп., що підтверджується Актом приймання - передачі природного газу № РН-0003130 від 31.12.2019.
Зазначений акт приймання-передачі природного газу уповноваженим представником Споживача не підписаний. Проте, мотивованої відмови від підписання акту приймання-передачі природного газу, всупереч вимог п. 4.4. Договору, Споживачем не надано.
Оскільки акт приймання-передачі природного газу не підписаний уповноваженим представником Споживача, а також Споживачем не надано мотивованої відмови від підписання акту, то враховуючи приписи пункту 4.5. Договору, газ вважається поставленим і прийнятим Споживачем від Постачальника на підставі даних Постачальника та/або документів та/або інформації, які складаються та/або надається Оператором ГТС та/або Оператором ГРМ до врегулювання розбіжностей згідно договору або в судовому порядку.
Споживач не розрахувався за поставлений у грудні 2018 року природний газ, внаслідок чого виникла заборгованість в сумі 67462 грн. 45 коп.
Згідно ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
У відповідно до приписів ст. 509 Цивільного кодексу України, ст. 173 Господарського кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
За приписами ст. ст. 11, 509 Цивільного кодексу України, ст. 174 Господарського кодексу України зобов`язання виникають, зокрема, з договору.
Згідно статті 629 Цивільного кодексу України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 715 Цивільного кодексу України, за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Частиною 1 статті 655 Цивільного кодексу України визначено, що за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Згідно з ч. 1 ст. 692 Цивільного кодексу України покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Приписами статті 530 Цивільного кодексу України передбачено, що, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
У відповідності до ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідачем - Головним управлінням Державної фіскальної служби у Луганській області, який є правонаступником всіх прав та обов`язків Станично - Луганської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області, не надано доказів сплати існуючої заборгованості за спожитий у грудні 2018 року природний газ, тому позовні вимоги про стягнення боргу сумі 67462 грн. 45 коп. підлягають задоволенню.
Крім того, позивачем нараховано та заявлено до стягнення з відповідача пеню за період з 11.01.2019 по 25.04.2019 в сумі 6986 грн. 52 коп., 3% річних за період з 11.01.2019 по 25.04.2019 в сумі 582 грн. 21 коп. та штраф у розмірі 7% в сумі 4722 грн. 37 коп.
У відповідності до ч. 1 ст. 230 Господарського кодексу України, штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Частиною 6 статті 231 Господарського кодексу України визначено, що штрафні санкції за порушення грошових зобов`язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.
Згідно з ч. ч. 1, 3 ст. 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно з приписами ст. 611 Цивільного кодексу України, у разі порушення зобов`язання настають наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
В пункті 7.2. Договору сторони визначили, що в разі порушення Споживачем порядку та строків оплати поставленого Постачальником газу Споживач сплачує Постачальнику пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу, за кожний день прострочення платежу, а за прострочення понад 20 (двадцять) днів додатково сплачує штраф у розмірі 7 (сім) відсотків від суми простроченого платежу.
Перевіривши розрахунок пені та штрафу, суд дійшов висновку про його обґрунтованість, вірність та відповідність фактичним обставинам справи і нормам чинного законодавства, у зв`язку з чим вимоги в частині стягнення пені за період з 11.01.2019 по 25.04.2019 в сумі 6986 грн. 52 коп. та штрафу в сумі 4722 грн. 37 коп. також підлягають задоволенню.
Частиною 2 статті 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Передбачені вищевказаними нормами законодавства наслідки прострочення виконання боржником грошового зобов`язання у вигляді відшкодування інфляційних втрат та 3% річних, що нараховуються на суму основного боргу не є штрафними санкціями, а виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення коштів внаслідок інфляційних процесів за весь час прострочення в їх сплаті та отриманні від боржника компенсації (плати) за користування ним коштами, належними до сплати кредиторові.
Перевіривши наданий позивачем розрахунок 3% річних за допомогою «Юридичної інформаційно - пошукової системи Законодавство», суд дійшов висновку про його обґрунтованість, вірність та відповідність фактичним обставинам справи і нормам чинного законодавства, у зв`язку з чим вимоги в частині стягнення 3% річних в сумі 582 грн. 21 коп. підлягають задоволенню.
Виходячи з наведеного, позов слід задовольнити повністю та стягнути з відповідача на користь позивача борг за спожитий природний газ в сумі 67462 грн. 45 коп., пеню в сумі 6986 грн. 52 коп., 3% річних в сумі 582 грн. 21 коп. та штраф в сумі 4722 грн. 37 коп.
Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.
В позовній заяві позивач просить стягнути з відповідача судові витрати, в тому числі, витрати зі сплати судового збору в сумі 1921 грн. 00 коп. та витрати, пов`язані із наданням професійної правничої допомоги в сумі 4000 грн. 00 коп.
Відповідно до ст. 123 Господарського процесуального кодексу України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.
Статтею 126 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Згідно з ч. 3 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України, для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Відповідно до ч. 8 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
До матеріалів справи позивачем додано:
- копію Договору про надання юридичних послуг б/н від 03.01.2019, укладеного між позивачем та адвокатом - Джирма Аллою Володимирівною разом з Додатковою угодою б/н від 03.06.2019 до Договору про надання юридичних послуг б/н від 03.01.2019;
- розрахунок адвокатських послуг по даній справі;
- ордер серії ЧК № 72236 від 21.06.2019;
- копію Свідоцтва про право Джирми Алли Володимирівни на заняття адвокатською діяльністю серії ЧК №000826 від 01.12.2017;
- копію довіреності б/н від 13.05.2019, яка видана Товариством з обмеженою відповідальністю «Енергогазрезерв» адвокату Джирмі Аллі Володимирівні;
- копії проїзних документів.
Згідно п. 4.1. Договору про надання адвокатських послуг б/н від 03.01.2019, розмір оплати праці адвоката при наданні правової допомоги, а також умови та порядок розрахунків, визначаються сторонами в додатках до договору.
В пункті 1.1. Додаткової угоди б/н від 03.06.2019 до Договору про надання адвокатських послуг б/н від 03.01.2019 сторони домовились, що правова допомога адвоката у справі за позовом ТОВ «Енергогазрезерв» до Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області про стягнення заборгованості за договором постачання природного газу № С/266-18 від 05.05.2018 надається замовнику (ТОВ «Енергогазрезерв») на платній основі вартість якої становить 4000,00 грн.
Згідно п. 1.3. вказаної додаткової угоди, розрахунок по даному договору проводиться шляхом проведення оплати правової допомоги протягом 5-ти банківських днів з моменту підписання між сторонами акту приймання - передачі виконаних робіт.
Суду не надано акту приймання - передачі виконаних робіт на суму 4000 грн. 00 коп., підписаного позивачем та його адвокатом, а також доказів його сплати. Проте, суду надані докази понесених витрат, пов`язаних з прибуттям адвоката в судове засідання в загальній сумі 552 грн. 89 коп.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для відшкодування з відповідача на користь позивача судових витрат на професійну правничу допомогу в повному обсязі. Задоволенню підлягають лише витрати пов`язанні з прибуттям адвоката в судове засідання в сумі 552 грн. 89 коп.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати у справі покладаються на відповідача.
Таким чином, з відповідача на користь позивача слід стягнути витрати пов`язанні з прибуттям адвоката в судове засідання в сумі 552 грн. 89 коп. та витрати на сплату судового збору в сумі 1921 грн. 00 коп.
З урахуванням викладеного, керуючись ст. ст. 129, 233, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд
в и р і ш и в:
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергогазрезерв» до Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області про стягнення 79753 грн. 55 коп. задовольнити повністю.
2. Стягнути з Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області (ідентифікаційний код 39591445, місцезнаходження: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул Енергетиків, буд. 72) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергогазрезерв» (ідентифікаційний код 36860996, місцезнаходження: 18002, Черкаська область, місто Черкаси, вул. Гоголя, буд. 137) борг за спожитий природний газ в сумі 67462 грн. 45 коп., пеню в сумі 6986 грн. 52 коп., 3% річних в сумі 582 грн. 21 коп., штраф в сумі 4722 грн. 37 коп., витрати пов`язанні з прибуттям адвоката в судове засідання в сумі 552 грн. 89 коп. та витрати на сплату судового збору в сумі 1921 грн. 00 коп.
3. Видати наказ позивачу після набрання рішенням законної сили.
Дане рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено - 05 серпня 2019 року.
Суддя Є.А. Лісовицький