Рішення № 83429760, 30.07.2019, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
30.07.2019
Номер справи
904/1145/19
Номер документу
83429760
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49600

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.07.2019м. ДніпроСправа № 904/1145/19

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "КРАЙ-МК..", м. Дніпро

до відповідача-1: Відділу освіти Синельниківської міської ради, м. Синельникове, Дніпропетровська область

відповідача-2: фізичної особи-підприємця Погрібного Олександра Івановича, м. Новомосковськ, Дніпропетровська область

про визнання недійсним рішення тендерного комітету, визнання недійсним договору про закупівлю

Суддя Манько Г.В.

За участю секретаря судового засідання Федьковської О.В.

Представники:

Від позивача не з`явився

Від відповідача-1 Зіміна Ю.П.

Від відповідача-1 Деревянко Л.П.

Від відповідача-2 не з`явився

СУТЬ СПОРУ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "КРАЙ-МК.." (далі - позивач) звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Відділу освіти Синельниківської міської ради (далі - відповідач-1), фізичної особи-підприємця Погрібного Олександра Івановича (далі - відповідач-2), в якому просить:

- визнати незаконним та скасувати рішення тендерного комітету Відділу освіти Синельниківської міської ради, оформлене протоколом розгляду тендерних пропозицій без зазначення дати та номеру (дата оприлюднення на сайті закупівлі 26.02.2019), щодо відповідності документів тендерної пропозиції ФОП Погрібний Олександр Іванович вимогам тендерної документації на закупівлю товару: Твердий сир та сир кисломолочний (код Єдиного закупівельного словника ДК 021:2015:15540000-5 Сирні продукти) (ідентифікатор закупівлі:UA-2019-02-04-003809-b);

- визнати недійсним договір про закупівлю товарів №19/30 від 14.03.2019, укладений між Відділом освіти Синельниківської міської ради та фізичною особою-підприємцем Погрібним Олександром Івановичем на закупівлю товару: Твердий сир та сир кисломолочний (код Єдиного закупівельного словника ДК 021:2015:15540000-5 Сирні продукти), на суму 226 450,00 грн.

Позивач в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Вимоги позивача обгрунтовані у тому числі тим, що рішення тендерного комітету відповідача-1 оформлене протоколом без зазначення дати та номера, не містить інформації про визначення саме відповідача-2 переможцем та про намір укласти з ним договір згідно з Законом України "Про публічні закупівлі", договір укладено на підставі відкритих торгів, проведених із порушенням приписів Закону України "Про публічні закупівлі".

Відповідач-1 проти позову заперечував, просив суд у позові відмовити. Надав відзив на позов та додаткові пояснення. У судовому засіданні підтримав доводи, викладені у відзиві на позов та додаткових поясненнях. У судовому засіданні звертав увагу суду, що Позовна заява не містить жодних доказів неефективності правовідносин за договором, укладеним за результатами аукціону, не зазначено, в чому конкретно полягає неправомірність дій сторін та яким нормам законодавства не відповідає оспорюваний правочин, у позовній заяві не надано жодного належного, допустимого та достатнього доказу того, що оспорюваний договір суперечить інтересам держави і суспільства та моральним засадам суспільства, а також наявності наміру хоча б у однієї з сторін договору щодо настання відповідних наслідків. Доводи позивача про те, що недійсність договору є наслідком порушень, допущених під час процедури відкритих торгів, не є підставою, яка визначена законом, для визнання правочину недійсним. Замовник при роботі бере до уваги Закону України «Про публічні закупівлі», наказ Міністерства економічного розвитку і торгівлі України № 490 від 22,03.2016 року «Про затвердження форм документів у сфері публічних закупівель», інструкцію щодо проведення відкритих торгів оприлюдненої на майданчику zakupki.prom.ua за посиланням https://education.zakupki.prom.ua/ogoloshennya-ta-provedennya-vidkritih-t/ та з офіційного сайту Prozorro інфобокс центр знань про публічні закупівлі за посиланням https://infobox.prozorro.org де надаються роз`яснення щодо використання електронної системи. Відділ освіти вважає, що оспорюваний договір про закупівлю товарів від 14.03.2019р. №19/30 відповідає вимогам чинного законодавства, а отже, відсутні підстави для визнання його недійсним. Повідомлення про намір підписати договір сформовано на електронному майданчику в системі «Prozorro»: 26.02.19,12:01 год. Відділ освіти Синельниківської міської ради просить суд відмовити у задоволенні позову товариству з обмеженою відповідальністю «КРАЙ-МК» в повному обсязі.

Відповідач-2 в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Надав відзив на позов у якому заперечував проти задоволення позовних вимог, просив суд у позові відмовити.

У судовому засіданні на підставі ст. 240 Господарського процесуального кодексу України оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Розглянувши наявні матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення представника відповідача-1 , господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Відділом освіти Синельииківської міської ради відповідно до річного плану закупівель на 2019 рік 04.02.2019 на сайті zakupki.prom.ua (https://zakupki.prom.ua/gov/tenders/UA-2019-02-04-003809-b) 04.02.2019 року було опубліковано оголошення про проведення процедури закупівлі Твердий сир, 45 % жир. в/г та Сир кисломолочний 9% жир. в/г (Код ДК 021:2015: 15540000-5 Сирні продукти (М`який сир, Твердий сир)), зі строком поставки - до 31.12.2019 р. на очікувану вартість 275 800,00 грн. з ПДВ.

До оголошення про заявлену процедуру закупівлі було додано в електронному вигляді Тендерну документацію щодо проведення відкритих торгів на закупівлю товарів "Твердий сир, 45 % жир. в/г та Сир кисломолочний 9% жир. в/г (Код ДК 021:2015: 15540000-5 Сирні продукти (М`який сир, Твердий сир))" із додатками. Так, відповідно до п. 1 "Зміст і спосіб подання тендерної пропозиції" розділу III "Інструкція з підготовки тендерної пропозиції" Тендерної документації, Учасник повинен розмістити всі документи передбачені тендерною документацією до кінцевого строку подання тендерних пропозицій. Тендерна пропозиція подається в електронному вигляді шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, у яких зазначається інформація про ціну, та завантаження файлів Додаток № 3 з: 1) інформацією та документами, що підтверджують відповідність учасника кваліфікаційним критеріям (Табл. 1 та 2 Додаток № 1 ТД); 2) інформацією щодо відповідності учасника вимогам визначеним у статті 17 Закону (Додаток № 1 Табл. №З ТД); 3) інформацією про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, а також відповідну технічну специфікацією (Додаток № 2 ТД); 4) документами, що підтверджують повноваження посадової особи або представника учасника процедури закупівлі щодо підпису документів тендерної пропозиції; 5) інформацією згідно Додатку 5; 6) проект договору про закупівлю (Додаток №4 до ТД); 7) іншими документами, передбаченими вимогами цієї тендерної документації.

Переможцем у строк, що не перевищує п`яти днів з дати оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір подається інформація та документи встановлені в Додатку 1 Табл. 3 ТД (для переможця) та Додатку 3 до цієї тендерної документації.

Всі визначені вказаною документацією документи тендерної пропозиції було завантажено в електронну систему закупівель у вигляді кольорових скан-копій, виготовлених з оригіналів документів, складених безпосередньо учасником (довідки в довільній формі, інші документи, складені учасником згідно цієї документації), з копій документів, надання яких вимагається згідно цієї документації, а так само з оригіналів документів, виданих учаснику іншими організаціями, підприємствами та установами, та необхідність у наданні яких вимагається згідно цієї документації (наприклад, відгуки, тощо). Документи, що складаються учасником, були оформлені належним чином за підписом та печаткою учасника (окрім випадків, якщо суб`єкт господарювання здійснює діяльність без печатки).

Згідно з п.5 розділу III "Інструкція з підготовки тендерної пропозиції" Тендерної документації, Кваліфікаційні критерії та документи, які відповідно до вимог статті 16 Закону подає учасник у складі своєї пропозиції з метою підтвердження відповідності кваліфікаційним критеріям, зазначені у Табл. І, Табл. 2 Додатку № 1 до цієї тендерної документації. Інформація про відсутність підстав, визначених у частинах першій і другій статті 17 Закону учасник подає відповідно до Додатку № 1 Табл.З до цієї тендерної документації. Інформація про технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, відповідно до п.6 розділу III "Інструкція з підготовки тендерної пропозиції" Тендерної документації, передбачає що Учасники процедури закупівлі повинні надати в складі тендерних пропозицій інформацію та документи, які підтверджують відповідність тендерної пропозиції учасника технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам до предмета закупівлі (Додаток № 2 ТД). Відповідно до п. І розділу "Інструкція з підготовки тендерної пропозиції"

Тендерна пропозиція подавалась в електронному вигляді шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, у яких зазначається інформація про ціну. Замовник приймає рішення про відмову учаснику в участі у процедурі закупівлі та зобов`язаний відхилити пропозицію конкурсних торгів цього учасника, у разі якщо по кожному пункту окремо Таблиці 3 не буде надано в складі пропозиції учасника довідки довільної форми. Якщо будь-який із документів не може бути наданий з причин його втрати чиності або зміни форми, назви тощо, учасник надає інший рівнозначний документ або письмове пояснення відповідно до Додатку №1.

Згідно п. 1 розділу "Оцінка тендерної пропозиції" Тендерної документації проводиться електронною системою закупівель автоматично на основі критеріїв і методики оцінки, зазначених замовником у тендерній документації та шляхом застосування електронного аукціону.

20.02.2019 року на електронному майданчику https://zakupki.prom.ua/gov/tenders було проведено аукціон закупівлі Замовником товарів, що є предметом закупівлі. До участі в аукціоні було допущено наступних учасників: Фізичну особу-підприємця (далі - ФОП) ПОГРІБНИЙ ОЛЕКСАНДР ІВАНОВИЧ (код ЄДРГТОУ НОМЕР_1 ) із ціновою пропозицією 226 450,00 грн. з ПДВ. Фізичну особу-підприємця (далі - ФОП) ЗОГАЛЬ ОЛЕНА ВАСИЛІВНА (код ЄДРПОУ 2586418284) із ціновою пропозицією 226 800,00 грн. з ПДВ. Фізичну особу-підприємця (далі - ФОП) БЕЗКРОВНИЙ ВІКТОР АНАТОЛІЙОВИЧ (код ЄДРПОУ 2249712035) із ціновою пропозицією 241 500,00 грн. з ПДВ. Товариство з обмеженою відповідальністю "КРАЙ-МК.." (код ЄДРПОУ 40333959) з ціновою пропозицією 275 520,00 грн. з ПДВ.

Після проведення електронного аукціону учасники запропонували наступні остаточні цінові пропозиції: ФОП БЕЗКРОВНИЙ ВІКТОР АНАТОЛІЙОВИЧ (код ЄДРПОУ 2249712035) - 181 790,00 грн. з ПДВ; ФОП ЗОГАЛЬ ОЛЕНА ВАСИЛІВНА (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) - 191 169,00 грн. з ПДВ; ФОП ПОГРІБНИЙ ОЛЕКСАНДР ІВАНОВИЧ (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) - 226 450,00 грн. з ПДВ; Товариство з обмеженою відповідальністю "КРАЙ-МК.." (код ЄДРПОУ 40333959) - 275 520,00 гри. з ПДВ.

26.02.2019 р. на електронному майданчику закупівель були розміщені рішення Відділу освіти Синельниківської міської ради, оформлені протоколами розгляду тендерних пропозицій в яких тендерні пропозиції ФОП БЕЗКРОВНИЙ ВІКТОР АНАТОЛІЙОВИЧ і ФОП ЗОГАЛЬ ОЛЕНА ВАСИЛІВНА були відхилені згідно зі ст. 30 Закону України "Про публічні закупівлі" тендерні пропозиції не відповідають умовам тендерної документації, тендерна пропозиція ФОП ПОГРІБНИЙ ОЛЕКСАНДР ІВАНОВИЧ відповідала вимогам тендерної документації, тендерна пропозиція товариства з обмеженою відповідальністю не розглядалася відділом освіти Синельниківської міської ради на закупівлю товару: Твердий сир та сир кисломолочний, код Єдиного закупівельного словника ДК 021:2015: 15540000-5 Сирні продукти (М`які сири, Тверді сири). Інформація та документи оформлювалися відповідно до наказу Міністерства Економічного розвитку і торгівлі України № 490 від 22.03.2016 року, "Про затвердження форм документів у сфері публічних закупівель" і оприлюднювалися у строки встановленні в ч. 1 ст.10 Закону. Повідомлення про намір укласти договір заповнилося електроною системою автоматично та оприлюднилося 26.02.2019 року після того як Замовник завантажив протокол розгляду тендерних пропозицій.

Переможцем у строк, що не перевищує п`яти днів з дати оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір подається інформація та документи встановлені в Додатку 1 Табл. 3 ТД (для переможця) та Додатку 3 до цієї тендерної документації.

01.03.2019 року. Переможець закупівлі ФОП ПОГРІБНИЙ ОЛЕКСАНДР ІВАНОВИЧ подав інформацію і документи на підтвердження відсутності підстав, визначених ст. 17 Закону України " Про публічні закупівлі".

Згідно з правилом, викладеним ст. 32 Закону, з метою забезпечення права на оскарження рішень замовника договір про закупівлю не може бути укладено раніше ніж через 10 днів з дати оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір про закупівлю. Учасник закупівлі товариство з обмеженою відповідальністю "КРАЙ-МК" скористалося своїм правом на оскарження рішення тендерного комітету про визнання переможцем ФОП ПОГРІБНИЙ ОЛЕКСАНДР ІВАНОВИЧ.

05.03.2019р товариство з обмеженою відповідальністю "КРАЙ-МК" надіслало відділу освіти Синельниківської міської ради вимогу про усунення порушення з боку Замовника на яку 07.03.2019р була надана відповідь.

08.03.20І9р товариство з обмеженою відповідальністю "КРАЙ-МК" подало скаргу до Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України на рішення замовника - про визначення переможця від 26.02.2019р. Постійно діюча адміністративна колегія антимонопольного комітету України рішенням № 2789 від 13.03.2019р. залишила скаргу без розгляду.

Відділ освіти Синельниківської міської ради заключнв договір з ФОП ПОГРІБНИМ ОЛЕКСАНДРОМ ІВАНОВИЧЕМ після рішення Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України 14.03.2019р який оприлюднений на електронному майданчику https://zakupki.promua/gov/tenders порталі 15.03.2019 року.

Замовник (відповідач 2) жодної вимоги, передбаченої ст. 37 Закону України "Про публічні закупівлі" не порушив. Укладення договору відбулося з дотриманням строків. Сторонами договору прийнято його до виконання. Відповідно до п. 1.1 договору виконавець зобов`язується у 2019 році поставити Замовнику товар, а Замовник прийняти і оплатити цей товар. За пунктом 11.1 цей Договір набирає чинності з 14.03.2019року і діє до 31.12.2019р., але в будь-якому випадку до повного виконання зобов`язань сторонами. Договір підписаний сторонами у встановленому порядку та скріплений печатками сторін.

Господарський суд вважає, що позивачем не доведено доказів не відповідності господарських зобов`язань за спірним договором.

Так, відповідно до статей 203. 215 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) зазначеної вимоги є підставою недійсності такого правочину.

Договір про закупівлю товарів від 14.03.2019 №19/30 підписаний уповноваженими особами сторін та скріплений печатками, укладення договору повністю відповідало волевиявленням сторін та спрямоване на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним, а саме, постачання товару до навчально-виховного комплексу, загальноосвітніх, дошкільних навчальних закладів у строки, встановлені договором, та своєчасна оплата замовником за отриманий товар, претензій щодо якості товару та оплати за отриманий товар у сторін немає.

Господарський суд вважає, що оспорюваний договір про закупівлю товарів від 14.03.2019р. №19/30 відповідає вимогам чинного законодавства, а отже, відсутні підстави для визнання його недійсним. Повідомлення про намір підписати договір сформовано на електронному майданчику в системі "Prozorro": 26.02.19, 12:01 год.

Замовником додержано строк, протягом якого зацікавлені особи мали право оскаржити рішення замовника про намір укласти договір. Процедура відритих торгів завершилась.

Господарський суд вважає, що тендерний комітет при проведенні процедури закупівлі згідно ДК 021-2015 по коду 15540000-5 Сирні продукти (М`який сир, Твердий сир) закупівля UA-2019-02-04-003809-b діяв у межах існуючого законодавства, внаслідок чого рішення тендерного комітету, оформлені протоколами, були прийняті в рамках Закону, порушень вимог Закону України "Про публічні закупівлі" не було, договір за результатами аукціону укладено відповідно до вимог діючого законодавства та прийнято сторонами до виконання.

Господарський суд погоджується з доводами відповідача щодо того, що має місце лише обов`язковість включення до методики оцінки, за критерієм „Ціна", інформації про врахування податку на додану вартість. Якщо Учасник торгів, який надав найменшу цінову пропозицію, не є платником ПДВ, тендерним комітетом приймаються для оцінки цінові пропозиції наступних Учасників без урахування ПДВ. Згідно вимог «Інструкції з підготовки тендерної пропозиції» Тендерної документації Замовник передбачив, що до складу тендерної пропозиції учасника повинно бути включено інформацію та документи що підтверджують відповідність учасника кваліфікаційним критеріям.

Замовник не зазначав що довідка повинна бути встановленої форми, а лише надав в приклад таблицю яку потрібно заповнити, лист-відгук у довільній формі на фірмових бланках Замовника (у разі відсутності власного бланка у Замовника - з обов`язковою наявністю печатки організації) з вихідним номером та датою щодо виконання вказаного аналогічного договору за підписом повноваженої особи замовника, з якою було укладено аналогічний договір. Учасник ФОП Погрібний надав довідку про виконання аналогічного договору і лист відгук. Замовник ніде не вказував що лист відгук і довідка про аналогічний договір повинні бути саме на Твердий сир, 45 % жир. в/г та Сир кисломолочний 9% жир. в/г (Код ДК 021:2015: 15540000-5 Сирні продукти (М`який сир, Твердий сир).3аконодавство України не містить визначення поняття "аналогічний договір". Аналогічним договором є не лише договір із закупівлі ідентичної або тотожної продукції, а також і договір на закупівлю продукції з подібними або схожими характеристиками. Практика розгляду скарг органом оскарження визнає таку вимогу дискримінаційною.

В Додатку №2 до тендерної документації вказано на характеристики предмета закупівлі по якості, який учасники повинні підписати що вони з ними згодні і надати разом з тендерною пропозицією. В таблиці № 2 додатку № 1 інформація та документи, що підтверджують відповідність учасника кваліфікаційним критеріям є вимога про надання сертифікатів якості та/або декларацій виробника на товар який пропонує постачати учасник. Статтею 3. Закону "Про публічні закупівлі" визначено, що закупівлі здійснюються, зокрема, за принципом недискримінації учасників, відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівель. Згідно з частиною третьою статті 5 Закону замовник не може встановлювати дискримінаційні вимоги до учасників. Частиною четвертою статті 22 Закону передбачено, що тендерна документація не повинна містити вимог, які обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.

Щодо рішення тендерного комітету Відділу освіти Синельииківської міської ради, оформлене протоколом розгляду тендерних пропозицій без зазначення дати та номеру (дата оприлюднення на сайті закупівлі 26.02.2019р.

Як паперові оригінали створюють усі інші документи, а саме ті, що не передбачені Наказом № 490, однак мають бути оприлюдненні відповідно до законодавства, а також процедурні рішення тендерного комітету (щодо організації роботи, наприклад щодо обрання секретаря, визначення функцій членів тендерного комітету і т. д.), що не підлягають оприлюдненню. Так, створюють як паперові оригінали та оприлюднюють в електроній системі закупівель здебільшого способом завантаження у формата хрdf чи doc тендерну документацію з усіма додатками, роз`яснення тендерної документації, безпосередньо договір про закупівлю. Як паперові оригінали також створюють усі документи учасника процедур закупівель, які він завантажує до системи електроних закупівель в рамках участі у процедурі.

Електронна система закупівель - інформаційно-телекомунікаційна система, що забезпечує проведення процедур закупівель, створення, розміщення, оприлюднення та обмін інформацією і документами в електронному вигляді, до складу якої входять веб-портал Уповноваженого органу, авторизовані електронні майданчики, між якими забезпечено автоматичний обмін інформацією та документами згідно з ст. 1 Закону України "Про публічні закупівлі".

26.02.2019 р. на електронному майданчику закупівель були розміщені рішення Відділу освіти Синельниківської міської ради, оформлені протоколами розгляду тендерних пропозицій в яких тендерні пропозиції ФОП БЕЗКРОВНИЙ ВІКТОР АНАТОЛІЙОВИЧ і ФОП ЗОГАЛЬ ОЛЕНА ВАСИЛІВНА були відхилені згідно з приписами Закону України «Про публічні закупівлі» тендерні пропозиції не відповідають умовам тендерної документації. Тендерна пропозиція ФОП ПОГРІБНИЙ ОЛЕКСАНДР ІВАНОВИЧ відповідала вимогам тендерної документації.

Відділ освіти уклав договір № 020616/3 від 02.06.2016 р. про використання авторизованого електронного майданчика з zakupki.prom.ua тому усі процедури оголошуються саме на цьому майданчику майданчику. Форма Протоколу розгляду тендерних пропозицій затверджена наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України № 490 від 22.03.2016 року «Про затвердження форм документів у сфері публічних закупівель» оприлюднюється у строки встановлені в ч.1 ст.10 Закону.

Наявні у справі докази є підставою для відмови у задоволенні позову.

Згідно вимог ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на позивача у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 123, 129, 232, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ :

В задоволенні позову відмовити.

Рішення набирає законної сили у відповідності до приписів ст. 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржена в порядку та строк, передбачений ст. ст. 254, 256 Господарського процесуального кодексу України .

Повне рішення складено 05.08.2019

Суддя Г.В.Манько