
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
м. Суми
29.07.2019 Справа № 920/1874/15
Господарський суд Сумської області у складі судді Соп`яненко О.Ю., розглянувши заяву Регіонального відділення Фонду державного майна по Полтавській та Сумській областях № б/н від 16.07.2019 про здійснення правонаступництва (вх.№ 2177з) у справі № 920/1874/15
за заявою кредитора: ДП "Ферротранс"
до боржника: ТОВ "Українська машинобудівна компанія "Салверст"
про визнання банкрутом
Представники сторін в засідання суду не прибули
встановив:
Ухвалою господарського суду Сумської області від 20.01.2016 порушено провадження у справі № 920/1874/15 за заявою кредитора Дочірнього підприємства "Ферротранс" до боржника ТОВ "Українська машинобудівна компанія "Салверст", введено процедуру розпорядження майном, розпорядником майна боржника призначено арбітражного керуючого Удовенко Р.П.
Постановою господарського суду Сумської області від 10.05.2016 у справі № 920/1874/15 боржника ТОВ "Українська машинобудівна компанія "Салверст" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру та призначено ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Кунцевича С.В.
Ухвалою господарського суду Сумської області від 19.02.2018 припинено повноваження ліквідатора ТОВ "Українська машинобудівна компанія "Салверст" арбітражного керуючого Кунцевича С.В; призначено арбітражного керуючого Савостян Надію Вікторівну (свідоцтво №1782 від 06.12.2016) ліквідатором ТОВ "Українська машинобудівна компанія "Салверст" у справі №920/1874/15.
24.06.2019 до господарського суду Сумської області надійшло клопотання ліквідатора ТОВ "УМК "Салверст" арбітражного керуючого Савостян Н.В. № 0201/94 від 19.06.2019 про зобов`язання Глухівської міської ради прийняти на баланс захисну споруду цивільного захисту (вх.№ 1905). Відповідно до вимог заявленого клопотання ліквідатор просить суд зобов`язати Глухівську міську раду Сумської області (41400, Сумська область, м.Глухів, вул.Шевченка,6, код ЄДРПОУ 04058048) прийняти на баланс захисну споруду цивільного захисту (ПРУ обліковий номер 68545), що розташована за адресою: 41400, Сумська область, м.Глухів, вул. Есманський шлях, 52 за актом приймання - передачі без додаткових умов.
Відповідно до витягу з протоколу автоматичного розподілу судової справи між суддями, справу № 920/1874/15 розподілено судді Соп`яненко О.Ю.
16.07.2019 від Регіонального відділення Фонду державного майна України по Полтавській та Сумській областях надійшов відзив на клопотання ліквідатора, відповідно до якого Фонд просить задовольнити клопотання ліквідатора № 0201/94 від 19.06.2019.
Глухівська міська рада про розгляд клопотання ліквідатора повідомлена належним чином, відзив на клопотання ліквідатора не надала.
Як вбачається з наявних в матеріалах справи пояснень ФДМУ по Полтавській та Сумській областях, власником захисної споруди цивільного захисту (протирадіаційної споруди № 68545) є держава в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Сумській області і просить клопотання ліквідатора задовольнити.
Згідно з приписами статті 4-1 ГПК України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Відповідно до п. 11 Розділу Х Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції Закону України №4212-УІ від 22.12.2011). Положення цього Закону, що регулюють ліквідаційну процедуру, застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження у яких порушено до набрання чинності цим Законом, якщо на момент набрання ним чинності господарським судом не було прийнято постанову про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури. Оскільки постанову про визнання боржника банкрутом та відкриття його ліквідаційної процедури було прийнято після набрання законної сили нової редакції зазначеного Закону, суд при розгляді даної справи керується приписами норм Закону у редакції чинній з 19.01.2013 року.
Відповідно до ч.2 ст. 41 Закону, ліквідатор з дня свого призначення, зокрема: приймає до свого відання майно боржника, вживає заходів по забезпеченню його збереження; здійснює інвентаризацію та оцінку майна банкрута; очолює ліквідаційну комісію та формує ліквідаційну масу.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 42 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» Усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або повного господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси, крім грошових коштів, що знаходяться на банківському рахунку умовного зберігання (ескроу) банкрута, об`єктів житлового фонду, в тому числі гуртожитків, дитячих дошкільних закладів та об`єктів комунальної інфраструктури, які в разі банкрутства підприємства передаються в порядку, встановленому законодавством, у комунальну власність відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку.
Індивідуально визначене майно, що належить банкруту на підставі речових прав, крім права власності і господарського відання, не може бути включене до складу ліквідаційної маси.
Як встановлено судом, на балансі ТОВ "Українська машинобудівна компанія "Салверст" обліковується майно - об`єкти цивільного захисту - захисна споруда цивільного захисту (ПРУ №68545), що розташована за адресою: 41400, Сумська область, м.Глухів, вул. Есманський шлях, 52.
До ліквідаційної маси ТОВ "Українська машинобудівна компанія "Салверст" не увійшов зазначений об`єкт цивільного захисту, перебуває на його балансі і не переданий до комунальної власності. Захисна споруда ПРУ № 68545 не підлягає продажу.
При цьому слід зазначити, що законом не визначено можливості перебування таких об`єктів у власності інших осіб, ніж органів держави та органів місцевого самоврядування, крім створених для внутрішньої безпеки та діяльності суб`єктів господарювання та не віднесених до відповідного фонду захисних споруд.
Положеннями частин 1, 8, 11, 12 статті 32 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що до захисних споруд цивільного захисту належить сховище - герметична споруда для захисту людей, в якій протягом певного часу створюються умови, що виключають вплив на них небезпечних факторів, які виникають внаслідок надзвичайної ситуації, воєнних (бойових) дій та терористичних актів. Утримання захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням здійснюється суб`єктами господарювання, на балансі яких вони перебувають (у тому числі споруд, що не увійшли до їх статутних капіталів у процесі приватизації (корпоратизації), за рахунок власних коштів. З моменту виключення захисної споруди із фонду споруд цивільного захисту вона втрачає статус захисної споруди цивільного захисту, а володіння, користування та розпорядження такою спорудою здійснюється відповідно до закону. Захисні споруди цивільного захисту державної та комунальної власності не підлягають приватизації (відчуженню).
У відповідності до ч.2 ст.19 Кодексу цивільного захисту України до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері цивільного захисту належить, зокрема: організація виконання вимог законодавства щодо створення, використання, утримання та реконструкції фонду захисних споруд цивільного захисту; визначення потреби фонду захисних споруд цивільного захисту; планування та організація роботи з дообладнання або спорудження в особливий період підвальних та інших заглиблених приміщень для укриття населення; прийняття рішень про подальше використання захисних споруд цивільного захисту державної та комунальної власності у разі банкрутства (ліквідації) суб`єкта господарювання, на балансі якого вона перебуває, та безхазяйних захисних споруд; організація обліку фонду захисних споруд цивільного захисту; здійснення контролю за утриманням та станом готовності захисних споруд цивільного захисту; організація проведення технічної інвентаризації захисних споруд цивільного захисту, виключення їх за погодженням з центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, з фонду захисних споруд цивільного захисту.
Пунктом 3 частини 1 статті 36 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад віднесено таке делеговане повноваження як організація та участь у здійсненні заходів, пов`язаних з мобілізаційною підготовкою та цивільним захистом, на відповідній території.
Постановою Кабінету Міністрів України № 138 від 10.03.2017 "Про деякі питання використання захисних споруд цивільного захисту" затверджено Порядок створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку, пунктом 14 якого передбачено, що у разі банкрутства (ліквідації) балансоутримувача захисних споруд державної та комунальної форми власності, а також виявлення безхазяйних захисних споруд органи місцевого самоврядування за погодженням з місцевими держадміністраціями, а також центральними органами виконавчої влади, у сфері управління яких перебувають захисні споруди державної форми власності, приймають рішення про їх подальше використання.
Ліквідатор ТОВ "Українська машинобудівна компанія "Салверст" Савостян Н.В. направила на адресу Глухівської міської ради заяву з проханням вжити необхідні заходи для прийняття захисної споруди цивільного захисту та прийняти без додаткових умов за актом приймання - передачі.
Листом Глухівської міської ради від 10.04.2019 № 693/02-41 було повідомлено ліквідатора про відмову у прийнятті на баланс ПРУ з посиланням на незадовільний стан.
Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» не ставить питання передачі майна до комунальної власності в залежність від технічного стану такого майна, а отже посилання Глухівської міської ради не незадовільний стан є безпідставним.
Таким чином, ліквідатором вжито всіх можливих заходів, спрямованих на передачу (відчуження) захисної споруди цивільного захисту уповноваженим державою органам з метою закінчення ліквідаційної процедури підприємства-банкрута.
У разі ліквідації ТОВ "Українська машинобудівна компанія "Салверст" об`єкт цивільного захисту стане безхазяйною нерухомою річчю, яка може бути передана до комунальної власності на підставі ст.335 ЦК України та ст.ст.269-273 ЦПК України.
Отже питання подальшого використання захисної споруди, яка перебуває на балансі підприємства, що ліквідується в процедурі банкрутства, відносилося та віднесено на цей час до компетенції Глухівської міської ради, виконавчий орган якої через створення відповідної комісії неналежно виконував покладені на нього обов`язки, неналежно та повільно вирішуючи це питання, не врахував усі обставини справи, що впливають на прийняття органом місцевого самоврядування рішення щодо захисної споруди цивільного захисту банкрута, розташованої на території м.Глухів.
Слід також зазначити, що тривалий строк ліквідаційної процедури у даній справі про банкрутство ТОВ "Українська машинобудівна компанія "Салверст" завдає збитків як кредиторам, так і банкруту, призводить до зайвих витрат на здійснення ліквідаційної процедури, зокрема: з оплати послуг арбітражного керуючого.
Враховуючи знаходження на балансі банкрута захисної споруди цивільної оборони, суд дійшов висновку про задоволення клопотання ліквідатора та передачу зазначеного об`єкту до комунальної власності.
Керуючись Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст.ст. 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Клопотання ліквідатора ТОВ "УМК "Салверст" арбітражного керуючого Савостян Н.В. № 0201/94 від 19.06.2019 про зобов`язання Глухівської міської ради прийняти на баланс захисну споруду цивільного захисту (вх.№ 1905) - задовольнити.
2. Зобов`язати Глухівську міську раду Сумської області (41400, Сумська область, м.Глухів, вул.Шевченка,6, код ЄДРПОУ 04058048) прийняти на баланс захисну споруду цивільного захисту (ПРУ обліковий номер 68545), що розташована за адресою: 41400, Сумська область, м.Глухів, вул. Есманський шлях, 52 за актом приймання - передачі без додаткових умов.
3.Копію даної ухвали надіслати ліквідатору, Глухівській міській раді, Регіональному відділенню ФДМУ по Полтавській та Сумській областях.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається - https://court.gov.ua/sud5021/.
Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення та підлягає оскарженню в порядку, передбаченому розділом IV ГПК України.
Повний текст ухвали складено 02.08.2019.
Суддя О.Ю. Соп`яненко