
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 серпня 2019 року справа № 580/1604/19
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гаврилюка В.О.,
розглянувши за правилами за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Черкаській області про скасування вимоги,
встановив:
ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) подав позов до Головного управління ДФС у Черкаській області (далі – Головне управління, відповідач), в якому просить скасувати вимогу Головного управління ДФС у Черкаській області про сплату боргу (недоїмки) № Ф-5947-52 від 07.02.2019 на суму 18276,72 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено те, що за даними відповідача недоїмка виникла внаслідок невиконання вимог Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування” (далі - Закон № 2464), згідно з яким позивач, як фізична особа-підприємець, є платником єдиного внеску, тож внаслідок внесення змін у абзац 2 пункту 2 ч. 1 ст. 7 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування” Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 06.12.2016 № 1774 з 01.01.2017 зобов`язаний визначити базу нарахування єдиного внеску, при цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Таким чином, зазначена у вимозі від 07.02.2019 недоїмка була розрахована як сума 12 щомісячних мінімальних страхових внесків (сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід)) за 2017 та 2018, тобто: 8447,00 грн. (3200,00 (мінімальна заробітна плата, встановлена на 01.01.2017) * 12 х 22 % (ставка єдиного внеску)) + 9828,72 грн. (3723,00 (мінімальна заробітна плата, встановлена на 01.01.2018) х 12 х 22 %) = 18276,72 грн.
Позивач не погоджується з вимогою контролюючого органу щодо сплатити недоїмку, оскільки обов`язок сплати фізичною особою-підприємцем єдиного внеску, зокрема виконання імперативної вимоги такої сплати з 01.01.2017, перебуває у прямій залежності від наявності реєстрації такої фізичної особи у Єдиному державному реєстрі відповідно до вимог Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань” № 755-IV від 15 травня 2003 року.
Після завершення формування Єдиного державного реєстру, в т.ч. з урахуванням способу, передбаченого нормами Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” № 2390-VI від 01.07.2010, єдиним джерелом відомостей про наявність статусу фізичної особи-підприємця є Єдиний державний реєстр, як єдина державна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадські формування, що не мають статусу юридичної особи.
Однак Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань не містить жодних відомостей щодо такої фізичної особи як ОСОБА_1 з РНОКПП НОМЕР_1 , з чого випливає, що остання не може бути зобов`язана сплачувати єдиний внесок як фізична особа-підприємець.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 22.05.2019 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та встановлено позивачеві строк, протягом якого можуть бути усунуті вказані у даній ухвалі недоліки.
28 травня 2019 року позивач подав до суду супровідним листом додаткові докази по справі.
03 червня 2019 року ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено розгляд адміністративної справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 24.06.2019.
20 червня 2019 року до суду надійшов письмовий відзив на адміністративний позов, в якому відповідач просив в задоволенні позову відмовити повністю, зазначивши при цьому, що ОСОБА_1 з 29.01.2002 по теперішній час перебуває на обліку в Уманському управлінні ГУ ДФС у Черкаській області (Христинівська ДПІ) як платник податків на загальних підставах (загальна система оподаткування).
У зв`язку із внесенням змін до пункту 2 частини першої статті 7 Закону України від 08.07.2010 № 2464-IV, які набули чинності 01.01.2017 року, фізичні особи-підприємці на загальній системі оподаткування та особи, які провадять незалежну професійну діяльність зобов`язані сплачувати єдиний внесок незалежно від результатів здійснення підприємницької діяльності, за звітний рік. Крім того, з 01.01.2018 року змінено строки сплати єдиного внеску для фізичних осіб-підприємців, які перебувають на загальній системі оподаткування також для осіб, які провадять незалежну професійну діяльність. Єдиний внесок такі платники сплачують за календарний квартал до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Таким чином, на рівні ДФС України проводяться в автоматичному режимі річні та квартальні нарахування по коду платежу 71040000 (єдиний соціальний внесок), а саме:
- 09.02.2018 в сумі 8448 (за2017рік );
- 19.04.2018 в сумі 2457,18 грн. (за І квартал 2018 року);
- 19.07.2018 в сумі 2457,18 грн. (за II квартал 2018 року);
- 19.10.2018 в сумі 2457,18 грн. (за III квартал 2018 року);
- 20.01.2019 в сумі 2457,18 грн. (за IV квартал 2018 року).
Вимоги по платниках формуються згідно даних ІКП. Керуючись інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (зі змінами), що затверджена наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 4499 у редакції наказів Міністерства фінансів України від 04.05.2018 № 469, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07.05.2015 за № 508/26953, 21.11.2018 - у термін 15 робочих днів, що настають за календарним місяцем у якому виникла, зросла або частково зменшилась сума недоїмки зі сплати єдиного внеску, боржнику ФОП ОСОБА_1 було направлено вимогу № Ф-5947-52 від 07.02.2019 на суму 18276,72 грн. поштою рекомендованим листом.
Відповідно до довідки судове засідання 24.06.2019 у справі № 580/1604/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Черкаській області про скасування вимоги, не відбулося, оскільки суддя перебував у відпустці. Судове засідання для розгляду справи по суті призначене на 02.07.2019 о 10 год. 00 хв.
02 липня 2019 року усною ухвалою Черкаського окружного адміністративного судочинства України, занесеною до протоколу судового засідання, відкладено розгляд справи до 15.07.2019.
12 липня 2019 року представник відповідача подав до суду додаткові письмові пояснення, згідно яких зазначив, що відповідно до листа Христинівської районної державної адміністрації Черкаської області № 216-01-44 від 04.07.2019 в журналі реєстрації суб`єктів підприємницької діяльності (фізичних осіб), що вівся протягом 2002-2005 років, ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) зареєстрований як фізична особа-підприємець 29.01.2002, реєстраційний номер справи № 1332, вид діяльності – торгівля, оренда магазинів, місце знаходження : АДРЕСА_1 . Відмітка про скасування його як фізичної особи-підприємця у вищевказаному журналі відсутня.
15 липня 2019 року представники сторін подали до суду клопотання про розгляд справи без їх участі.
Оскільки всі учасники справи заявили клопотання про розгляд справи за їх відсутності, то судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів відповідно до частини 3 статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України, при цьому згідно з частиною 4 статті 299 вказаного Кодексу фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювався.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно, всебічно, об`єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.
Суд встановив, що 07 лютого 2019 року Головним управлінням ДФС у Черкаській області відповідно до статті 25 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування” та на підставі інформаційної системи органу доходів і зборів винесена податкова вимога № Ф-5947-52 про сплату недоїмки в сумі 18276,72 грн.
Вказану вимогу позивач вважає протиправною, у зв`язку з чим звернувся до суду з відповідним позовом.
Вирішуючи спір по суті суд зазначає, що згідно з пунктом 2 частини 1 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування” від 8 липня 2010 року № 2464-VI (далі – Закон № 2464-VI) єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Згідно пункту 1 частини 2 статті 6 Закону № 2464-VI платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до пунктів 4, 7 статті 1 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань” від 15 травня 2003 року № 755-IV (далі – Закон № 755-IV) державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об`єднання, професійної спілки, її організації або об`єднання, політичної партії, організації роботодавців, об`єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.
Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр) - єдина державна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадські формування, що не мають статусу юридичної особи;
Частиною 8 статті 4 Закону № 755-IV фізична особа - підприємець позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності цією фізичною особою.
Відповідно до частини 1 статті 7 Закону № 755-IV Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.
Згідно із частино 4 статті 10 Закону № 755-IV відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, використовуються для ідентифікації юридичної особи або її відокремленого підрозділу, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, фізичної особи - підприємця, у тому числі під час провадження ними господарської діяльності та відкриття рахунків у банках та інших фінансових установах.
Частиною статті 11 Закону № 755-IV відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, надаються у вигляді:
- безоплатного доступу через портал електронних сервісів до: відомостей з Єдиного державного реєстру, які актуальні на момент запиту, необхідних для видачі документів дозвільного характеру та ліцензій, а також про видані документи дозвільного характеру та ліцензії, для укладення цивільно-правових договорів, у тому числі щодо наявності запису про державну реєстрацію припинення або перебування юридичної особи у стані припинення, державну реєстрацію припинення чи перебування у процесі припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, про місцезнаходження, види діяльності, центральний чи місцевий орган виконавчої влади, до сфери управління якого належить державне підприємство або частка держави у статутному капіталі юридичної особи, якщо така частка становить не менше 25 відсотків, про юридичних осіб, правонаступником яких є зареєстрована юридична особа, про юридичних осіб - правонаступників, про відокремлені підрозділи юридичної особи, про осіб, які можуть вчиняти дії від імені особи, у тому числі відомості про розпорядника майна, санатора, голову комісії з припинення, ліквідатора, управителя майна, наявність обмежень щодо представництва, про відкриття виконавчого провадження, - шляхом їх пошуку за повним чи скороченим найменуванням, іменем, ідентифікаційним кодом, реєстраційним номером облікової картки платника податків, серією та номером паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта), перегляду, копіювання та роздрукування; основних відомостей про громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, які актуальні на момент запиту, - шляхом їх пошуку за найменуванням та видом громадського формування, перегляду, копіювання та роздрукування; результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації, у тому числі виписки та установчих документів, - шляхом їх пошуку за кодом доступу, перегляду, копіювання та роздрукування;
- оприлюднення публічної інформації з Єдиного державного реєстру у формі відкритих даних відповідно до Закону України “Про доступ до публічної інформації”- безоплатного доступу через персональний кабінет до документів, поданих юридичною особою, фізичною особою - підприємцем та громадським формуванням, що не має статусу юридичної особи, для проведення реєстраційних дій, відомостей про результати їх розгляду, документів, що містяться в реєстраційній справі таких осіб в електронній формі, та відомостей про цих осіб, які актуальні на момент запиту та на визначену дату, - шляхом їх перегляду, копіювання та роздрукування;
- документів у паперовій та електронній формі, що містяться в реєстраційній справі;
- виписок у паперовій формі для проставлення апостилю та в електронній формі;
- витягів у паперовій та електронній формі, що містять відомості, актуальні на момент запиту або на визначену дату.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 25 Закону № 755-IV державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації.
Заявником, зокрема є фізична особа, яка має намір стати підприємцем, або уповноважена нею особа - у разі подання документів для державної реєстрації фізичної особи підприємцем (пункт 8 частини 1 стаття 1 Закону № 755-IV).
Також, відповідно до пунктів 2, 3, 7, 8 Розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців” від 1 липня 2010 року № 2390-VI (у редакції з 19.12.2011) процес включення до Єдиного державного реєстру відомостей про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, зареєстрованих до 1 липня 2004 року, завершується через рік, починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Усі юридичні особи та фізичні особи - підприємці, створені та зареєстровані до 1 липня 2004 року, зобов`язані у встановлений пунктом 2 цього розділу строк подати державному реєстратору реєстраційну картку для включення відомостей про них до Єдиного державного реєстру. Державний реєстратор при надходженні від юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної картки зобов`язаний, відповідно до вимог статті 19 цього Закону, провести включення відомостей про діючі юридичні особи та фізичних осіб - підприємців і видати їм виписку з Єдиного державного реєстру.
Спеціально уповноважений орган з питань державної реєстрації протягом місяця з дати завершення процесу включення до Єдиного державного реєстру відомостей про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, зареєстрованих до 1 липня 2004 року, передає відомості про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, включених до Єдиного державного реєстру, органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування (далі - уповноважені органи), які в межах своїх повноважень ведуть облік юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та/або проводять реєстрацію юридичних осіб будь-яких організаційно-правових форм та фізичних осіб - підприємців.
Після закінчення передбаченого для включення відомостей до Єдиного державного реєстру строку, встановленого пунктом 2 цього розділу, уповноважені органи у місячний строк проводять остаточне звірення даних відомчих реєстрів (баз даних реєстрів, журналів реєстрації, обліку тощо), за результатами якого готують аналітичну інформацію для передачі її тимчасовим міжвідомчим спеціальним комісіям, утвореним з метою проведення в Автономній Республіці Крим та відповідних областях інвентаризації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, зареєстрованих до 1 липня 2004 року, відомості про яких до строку, встановленого пунктом 2 цього розділу, не включені до Єдиного державного реєстру.
Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що обов`язок сплати фізичною особою-підприємцем єдиного внеску перебуває у прямій залежності від наявності реєстрації такої фізичної особи у Єдиному державному реєстрі відповідно до вимог Закону № 755-IV.
Після завершення формування Єдиного державного реєстру, в т.ч. з урахуванням способу, передбаченого вищенаведеними нормами Закону № 2390-VI, єдиним джерелом відомостей про наявність статусу фізичної особи-підприємця є Єдиний державний реєстр, як єдина державна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадські формування, що не мають статусу юридичної особи.
Однак Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань не містить жодних відомостей щодо такої фізичної особи-підприємця як ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), з чого випливає, що останній не може бути зобов`язаний сплачувати єдиний внесок.
Будь-якого доказу протилежного відповідачем до матеріали справи надано не було, а лист Христинівської районної державної адміністрації Черкаської області № 216-01-44 від 04.07.2019, з урахуванням вищенаведених положень законодавства, суд не вважає належним доказом реєстрації ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) як фізичної особи-підприємця.
Зважаючи на вказане, на переконання суду, податкова вимога Головного управління ДФС у Черкаській області від 07 лютого 2019 року № Ф-5947-52 про сплату недоїмки в сумі 18276,72 грн є протиправною.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд при вирішенні спору враховує приписи статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд враховує таке.
Згідно статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; сторін та їхніх представників, що пов`язані із прибуттям до суду; пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов`язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.
Відповідно до частини 1 статті 139 вказаного Кодексу при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на те, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню, то всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Черкаській області.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 – 246, 255, 295, підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління ДФС у Черкаській області про сплату боргу (недоїмки) від 07.02.2019 № Ф-5947-52.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Черкаській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн 40 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Учасники справи:
1) позивач – ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 );
2) відповідач – Головне управління ДФС у Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235, ідентифікаційний код 39392109).
Рішення складене у повному обсязі та підписане 02.08.2019.
Суддя В.О. Гаврилюк