
Справа № 560/1230/19
РІШЕННЯ
іменем України
01 серпня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області про визнання протиправною та скасування постанови, визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ФОП ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області, в якій просив визнати протиправною та скасувати постанову від 04.04.2019 №086365 про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700,00 грн, визнати протиправними дії відповідача щодо складання акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 27.02.2019 №114009, акту про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 27.02.2019 №0009393 та розрахунку плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту від 27.02.2019 №0009393.
Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що посадові особи Управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області здійснили рейдову перевірку транспортного засобу марки DAF FT95XF430 реєстраційний номер НОМЕР_1 , напівпричіп марки BODEX реєстраційний номер НОМЕР_2 . Вважає, що габаритно-ваговий контроль здійснений з порушенням законодавства, а спірна постанова є протиправною.
Вказав, що чек зважування, довідка та акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 27.02.2019 №0009393 не містять інформації про ваги, на яких здійснювалось зважування транспортного засобу. Також чек зважування не містить підпису водія та прізвище оператора, який проводив зважування. Тому вказаний чек не може вважатися правомірним доказом реальної ваги транспортного засобу. Інші докази є похідними, оскільки складені на підставі чеку зважування.
Крім цього, посадові особи Управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області не надали на вимогу водія докази належності зазначеного чеку зважування до транспортного засобу позивача та визначення його маси відповідно до методики, передбаченої вимогами підпункту 2 пункту 2 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та здійснення оплати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879. Зі змісту чека зважування, акту, довідки та розрахунку неможливо встановити будь-яких характеристик зважувального обладнання.
Ухвалою від 23.04.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив у відкритті провадження в цій адміністративній справі в частині позовних вимог про визнання противоправними дій Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області щодо складання розрахунку плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту від 27.02.2019 №0009393.
Ухвалою від 23.04.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд залишив без руху позовну заяву ФОП Мисика Леоніда Ілліча.
Ухвалою від 08.05.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за позовом ФОП ОСОБА_1 до Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області про визнання протиправною та скасування постанови від 04.04.2019 №086365 про застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700,00 грн, визнання протиправними дій відповідача щодо складання акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 27.02.2019 №114009 та акту про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 27.02.2019 №0009393 за правилами спрощеного позовного провадження.
У відзиві на позов відповідач зазначив, що відповідно до щотижневого графіку проведення рейдових перевірок та на підставі направлення від 25.02.2019 №009407 посадові особи Управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області провели рейдову перевірку транспортного засобу позивача. Під час здійснення габаритно-вагового контролю посадові особи Управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області встановили факт перевезення позивачем вантажу із перевищенням нормативних вагових параметрів, встановленими Правилами дорожнього руху, що підтверджується чеком зважуванням, довідкою про результати здійснення габаритно-вагового контролю, актом про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів. У водія транспортного засобу позивача при здійсненні перевезенні вантажу був відсутній дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України з перевищення вагових обмежень. Тому посадові особи Управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області нарахували плату за проїзд великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування.
Вказав, що на момент перевірки водій був ознайомлений зі всіма документами, від підпису та надання пояснень відмовився, що підтверджується записом в акті перевірки. Позивач не надав доказів того, що водій виявляв бажання ознайомитись з документацією відповідності технічних характеристик зважувального обладнання. Законодавством не передбачений обов`язок перевіряючих ознайомлювати водія чи перевізника з такою документацією. Відсутність методики, затвердженої Мінекономрозвитку, не є підставою для невнесення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні. Вважає спірну постанову правомірною, просив у задоволенні позову відмовити.
У відповіді на відзив, позивач зазначив, що перевіряючі на вимогу водія не надали для ознайомлення довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю, чеку зважування на яких зазначені марка автомобіля, допустима похибка, прізвище оператора, свідоцтво про повірку ваг та свідоцтво про державну метрологічну атестацію.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив таке.
27.02.2019 на підставі на підставі направлення від 25.02.2019 №009407 посадові особи Управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області провели рейдову перевірку транспортного засобу позивача марки DAF FT95XF430 реєстраційний номер НОМЕР_1 , напівпричіп марки BODEX реєстраційний номер НОМЕР_2 .
За результатами габаритно-вагового контролю вказаного транспортного засобу посадові особи Управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області на підставі чеку зважування від 27.02.2019 встановили, що навантаження на строєні осі становить 23,11 т при нормативно допустимих 22 т, про що складені довідка про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 27.02.2019 №0000393 та акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 27.02.2019 №0009393.
Посадові особи Управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області на підставі зазначених довідки та акту склали розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 27.02.2019 №0009393, яким визначили позивачу плату за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування в розмірі 213,00 Євро.
Також за результатами перевірки складений акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 27.02.2019 №144009 про порушення вимог пункту 22 Правил дорожнього руху, статті 48, абзацу 3 частини 1 статті 60 закону України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 №2344-ІІІ (далі по тексту - Закон №2344-ІІІ) у зв`язку з наданням позивачем послуг з перевезення вантажу без оформлення документів, перелік яких передбачений статтею 48 Закону №2344-ІІІ, а саме за відсутність документу про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів.
04.04.2019 начальник Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області на підставі акту перевірки виніс постанову №086365 про застосування адміністративно-господарського штрафу в розмірі 1700,00 грн за порушення статті 60 Закону №2344-ІІІ.
Не погоджуючись із спірною постановою, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб`єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень регулюються Законом №2344-ІІІ.
Відповідно до статті 6 Закону №2344-ІІІ державний контроль автомобільних перевізників здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок.
Згідно з частиною 15 статті 6 Закону №2344-ІІІ державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Статтею 48 Закону №2344-ІІІ передбачено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Положенням статті 60 Закону №2344-ІІІ встановлено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи, зокрема за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За змістом статті 33 закону України "Про автомобільні дороги" від 08.09.2005 №2862-IV рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 №198 затверджені Єдині правила ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правила користування ними та охорони, відповідно до пункту 16 яких перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об`єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначається окремими актами законодавства.
Згідно з пунктом 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 №30 (далі по тексту - Правила №30), транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Відповідно до пункту 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Пунктом 4 Правил №30 передбачено, що рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879 затверджений Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі по тексту - Порядок №879).
Підпунктом 4 пункту 2 Порядку №879 встановлено, що габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Положеннями пункту 3 Порядку №879 передбачено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
Пунктами 16-18 Порядку №879 передбачено, що габаритно-ваговий контроль включає документальний та/або точний контроль. У разі коли за допомогою автоматичних зважувальних пунктів виявлено факт перевищення встановлених габаритно-вагових параметрів, габаритно-ваговий контроль транспортного засобу здійснюється на найближчому стаціонарному та/або пересувному пункті габаритно-вагового контролю. За результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення.
За правилами підпункту 5 пункту 4 Порядку №879 взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України від 10.12.2013 №1007/1207, посадові особи Укртрансінспекції під час здійснення габаритно-вагового контролю складають акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів та визначають суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30 - 31-1 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю.
Згідно з пунктом 4 Правил №30 допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Пунктом 21 Порядку №879 визначено, що у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування. Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.
За змістом пункту 30 Порядку №879 плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою П = (Рзм + Рнв + Рг) х В, де П - розмір плати за проїзд; Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; В - відстань перевезення, кілометрів. Осі вважаються здвоєними або строєними, якщо відстань між зближеними (суміжними) осями не перевищує 2,5 метра.
Пунктом 31-1 Порядку №879 встановлено, що якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10 - 40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п`ятикратному розмірі. У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням. Перевізник зобов`язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.
В ході проходження габаритно-вагового контролю посадові особи Управління Укртрансбезпеки у Вінницькій області встановили, що загальна маса транспортного засобу марки DAF FT95XF430 реєстраційний номер НОМЕР_1 становила 41,1 т, при допустимій 40 т, навантаження на строєну ось склало 23,11 т, при допустимому 22 т.
Таким чином, навантаження на строєну ось транспортного засобу позивача перевищило нормативно встановлені допустимі вагові параметри на 5%, що підтверджується довідкою про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 27.02.2019 №0000393, актом перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 27.02.2019 №0009393, чеком зважування від 27.02.2019, розрахунком плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 27.02.2019 №0009393.
Законодавством передбачена критична похибка в розмірі 2%, що еквівалентно 440 кг на строєну вісь. У цій справі перевищення навантаження на строєну вісь становить більше 2%.
Актом проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 27.02.2019 №114009 зафіксоване порушення позивачем статті 48 Закону №2344-III, пункту 22.5 Правил дорожнього руху, а саме відсутні документи про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів. З вказаним актом водій транспортного засобу ознайомлений.
Під час перевірки у водія транспортного засобу позивача був відсутній документ про внесення плати за проїзд транспортним засобом з перевищенням вагових обмежень. Позивач суду такий документ також не надав.
Таким чином, відповідач правомірно застосував до ФОП ОСОБА_1 адміністративно-господарський штраф в загальному розмірі 1700,00 грн.
Позивач зазначив, що перевіряючі відмовилися надати документи на зважувальне обладнання, докази належності зазначеного чеку зважування до його транспортного засобу та визначення його маси відповідно до методики, передбаченої вимогами підпункту 2 пункту 2 Порядку №879.
Однак, у відповідача відсутній обов`язок надавати свідоцтво про метрологічну атестацію ваг на предмет відповідності технічних характеристик, довідку про результати здійснення контролю із зазначенням часу і місця його проведення.
Відсутність методики, затвердженої Мінекономрозвитку, не є підставою для не внесення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та не звільняє перевізників від відповідальності за перевищення вагових та габаритних параметрів транспортного засобу.
Доводи позивача про те, що довідка про результати здійснення габаритно-вагового контролю не містить відомостей про технічні засоби, якими здійснювався габаритно-ваговий контроль є безпідставними, оскільки така довідка складається за затвердженою формою і не містить графи, яка б визначала марку, модель та заводський номер зважувального обладнання.
Верховний Суд у постанові від 21.09.2018 по справі №804/5296/17 дійшов висновку, що процедурні порушення з боку працівників Укртрансбезпеки під час проведення габаритно-вагового контролю не є підставою звільнення перевізника від відповідальності за порушення нормативів вагових параметрів під час руху великовагового транспортного засобу.
Суд відхиляє як необґрунтовані доводи позивача щодо недотримання працівниками Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області вимог Порядку №879 в частині заборони подальшого руху транспортного засобу після виявлення факту перевищення вагового параметру, оскільки така бездіяльність посадових осіб Укртрансбезпеки не є предметом спору у цій справі та не впливає на правомірність розрахунку плати за проїзд.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Позивач не спростував факт перевищення нормативно допустимого вагового навантаження транспортного засобу. Тому у задоволенні позову необхідно відмовити.
У зв`язку з відмовою у задоволенні позовних вимог сплачений позивачем судовий збір відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України з відповідача не стягується.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
у задоволенні позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області про визнання протиправною та скасування постанови, визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії відмовити.
Судовий збір з відповідача не стягується.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_3 ) Відповідач:Управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області (вул. Соборна, 75, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 39816845)
Головуючий суддя О.К. Ковальчук