Ухвала суду № 83400197, 25.07.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.07.2019
Номер справи
480/1940/19
Номер документу
83400197
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про закриття провадження у справі

25 липня 2019 р. Справа № 480/1940/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шевченко І.Г.,

секретаря судового засідання - Мельник О.П.,

представника позивача - Шевчука Д.П.,

представника відповідача - Харченка О.О.,

розглянувши у підготовчому засіданні в приміщенні суду в м. Суми питання про закриття провадження в адміністративній справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "КЕРУЮЧА КОМПАНІЯ "ДОМКОМ СУМИ" до виконавчого комітету Сумської міської ради про визнання протиправним та скасування проекту договору та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю «КЕРУЮЧА КОМПАНІЯ «ДОМКОМ СУМИ» (далі - позивач, ТОВ «КК «ДОМКОМ СУМИ») звернулось до суду з позовом до виконавчого комітету Сумської міської ради (далі - відповідач, виконавчий комітет СМР), в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 21.05.2019 №306 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 27.06.2018 № 343 «Про затвердження конкурсної документації та інші організаційні питання проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку в місті Суми» (зі змінами).

Ухвалою суду від 11.06.2019 позовну заяву в цій частині позовних вимог було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження (а.с.2).

15.07.2017 в ході підготовчого провадження представником позивача було подано заяву про зміну предмету позову (а.с.185-188), в якій він заявив про заміну заявленої раніше позовної вимоги двома іншими, а саме просив:

- визнати «Проект договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком», затвердженого рішенням від 21.05.2019 №306 (додаток №5 до конкурсної документації), протиправним та скасувати його;

- відповідно до Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», Закону України «Про житлово-комунальні послуги» по результатам проведеного конкурсу з призначення управителів багатоквартирних будинків у м. Суми, зобов`язати виконавчий комітет СМР укласти договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком з позивачем, як переможцем конкурсу по об`єкту №5, в редакції Типового договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.09.2018 №712.

У зв`язку із зміною предмета позову судом в підготовчому засіданні поставлено на вирішення питання про закриття провадження у справі на підставі п.1 ч.1 ст. 238 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України).

Представник позивача в судовому засіданні заперечував проти закриття провадження у справі. Відмітив, що виконавчим комітетом СМР під час внесення змін до рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 27.06.2018 № 343 «Про затвердження конкурсної документації та інші організаційні питання проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку в місті Суми» рішенням від 21.05.2019 №306, яким затверджено оскаржений проект договір, було перевищено повноваження, оскільки ним були внесені зміни до Типового договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.09.2018 №712, які не мав права вносити. Відтак, представник позивача вважає, що вказаний спір підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства.

Представник відповідача в підготовчому засіданні не заперечував проти закриття провадження у справі.

Заслухавши думку представників сторін, перевіривши матеріали справи, вбачається необхідним закрити провадження у справі, виходячи з наступного.

Згідно ст.55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, посадових та службових осіб.

Частиною 2 ст.124 Конституції України передбачено, що юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.

У відповідності до п.2 ч.1 ст. 4 КАС України публічно-правовий спір - спір, у якому:

хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або

хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або

хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи.

Вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб`єкт владних повноважень» означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадову чи службову особу, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (п.7 ч.1 ст.4 КАС України).

За змістом наведених приписів участь суб`єкта владних повноважень є обов`язковою ознакою для класифікації спору як публічно-правового. Проте, сама по собі участь у спорі суб`єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати такий спір з публічно-правовим і розглядати його за правилами адміністративної юрисдикції. Вирішуючи питання про юрисдикцію спору, суд повинен з`ясовувати, у зв`язку з чим він виник, і за захистом яких прав чи інтересів особа звернулася до суду.

Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.

Тобто, до адміністративної юрисдикції відноситься справа, яка виникає зі спору в публічно-правових відносинах, що стосується цих відносин, коли один із його учасників суб`єкт владних повноважень, здійснює владні управлінські функції, в цьому процесі або за його результатами владно впливає на фізичну чи юридичну особу та порушує їх права, свободи чи інтереси в межах публічно-правових відносин.

Разом з тим, приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового, особистого інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, зазвичай майнового, конкретного суб`єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб`єктів владних повноважень.

Договір, укладений суб`єктом владних повноважень на реалізацію своєї компетенції у сфері управління, проте на підставі вільного волевиявлення, на засадах рівності сторін, відповідно до норм цивільного законодавства, є також не адміністративним, а цивільним, оскільки в змісті цього договору відсутні відносини влади і підпорядкування.

Як встановлено в судовому засіданні, відповідачем 20.03.2018 прийнято рішення №126 «Про організацію проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку в місті Суми» (а.с.48-50). Вказане рішення було прийнято, у тому числі, відповідно до п.5 ст.13 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» від 14.05.2015 №417-VІІІ (далі – Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»), згідно з яким у разі якщо протягом одного року з дня набрання чинності цим Законом співвласники багатоквартирного будинку, в якому не створено об`єднання співвласників, не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, управління таким будинком здійснюється управителем, який призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташований багатоквартирний будинок. У такому разі ціна послуги з управління багатоквартирним будинком визначається за результатами конкурсу, який проводиться в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства, а договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком строком на один рік від імені співвласників підписує уповноважена особа виконавчого органу відповідної місцевої ради, за рішенням якого призначено управителя.

27.06.2018 виконавчим комітетом СМР з метою забезпечення підготовки та проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку в місті Суми було прийнято рішення №343 «Про затвердження конкурсної документації та інші організаційні питання проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку в місті Суми», яким, в тому числі, було затверджено додаток №1 до рішення: «Конкурсна документація для проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку в місті Суми (далі – Конкурсна документація)» (а.с.45-47).

Згодом до останнього рішення відповідач вніс зміни рішенням від 21.05.2019 №306 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 27.06.2018 № 343 «Про затвердження конкурсної документації та інші організаційні питання проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку в місті Суми» (зі змінами) (а.с.51-52,71-93). Зокрема, вказаним рішенням, виконавчий комітет СМР затвердив Конкурсну документацію (додаток №1 до рішення від 27.06.2018 №343) в іншій редакції, в тому числі з додатком №5 до Конкурсної документації «Проект договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком» (а.с.51-52,71-93), зі змістом якого позивач і не погоджується.

11.07.2019 було оголошено переможців конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку по семи об`єктам конкурсу та, як вбачається з протоколу від 11.07.2019 №21 засідання комісії з визначення управителя багатоквартирного будинку, позивач став переможцем конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку по об`єкту конкурсу №5 (а.с.203).

16.07.2019 відповідачем прийнято рішення № 382 «Про призначення управителів багатоквартирних будинків у місті Суми», у відповідності до п.6 якого позивача призначено управителем багатоквартирних будинків у м. Суми з об`єктом конкурсу № 5 згідно додатком № 6 до рішення (а.с.204).

18.07.2019 між позивачем та уповноваженою особою виконавчого органу місцевої ради - Сумським міським головою, керуючись Законами України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 №2189-VІІІ (далі - Закон України «Про житлово-комунальні послуги») , Цивільним кодексом України, були укладені 178 договорів про надання послуги з управління багатоквартирним будинком (а.с.212,213-218).

Представник позивача, обґрунтовуючи позовні вимоги з посиланням на Закони України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», «Про житлово-комунальні послуги» зазначає, що відповідач виступає лише організатором конкурсу, та не наділений повноваженнями затверджувати типовий договір на управління, що належить до виключної компетенції Кабінету Міністрів України, а відтак, затвердження проекту договору у відмінній від Типового договору редакції, є перевищенням наданих повноважень.

Представник ТОВ «КК «ДОМКОМ СУМИ» наголошує, що умови договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, який укладається від імені співвласників багатоквартирного будинку уповноваженою особою органу місцевого самоврядування з управителем, призначеним за результатами конкурсу, мають відповідати Типовому договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2018 р. № 712. Відтак, вважає, що такий проект договору є протиправним та підлягає скасуванню, а відповідач повинен укласти договір з ТОВ «КК «ДОМКОМ СУМИ» саме в редакції Типового договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком, затвердженій постановою Кабінету Міністрів України від 05.09.2018 №712.

З цією метою, 18.07.2019 ТОВ «КК «ДОМКОМ СУМИ», який не погоджується з умовами договору, на адресу уповноваженої особи виконавчого комітету СМР було направлено лист з проханням підписати договори про надання послуги з управління багатоквартирним будинком з урахуванням доданих 178 протоколів розбіжностей (а.с.221-222).

Враховуючи вказані обставини, суд приходить до висновку, що фактично позов поданий на захист прав позивача у сфері договірних відносин з приводу укладення договорів про надання послуги з управління багатоквартирним будинком.

В свою чергу, відносини, з приводу укладення договорів про надання послуги з управління багатоквартирним будинком регулюються, зокрема, Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», Законом України «Про житлово-комунальні послуги».

Так, за приписами ч.1 ст.11 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», ч.1 ст. 18 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» управління багатоквартирним будинком управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, що укладається згідно з типовим договором.

Згідно із ч.1 ст. 15 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком (зміни до нього) від імені всіх співвласників багатоквартирного будинку укладається з визначеним відповідно до законодавства управителем співвласником (співвласниками), уповноваженим (уповноваженими) на це рішенням зборів співвласників. Такий договір підписується на умовах, затверджених зборами співвласників, та є обов`язковим для виконання всіма співвласниками. У випадках, визначених законом, договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком укладається від імені співвласників багатоквартирного будинку уповноваженою особою органу місцевого самоврядування.

Відповідно до п.6 розділу V Порядку проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 13 червня 2016 року №150, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24 червня 2016р. за №893/29023, протягом п`яти календарних днів з дня прийняття виконавчим органом місцевої ради рішення про призначення управителя з переможцем конкурсу укладається договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком. Договір про надання послуги за кожним багатоквартирним будинком, що входив в об`єкт конкурсу, строком на один рік від імені співвласників багатоквартирного будинку підписує уповноважена особа виконавчого органу місцевої ради, за рішенням якого призначається управитель.

При цьому, як зазначено вище, позивач не погоджується саме з умовами договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком, у зв`язку з чим і були направлені відповідні протоколи розбіжності (а.с.221-222).

В той же час, вирішення переддоговірних спорів врегульовано статтею 649 Глави 53 Цивільного кодексу України, згідно з якою розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування та в інших випадках, встановлених законом, вирішуються судом.

Згідно із частиною сьомою статті 179 Господарського кодексу України господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

З урахуванням наведених норм та виходячи із суті спору, суд вважає, що спір, який виник між позивачем та відповідачем, є спором, що пов`язаний із укладенням такими сторонами договорів та виник на підставі акта органу місцевого самоврядування. Відповідно спір є приватноправовим і підсудність спору має визначатись виходячи із суб`єктного складу сторін спірних правовідносин.

Підвідомчість господарських справ установлено п.1 ч.1 ст. 20 Господарського процесуального кодексу, за змістом якої господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених ч. 2 цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема, справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи – підприємці.

Тобто, позовні вимоги ТОВ «КК «ДОМКОМ СУМИ» слід розгляди у порядку господарського судочинства, оскільки спір у цій справі не пов`язаний із захистом прав, свобод чи інтересів позивача у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органу місцевого самоврядування, а стосується захисту його приватних інтересів.

Представник позивача, обґрунтовуючи свою позицію, стверджує, що відповідачем було перевищено повноваження під час затвердження проекту договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком, а тому вказаний спір належить розглядати адміністративному суду.

Однак, варто відмітити, що відповідно до пп.16.11 п. 16 Конкурсної документації (додатку 1 до рішення виконавчого комітету СМР від 27.06.2018 №343 «Про затвердження конкурсної документації та інші організаційні питання проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку в місті Суми») в редакції із змінами, внесеними рішенням виконавчого комітету СМР від 21.05.2019 №306, та додатком 5 якої є проект договору, з яким не погоджується позивач, протягом п`яти календарних днів з дня прийняття виконавчим комітетом Сумської міської ради рішення про призначення управителя з переможцем конкурсу укладається договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком за наведеним у додатку 5 до конкурсної документації проектом, умови якого повинні відповідати умовам типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України. Договір про надання послуги за кожним багатоквартирним будинком, що входив в об`єкт конкурсу, строком на один рік від імені співвласників багатоквартирного будинку підписує уповноважена особа виконавчого комітету Сумської міської ради, за рішенням якого призначається управитель: Сумський міський голова.

При цьому, як встановлено в судовому засіданні Сумський міський голова, діючого на підставі вказаних приписів пп.16.1 п.16 додатку 1 до рішення виконавчого комітету СМР від 27.06.2018 №343, та позивач по справі – ТОВ «КК «ДОМКОМ СУМИ», вже уклали 178 договорів про надання послуги з управління багатоквартирним будинком (а.с.212,213-218). Тобто між позивачем та відповідачем виникли відносини, які характеризуються рівністю їх учасників та свободою договору. Такі ознаки не притаманні адміністративним правовідносинам, натомість - притаманні цивільним правовідносинам, які з урахуванням суб`єктного складу можуть бути предметом судового розгляду у відповідному суді загальної юрисдикції або господарському суді.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

З огляду на викладене, суд робить висновок, що спір у цій справі не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, а має вирішуватись, виходячи із суб`єктного складу учасників, відповідним господарським судом в порядку господарського судочинства, тому провадження у справі підлягає закриттю.

Керуючись ст.ст. 19, 132, 238, 248, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В:

Провадження у справі №480/1940/19 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "КЕРУЮЧА КОМПАНІЯ "ДОМКОМ СУМИ"(40022, м.Суми, вул.Троїцька, буд.49, код ЄДРПОУ 39673255) до виконавчого комітету Сумської міської ради (40000, м.Суми, площа Незалежності, буд.2, код ЄДРПОУ 04057942) про визнання протиправним та скасування проекту договору та зобов`язання вчинити дії - закрити.

Роз`яснити позивачу, що розгляд таких справ віднесено до юрисдикції господарського суду.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в п`ятнадцятиденний строк з дня складення повного тексту ухвали.

Повний текст ухвали складено 30.07.2019.

Суддя І.Г. Шевченко