
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 серпня 2019 року ЛуцькСправа № 140/1753/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого – судді Костюкевича С.Ф.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Волинській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області, про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Головного управління Національної поліції у Волинській області (далі – ГУ НП у Волинській області, відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі – ГУ ПФУ у Волинській області, третя особа), про визнання дій протиправними щодо проведення розрахунку вислуги років для призначення пенсії від 26.03.2019 та оформлення відповідних матеріалів для призначення пенсії за вислугу років, зобов`язання Головного управління Національної поліції у Волинській області провести розрахунок вислуги років для призначення пенсії, застосувавши статтю 8 Закону України «Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки», на підставі якої у рядках «вислуга років, що дає право на призначення пенсії, згідно з розрахунком» та «вислуга років для призначення пенсії» на 18.03.2016 вказати 24 роки 11 місяців 19 днів і більше, оформити всі необхідні документи на основі такого розрахунку та подати їх до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області для призначення мені пенсії за вислугу років відповідно до п. «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262- XII (у редакції, чинній на час вступу на службу до органів внутрішніх справ та призначення на посаду - 15 серпня 1998 року).
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 26 вересня 2018 року позивач звернувся з заявою до Головного управління Національної поліції у Волинській області про видачу йому довідки про вислугу років в календарному та пільговому обчисленні, а також про підготовку та подачу необхідних документів до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області для прийняття рішення щодо призначення йому пільгової пенсії за вислугу років.
04 жовтня 2018 року Головним управлінням Національної поліції у Волинській області позивачу було відмовлено в оформленні матеріалів для призначення пенсії за вислугу років у з посиланням на відсутність підстав та видано довідку від 01 жовтня 2018 року №3/1-107 про вислугу на день звільнення, що в пільговому обчисленні склала 28 років 09 місяців 04 дні.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 20 грудня 2018 року в справі №140/2106/18, яке набрало законної сили, визнано протиправними дії Головного управління Національної поліції у Волинській області, яка полягає у відмові ОСОБА_1 у задоволенні його заяви щодо підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, зобов`язано Головне управління Національної поліції у Волинській області провести розрахунок розміру грошового забезпечення, підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області необхідні документи для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до п. «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Ознайомившись із проведеним на підставі рішення суду розрахунком, позивач виявив ряд помилок у розрахунку та невідповідностей чинному законодавству, зокрема:
1) пільгова вислуга років вказана у розрахунку становить 28 років 9 місяців 9 днів, тоді як у довідці від 01 жовтня 2018 року №3/1-107 вислуга у пільговому обчисленні складає 28 років 09 місяців 04 дні;
2) у блоці «служба в органах внутрішніх справ» для застосування коефіцієнта вислуги років 1:3 у стовпчику 1, рядки 9 та 12 вказано «підстава: постанова КМ України від 17.07.1992 №393», що не відповідає чинному законодавству, оскільки в даній постанові такий пункт відсутній, а слід застосовувати Закон України «Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки»;
3) у блоці «служба в Національній поліції України» у рядку 1 не застосовано коефіцієнт вислуги років 1:3 на період мого перебування у закордонному відрядженні у складі національного персоналу Місії ООН у Ліберії, не зазначено підставу: Закон України «Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки»;
4) у рядках «вислуга років, що дає право на призначення пенсії, згідно з розрахунком» та «вислуга років для призначення пенсії» на 18.03.2016 зазначено 17 років 07 місяців 03 дні, що не відповідає положенням ч. 3 ст.8 Закону України «Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки», а слід вказати 24 роки 11 місяців 19 днів, виходячи з даного розрахунку.
Позивач вважає, що ГУ НП у Волинській області фактично відмовило йому у призначенні пенсії за вислугу років. На підставі вищенаведеного позивач просить позов задовольнити повністю.
Ухвалою суду від 03.06.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи постановлено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 18.06.2019 року №278/26/01-2019 представник відповідача позов заперечила, вказала що набуття права на пенсію визначає календарна вислуга років, а обчислення розміру пенсії здійснюється за загальною вислугою років (пільгове обрахування). Оскільки ГУ НП у Волинській області пільгова вислуга років ОСОБА_1 обчислена з урахуванням часу участі в міжнародних операціях ООН, то позовні вимоги позивача про визнання дій ГУНИ у Волинській області щодо проведення розрахунку вислуги років протиправними та зобов`язання ГУНП у Волинській області провести розрахунок вислуги років з урахуванням пільгового обчислення, вважають необґрунтованими, а тому в задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов до задоволення не підлягає, враховуючи наступне.
Частина 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) визначає, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси і просити про їх захист.
Судом встановлено, що наказом №49 о/с від 11.03.2016 за пунктом 7 частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію», ОСОБА_1 був звільнений з посади інспектора управління організаційно - аналітичного забезпечення та оперативного реагування Головного управління Національної поліції у Волинській області, з 18 березня 2016 року. Відповідно до вказаного наказу, вислуга років позивача на день звільнення складає: календарна - 17 років 07 місяців 03 дні.
26.09.2018 позивач подав відповідачу заяву для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а саме підготувати та подати необхідні документи до управління Пенсійного фонду України для прийняття рішення щодо призначення йому пенсії за вислугу років.
Відповідач, листами від 04.09.2018 №235/12/01/1-2018, 14.10.2018 №190/01/29-2018 відмовив позивачу у задоволенні його заяви, оскільки на день звільнення зі служби позивач не мав 22 календарних років та 6 місяців вислуги, як це передбачено чинним законодавством, у зв`язку з чим, повідомив позивача про неможливість направити документи для оформлення подання для призначення пенсії за вислугою років до органів Пенсійного фонду.
Згідно розрахунку вислуги років на ОСОБА_1 , вислуга років на 18 березня 2016 року складає 28 років 09 місяців 04 дні. Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 20 грудня 2018 року, яке набрало законної сили 14.03.2019 в справі №140/2106/18 визнано протиправними дії Головного управління Національної поліції у Волинській області, яка полягає у відмові ОСОБА_1 у задоволенні його заяви щодо підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, зобов`язано Головне управління Національної поліції у Волинській області провести розрахунок розміру грошового забезпечення, підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області необхідні документи для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до п. «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Ознайомившись із проведеним на підставі рішення суду розрахунком від 26.03.2019, позивач виявив на його думку ряд помилок у розрахунку та невідповідності чинному законодавству, зокрема:
1) пільгова вислуга років вказана у розрахунку становить 28 років 9 місяців 9 днів, тоді як у довідці від 01 жовтня 2018 року №3/1-107 вислуга у пільговому обчисленні складає 28 років 09 місяців 04 дні;
2) у блоці «служба в органах внутрішніх справ» для застосування коефіцієнта вислуги років 1:3 у стовпчику 1, рядки 9 та 12 вказано «підстава: постанова КМ України від 17.07.1992 №393», що не відповідає чинному законодавству, оскільки в даній постанові такий пункт відсутній, а слід застосовувати Закон України «Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки»;
3) у блоці «служба в Національній поліції України» у рядку 1 не застосовано коефіцієнт вислуги років 1:3 на період мого перебування у закордонному відрядженні у складі національного персоналу Місії ООН у Ліберії, не зазначено підставу: Закон України «Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки»;
4) у рядках «вислуга років, що дає право на призначення пенсії, згідно з розрахунком» та «вислуга років для призначення пенсії» на 18.03.2016 зазначено 17 років 07 місяців 03 дні, що не відповідає положенням ч. 3 ст.8 Закону України «Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки», а слід вказати 24 роки 11 місяців 19 днів, виходячи з даного розрахунку.
Позивач вважає, що ГУ НП у Волинській області фактично відмовило йому у призначенні пенсії за вислугу років.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує частину другу статті 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначено Законом України «Про Національну поліцію» (далі - Закон №580-УІІІ).
Спірні правовідносини врегульовано Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262), постановою Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» від 17.07.1992 № 393 (далі - Постанова № 393).
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закон України № 2262-ХІІ визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Згідно п. «б» ст. 1-2 Закону № 2262-ХІІ право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України №1522 від 02.11.2006 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 (далі по тексту - Порядок № 3-1).
Так, пунктом 1 Порядку № 3-1 встановлено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи міністерств та відповідних служб.
Відповідно до правових положень Порядку № 3-1, на уповноважені структурні підрозділи міністерств та відповідних служб покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів. Як встановлено судом, на підставі наказу ГУ НП у Волинській області від 11.03.2016 №49 о/с «По особовому складу», інспектора управління організаційно-аналітичного забезпечення та оперативного реагування ГУНП у Волинській області підполковника поліції ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції за пунктом 7 частини першої статті 77 (за власним бажанням) Закону №580-УІІІ, з 18 березня 2016 року.
26.09.2018 позивач звернувся із заявою до ГУ НП у Волинській області про видачу йому довідки про вислугу років в календарному та пільговому обчисленні, а також про підготовку та подачу необхідних документів до ГУ ПФУ у Волинській області для прийняття рішення щодо призначення йому пільгової пенсії за вислугу років.
14.10.2018 за №890/01/29-2018 ГУ НП у Волинській області надано відповідь ОСОБА_1 , якою зазначено про відсутність правових підстав для оформлення матеріалів для призначення останньому пенсії за вислугою років, оскільки у позивача відсутня календарна вислуга років, визначена Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»
Не погодившись з даним рішенням позивач звернувся до суду.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 20.12.2018, яке набрало законної сили, визнано протиправними дії ГУ НП у Волинській області, яка полягає у відмові ОСОБА_1 у задоволенні його заяви щодо підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсії за вислугу років, зобов`язано ГУ НП у Волинській області провести розрахунок розміру грошового забезпечення, підготувати та направити до ГУ ПФУ у Волинській області необхідні документи для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до п. «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
На виконання рішення суду, ГУ НП у Волинській області підготовлено документи необхідні для призначення пенсії ОСОБА_1 , в тому числі розрахунок вислуги років для призначення пенсії позивача від 26.03.2019.
Як вбачається з розрахунку вислуга на день звільнення ОСОБА_1 складала: в пільговому обчисленні - 28 років 09 місяців 04 дні, в якому враховано період коефіцієнта вислуги 1:3 при прийнятті участі в міжнародних операціях ООН протягом 3-х років 9 місяців в трьохкрантному розмірі, в календарному обчисленні - 17 років 07 місяців 03 дні. Вислуга років станом на 18.03.2016 для обчислення пенсії становила 28 років 09 місяців 04 дні, вислуга років для призначення пенсії станом на 18.03.2016 становила 17 років 07 місяців 03 дні.
Відповідно до частини третьої статті восьмої закону України «Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки» вислуга років і трудовий стаж громадян України за час виконання обов`язків у складі національного контингенту і національного персоналу обчислюються з розрахунку один місяць за три місяці.
Так, загальні норми права поширюються на всі відносини певного роду в цілому. Спеціальні норми права встановлюються з метою конкретизації і деталізації, врахування своєрідності та особливостей будь- якого виду суспільних відносин, що належать до певного роду, врегульованого загальними нормами права.
Згідно Постанови № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», яка є спеціальною у спірних правовідносинах, до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: а) один місяць служби за три місяці, зокрема участь у бойових діях у воєнний час.
Тому, період участі позивача в міжнародних операціях ООН з підтримання миру і безпеки з 07.03.2011 по 09.06.2013, з 31.05.2014 по 06.11.2015 було розраховано ОСОБА_1 на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за три місяці.
Відповідно до частини 3 статті 8 Закону України «Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки» від 23 квітня 1999 року №613-XIV вислуга років і трудовий стаж громадян України за час виконання обов`язків у складі національного контингенту і національного персоналу обчислюється з розрахунку один місяць за три місяці.
З рішення Волинського окружного адміністративного суду від 20.12.2018 справа №140/2106/18, яке набрало законної сили вбачається, що ГУ Національної поліції у Волинській області зобов`язано провести розрахунок розміру грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
А пунктом «а» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено призначення пенсії за вислугу років для позивача (якого звільнено 18.03.2018) при наявності на день звільнення не менше 22 роки 6 місяців саме календарної вислуги років.
Посилання позивача на ч.3 ст. 8 Закону України «Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки» як на підставу для зазначення відповідачем у графі оскаржуваного розрахунку «Вислуга років для призначення пенсії не 17 років 7 місяців 3 дні, а 24 роки 11 місяців 19 днів, не є підставним, оскільки дана норма Закону не передбачає віднесення 3 років 9 місяців календарної служби позивача у складі національного контингенту як учасника міжнародних операцій як трьохкратний розмір 11 років 3 місяці саме до календарної вислуги років для призначення пенсії, а лише до пільгової вислуги років для обчислення пенсії, що й вірно було відображено в спірному розрахунку відповідача та в резолютивній частині цього розрахунку. Не передбачає такого права віднесення пільгового трьохкратного розміру строку служби у складі національного контингенту як учасника міжнародних операцій до календарної вислуги років для призначення пенсії і п. «ї» ч. 1 ст. 17 «Види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії» Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Також, нормами спеціального законодавства врегульовано спірні правовідносини (Постанова №393 чітко визначає порядок обчислення років, призначення та виплата пенсії, зокрема поліцейських), тому зарахувати періоди служби з 07.03.2011 по 09.06.2013, з 31.05.2014 по 06.11.2015 в календарну вислугу років в трьохкратному розмірі для призначення пенсії ОСОБА_1 , законних підстав в ГУ НП не було, а тому відповідачем правомірно зараховано до стажу на пільгових умовах.
Відповідно до п. «а» статті 12 Закону № 2262, пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж» статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше.
До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону.
Відповідно до статті 17'1 Закону № 2262, порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Разом з тим, відповідно до пункту «а» статті 13 Закону № 2262, особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України «Про Національну поліцію», звільненим зі служби у Службі судової охорони за віком чи через хворобу - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Частиною третьою статті 43 Закону № 2262 передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Аналіз вищевказаних правових норм дає підстави для висновку, що набуття права на пенсію визначає календарна вислуга років, а обчислення розміру пенсії здійснюється за загальною вислугою років (пільгове обрахування).
Враховуючи вищевикладене, оскільки ГУ НП у Волинській області пільгова вислуга років ОСОБА_1 обчислена з урахуванням часу участі в міжнародних операціях ООН з підтримання миру і безпеки з 07.03.2011 по 09.06.2013, з 31.05.2014 по 06.11.2015 на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за три місяці, тому розрахунок ГУ НП у Волинській області складений на підставі, в межах та у спосіб, передбачених Конституцією та законами України.
Відтак, з наведених вище підстав у задоволенні позову слід відмовити.
Серед критеріїв оцінювання судом рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, які одночасно є принципами адміністративної процедури, є принцип законності, що закріплений у ч.2 ст.19 Конституції України, відповідно до якого органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, усі рішення та дії суб`єкта владних повноважень мають підзаконний характер, тобто повинні бути прийняті (вчинені) на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законом.
Судом також приймається до уваги, що відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Судом не підтвердилися обставини щодо порушення відповідачами прав, свобод та інтересів позивача, а позивачем не надано суду належних доказів на підтвердження позовних вимог.
У пункті 29 Рішення Європейського суду з прав людини від 09.12.1994 Справа «Руїз Торіха проти Іспанії» (серія А, №303А) суд повторює, що згідно з його установленою практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтованості рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідачем доведено правомірність своїх дій, в той час як позивачем не спростовано законність дій відповідача, оскільки жодних обґрунтованих доводів в позовній заяві для цього не наведено, доказів суду не надано, тому позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не належать.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Волинській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області, про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії відмовити.
Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статями 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» цього Кодексу. Апеляційна скарга може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий-суддя С.Ф. Костюкевич