
Справа № 739/1240/19
Номер провадження3/739/400/19
ПОСТАНОВА
про повернення матеріалів для доопрацювання
"29" липня 2019 р. м. Новгород-Сіверський
Суддя Новгород-Сіверського районного суду Чернігівської області Іващенко А.І., перевіривши матеріали справи при підготовці до розгляду, які надійшли з Новгород-Сіверського ВП ГУНП в Чернігівській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення правопорушення, передбаченого ст.212-10 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
26 липня 2019 року до Новгород-Сіверського районного суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ГР № 012343 від 21.07.2019 року, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 212-10 КУпАП . Відповідно до положень ст.278КУпАП посадовою особою при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, серед інших питань, вирішуються питання, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення. Під час підготовки до розгляду матеріалів справи було встановлено, що зазначений адміністративний протокол не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, згідно яких у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються, зокрема місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення порушника; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Так, диспозиція ст.212-10 КУпАП передбачає відповідальність за вчинення порушення обмежень щодо ведення передвиборної агітації, агітація в день проведення референдуму. Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що 21.07.2019 року 0 19-годині на вул. Шевченка с.Орлівка Новгород-Сіверського району Чернігівської області ОСОБА_1 , який є уповноваженою органів місцевого самоврядування, сільським головою Орлівської с/р, не вжив заходів щодо зняття інформаційного плакату про вибори народних депутатів України, де містяться вибори про кандидата у народні депутати України Ігоря Рибакова на інформаційному бігборді, який знаходиться по вул. Шевченка с.Орлівка Новгород-Сіверського району Чернігівської області. Проте, як вбачається зі змісту протоколу, суть адміністративного правопорушення не відповідає диспозиції ст. 212-10 КУпАП, яка передбачає відповідальність за здійснення передвиборної агітації особою, участь якої у передвиборній агітації заборонена законом, проведення передвиборної агітації поза строками, встановленими законом чи в місцях, що заборонені законом, здійснення передвиборної агітації у формах і засобами, що суперечать Конституції або законам України, або інше порушення встановлених законом обмежень щодо ведення передвиборної агітації, але в протоколі не конкретизовано, які саме обмеження порушив ОСОБА_1 , і яким законом вони передбачені. Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу. Згідно роз`яснень, які містяться у абз.1 п.2.3 узагальнення судової практики застосування судами України законодавства про відповідальність за адміністративні правопорушення, що посягають на здійснення народного волевиявлення та встановлений порядок його забезпечення (статті 212-7-212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення) та злочини проти виборчих прав і свобод (статті 157-160 Кримінального кодексу України) Верховного Суду України, для підтвердження такого складу адміністративного правопорушення, як проведення передвиборної агітації в місцях, що заборонені законом, судам необхідно перевіряти: 1) наявність передвиборної агітації; 2) чи розповсюджуються на місце проведення передвиборної агітації обмеження, встановлені частинами 2,3,5,9,21,22 ст.74 ЗУ "Про вибори народних депутатів України" №№ 4061-VI від 17.11.2011 року, частинами 2,14,15,20,21 ст.64 ЗУ "Про вибори президента України" №474-XIV від 05.03.1999 року; ч.2, п.п.5,6 ч.9 ст.60 ЗУ "Про місцеві вибори" №595-VIII від 14.07.2015 року; 3) чи є особа, яка проводила передвиборну агітацію, суб`єктом виборчого процесу (представником партії, довіреною особою кандидата, кандидатом у депутати, фізичною особою-виборцем); 4) чи зареєстровано ЦВК або відповідною виборчою комісією суб`єкта, на користь якого проводилася передвиборна агітація; 5) чи не передбачено відповідальність за вчинені дії статтями 212-9, 212-13, 212-14 КУпАП. Крім того слід зазначити, що норма ст.212-10 КУпАП є бланкетною, тому на підтвердження проведення передвиборної агітації в місцях, що заборонені законом, у протоколі про адміністративне правопорушення необхідно вказати, по-перше, які конкретно дії вчинені, що були визначені як здійснення передвиборної агітації (у якій формі), навести докази і долучити матеріали на підтвердження вчиненого; по-друге, зазначити місце, що заборонено законом, та зробити посилання на статтю закону, за якими це місце є забороненим для проведення передвиборної агітації та надати докази на підтвердження цього, зокрема, що це місце належить органам державної влади, є об`єктом комунальної власності тощо, - обмеження, передбачені частинами 2, 3, 19, 22 ст.74 Закону України №4061-VI; по-третє, визначити статус особи, яка проводила передвиборну агітацію і визначити статус суб`єкта, на користь якого таку агітацію проведено, тобто необхідно встановити, чи є особа, яка проводила передвиборну агітацію в місцях, що заборонені законом, фізичною особою - громадянином, суб`єктом виборчого процесу, який не зареєстрований як кандидат у депутати, представник партії або громадської організації, або є суб`єктом виборчого процесу, який зареєстрований як кандидат у депутати, представник партії або громадської організації та надати підтверджуючи документи; по-четверте, необхідно встановити статус організатора такої передвиборної агітації; і, по-п`яте, необхідно зазначити, які суб`єкти виборчого процесу є потерпілими від протиправних дій. Проте, матеріали справи не містять жодного належного доказу на підтвердження того, які саме обмеження щодо ведення передвиборчої агітації порушив ОСОБА_1 , За таких обставин адміністративний матеріал щодо притягнення до адмінвідповідальності ОСОБА_1 , підлягає поверненню для вирішення питання щодо належного оформлення матеріалів справи про адміністративне правопорушення.
На підставі викладеною та керуючись ст.ст. 256, 278 КУпАП, суддя
ПОСТАНОВИВ:
Протокол про адміністративне правопорушення серія ГР № 012343 від 21.07.2019 року, складений відносно ОСОБА_1 , про притягнення його до адміністративної відповідальності за ст. 212-10 КУпАП повернути до Новгород-Сіверського ВП ГУНП в Чернігівській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя А.І.Іващенко