Постанова № 83382843, 01.08.2019, Соснівський районний суд м. Черкас

Дата ухвалення
01.08.2019
Номер справи
712/9587/19
Номер документу
83382843
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 712/9587/19

Провадження № 3/712/2204/19

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 серпня 2019 року Суддя Соснівського районного суду м. Черкаси Чечот А.А., за участю прокурора Черниша Л.А., розглянувши справу про адміністративне корупційне правопорушення відносно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючої головним державним інспектором відділу комунікацій ГУ ДФС в Черкаській області, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , зареєстрованої та проживаючої: АДРЕСА_1 .

у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 172-6 КпАП України, -

ВСТАНОВИВ :

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією серії № 81/2019 від 15.07.2019 року, ОСОБА_1 , будучи згідно підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» від 14 жовтня 2014 року №1700-VII (далі по тексту - Закону), суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 46 Закону №1700-VII, подала завідомо недостовірні відомості у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі-декларація), за 2018 рік.

Відповідно до п. 10 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Частиною другою ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією України та законами України.

Підпунктом «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону передбачено, що суб`єктами на яких поширюється дія цього Закону, є державні службовці.

Посадові особи контролюючих органів відповідно до п.342.4 ст.342 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VII зі змінами і доповненнями - є державними службовцями.

Згідно наказу 202-о від 28.05.2019 «Про зміну прізвища» ОСОБА_1 було змінено прізвище на ОСОБА_1 (далі- ОСОБА_1 ).

Відповідно до наказу № 462-о від 07.12.2018 ОСОБА_1 переведено на посаду головного державного інспектора відділу комунікацій ГУ ДФС у Черкаській області.

Разом з цим, ОСОБА_1 була ознайомлена та попереджена про обмеження, спрямованими на запобігання корупційним та пов`язаним з корупцією правопорушень, що і підтвердила особистим підписом після ознайомлення.

Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про державну службу», державний службовець зобов`язаний додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції.

Пунктом 5 ч. 2 ст. 32 Закону України «Про державну службу», передбачено, що на державних службовців поширюються обмеження, передбачені Законом України «Про запобігання корупції».

Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що суб`єкти декларування - це особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пунктах 4 і 5 частини 1 статті 3 Закону, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Відповідно до частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини 1 статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті НАЗК декларацію за минулий рік за формою, що визначається НАЗК.

Згідно Правил заповнення форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затверджених рішенням НАЗК "Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування" від 10.06.2016 № 3, яке зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 959/29089, суб`єкти декларування подають щорічну декларацію у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

У відповідності до пункту 10 частини 1 статті 46 Закону України «Про запобігання корупції», у декларації зазначаються відомості про видатки та всі правочини, вчинені у звітному періоді, на підставі яких у суб`єкта декларування виникає або припиняється право власності, володіння чи користування, у тому числі спільної власності, на нерухоме або рухоме майно, нематеріальні та інші активи.

Згідно Форми декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженої рішенням НАЗК від 10.06.2016 № 3 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 960/29090, в розділі 14 "Видатки та правочини суб`єкта декларування" декларації, суб`єкт декларування повинен задекларувати: видатки та правочини, вчинені у звітному періоді, на підставі яких у суб`єкта декларування виникає або припиняється право власності, володіння чи користування, у тому числі спільної власності, на нерухоме або рухоме майно, нематеріальні та інші активи. Відомості про видатки та правочини зазначаються лише у разі, якщо розмір відповідного видатку (вартість предмету правочину) перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня звітного року.

Суб`єкт декларування повинен підтвердити ознайомлення із правилами заповнення декларації перед початком внесення інформації до розділів декларації шляхом проставлення відповідної відмітки.

07.06.2018 між ОСОБА_1 (продавець) та ОСОБА_4 (покупець) укладено договір купівлі-продажу транспортного засобу SUBARU FORESTER, кузов НОМЕР_2 , д.н.з. НОМЕР_3 , який оформлений та підписаний Сторонами в сервісному центрі РСЦ МВС. Згідно підпункту 3.1 пункту 3 договору, за домовленістю сторін, ціна транспортного засобу складає 234 375 (двісті тридцять чотири тисячі триста сімдесят п`ять) гривень 00 копійок.

Таким чином, під час подачі в НАЗК декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік у ОСОБА_1 виник обов`язок:

відповідно до пункту 10 частини 1 статті 46 Закону України «Про запобігання корупції», в розділі 14 "Видатки та правочини суб`єкта декларування" декларації зазначити відомості про правочин, вчинений у звітному періоді, на підставі якого у суб`єкта декларування припинилось право власності на рухоме майно, а саме транспортний засіб SUBARU FORESTER, кузов НОМЕР_2 , д.н.з. НОМЕР_4 вартістю 234 375 (двісті тридцять чотири тисячі триста сімдесят п`ять) гривень 00 копійок.

15.03.2019 в 15:57 год. ОСОБА_1 на виконання вимог Закону України «Про запобігання корупції» та Рішення НАЗК від 10.06.2016 № 3 "Про правила заповнення форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», подав декларацію за 2018 рік, в якій подала завідомо недостовірні відомості, а саме:

в розділі 14 "Видатки та правочини суб`єкта декларування" декларації не зазначила відомості про правочин, вчинений у звітному періоді, на підставі якого у суб`єкта декларування припинилось право власності на рухоме майно, а саме транспортного засобу SUBARU FORESTER вартістю 234 375,00 гривень.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» визначено розмір прожиткового мінімуму на одну працездатну особу на 01.01.2018 - 1762 гривні.

Згідно з приміткою до статті 172-6 КУпАП, суб`єктами правопорушень у цій статті є особи, які, відповідно до частин 1 та 2 статті 45 Закону України "Про запобігання корупції", зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією серії № 80/2019 від 15.07.2019 року ОСОБА_1 , будучи згідно підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» від 14 жовтня 2014 року №1700-VII (далі по тексту - Закону), суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 46 Закону №1700-VII, подала завідомо недостовірні відомості у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі-декларація), за 2018 рік.

Відповідно до п. 10 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Частиною другою ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією України та законами України.

Підпунктом «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону передбачено, що суб`єктами на яких поширюється дія цього Закону, є державні службовці.

Посадові особи контролюючих органів відповідно до п.342.4 ст.342 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VII зі змінами і доповненнями - є державними службовцями.

Згідно наказу 202-о від 28.05.2019 «Про зміну прізвища» ОСОБА_1 було змінено прізвище на ОСОБА_1 (далі- ОСОБА_1 ).

Відповідно до наказу № 462-о від 07.12.2018 ОСОБА_1 переведено на посаду головного державного інспектора відділу комунікацій ГУ ДФС у Черкаській області.

Разом з цим, ОСОБА_1 була ознайомлена та попереджена про обмеження, спрямованими на запобігання корупційним та пов`язаним з корупцією правопорушень, що і підтвердила особистим підписом після ознайомлення.

Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про державну службу», державний службовець зобов`язаний додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції.

Пунктом 5 ч. 2 ст. 32 Закону України «Про державну службу», передбачено, що на державних службовців поширюються обмеження, передбачені Законом України «Про запобігання корупції».

Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що суб`єкти декларування - це особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пунктах 4 і 5 частини 1 статті 3 Закону, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Відповідно до частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини 1 статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті НАЗК декларацію за минулий рік за формою, що визначається НАЗК.

Згідно Правил заповнення форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затверджених рішенням НАЗК "Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування" від 10.06.2016 № 3, яке зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 959/29089, суб`єкти декларування подають щорічну декларацію у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

У відповідності до пункту 7 частини 1 статті 46 Закону України «Про запобігання корупції», у декларації зазначаються відомості про отримані (нараховані) доходи. Такі відомості включають дані про вид доходу, джерело доходу та його розмір.

Згідно Форми декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженої рішенням НАЗК від 10.06.2016 № 3 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 960/29090, в розділі 11 "Доходи, у тому числі подарунки" декларації, суб`єкт декларування повинен задекларувати відомості про отриманий (нарахований) дохід упродовж звітного періоду.

Суб`єкт декларування повинен підтвердити ознайомлення із правилами заповнення декларації перед початком внесення інформації до розділів декларації шляхом проставлення відповідної відмітки.

07.06.2018 між ОСОБА_1 (продавець) та ОСОБА_4 (покупець) укладено договір купівлі-продажу транспортного засобу «SUBARU FORESTER», кузов НОМЕР_2 , д.н.з. НОМЕР_3 , який оформлений та підписаний Сторонами в сервісному центрі РСЦ МВС. Згідно підпункту 3.1 пункту 3 договору, за домовленістю сторін, ціна транспортного засобу складає 234 375 (двісті тридцять чотири тисячі триста сімдесят п`ять) гривень 00 копійок.

Таким чином, під час подачі в НАЗК декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік у ОСОБА_1 виник обов`язок:

відповідно до пункту 7 частини 1 статті 46 Закону України «Про запобігання корупції», в розділі 11 "Доходи, у тому числі подарунки" декларації зазначити відомості про отриманий дохід в сумі 234 375 (двісті тридцять чотири тисячі триста сімдесят п`ять) гривень 00 копійок від транспортного засобу «SUBARU FORESTER», кузов НОМЕР_2 , д.н.з. НОМЕР_4 .

15.03.2019 в 15:57 год. ОСОБА_1 на виконання вимог Закону України «Про запобігання корупції» та Рішення НАЗК від 10.06.2016 № 3 "Про правила заповнення форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», подав декларацію за 2018 рік, в якій подала завідомо недостовірні відомості, а саме:

в розділі 11 "Доходи, у тому числі подарунки" декларації не зазначила відомості про отриманий дохід в сумі 234 375,00 гривень від продажу транспортного засобу «SUBARU FORESTER».

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» визначено розмір прожиткового мінімуму на одну працездатну особу на 01.01.2018 - 1762 гривні.

Згідно з приміткою до статті 172-6 КУпАП, суб`єктами правопорушень у цій статті є особи, які, відповідно до частин 1 та 2 статті 45 Закону України "Про запобігання корупції", зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

ОСОБА_1 у судовому засіданні вину за ст. 172-6 ч. 4 КУпАП не визнала та пояснила, що працювала головним державним інспектором відділу комунікацій ГУ ДФС в Черкаській області. 07.06.2018 року продала автомобіль «Субару» за 234 375 грн. та не зазначила відомості про вказаний правочин в декларації за 2018 рік. Дану інформацію вона не внесла до декларації, оскільки не була обізнана про необхідність зазначення вказаної інформації. З попередженням про обмеження, спрямовані на запобігання корупційним правопорушенням, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів і одержанню неправомірної вигоди або подарунка та поводження з ним, щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності, дотримання вимог фінансового контролю її ознайомлювали, підпис ставила.

Прокурор вважає, що винність ОСОБА_1 підтверджується зібраними по справі доказами, в її діях вбачає склад адміністративного корупційного правопорушення, тому просить суд застосувати до порушника стягнення у вигляді штрафу.

Суд, вислухавши думку прокурора, пояснення правопорушника та дослідивши надані в судове засідання матеріали справи приходить до наступного.

Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно зі ст. 11 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити.

Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Згідно з вимогами ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього обвинувачення.

Відповідно до положень ст. 7 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

За змістом ст. 252-280 КпАП України при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд має повно, всебічно та об`єктивно дослідити всі обставини справи в їх сукупності та з`ясувати чи було скоєно адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративних корупційних правопорушень передбачених ч. 4 ст. 172-6 КУпАП підтверджується матеріалами справи, а саме:

- попередженням про недопущення корупційних та пов`язаних з корупцією правопорушень передбачених ЗУ «Про запобігання корупції»;

- договором купівлі-продажу транспортного засобу SUBARU FORESTER, кузов НОМЕР_2 , д.н.з. НОМЕР_4 №7141/2018/ НОМЕР_5 від 07.06.2018;

- витягом із сторінки публічної частини інформаційно-телекомунікаційної системи Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, public.nazk.gov.ua відносно ОСОБА_1 ;

- фотокопією Е-декларації ОСОБА_1 за 2018 рік;

- відомостями з державного реєстру речових прав на нерухоме майно;

- рішенням Національного агентства від 10.06.2016 року № 3 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за № 961/29091;

- поясненням ОСОБА_1 ;

- порядком формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням НАЗК від 10.06.2016 року № 3;

Таким чином, 15.03.2019 року головний державний інспектор відділу комунікацій ГУ ДФС у Черкаській області ОСОБА_1 , будучи суб`єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов`язані з корупцією, в порушення вимог пункту 10 частини 1 статті 46 Закону України «Про запобігання корупції», подала завідомо недостовірні відомості в декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік, на суму 234 375 (двісті тридцять чотири тисячі триста сімдесят п`ять) гривень 00 копійок, що становить 133 прожиткових мінімумів на одну працездатну особу, встановлених на 01.01.2018, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 4 статті 172-6 КУпАП.

Аналіз зібраних доказів свідчить про те, що вина ОСОБА_1 за ст. 172-6 ч. 4 КУпАП доведена повністю.

З урахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи порушника, ступені його вини та майнового стану, вважаю за необхідне накласти на нього адміністративне стягнення в виді штрафу, передбаченого ч. 4 ст. 172-6 КУпАП, так як застосування до нього цього стягнення буде достатнім для його виховання в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як ним самим, так і іншими особами.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 172-6 ч. 4, 248, 249, 251, 268, 283-285 КУпАП, ЗУ «Про запобігання корупції»,-

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 4 КУпАП.

Притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 172-6 ч. 4 КУпАП і накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17 000,00 гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в сумі 384 грн. 20 коп., який зарахувати на рахунок отримувача 31211256026001, отримувач коштів : ГУК у м.Києві / м.Київ 22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО ) : 899998, код класифікацій доходів бюджету 22030106.

Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Черкаської області через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня винесення постанови.

Головуючий: А.А.Чечот