Рішення № 83350041, 31.07.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.07.2019
Номер справи
420/2109/19
Номер документу
83350041
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/2109/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 липня 2019 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Свиди Л.І.

розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення м. Новомосковська, Управління праці та соціального захисту населення Южненської міської ради Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До суду звернулася ОСОБА_1 з позовною заявою до Управління праці та соціального захисту населення м. Новомосковська про визнання протиправним та скасування рішення засідання комісії з питань соціального захисту населення Управління праці та соціального захисту населення м. Новомосковська, оформленого витягом з протоколу №2 від 06.11.2018 року, зобов`язання відповідача надати ОСОБА_1 статус «члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни», на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження у відповідності до ст. 12 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу відповіді на відзив.

15 травня 2019 року відповідно до п. 9 ст. 205 КАС України суд ухвалив подальший розгляд цієї справи проводити у порядку письмового провадження за наявними матеріалами.

Ухвалою суду від 13 червня 2019 року поновлено судовий розгляд справи для з`ясування обставин, що потребують додаткової перевірки та розгляд справи №420/2109/19 продовжено за правилами загального позовного провадження.

Протокольною ухвалою суду від 26 червня 2019 року залучено до участі у справі у якості другого відповідача Управління праці та соціального захисту населення Южненської міської ради Одеської області.

Представник позивача в судове засідання не з`явився, надіслав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження без участі позивача та його представника. Позов обґрунтований тим, що захворювання та смерть чоловіка ОСОБА_1 під час захисту Батьківщини в контексті ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (під час воєнних дій), спричинені внаслідок безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення м. Слов`янськ Донецької області, а тому рішення засідання комісії з питань соціального захисту населення Управління праці та соціального захисту населення м. Новомосковська, оформлене витягом з протоколу №2 від 06.11.2018 року, яким позивачу відмовлено у встановленні статусу члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни» ОСОБА_2 є протиправним та підлягає скасуванню.

Представник відповідача - Управління праці та соціального захисту населення м. Новомосковська в судове засідання не з`явився. З відзиву на позовну заяву (аркуші справи 23-28) вбачається, що відповідач позов не визнає, оскільки п. 1 ст. 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» не передбачає встановлення статусу «член сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни» у разі, якщо причиною смерті є «захворювання, яке пов`язане із захистом Батьківщини» та за цією нормою такий статус встановлюється особам, члени сім`ї яких загинули (пропали без вісти) або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час захисту Батьківщини, що не є тотожнім. Таким чином, оскаржуване рішення є правомірним та не підлягає скасуванню.

Крім того, відповідач зазначив, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 знята з реєстрації місця проживання 29.01.2019 року та нове місце проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 , а тому відповідач не має можливості повернутися до розгляду питання позивача щодо встановлення статусу члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни.

Представник відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Южненської міської ради Одеської області в судове засідання не з`явився. В листах №18-08/2112 від 03.07.2019 року, №18-08/2395 від 25.07.2019 року відповідач зазначив, що громадянка ОСОБА_1 на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Южненської міської ради Одеської області не перебуває, будь-яких видів державної допомоги не отримує, з питань надання статусу сім`ї померлого ветерана війни не зверталася, а тому Управління праці та соціального захисту населення Южненської міської ради Одеської області не може бути відповідачем по даній справі.

Згідно з ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи вищевикладені приписи КАС України суд прийшов до висновку про можливість продовження розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Вивчивши позовну заяву та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

ОСОБА_1 з 6 листопада 1996 року перебувала у шлюбі з ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про одруження Серії НОМЕР_1 від 06.11.1996 року (аркуш справи 13а).

Відповідно до свідоцтва про смерть Серії НОМЕР_2 від 11 липня 2018 року ОСОБА_2 помер у м. Новомосковськ Дніпропетропетровської області 11 липня 2018 року (аркуш справи 14).

У період з 11.09.2014 року по 14.09.2014 року, з 01.09.2015 року по 05.09.2015 року, з 02.09.2016 року по 12.10.2016 року, з 01.05.2018 року по 01.06.2018 року підполковник ОСОБА_2 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції, забезпеченні її проведення чи у здійснені заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення м. Слов`янськ Донецької області, що підтверджується довідкою військової частини 0320 від 27.08.2018 року №354 (аркуш справи 16).

ОСОБА_2 був учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_3 (аркуш справи 15).

Відповідно до Витягу з протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця (протокол №2874 від 17.10.2018 року) захворювання підполковника ОСОБА_2 1978 року народження «Гостра недостатність кровообігу. Раптова серцева смерть», яке стало причиною його смерті 11.07.2018 року, - ЗАХВОРЮВАННЯ ТА ПРИЧИНА СМЕРТІ, ТАК, ПОВ`ЯЗАНІ ІЗ ЗАХИСТОМ БАТЬКІВЩИНИ (аркуш справи 17).

23 листопада 2018 року ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення м. Новомосковська із заявою щодо надання статусу сім`ї померлого ветерана війни у зв`язку із смертю чоловіка (аркуш справи 18).

Проте, згідно витягу з протоколу №2 від 06.11.2018 року засідання комісії з питань соціального захисту населення управління праці та соціального захисту населення м. Новомосковська позивачу відмовлено у встановленні статусу члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни, відповідно до п. 1 ст. 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (аркуш справи 19).

Підставою для такого рішення стала та обставина, що смерть від захворювання пов`язаного з захистом Батьківщини не є смертю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час захисту Батьківщини.

Позивач з такими висновками не погодився та звернувся до Міністерства соціальної політики України із зверненням щодо встановлення статусу члена сім`ї загиблого, яке листом №1231/0/78-18/297 від 14.12.2018 року доручило Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації повернутися до розгляду документів ОСОБА_1 у найкоротший термін та про результати повідомити Мінсоцполітики (аркуш справи 32).

Управлінням праці та соціального захисту населення м. Новомосковська, за результатами розгляду звернення, повідомило Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації про те, що «захворювання, яке пов`язано із захистом Батьківщини» не передбачає встановлення статусу члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни та тільки смерть внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час захисту Батьківщини є підставою для надання статусу у відповідності до п. 1 ст. 10 Закону України «Про соціальний статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (аркуш справи 33).

Крім того, Управління праці та соціального захисту населення м. Новомосковська повідомило Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації листом №395 від 30 січня 2019 року про те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , знята із зареєстрованого місця проживання 29.01.2019 року, а тому повернутися до розгляду питання щодо встановлення статусу члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни, не вбачається можливим з підстав зміни заявницею зареєстрованого місця проживання (аркуш справи 34).

Позивач вважає рішення відповідача, оформлене протоколом №2 від 06.11.2018 року протиправним, а тому звернулася до суду з цим позовом.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовий статус ветеранів війни визначається Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», який забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.

Відповідно до ст. 4, 5, ч. 1 ст. 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав.

До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.

Учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з`єднань, об`єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.

Чинність цього Закону поширюється на: сім`ї військовослужбовців, партизанів, підпільників, учасників бойових дій на території інших держав, прирівняних до них осіб, зазначених у статтях 6 і 7 цього Закону, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час захисту Батьківщини або виконання інших обов`язків військової служби (службових обов`язків), а також внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті або одержаного в період проходження військової служби чи на території інших держав під час воєнних дій та конфліктів.

При цьому, чинність цього Закону поширюється на сім`ї військовослужбовців (резервістів, військовозобов`язаних) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовців військових прокуратур, осіб рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейських, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, та загинули (пропали безвісти), померли внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, у забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, а також сім`ї працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися до забезпечення проведення антитерористичної операції, забезпечення здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях та загинули (пропали безвісти), померли внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час забезпечення проведення антитерористичної операції безпосередньо в районах та у період її проведення, забезпечення здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

До членів сімей загиблих (тих, які пропали безвісти) військовослужбовців, партизанів та інших осіб, зазначених у цій статті, належать, зокрема, один з подружжя, який не одружився вдруге, незалежно від того, виплачується йому пенсія чи ні.

Відповідно до абз. 5 п. 2, п. 5, 6 «Порядку надання статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», деяким категоріям осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2015 року № 740, статус особи, на яку поширюється чинність Закону, згідно з цим Порядком надається, зокрема, сім`ям військовослужбовців (резервістів, військовозобов`язаних) і працівників Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовців військових прокуратур, осіб рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейських, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників МВС, Управління державної охорони, Держспецзв`язку, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, та загинули (пропали безвісти), померли внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Для встановлення статусу особи, на яку поширюється чинність Закону, членам сімей загиблих, померлих (тих, що пропали безвісти) осіб, зазначених у пункті 2 цього Порядку, необхідно подати структурному підрозділу місцевої держадміністрації з питань соціального захисту населення заяву і документи, передбачені пунктом 4 цього Порядку. Рішення про встановлення статусу особи, на яку поширюється чинність Закону, приймається структурними підрозділами місцевих держадміністрацій з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання у місячний строк з дати подання документів.

Відсутність документів, визначених пунктом 4 цього Порядку, та їх недостовірність є підставою для відмови в наданні статусу особи, на яку поширюється чинність Закону.

Відповідно до п. п. 4 п. 4 «Порядку надання статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», деяким категоріям осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2015 року № 740, підставами для надання статусу особи, на яку поширюється чинність Закону, є: для осіб, зазначених в абзаці п`ятому пункту 2 цього Порядку: свідоцтво про смерть (копія) або повідомлення про загибель особи; документи про безпосередню участь особи, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брала безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, і загинула (пропала безвісти), померла внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, у забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; постанова штатної військово-лікарської комісії відповідного військового формування.

З матеріалів справи вбачається, що на розгляд комісії з питань соціального захисту населення м. Новомосковська позивачем надані такі документи: витяг з наказу командира військової частини Т0320 (по стройовій частині) від 11.07.2018 року №142 про виключення зі списків особового складу військової частини ОСОБА_2 , довідка військової частини ТО320 №354 від 27.08.2018 року про безпосередню участь ОСОБА_2 в антитерористичній операції, довідка №367 від 10.09.2018 рок, видану ОСОБА_1 про те, щ вона є вдовою померлого офіцера Державної спеціальної служби транспорту Міністерства оборони України підполковника ОСОБА_2 ; довідка військової частини №366 від 10.09.2018 року про перебування ОСОБА_2 на військовій службі у військовій частині ТО320 з 27.07.1999 року по 11.07.2018 року; свідоцтво про шлюб НОМЕР_1 від 06.11.1996 року; свідоцтво про смерть НОМЕР_2 від 11.07.2018 року; витяг з протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв від 17.10.2018 року №2874.

Враховуючи надання позивачем на розгляд комісії з питань соціального захисту населення м. Новомосковська всіх необхідних документів, на підставі яких можливо встановити статус «члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни», поширення чинності Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» на сім`ї військовослужбовців (резервістів, військовозобов`язаних) Збройних Сил України, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, та загинули (пропали безвісти), померли внаслідок, в тому числі, захворювання, одержаного під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, у забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, оскаржуване позивачем рішення Управління праці та соціального захисту населення м. Новомосковська, оформлене витягом з протоколу №2 від 06.11.2018 року є протиправним та підлягає скасуванню судом (абз. 8 п. 1 ст. 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»).

Враховуючи протиправність рішення Управління праці та соціального захисту населення м. Новомосковська, оформленого витягом з протоколу №2 від 06.11.2018 року, суб`єкт владних повноважень, який прийняв протиправне рішення має бути зобов`язаний судом вчинити дії, тобто, надати ОСОБА_1 статус «члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни», на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Управління праці та соціального захисту населення м. Новомосковська зазначає, що не може повернутися до питання надання позивачу статусу, оскільки місце реєстрації позивача змінилося, однак суд вважає, що саме це Управління має вчинити дії на усунення допущених порушень, оскільки з наданих до суду доказів вбачається, що позивач на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Южненськох міської ради не перебуває.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовані, відповідають вимогам законодавства та підлягають задоволенню повністю.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 139, 243-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до Управління праці та соціального захисту населення м. Новомосковська (вул. Горького, 2А, м. Новомосковськ, Дніпропетровська область, 51200, код ЄДРПОУ 03192394), Управління праці та соціального захисту населення Южненської міської ради Одеської області (вул. Т.Г. Шевченка, 7/1, м. Южне, Одеська область, 65481, код ЄДРПОУ 22492021) про визнання протиправним та скасування рішення комісії з питань соціального захисту населення Управління праці та соціального захисту населення м. Новомосковська, оформленого витягом з протоколу №2 від 06.11.2018 року, зобов`язання відповідача надати ОСОБА_1 статус «члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни», на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» – задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань соціального захисту населення Управління праці та соціального захисту населення м. Новомосковська, оформлене витягом з протоколу №2 від 06.11.2018 року.

Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення м. Новомосковська надати ОСОБА_1 статус «члена сім`ї загиблого (померлого) ветерана війни», на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення м. Новомосковська (вул. Горького, 2А, м. Новомосковськ, Дніпропетровська область, 51200, код ЄДРПОУ 03192394) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_4 ) сплачений судовий збір у розмірі 768,40 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Л.І. Свида

.