Ухвала суду № 83349795, 31.07.2019, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.07.2019
Номер справи
812/1440/18
Номер документу
83349795
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про повернення заяви за нововиявленими або виключними обставинами

31 липня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1440/18

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Тихонов І.В., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 про перегляд судового рішення за виключними обставинами у справі № 812/1440/18 за позовом ОСОБА_1 до Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 , в якій заявник просив суд переглянути судове рішення у справі №812/1440/18 та скасувати рішення від 11.07.2018 про відмову в перерахунку пенсії, зобов`язати провести з 01.10.2017 перерахунок та виплату пенсії, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, відповідно до ч.3 ст.59 Закону України «Про статус та соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Ухвалою суду від 12 липня 2019 року заяву ОСОБА_1 про перегляд судового рішення за виключними обставинами у справі № 812/1440/18 за позовом ОСОБА_1 до Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії залишено без руху. Встановлено ОСОБА_1 строк для усунення недоліків протягом 10 (десяти) календарних днів з дня отримання копії даної ухвали шляхом надання суду: заяви про перегляд за виключними обставинами рішення суду, оформленої у відповідності до вимог ст.364 КАС України з відповідною кількістю примірників заяви для відповідача та заяви про поновлення строку звернення до суду разом з доказами, що підтверджують поважність причин пропуску такого строку.

На виконання ухвали суду від 12.07.2019 заявником до відділу діловодства та обліку звернення громадян надано заяву про поновлення строку звернення до суду та позовну заяву про уточнення позовних вимог.

Вирішуючи клопотання про поновлення строку звернення до суду, суд виходить з такого.

Згідно з частинами першою, другою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Тобто, за змістом наведеної процесуальної норми законодавець виходить не тільки з безпосередньої обізнаності особи про факти порушення її прав, а й об`єктивної можливості цієї особи знати про ці факти.

Заяву про перегляд судового рішення за виключними обставинами може бути подано протягом тридцяти днів з дня офіційного оприлюднення відповідного рішення Конституційного Суду України (п. 4 ч. 1 ст. 363 КАС України).

Статтею 94 Закону України «Про Конституційний Суд України» визначено питання офіційного оприлюднення та опублікування актів Суду.

Так, оприлюднення всіх актів Суду за результатами конституційного провадження здійснюється на офіційному веб-сайті Суду або в окремих випадках за ухвалою Суду - в Залі засідань Суду, але не пізніше наступного робочого дня після їх ухвалення. Опублікування акта Суду разом з окремою думкою Судді здійснюється у "Віснику Конституційного Суду України" та інших офіційних друкованих виданнях України.

Процедуру і порядок офіційного оприлюднення актів Суду в Залі засідань Суду та на офіційному веб-сайті Суду встановлює Регламент.

Відповідно до § 73 Регламенту Конституційного Суду України, який регулює питання офіційне оприлюднення актів Суду:

1. Акти Суду за результатами конституційного провадження офіційно оприлюднюються не пізніше наступного робочого дня після їх ухвалення.

2. Акти Суду за результатами конституційного провадження оприлюднюються на Веб-сайті.

Підсумовуючи викладене, офіційне оприлюднення рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019 №1-р(ІІ)/2019, на яке посилається заявник як на підставу для перегляду рішення суду першої інстанції, на офіційному сайті Конституційного Суду України відбулось 26.04.2019.

Саме з цієї дати у заявника було тридцять днів на подачу заяви про перегляд рішення за виключними обставинами. Останній день строку для подачі такої заяви з урахуванням вихідних днів є 27 травня 2019 року. Однак заявник здав на пошту заяву для відправлення до суду лише 08 липня 2019 року, що підтверджується відбитком поштового штемпелю на конверті.

Суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення (частина перша статті 121 КАС України).

Частиною першою статті 123 КАС України передбачено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Відповідно до частини другої статті 123 КАС України якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

Поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, яка звертається до суду, та пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного звернення до суду та підтверджені належними доказами.

Необхідно зауважити на тому, що інститут строків у адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах та стимулює суд і учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов`язків. Строки звернення до адміністративного суду з позовом обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

При цьому, строк для подання заяви про перегляд рішення за виключними обставинами визнано законодавцем достатнім.

Позивачем в обґрунтування поважності причин пропуску строку звернення із заявою про перегляд рішення за виключними обставинами посилається на те, що в періоди з 28.02.2019 по 11.03.2019 та з 11.06.2019 по 24.06.2019 він перебував на стаціонарному лікуванні у неврологічному відділенні Марківського РТМО, на підтвердження чого надав виписки із медичної картки амбулаторного (стаціонарного) хворого (а.с. 146-147).

Разом з тим, відповідно до приписів вище вказаних правових норм період, протягом якого заявник мав можливість звернутися із заявою про перегляд судового рішення за виключними обставинами, є з 27.04.2019 по 27.05.2019.

За вказаний період заявник будь-яких доказів поважності причин неподання відповідної заяви про перегляд рішення не надав.

Крім того, із тексту заяви про поновлення строку звернення до суду вбачається, що заявник 22.05.2019 звернувся із клопотання у кримінальному провадження.

Відповідно до частин першої та другої статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Згідно статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (ратифіковано Україною 17 липня 1997 року) визначено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Разом з тим, як зазначив Європейський Суд з прав людини в ухвалі щодо прийнятності від 30.08.2006 (справа "Каменівська проти України"), "право на звернення до суду, одним з аспектів якого є право доступу до суду..., не є абсолютним; воно може бути обмеженим. Правила регулювання строків для подання скарги, безумовно, мають на меті забезпечення належного відправлення правосуддя і дотримання принципу юридичної визначеності".

Отже, за практикою Європейського Суду з прав людини право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав (справа "Стаббігс та інші проти Великобританії", справа "Девеер проти Бельгії").

З урахуванням викладеного, підстави, зазначені заявником в клопотанні про поновлення строку звернення до адміністративного суду, визнаються судом неповажними.

Відповідно до частини четвертої статті 366 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), заява про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами також повертається заявникові без розгляду, якщо заява подана після закінчення строку, встановленого частиною першою статті 363 цього Кодексу, і суд відхилив клопотання про його поновлення.

Враховуючи, що судом підстави, зазначені заявником в клопотанні про поновлення строку звернення до адміністративного суду, визнаються судом неповажними, повернути заяву про перегляд судового рішення за виключними обставинами слід повернути без розгляду.

Керуючись статтями 123, 169, 243, 248, 256, 364, 366 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

Повернути заяву ОСОБА_1 про перегляд судового рішення за виключними обставинами у справі № 812/1440/18 за позовом ОСОБА_1 до Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.

Повернення заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду із заявою в порядку, встановленому законом.

Роз`яснити заявнику право звернення до адміністративного суду з заявою про перегляд судового рішення за виключними обставинами.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання суддею.

СуддяІ.В. Тихонов