Рішення № 83322096, 30.07.2019, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.07.2019
Номер справи
824/558/19-а
Номер документу
83322096
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 липня 2019 р. м. Чернівці Справа № 824/558/19-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернівецькій області" про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

І. РУХ СПРАВИ

1.1. 21.05.2019 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернівецькій області" (далі - відповідач), в якому, з урахуванням заяви про зміну предмету позову, просить:

- визнати протиправною бездіяльність Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернівецькій області" щодо оформлення документів та направлення їх до Міністерства внутрішніх справ України для призначення йому пенсії за вислугу років;

- зобов`язати завідувача сектору з соціально-гуманітарних питань Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернівецькій області" підготувати розрахунок грошового забезпечення, оформити документи та направити їх до Міністерства внутрішніх справ України для призначення йому пенсії за вислугою років.

1.2. 21.05.2019 року по справі відкрите спрощене провадження без повідомлення учасників справи.

1.3. 13.06.2019 року судом постановлено ухвалу про розгляд справи у загальному позовному провадженні та призначено підготовче засідання на 20.06.2019 року.

1.4. Ухвалою суду від 20.06.2019 року у справі, за згодою представника позивача, замінено первинного відповідача - Головне управління Національної поліції в Чернівецькій області в особі Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернівецькій області", на належного відповідача - Державну установу "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернівецькій області"

1.5. 20.06.2019 року від представника позивача, а 25.07.2019 року від представника відповідача до суду надійшли заяви про розгляд та вирішення справи у порядку письмового провадження, за наявними у справі матеріалами.

ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

2.1. 10.05.2019 року позивач звернувся із заявою до завідувача сектору з соціально-гуманітарних питань при Державній установі "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернівецькій області", в якій просив підготувати йому розрахунок грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років, яка складає 22 роки 01 місяць 20 днів, відповідно до пункту "а" статті 12, статей 17-1, 17-2 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ) та направити зазначені документи до Пенсійного фонду України в Чернівецькій області для призначення пенсії за вислугу років.

2.2. Проте, відповідач листом №50/46-1 від 10.05.2019 року повідомив позивача, що відповідно до статті 12 Закону №2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше. При цьому, зазначив, що календарна вислуга років на день звільнення позивача з органів внутрішніх справ 22.12.2014 року становила 15 років 03 місяці 01 день, а тому відсутні підстави для призначення йому такої пенсії.

2.3. Позивач вважає, що відношенню до нього відповідач допустив бездіяльність, яка порушує його право на пенсію, у зв`язку із чим просить суд зобов`язати його підготувати розрахунок грошового забезпечення, оформити документи та направити їх до Міністерства внутрішніх справ України для призначення йому пенсії за вислугою років.

ІІІ АРГУМЕНТИ СТОРІН

3.1. У позовній заяві позивач вказує, що відмовляючи йому у підготовці документів про призначення пенсії за вислугу років не враховано те, що у пільговому обчисленні вислуга років позивача на день звільнення становить - 06 років 08 місяців 19 днів. Таким чином, сумарна вислуга років, на переконання позивача, становить - 22 роки 01 місяць 20 днів, що свідчить про наявність у нього права на пенсію за вислугу років відповідно до пункту "а" статті 12, статей 17-1, 17-2 Закону №2262-ХІІ.

3.2. 12.06.2019 року до суду надійшов відзив на позов, згідно змісту якого відповідач позов не визнає, оскільки готувати розрахунок розміру грошового забезпечення, виносити самостійно подання про призначення пенсії та подавати його до підрозділів Пенсійного фонду України він не уповноважений. Окрім того, зазначає, що позивач не має право на пенсію за вислугою років у зв`язку із відсутністю у нього 22 календарних років вислуги.

IV. ЗАЯВИ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

4.1. Заяв та клопотань іншого характеру від учасників справи до суду не надходило.

V. ОБСТАВИНИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

5.1. Так, позивач, згідно наказу УМВС України в Чернівецькій області від 18.12.2014 року № 372 о/с звільнений з органів внутрішніх справ за пунктом 64 "ж" (за власним бажанням) "Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ". Разом з цим, даним наказом визначено, що вислуга років ОСОБА_1 на день звільнення становить - 15 років 03 місяці 01 день (а.с. 27).

5.2. Відповідно до довідки, виданої Управлінням кадрового забезпечення Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області, ОСОБА_1 служив в органах в органах внутрішніх справ з 08.02.2001 року по 22.12.2014 року. Вислуга на день звільнення в календарному обчисленні становить - 15 років 03 місяці 01 день, в пільговому обчисленні становить - 22 роки 01 місяць 20 днів (а.с. 28-29).

5.3. Так, згідно послужного списку ОСОБА_1 (а.с. 21-26) та вищевказаної довідки за час служби в УМВС України в Чернівецькій області позивач перебував на посадах:

- 08.02.2001 - 21.06.2001 рр. - курсант Чернівецького училища професійної підготовки працівників міліції;

- 21.06.2001 - 23.10.2001 рр. - міліціонер окремої роти патрульно-постової служби міліції при Чернівецькому міському відділі УМВС України в Чернівецькій області (згідно Постанови КМУ № 393 від 1992 року та Постанови КМУ № 895 від 2011 року, посада має вислугу років в пільговому обчисленні 30:40);

- 23.10.2001 - 01.02.2002 рр. - помічник оперуповноваженого групи боротьби з кишеньковими крадіжками оперативно-пошукового відділення карного розшуку при УМВС України в Чернівецькій області (згідно наказу МВС України від 29.07.2008 року № 361, посада має вислугу років в пільговому обчисленні 1:1,5);

- 01.02.2002 - 16.12.2003 рр. - міліціонер-водій оперативного взводу окремої роти міліції швидкого реагування "Беркут" при УМВС України в Чернівецькій області (згідно наказу МВС України від № 185 дек - 2014, посада мас вислугу років в пільговому обчисленні 1:1,5);

- 16.12.2003 - 03.10.2007 рр. - помічник оперуповноваженого відділення силового забезпечення оперативно-розшукових заходів відділу швидкого реагування "Сокіл" УБОЗ УМВС України в Чернівецькій області (згідно наказу МВС України від № 431 - 2007, посада має вислугу років в пільговому обчисленні 1:1,5);

- 03.10.2007 - 15.06.2010 рр. - старший оперуповноважений відділення швидкого реагування відділу швидкого реагування "Сокіл" УБОЗ УМВС України в Чернівецькій області (згідно наказу МВС України від № 431 - 2007, посада має вислугу років в пільговому обчисленні 1:1,5);

- 15.06.2010 - 22.12.2014 рр. - оперуповноважений відділу швидкого реагування "Сокіл" УБОЗ УМВС України в Чернівецькій області (згідно наказу МВС України від № 431 - 2007, посада має вислугу років в пільговому обчисленні 1:1,5);

- 22.12.2014 р. - згідно "Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом ОВС" звільнений із органів внутрішніх справ по ст. 64 "ж" (за власним бажанням), наказ УМВС від 18.12.2014 № 372 о/с).

5.4. Поряд з цим, згідно послужного списку, ОСОБА_1 відряджався у службове відрядження для проведення антитерористичної операції в зону АТО на наступні періоди: з 14.07.2014 р. по 13.08.2014 р.; з 13.08.2014 р. по 12.09.2014 р.; з 12.09.2014 р. по 11.10.2014 р. (а.с. 21-26).

5.5. 02.04.2019 року позивач звернувся до Головного Управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області із заявою про призначення пенсії за вислугу років (а.с. 30), на що, листом № 13357/09 від 24.04.2019 року був повідомлений про те, що заяви про призначення пенсії, зокрема за вислугу років, звільненим військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу, що мають право на пенсію згідно Закону №2262-ХІІ, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі через уповноважені структурні підрозділи силових міністерств та відомств, а у випадку позивача - через відділ координації соціальних та пенсійних питань Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України (а.с. 31).

5.6. 10.05.2019 року позивач звернувся із заявою до Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернівецькій області", в якій просив підготувати розрахунок грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугою років відповідно до п «а» статей 12, 17-1, 17-2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та направити зазначені документи до Пенсійного фонду України в Чернівецькій області для призначення пенсії за вислугою років (а.с. 32).

5.7. Листом № 50/46-1 від 10.05.2019 року відповідач повідомив позивача, що календарна вислуга років на день його звільнення з органів внутрішніх справ (22.12.2014 року) становила 15 років 03 місяці 01 день. Таким чином, підстави для призначення йому такої пенсії відсутні (а.с. 33).

VІ. ПОЗИЦІЯ СУДУ

6.1. Для вирішення зазначеного спору, суд вважає за необхідне насамперед оцінити правову природу відповідача у справі та встановити чи є він суб`єктом владних повноважень в розумінні КАС України.

6.2. Так, відповідно до Положення про Державну установу «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернівецькій області» затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07.11.2015 року, №1451, Державна установа «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернівецькій області» є самостійним державник багатопрофільним закладом охорони здоров`я, який об`єднує в собі лікувально-профілактичні, санітарно-епідеміологічний та інші заклади, що забезпечують на основі відповідної ліцензії медичним обслуговуванням державних службовців МВС, поліцейських, військовослужбовців Національної гвардії України, пенсіонерів з числа осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, військовослужбовців НГУ, поліцейських, членів їх сімей, працівників МВС, ветеранів органів внутрішніх справ та є юридичною особою публічного права.

Отже, аналізуючи зазначене слід прийти до висновку, що головним завданням Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернівецькій області» є лікувальна справа спеціального суб`єктного складу.

6.3. Разом з цим, згідно із частиною 1 статті 48 Закону №2262-XII заява про призначення пенсії згідно з цим Законом подається до територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та Службою зовнішньої розвідки.

При цьому, відповідно до пункту 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року, №3-1 заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України.

Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).

Тобто, з викладеного слідує, що в нашому випадку позивач для призначення йому пенсії за вислуги років мав подати документи до територіальних підрозділів Пенсійного фонду України через уповноважені структурні підрозділи Міністерства внутрішніх справ України.

6.4. На реалізації зазначених положень, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25.09.2018 року, №787 «Про організаційно-штатні зміни у МВС» при територіальних медичних об`єднаннях Міністерства внутрішніх справ України по областям, місту Києву розпочали свою роботу сектори із соціально-гуманітарних питань, до функцій який в тому числі віднесено:

- прийом від особи, яка набула право на пенсію відповідно до Закону заяви та документів для призначення (перерахунку) пенсії;

- перевірка правильності оформлення поданих документів для призначення пенсії, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта громадянина України та іншим документам;

- надання до уповноваженого структурного підрозділу МВС матеріалів щодо призначення (перерахунку) пенсій пенсіонерам ОВС, особам, що мають право отримувати пенсію по втраті годувальника, документів, які є підставою для отримання пільг, посвідчень, оформлення довідок про грошове забезпечення тощо;

- розгляд звернень, заяв та скарг з питань пенсійного та соціального забезпечення осіб, звільнених з ОВС, та членів їх сімей, а також іншої кореспонденції з питань, що належать до компетенції сектору.

6.5. Отже, Міністерством внутрішніх справ України делеговано сектору із соціально-гуманітарних питань, який діє в складі Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернівецькій області» владні функції в частині прийому та первинного опрацювання документів (заяв) щодо призначення пенсій, а тому з урахуванням наведеного слід визнати, що відповідач по справі в розумінні КАС України є суб`єктом владних повноважень.

Щодо суті правовідносин.

6.6. Позовні вимоги позивач обґрунтовує виключно тим, що він має право на пенсію за вислугу років, оскільки у пільговому обчисленні його вислуга років на день звільнення становить - 06 років 08 місяців 19 днів, що не враховано відповідачем. Щодо процедурних порушень з боку відповідача, то він жодних претензій з цього приводу не заявив.

З даного приводу суд зазначає наступне.

6.7. Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон №2262-ХІІ, відповідно до якого держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

6.8. Відповідно до пункту "а" частини 1 статті 12 Закону № 2262-XII пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше.

6.9. Водночас частиною 1 статті 17 Закону № 2262-ХІІ визначено вичерпний перелік видів служби та періодів часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом.

6.10. Частиною 2 статті 17 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що до вислуги років поліцейським, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п`яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.

6.11. Згідно частини 4 статті 17 Закону № 2262-ХІІ при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.

6.12. Разом з цим, статтею 17-1 Закону № 2262-ХІІ визначено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

6.13. Відповідно до частини 1 статті 17-2 Закону № 2262-ХІІ обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється, як правило, за послужним списком особової справи військовослужбовця, особи, яка має право на пенсію за цим Законом.

6.14. При цьому, згідно частини 2 статті 17-2 Закону № 2262-ХІІ перелік документів, що підтверджують окремі періоди військової служби, служби в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, які підлягають зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні або на пільгових умовах визначається Кабінетом Міністрів України.

6.15. На виконання зазначених вимог Закону № 2262-ХІІ, Кабінет Міністрів України прийняв Постанову "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" від 17.07.1992 року № 393 (далі - Постанова № 393).

6.16. Так, згідно пункту 3 Постанови № 393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах, серед іншого, час: проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції - один місяць служби за три місяці; у військових частинах і підрозділах внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії з охорони дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні, у підрозділах Управління державної охорони, що визначаються в установленому порядку, а також у підрозділах спеціального призначення Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, установ виконання покарань органів внутрішніх справ, воєнізованих формуваннях Державної кримінально-виконавчої служби, у частинах і підрозділах (загонах) спеціального призначення внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії та у підрозділах міліції особливого призначення за Переліком посад і умовами (в порядку), що визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств - один місяць служби за півтора місяця.

6.17. Суд звертає увагу, що наказом Міністерства внутрішніх справ України від 14.11.2007 року № 431 затверджено Перелік посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби, до якого, зокрема включено посади старшого оперуповноваженого, оперуповноваженого та помічника оперуповноваженого в структурі Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю.

6.18. Судом встановлено (див. пункт 5.4. рішення), що позивач тричі відряджався у службове відрядження для проведення антитерористичної операції в зону АТО, а саме на періоди: з 14.07.2014 р. по 13.08.2014 р.; з 13.08.2014 р. по 12.09.2014 р.; з 12.09.2014 р. по 11.10.2014 р.

6.19 . Окрім цього, в період 16.12.2003 - 03.10.2007 рр. позивач працював на посаді помічника оперуповноваженого відділення силового забезпечення оперативно-розшукових заходів відділу швидкого реагування "Сокіл" УБОЗ УМВС України в Чернівецькій області; в період 03.10.2007 - 15.06.2010 рр. - старшого оперуповноваженого відділення швидкого реагування відділу швидкого реагування "Сокіл" УБОЗ УМВС України в Чернівецькій області; в період 15.06.2010 - 22.12.2014 рр. - оперуповноваженого відділу швидкого реагування "Сокіл" УБОЗ УМВС України в Чернівецькій області.

6.20. Разом з цим, суд зауважує, що стаття 17 Закону № 2262-ХІІ визначає вичерпний перелік видів служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії. При цьому, суд дійшов висновку, що в Законі № 2262-ХІІ не вказано, що пенсію за вислугу років можна призначати особам, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше, обчисленої на пільгових умовах.

6.21. Такий висновок суду узгоджується із правовою позицією, викладеною в постановах Верховного Суду від 27.03.2018р. (справа №295/6301/17), від 19.09.2018р. (справа №725/1959/17), від 22.11.2018р. (справа №161/4876/17), від 31.01.2019р. (справа №295/15121/16-а), від 27.02.2019р. (справа №295/6454/17).

6.22. Поряд з цим, посилання позивача на положення пункту 3 Постанови №393 суд вважає безпідставними, оскільки умови призначення пенсії за вислугу років визначаються саме Законом №2262-XII та оскільки вказаний Закон не передбачає можливості того, що пенсію за вислугу років можливо призначати особам при наявності 22 календарних роки і більше вислуги, обчисленої на пільгових умовах, то така можливість не може бути встановлена постановою КМУ, яка є підзаконним нормативно-правовим актом. А тому, враховуючи приписи частини 3 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), згідно якої у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, а саме Закон № 2262-ХІІ.

6.23. Окрім цього, суд вважає за необхідне зазначити, що законодавець розмежовує такі поняття як "вислуга років" та "календарна вислуга років". При цьому, до вислуги років є можливим зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні і цей стаж теж враховується при призначенні пенсії. В той же час, для отримання права на призначення пенсії обов`язковою умовою є наявність саме календарної вислуги років у мінімально визначеному Законом розмірі, а до цієї вислуги зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні Законом не передбачено.

6.24. Враховуючи приписи чинного законодавства та встановлені судом обставини, суд приходить до висновку щодо відсутності у позивача права на призначення пенсії за вислугою років, обчисленої на пільгових умовах, оскільки позивач не має встановленої пунктом "а" частини першої статті 12 Закону № 2262-XII календарної вислуги років.

6.25. Саме наведене судом вище в своєму листі №50/46-1 від 10.05.2019 року відповідач роз`яснив позивачу, при цьому діяв в межах своєї компетенції, як орган який здійснює первинне опрацювання документів для призначення пенсії за вислугою років, що спростовує позицію позивача щодо бездіяльності Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернівецькій області».

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

7.1. Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. На розвиток зазначених положень Конституції України частиною другою статті 2 КАС України визначені критерії законності рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, яким є відповідач.

7.2. Відповідно до частин 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

7.3. Відповідачем доведено правомірність відмови позивачу у підготовці необхідних документів для призначення пенсії за вислугу років, бездіяльності при розгляді заяви щодо призначення пенсії за вислугою років ним не допущено, а тому, зважаючи на наведені вище норми законодавства та встановлені судом обставини справи, суд вважає, що позовні вимоги позивача задоволенню не підлягають.

VІІІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

8.1. Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

8.2. Пунктом 13 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 року №3674-VI, передбачено, що від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов`язаних з порушенням їхніх прав.

8.3. Таким чином, суд не вирішує питання щодо судових витрат, оскільки позивача звільнено від сплати судового збору згідно пункту 13 частини 1 статті 5 вказаного Закону, а інших витрат позивачем не понесено.

На підставі викладеного, керуючись статтями 73-77, 90, 241-246, 250 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернівецькій області» про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач - Державна установа «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Чернівецькій області» (58013, м. Чернівці, вул. Героїв Майдану, 228, код ЄДРПОУ 08734606).

Суддя О.В. Анісімов