Ухвала суду № 83321456, 29.07.2019, Кагарлицький районний суд Київської області

Дата ухвалення
29.07.2019
Номер справи
368/923/19
Номер документу
83321456
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

Справа № 368/923/19

1-кс/368/258/19

УХВАЛА

Іменем України

"29" липня 2019 р. Слідчий суддя Кагарлицького районного суду Київської області Кириченко В.І.

при секретарі Марчук Н.М., з участю прокурора Бущака В.В., Володька Р.І.,

розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Кагарлику клопотання заступника керівника Кагарлицької місцевої прокуратури Бущака Володимира Володимировича про тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальному провадженні № 42019111190000097 від 21 травня 2019 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України,-

В С Т А Н О В И В:

Вказане вище клопотання про тимчасовий доступ до документів обґрунтовується слідуючим.

Слідчим відділом Кагарлицького відділення поліції Обухівського ВП Головного управління Національної поліції у Київській області проводиться досудове розслідування по кримінальному провадженні, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42019111190000097 від 21 травня 2019 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

Встановлено, що за результатами розгляду інформації ГУ ДФС у Київській області № 16486/9/10-36-21-13 від 16.05.2019, яка надійшла до Кагарлицької місцевої прокуратури 21.05.2019, службові особи ТОВ «Дан-Фарм Україна», зловживаючи своїм службовим становищем, здійснили заволодіння грошовими коштами державного бюджету України у сумі понад 6 млн. грн., що були надані ТОВ «Дан-Фарм Україна» на підставі ЗУ «Про державну підтримку сільського господарства» у формі дотацій.

Так, ТОВ «ДАН-Фарм Україна», ЄРДПОУ 31527875, здійснює свою господарську діяльність (основний вид – розведення свиней) за адресою АДРЕСА_1 Шевченкових сім`ї, 32.

За результатами проведеного аналізу діяльності вказаного підприємства встановлено, що в період 2016-2019 років, його службові особи документально оформили реалізацію свиней на ряд суб`єктів господарювання з ознаками фіктивності, а саме: ТОВ «АзімутІнвест-Сервіс» (код 39828997), ТОВ «Екотрейдінг-ЛТД» (код 39661029), ТОВ «Майвел» (код 40517705), ТОВ «АроксБрок» (код 39289095) на загальну суму 6 млн. грн. Зазначені дані встановлено під час розслідування інших кримінальних проваджень, зокрема № 42017000000004274 від 17.11.2017, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ч.2 ст. 205, ч. 2 ст. 209, ч. 3 ст. 358 КК України та слідство у якому здійснюється Генеральною прокуратурою України.

Крім того, ТОВ «ДАН-Фарм Україна» зобов`язані подавати звіти щодо посівних площ та обсягів виробленої сільськогосподарської продукції до Міністерства статистики України та до органів Державної фіскальної служби.

В свою чергу, посадові особи даного підприємства, з метою завищення показників виготовленої та/або вирощеної продукції, подали недостовірні дані до відповідних податкових звітних форм, що дає їм змогу неправомірно збільшувати податковий ліміт та формувати за його рахунок податковий кредит клієнтам-вигодонабувачам.

Згідно поданої 24.03.2017 заяви ТОВ «ДАН-Фарм Україна» про внесення сільськогосподарського товаровиробника до реєстру отримувачів бюджетної дотації, загальний обсяг операцій з постачання товарів (послуг) протягом березня 2016 року – лютого 2017 року становить 173 793 038 гривень. Обсяг операцій з постачання сільськогосподарської продукції (товарів), визначеної у пункті 2.15 статті 2 розділу І Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України» - 172 056 081 гривень, що становить 99% від загального обсягу реалізації.

Згідно інформації, розміщеної на офіційній електронній сторінці ДФС України за посиланням https://cabinet.sfs.gov.ua/registers/obd, 29.03.2017 ТОВ «ДАН-Фарм Україна» включено до реєстру отримувачів бюджетної дотації, 01.02.2017 набуто статус отримувача бюджетної дотації.

На підставі поданої заяви від 24.03.2017 ТОВ «ДАН-Фарм Україна» перераховано близько 6 млн. грн. бюджетних дотацій з державного бюджету.

При цьому, у вказаний в заяві період, службові особи ТОВ «ДАН-Фарм Україна» вказали про реалізацію товару на фіктивні підприємства - ТОВ «АзімутІнвест-Сервіс» (код 39828997), ТОВ «Екотрейдінг-ЛТД» (код 39661029), ТОВ «Майвел» (код 40517705), ТОВ «АроксБрок» (код 39289095).

Таким чином, службові особи ТОВ «ДАН-Фарм Україна» внесли неправдиві відомості в офіційні бухгалтерські та інші фінансові документи неправдиві відомості у вигляді значного завищення обсягів реалізації товару (свиней), що призвело до перевиплати йому грошових коштів з державного бюджету на суму близько 6 млн. грн., а також до неправомірного формування податкового кредиту.

З даних проведеної ГУ ДФС у Київській області перевірки встановлено, що ФОП ОСОБА_1 , згідно фінансових документів, здійснював транспортування поголів`я свиней з ТОВ «ДАН-Фарм Україна» на замовлення ризикових суб`єктів господарської діяльності. Допитаний в якості свідка ОСОБА_1 зазначив, що таких перевезень ним ніколи не здійснювалось, ТОВ «ДАН-Фарм Україна» та його посадові особи йому невідомі, будь-яких документів, що свідчать про таке транспортування від не підписував.

Враховуючи вищевикладене, з метою встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, проведення необхідних слідчих дій та судових експертиз, в тому числі проведення аудиту, виникла необхідність у витребуванні всіх первинних документів фінансово-господарської діяльності ТОВ «ДАН-Фарм Україна», які стосуються взаємовідносин з ТОВ «АзімутІнвест-Сервіс» (код 39828997), ТОВ «Екотрейдінг-ЛТД» (код 39661029), ТОВ «Майвел» (код 40517705), ТОВ «АроксБрок» (код 39289095), а також документів, що подавались до Міністерства аграрної політики України (в тому числі до територіальних підрозділів) на отримання дотацій з державної бюджету протягом 2016-2019 років.

Статтею 159 КПК України визначено, що тимчасовий доступ до документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Згідно зі ст. 160 КПК України слідчий має право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування із клопотанням за погодженням з прокурором про тимчасовий доступ до документів, зазначивши підстави та мотиви такого звернення.

Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» визначено, що первинний документ — це документ, який містить відомості про господарську операцію.

Ст. 9 зазначеного Закону передбачено, що у разі складання та зберігання первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку з використанням електронних засобів оброблення інформації підприємство зобов`язане за свій рахунок виготовити їх копії на паперових носіях на вимогу інших учасників господарських операцій, а також правоохоронних органів та відповідних органів у межах їх повноважень, передбачених законами. Підприємство вживає всіх необхідних заходів для запобігання несанкціонованому та непомітному виправленню записів у первинних документах і регістрах бухгалтерського обліку та забезпечує їх належне зберігання протягом встановленого строку.

Крім того, пп. «б» п. 176.1 ПК України вказано, що платники податку зобов`язані, зокрема, зберігати протягом строку давності, встановленого цим Кодексом, документи первинного обліку.

Беручи до уваги те, що всі первинних документів фінансово-господарської діяльності ТОВ «ДАН-Фарм Україна», які стосуються взаємовідносин з ТОВ «АзімутІнвест-Сервіс» (код 39828997), ТОВ «Екотрейдінг-ЛТД» (код 39661029), ТОВ «Майвел» (код 40517705), ТОВ «АроксБрок» (код 39289095), а також документів, що подавались до Міністерства аграрної політики України (в тому числі до територіальних підрозділів) на отримання дотацій з державного бюджету протягом 2016-2019 років, які знаходиться у володінні ТОВ «ДАН-Фарм Україна» (код ЄДРПОУ 31527875), за адресою: Київська область, Кагарлицький район, с. Халча, вул. Шевченкових сім`ї, 32, мають суттєве значення для встановлення об`єктивної істини, а також для швидкого, повного та неупередженого розслідування кримінального провадження, у зв`язку з необхідністю оцінки та долучення вказаних в клопотанні документів до матеріалів кримінального провадження як речових доказів та проведення необхідних слідчих дій та судових експертиз, виникла необхідність вилучити вищевказані документи.

У даному випадку необхідність здійснення даного заходу забезпечення кримінального провадження викликана тим, що зазначені документи являються джерелом доказів, та в них містяться відомості, які самі по собі або в сукупності з іншими документами кримінального провадження, у зв`язку з якими подається клопотання, має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.

Відомості, що містяться в цих документах будуть використані в процесі доказування наявності кримінального правопорушення в діях конкретних осіб.

З урахуванням характеру та обставин вчинення розслідуваного злочину, неможливим є іншим способом довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів, оскільки вони наявні лише у володінні ТОВ «ДАН-Фарм Україна» (код ЄДРПОУ 31527875), за адресою: Київська область, Кагарлицький район, с. Халча, вул. Шевченкових сім`ї, 32.

Відомості, які містяться у вказаній документації, мають суттєве доказове значення для кримінального провадження. Без їх отримання неможливо всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, встановити осіб, причетних до вчинення вищевказаного злочин) надати належну правову оцінку їх діям та забезпечити прийняття законного процесуального рішення.

У відповідності до ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п`ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Надання тимчасового доступу до документів з можливістю подальшого їх вилучення у даному випадку є необхідною та доцільною слідчою дією, яка забезпечить виконання вимог ст. 2 КПК України, щодо швидкого, повного та неупередженого розслідування злочину та притягнення винних осіб до відповідальності.

Зважаючи на вищевикладене, з метою повного, всебічного та неупередженого проведення досудового розслідування у даному кримінальному провадженні, а також для забезпечення проведення необхідних слідчих (розшукових) дій та судово-економічної експертизи, зважаючи на характер та обставини розслідуваного правопорушення, та враховуючи, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані речі та документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, необхідно отримати тимчасовий доступ до речей і документів, а саме до всіх первинних документів фінансово-господарської діяльності ТОВ «ДАН-Фарм Україна», які стосуються взаємовідносин з ТОВ «АзімутІнвест-Сервіс» (код 39828997), ТОВ «Екотрейдінг-ЛТД» (код 39661029), ТОВ «Майвел» (код 40517705), ТОВ «АроксБрок» (код 39289095), а також документів, що подавались до Міністерства аграрної політики України (в тому числі до територіальних підрозділів) на отримання дотацій з державного бюджету протягом 2016-2019 років, які знаходиться у володінні ТОВ «ДАН-Фарм Україна» (код ЄДРПОУ 31527875), за адресою: Київська область, Кагарлицький район, с. Халча, вул. Шевченкових сім`ї, 32, з можливістю їх вилучення, оскільки вказані документи мають істотне значення для встановлення істини у даному кримінальному провадженні.

В судовому засіданні прокурор підтримав клопотання і доповнив також тим, що в справі слід провести почеркознавчу експертизу.

Представник ТОВ «ДАН-Фарм Україна» - адвокат Гук А.Р. просив відмовити в задоволенні клопотання. Послався на те, що прокурор не надав доказів отримання ТОВ дотації в розмірі 6 млн. грн., а йому відомо тільки про розмір дотації ТОВ близько 15 тис. грн.. , відсутні докази про фіктивність підприємств, не вказано в письмовому клопотанні про необхідність призначення почеркознавчої експертизи а тому відсутня потреба у вилученні оригіналів документів.

Відповідно до ст. 132 КПК України прокурор довів наявність достатніх підстав вважати, що

1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, а саме по ст.191 ч.5 КК України, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження ( підтверджується повідомленням ГУ ДФС у Київській області від 16.05.2019 року про наявність попередньої інформації про перерахування ТОВ «ДАН-Фарм Україна» 6 млн. грн.. бюджетних дотацій з державного бюджету по заяві товариства від 24.03.2017 року про внесення сільськогосподарського товаровиробника до реєстру отримувачів бюджетної дотації і загальний обсяг операцій з постачання товарів протягом березня 2016 року – лютого 2017 року становить 173793038 грн. , а обсяг операцій з постачання сільськогосподарської продукції, визначеної у пункті 2.15 статті 2 розділу І Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України» - 172 056 081 гривень, що становить 99% від загального обсягу реалізації і у вказаний в заяві період, службові особи ТОВ «ДАН-Фарм Україна» вказали про реалізацію товару на фіктивні підприємства - ТОВ «АзімутІнвест-Сервіс» (код 39828997), ТОВ «Екотрейдінг-ЛТД» (код 39661029), ТОВ «Майвел» (код 40517705), ТОВ «АроксБрок» (код 39289095).

2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні;

3) може бути виконане завдання, для виконання якого заявник звертається із клопотанням.

Також довів можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих документах, та неможливість іншими способами довести обставини , які передбачається довести за допомогою цих документів.

Відповідно до ст.ст. 163 КПК України прокурор довів наявність достатніх підстав вважати, що ці документи:

1) перебувають у володінні відповідної юридичної особи;

2) самі по собі і в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.

Також довів, що тимчасове вилучення документів необхідне для досягнення мети отримання доступу до документів.

Згідно Порядку розподілу бюджетної дотації для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції у 2017 році, затвердженого постановою КМ України №83 від 8.02.2017 року передбачено слідуюче:

1. Цей Порядок визначає механізм розподілу коштів, передбачених Мінагрополітики у державному бюджеті за програмою 2801580 “Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників”, які спрямовуються за напрямом “Бюджетна дотація сільськогосподарським товаровиробникам для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції” (далі - бюджетна дотація).

2. Право на отримання бюджетної дотації мають юридичні особи та фізичні особи - підприємці, основною діяльністю яких є постачання сільськогосподарських товарів (у визначенні пункту 2.15 статті 2 Закону України “Про державну підтримку сільського господарства України”), вироблених ними на власних або орендованих основних засобах, за умови, що питома вага вартості таких сільськогосподарських товарів становить не менш як 75 відсотків вартості всіх товарів, поставлених ними протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно, та які на кінець звітного періоду (місяця), за який проводиться бюджетна дотація, в установленому порядку включені до Реєстру отримувачів бюджетної дотації, сформованого ДФС (далі - товаровиробники).

Не мають права на отримання бюджетної дотації за звітний (податковий) період, за який проводиться бюджетна дотація, особи, які:

були виключені із Реєстру отримувачів бюджетної дотації, сформованого ДФС (далі - Реєстр), або втратили статус отримувачів бюджетної дотації до початку або у такому звітному періоді;

за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань змінили основний вид діяльності але в установленому порядку та строки не подали до контролюючого органу заяви для внесення змін до Реєстру;

мають податковий борг з податку на додану вартість на наступний день після граничного строку сплати цього податку за звітний період, за який надається бюджетна дотація.

3. Бюджетна дотація надається товаровиробникам, які провадять види діяльності, визначені у пункті 16-1.3 статті 16-1 Закону України “Про державну підтримку сільського господарства України”.

4. Розподіл бюджетної дотації здійснюється за такими напрямами:

бюджетна дотація товаровиробникам, які займаються розведенням свійської птиці та/або виробництвом м`яса свійської птиці та/або виробництвом яєчних продуктів, яєчного альбуміну, яєчного порошку (далі - птахівництво) (КВЕД 01.47, 10.12 та 10.80);

бюджетна дотація іншим товаровиробникам, які провадять види діяльності, визначені в пункті 16-1.3 статті 16-1 Закону України “Про державну підтримку сільського господарства України” (крім КВЕД 01.47, 10.12 та 10.80).

При цьому щомісячний розмір бюджетної дотації товаровиробникам, які займаються птахівництвом, не може перевищувати 50 відсотків виділених асигнувань на бюджетну дотацію у поточному місяці.

5. Бюджетна дотація виплачується товаровиробникам щомісяця з урахуванням вартості реалізованої продукції та вимог пункту 4 цього Порядку пропорційно частці сплаченої до бюджету суми податку на додану вартість за визначеними видами діяльності в загальній сумі сплати податку на додану вартість за умови, що такі товаровиробники не мають податкового боргу з податку на додану вартість на наступний день після граничного строку сплати такого податку за звітний період, за який надається бюджетна дотація.

Якщо товаровиробник після отримання бюджетної дотації за відповідний звітний період (місяць) подав уточнюючий розрахунок податкових зобов`язань з податку на додану вартість у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок, що призвело до зменшення суми податкових зобов`язань за звітний період, пропорційно яким здійснена бюджетна дотація за такий звітний період, на суму надміру виплаченої бюджетної дотації зменшується бюджетна дотація такого товаровиробника у наступних звітних періодах.

6. Для проведення розрахунків з товаровиробниками Мінагрополітики відкриває в Казначействі небюджетний рахунок за балансовим рахунком групи рахунків 375 “Інші спеціальні рахунки” в системі електронного адміністрування податку на додану вартість (далі - небюджетний рахунок) та доводить до відома ДФС інформацію про його реквізити і помісячний розподіл бюджетних асигнувань за напрямом “Бюджетна дотація сільськогосподарським товаровиробникам для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції”.

7. Казначейство забезпечує відкриття планових асигнувань державного бюджету за програмою 2801580 “Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників” за напрямом “Бюджетна дотація сільськогосподарським товаровиробникам для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції” у перший робочий день місяця.

8. На другий день після відкриття планових асигнувань Казначейство перераховує з бюджетних рахунків Мінагрополітики суму, на яку відкрито асигнування за бюджетною програмою 2801580 “Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників” за напрямом “Бюджетна дотація сільськогосподарським товаровиробникам для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції”, на відкритий небюджетний рахунок Мінагрополітики та повідомляє ДФС про суму перерахованих коштів та залишку коштів на небюджетному рахунку попереднього періоду.

{Пункт 8 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 427 від 21.06.2017}

9. На підставі повідомлення Казначейства про суму перерахованих коштів ДФС визначає щомісяця протягом трьох робочих днів після граничного строку сплати податку на додану вартість відповідно до Реєстру та поданої податкової звітності з податку на додану вартість суму коштів для кожного отримувача із застосуванням коефіцієнтів пропорційності та таблиці відповідності кодів видів економічної діяльності згідно з КВЕД, визначених у статті 16-1 Закону України “Про державну підтримку сільського господарства України”, кодам товарів згідно з УКТЗЕД, наведеної у додатку.

Клопотання слід задоволити частково, так як прокурор не надав будь яких доказів про подачу відповідних заяв ТОВ про внесення сільськогосподарського товаровиробника до реєстру отримувачів бюджетної дотації в 2018 і 2019 роках і отримання бюджетної дотації в цих роках.

Надати дозвіл заступнику керівника Кагарлицької місцевої прокуратури Бущаку Володимиру Володимировичу, прокурорам Кагарлицької місцевої прокуратури Кузьменку Рінату Анатолійовичу та Володьку Роману Ігоровичу на тимчасовий доступ до всіх первинних документів фінансово-господарської діяльності ТОВ «ДАН-Фарм Україна», які стосуються взаємовідносин з ТОВ «АзімутІнвест-Сервіс» (код 39828997), ТОВ «Екотрейдінг-ЛТД» (код 39661029), ТОВ «Майвел» (код 40517705), ТОВ «АроксБрок» (код 39289095) за період з 1.03.2016 року по 31.12.2017 року , а також документів, що подавались до Міністерства аграрної політики України (в тому числі до територіальних підрозділів) на отримання дотацій з державного бюджету протягом 2017 року, які знаходяться у володінні ТОВ «ДАН-Фарм Україна» (код ЄДРПОУ 31527875), за адресою: Київська область, Кагарлицький район, с. Халча, вул. Шевченкових сім`ї, 32, з можливістю їх вилучення.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст.131, 132, 159-166 КПК України, слідчий суддя, -

ухвалив:

Клопотання задоволити частково .

Надати дозвіл заступнику керівника Кагарлицької місцевої прокуратури Бущаку Володимиру Володимировичу, прокурорам Кагарлицької місцевої прокуратури Кузьменку Рінату Анатолійовичу та Володьку Роману Ігоровичу на тимчасовий доступ до всіх первинних документів фінансово-господарської діяльності ТОВ «ДАН-Фарм Україна», які стосуються взаємовідносин з ТОВ «АзімутІнвест-Сервіс» (код 39828997), ТОВ «Екотрейдінг-ЛТД» (код 39661029), ТОВ «Майвел» (код 40517705), ТОВ «АроксБрок» (код 39289095) за період з 1.03.2016 року по 31.12.2017 року , а також документів, що подавались до Міністерства аграрної політики України (в тому числі до територіальних підрозділів) на отримання дотацій з державного бюджету протягом 2017 року, які знаходяться у володінні ТОВ «ДАН-Фарм Україна» (код ЄДРПОУ 31527875), за адресою: Київська область, Кагарлицький район, с. Халча, вул. Шевченкових сім`ї, 32, з можливістю їх вилучення.

Встановити строк дії ухвали 30 днів з дня постановлення ухвали.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя: В.І. Кириченко