Рішення № 83314192, 30.07.2019, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.07.2019
Номер справи
160/5819/19
Номер документу
83314192
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 липня 2019 року Справа № 160/5819/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії, -

встановив:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 24.06.2019 ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивач просить суд:

- визнати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 31 від 23.04.2019 в частині відмови у призначенні, нарахування та виплаті ОСОБА_1 пільгової пенсії за списком № 1 у повному обсязі у зв`язку з роботою в особливо шкідливих умовах праці незаконним;

- зобов`язати відповідача призначити, нарахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах за списком № 1, у зв`язку з роботою в особливо шкідливих умовах праці, відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 22.04.2019.

2. Ухвалою суду від 01.07.2019 прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в адміністративній справі № 160/5819/19.

3. 24.07.2019 засобами електронного зв`язку до канцелярії суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву з доказом його направлення позивачу.

4. 24.07.2019 засобами електронного зв`язку до канцелярії суду від відповідача на виконання вимог ухвали суду від 01.07.2019 надійшли копії матеріалів пенсійної справи позивача.

5. 26.07.2019 до канцелярії суду від відповідача надійшов оригінал відзиву на позовну заяву.

6. 26.07.2019 до канцелярії суду від відповідача надійшли копії матеріалів пенсійної справи позивача.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

7. Позивач вважає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області протиправно та незаконно було не зараховано до стажу роботи в шкідливих умовах за Списком № 1 увесь період роботи, зазначений у довідці, уточнюючій особливий характер роботи, умови праці, необхідні для призначення пільгової пенсії, яку біло видано філією «Вільногірський ГМК» АТ «Юкрейніан Кемікал Продактс» від 18.05.2016 № 23/1803, що дає право позивачу на призначення та виплату пільгової пенсії за Списком № 1.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

8. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначив, що за матеріалами відмовної пенсійної справи загальний страховий стаж ОСОБА_1 зараховано по 31.03.2019 та складає: 26 років 03 дні, в тому числі за Списком № 1 - 06 років 11 місяців 09 днів.

9. Періоди роботи з 20.09.2012 по 09.04.2013 на філії «Вільногірський ГМК» АТ «Юкрейніан Кемікал Продактс», яка є правонаступником ПАТ «Кримський Титан», до пільгового стажу за Списком № 1 не зараховано, оскільки за цей період підприємством не проведено атестацію робочого місця.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

10. 22.04.2019 ОСОБА_1 звернулась до Вільногірського сектору обслуговування громадян (сервісний центр) Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про призначення пенсії (а.с.39, 41).

11. До заяви позивачем додано: довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру; документ про місце проживання (реєстрації) особи; паспорт; трудову книжку; диплом (свідоцтво, атестат) про навчання; довідки, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників у кількості 2 шт.; заяву про спосіб виплати пенсії (для виплати через банк); інший документ у кількості 2 шт.; свідоцтво про народження дитини; свідоцтво про шлюб.

12. Заяву та документи прийнято 22.04.2019 і зареєстровано за № 334 (а.с.40).

13. Відповідно до рішення № 047050004828 (дата-час розрахунку: 23.04.2019 13:35) страховий стаж (повний) 32 років 0 місяців 2 дні: страховий стад до 01.01.2004 складає 11 років 2 місяці 13 днів, страховий стаж після 01.01.2004 складає 14 років 9 місяців 19 днів, додаткові роки за списком № 1 - 6 років 0 місяців 0 днів, в тому числі робота за списком № 1 - 6 років 11 місяців 9 днів (а.с.31, 32).

14. Згідно з розрахунком стажу, до стажу роботи за списком № 1 увійшли наступні періоди (а.с.33):

- з 03.10.2011 по 19.09.2012 (0 років 11 місяців 17 днів);

- з 10.04.2013 по 09.10.2013 (0 років 6 місяців 0 днів);

- з 11.10.2013 по 01.10.2014 (0 років 11 місяців 21 день);

- з 02.10.2014 по 02.08.2016 (1 рік 10 місяців 1 день);

- з 03.08.2016 по 08.12.2016 (0 років 4 місяці 6 днів);

- з 09.12.2016 по 01.01.2018 (1 рік 0 місяців 23 дні);

- з 02.01.2018 по 31.03.2019 (1 рік 3 місяці 0 днів).

15. Рішенням № 31 від 23.04.2019 Відділу з питань призначення та перерахунків пенсій № 8 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії на пільгових умовах по Списку № 1 з наступних підстав (а.с.15, 60):

- період, протягом якого не проведено атестацію робочих місць, а саме з 20.09.2012 по 09.04.2013 не враховано при обчисленні стажу роботи в шкідливих умовах;

- станом на 31.03.2019 стаж роботи в шкідливих умовах за Списком № 1 складає 6 років 11 місяців 9 днів.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

16. Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

17. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

18. Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

19. Положенням статті 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) встановлено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

20. Статтею 2 Закону № 1788-XII визначені види пенсій: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.

21. Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію.

22. Відповідно до пункту «а» статті 13 № 1788-XII на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, зокрема, працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

23. Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV), який набрав законної сили з 01.01.2004.

24. Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

25. Відповідно до частини першої статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

26. Згідно з пунктом першим частини другої статті 114 Закону № 1058-IV працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

27. Постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36 (який діяв на момент спірних правовідносин) затверджено, зокрема, Список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Список № 1 містить:

- Розділ ХХІІ Роботи з радіоактивними речовинами та джерелами іонізуючих випромінювань і берилієм, підрозділ 1. Роботи на підприємствах, у науково-дослідних інститутах, лабораторіях, конструкторських і дослідно-конструкторських організаціях і медичних установах, позиція 22.1-1б працівники, зайняті на роботах з радіоактивними речовинами з активністю на робочому місці понад 10 мілікюрі радію-226 або еквівалентною за радіотоксичністю кількістю радіоактивних речовин, а також ремонтом устаткування в цих умовах.

28. За правилами статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

29. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина 5 статті 45 Закону № 1058-IV).

30. Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій урегульовано «Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України № 13-1 07.07.2014) (далі - Порядок № 22-1).

31. Пунктом 4.1 Порядку № 22-1 встановлено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

32. Згідно з пунктом 4.2 Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності);

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;

4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.

33. Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

34. Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов`язків) та завіряється печаткою управління (пункт 4.3 Порядку № 22-1).

35. Згідно до статті 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

36. Відповідно до пункту першого «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету міністрів України № 637 від 12.08.1993 (далі - Порядок № 637) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

37. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

38. Пунктом 3 Порядку № 637 встановлено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

39. Відповідно до пункту 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств,установ, організацій або їх правонаступників

40. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

41. Відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 (далі - Порядок № 442), пенсії за віком на пільгових умовах за списками виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, а також пенсії, що можуть встановлюватися підприємствами й організаціями за рахунок власних коштів працівникам інших виробництв, професій та посад залежно від умов праці, призначаються за результатами атестації робочих місць.

42. Атестація робочих місць за умовами (надалі - атестація) проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров`я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.

43. Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між роботодавцем і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

44. Згідно з пунктом 4 Порядку № 442 періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років.

45. Результати атестації використовуються для розроблення заходів щодо покращення умов праці і оздоровлення працівників та під час визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств, установ та організацій, обґрунтування пропозицій про внесення змін до списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

46. Пунктом 3 «Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 (далі - Порядок № 383) встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

47. Згідно з пунктом 4.2 Порядку № 383 результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

48. Суд погоджується із доводами позивача щодо порушення його права при незарахуванні періодів роботи з 20.09.2012 по 09.04.2013.

49. Не враховуючи періоди з 20.09.2012 по 09.04.2013 до пільгового стажу роботи, відповідач зазначає, що у зазначені періоди не проводилась атестація робочих місць, що є обов`язковою умовою для призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1.

50. Своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

51. Атестація має проводитися у передбачені пунктом 4 Порядку № 442 проведення атестації строки, а відповідальність за своєчасність та якість її проведення покладається на керівника підприємства, організації.

52. Разом з цим, якщо чергова атестація була проведена з порушенням передбачених пунктом 4 Порядку проведення атестації строків, а працівник до її проведення виконував роботу, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, цей період його роботи має бути зарахований до пільгового стажу за результатами попередньої атестації.

53. Законодавцем покладено обов`язок проведення атестації робочих місць на керівників підприємств, а тому її несвоєчасне проведення або неповне проведення не може позбавити громадян їх конституційного права на соціальний захист.

54. Відповідно до трудової книжки НОМЕР_1 ОСОБА_1 у спірний період (а.с.16-17, 50-53):

- з 03.10.2011 по 01.10.2014 працювала у філії «Вільногірський гірничо-металургійний комбінат» Приватного акціонерного товариства «Кримський титан» по строковому трудовому договору в збагачувальному виробництві транспортувальником дільниці доводки (на правах цеху).

55. У довідці уточнюючої особливий характер роботи, умови праці необхідні для призначення пільгової пенсії № 01/23/1803 від 18.05.2016, зокрема, зазначено:

- з 03.10.2011 по 01.10.2014 ОСОБА_1 працювала у якості транспортувальника дільниці доводки (на правах цеху) збагачувального виробництва «Працівники, зайняті на роботах з радіоактивними речовинами з активністю на робочому місці понад 10 мілікюрі радію-226 або еквівалентною за радіотоксичністю кількістю радіоактивних речовин, а також ремонтом устаткування в цих умовах»;

- Список № 1, розділ ХХІІ, підрозділ 1, позиція 22.1-1б постанови Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36;

- наказ про атестацію робочих місць № 336 від 20.09.2007, № 129 від 10.04.2013 погоджено з Головним державним експертом області по умовам праці № 003/07-1-282 від 22.11.2007, № 1437/0/192-13 від 11.04.2013.

56. ОСОБА_1 до чергової атестації, яка проведена з порушенням передбачених пунктом 4 Порядку проведення атестації строків виконувала роботу, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, а відтак період її роботи з 20.09.2012 по 09.04.2013 має бути зараховано до пільгового стажу за результатами попередньої атестації, проведеної згідно наказу № 336 від 20.09.2007.

57. Зазначена правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 16.09.2014 (справа № 21-307а14), у постановах Верховного Суду від 23.01.2018 (справа № 732/2003/14), від 10.07.2018 у справі № 227/545/17 (адміністративне провадження № К/9901/22421/18), від 01.11.2018 у справі № 455/1053/16-а (адміністративне провадження № К/9901/81/17), від 05.03.2019 у справі № 679/774/16-а (адміністративне провадження № К/9901/17523/18), від 14.03.2019 у справі № 227/2076/17 (адміністративне провадження № К/9901/44333/18).

58. Відповідно до статті 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

59. Частиною п`ятою вказаної норми встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

60. Згідно зі статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка ратифікована Законом № 475/97-ВР від 17.07.1997 кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

61. У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі «Чахал проти Об`єднаного Королівства» (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

62. Засіб захисту, що вимагається згаданою статтею повинен бути «ефективним» як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Афанасьєв проти України» від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).

63. Отже, «ефективний засіб правого захисту» у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.

64. Відповідно до пункту 2 розділу 4 Указу Президента України «Про Концепцію вдосконалення судівництва для утвердження справедливого суду в Україні відповідно до європейських стандартів» від 10.05.2006 № 361/2006 адміністративне судочинство спрямоване на захист прав особи у публічно-правових відносинах від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

65. За своїм статусом у суспільстві учасники таких правовідносин перебувають у нерівних умовах, тому адміністративний суд має вжити всіх передбачених законом заходів, щоб захистити порушені органом влади права особи, в тому числі збирати докази з власної ініціативи, виходити за межі вимог сторін тією мірою, наскільки це необхідно для повного захисту прав особи.

66. З метою ефективного та повного захисту прав позивача, відповідно до частини другої статті 9 КАС України, суд виходить за межі позову та зобов`язує Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області включити до пільгового стажу позивача період роботи з 20.09.2012 по 09.04.2013 у філії «Вільногірський гірничо-металургійний комбінат» Приватного акціонерного товариства «Кримський титан» на підставі довідки уточнюючої особливий характер роботи, умови праці необхідні для призначення пільгової пенсії № 01-23/1803 від 18.05.2016, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1.

VІІІ. ВИСНОВОК СУДУ

67. Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

68. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

69. Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

70. Оскільки до компетенції суду не належить здійснення призначення пенсії та первісного визначення права особи на призначення пенсії, а здійснюється лише контроль легальності рішень, дій або бездіяльності відповідача щодо вказаних питань, суд із врахуванням встановлення права позивача на включення до пільгового стажу періодів роботи з 20.09.2012 по 09.04.2013, встановлює протиправність відмови у врахуванні вказаного періоду при обрахунку пільгового стажу позивача, визнаючи відмову відповідача передчасною та неправомірною у цілому, зобов`язує відповідача включити до пільгового стажу позивача вказаний період та повторно розглянути заяву від 22.04.2019 про призначення пенсії із врахуванням висновків суду у цій справі.

71. При цьому не підлягають задоволенню вимоги про зобов`язання відповідача нараховувати та виплачувати пенсію, оскільки вказані вимоги є передчасними та заявленими на майбутнє.

72. З огляду на викладене позов підлягає частковому задоволенню.

73. Керуючись статтями 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

74. Адміністративний позов ОСОБА_1 (код НОМЕР_2 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427; вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

75. Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 31 від 23.04.2019 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пільгової пенсії за Списком № 1.

76. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 22.04.2019 про призначення пенсії з урахуванням висновків суду у цій справі.

77. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області включити до пільгового стажу ОСОБА_1 період роботи з 20.09.2012 по 09.04.2013 у філії «Вільногірський гірничо-металургійний комбінат» Приватного акціонерного товариства «Кримський титан» на підставі довідки уточнюючої особливий характер роботи, умови праці необхідні для призначення пільгової пенсії № 01-23/1803 від 18.05.2016, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1.

78. В іншій частині позовних вимог відмовити.

79. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області понесені судові витрати на сплату судового збору у розмірі 768,40 грн.

80. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

81. Повне рішення складено 30.07.2019.

Суддя І.О. Верба