
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 липня 2019 року Справа № 160/5870/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій незаконними та зобов`язання вчинити певні дії, -
встановив:
І. ПРОЦЕДУРА
1. 25.06.2019 ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить суд:
- визнати незаконними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в частині призначення пенсії за віком з 17.11.2017 відповідно до положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%;
- зобов`язати Головне управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 пенсію з 17.11.2017 відповідно до положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.
2. Ухвалою суду від 01.07.2019 прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в адміністративній справі № 160/5870/19.
3. 23.07.2019 від позивача на електронну адресу суду надійшли заперечення на відзив.
4. 23.07.2019 до канцелярії суду від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов з додатками та доказами направлення позивачу.
5. 26.07.2019 від позивача поштовим зв`язком надійшов до суду оригінал заперечень на відзив.
ІІ ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
6. Позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії з застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1,35% у зв`язку з відсутністю законних підстав.
7. Пенсія за віком, передбачена Закон України «Про державну службу» та пенсія за віком, передбачена Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» є різними видами довічних пенсій, які призначаються в межах різних законів.
8. Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
9. Враховуючи, що 17.11.2017 відбулась зміна виду пенсії на вид пенсії передбачений іншим закон, мало місце саме призначення пенсії. Отже, відмова відповідача застосувати коефіцієнт страхового стажу 1,35%, з посиланням на те, що мало місце переведення з одного виду пенсії на інший, є протиправною.
10. Відповідач мав здійснити розрахунок величини оцінки одного року страхового стажу з застосуванням положень пункту 4-4 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», тобто показника величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1,35%.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
11. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначив, що позивачу вперше було призначено пенсію по інвалідності з 05.03.2003, отже застосувати величину оцінки страхового стажу в розмірі 1,35% при перерахунку пенсії у зв`язку із переходом на пенсію за віком по Закону № 1058 немає законних підстав.
12. Положення абзацу першого пункту 4-4 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058 не застосовуються до спірних правовідносин.
13. Відповідач зазначає, що зміна виду пенсії позивача відбулась шляхом переведення з одного виду пенсій на інший, у зв`язку із чим умови Перехідних положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» щодо застосування оцінки одного року страхового стажу не поширюються на позивача.
14. Визначення оцінки одного року страхового стажу при розрахунку пенсії позивача здійснюється на підставі загальних положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» відповідно до яких встановлена формула такого розрахунку містить чітку оцінку страхового стажу - 1%, а норма, яка регулює переведення з одного виду пенсії на інший вимагає вчинення такого переведення на підставі вже існуючих та наявних відомостей.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
15. Протоколом № 2095 від 02.04.2003 ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком, шифр пенсії - 431. Пенсію призначено згідно з Законом України щомісячно з 05.03.20103 в сумі 141,90 грн (а.с.28).
16. Розпорядженням № 119627 від 20.10.2008 здійснено перерахунок пенсії позивачу через перехід з виду на вид, вид пенсії - за віком, шифр - 130, умови призначення - Держслужбовці. Пенсію по шифру 431 припинено (а.с.34).
17. Розпорядженням № 119627 від 21.10.2008 здійснено перерахунок пенсії позивачу через перехід з виду на вид, вид пенсії - за віком, шифр - 101, умови призначення - загальні. Пенсію призначено згідно з Законом України щомісячно з 11.010.2008 в сумі 967,19 грн, з 01.01.2009 по 10.10.2013 в сумі 967,19 грн (а.с.37-38).
18. Розпорядженнями № 119627 від 22.03.2012 позивачу здійснено перерахунок пенсії (а.с.44):
- вид пенсії за віком, шифр пенсії - 130, умови призначення - Держслужбовці, дата перерахунку 01.01.2012 попереднього 05.03.2003, вид перерахунку - перерахунок через зміну надбавки;
- вид пенсії за віком, шифр пенсії - 110, умови призначення - мати (батько) інв. з дит., дата перерахунку 01.01.2012 попереднього 05.03.2003, вид перерахунку - перерахунок через зміну надбавки;
19. Згідно з розпорядженням № 119627 від 22.03.2013 ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії через зміну даних по інвалідності, вид пенсії - за віком, шифр пенсії - 130, умови призначення - Держслужбовці, дата перерахунку 01.01.2013 попереднього 05.03.2003 (а.с.46).
20. Розпорядженням № 119627 від 22.05.2017 позивачу здійснено перерахунок пенсії, вид пенсії - за віком, шифр пенсії - 110, умови призначення - мати (батько) інв. з дит., дата перерахунку 01.05.2017 попереднього 05.03.2003, вид перерахунку - масовий перерахунок (індивідуальний) (а.с.47).
21. 28.11.2017 позивач звернулась до Васильківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області з заявою про перехід на інший вид пенсії (а.с.49).
22. 01.12.2017 здійснено перерахунок пенсії через перехід з виду на вид, вид пенсії - за віком, шифр пенсії - 110, умови призначення - мати (батько) інв. з дит., що вбачається з розпорядження № 119627. Виплату пенсії за шифром 130 припинено, призначено пенсію згідно з Законом щомісячно з 28.11.2017 (а.с.48).
23. Розпорядженням № 119627 від 15.01.2019 позивачу здійснено перерахунок пенсії, вид пенсії - за віком, шифр пенсії - 110, умови призначення - мати (батько) інв. з дит., дата перерахунку 28.11.2017 попереднього 05.03.2003, вид перерахунку - перерахунок через зміну надбавки (а.с.50).
24. Рішенням № 912190119627 (дата-час розрахунку: 24.02.201914:52) ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії, шифр та вид пенсії - 110 пенсія за віком, умови призначення - Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», дата перерахунку 01.02.2019, вид перерахунку - індивідуально (масовий). Індексація заробітку з 01 березня, особливості - мати дитини-інваліда (а.с.52-53).
25. 25.04.2019 позивач звернулась до начальника Васильківського відділу обслуговування громадян з заявою в якій, зокрема, зазначено (а.с.10-11, 54-55):
- 01.04.2019 звернулась до Васильківського відділу обслуговування громадян з проханням надати розрахунок призначеної пенсії з 17.11.2017. З отриманого розрахунку стало відомо, що при обчисленні коефіцієнта страхового стажу було застосовано величину оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%;
- з 11.10.2008 по 16.11.2017 позивач отримувала пенсію відповідно статті 37 Закону України «Про державну пенсію»;
- пенсія за віком, передбачена статтею 37 Закону України «Про державну службу» та пенсія за віком, передбачена статтею 9 Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» є різними видами довічних пенсій, які призначаються в межах різних законів.
- прошу призначити пенсію за віком з 17.11.2017 відповідно до положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.
26. Листом від 15.05.2019 за № 529 Відділ з питань призначення та перерахунків пенсій № 16 Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на звернення позивача надало відповідь в якому, зокрема, зазначено (а.с.8-9, 60-61):
- позивачу пенсію призначено по інвалідності ІІІ групи від загального захворювання з 05.03.2003;
- з 11.10.2008 року проведено перерахунок пенсії в зв`язку з переходом з виду на вид, а саме з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу»;
- за заявою від 28.11.2017 року проведено перерахунок пенсії у зв`язку з переходом на пенсію за віком по Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;
- загальний розмір пенсії станом на 01.05.2019 склав 3 312,46 грн;
- враховуючи те, що вперше призначено пенсію по інвалідності з 05.03.2003, застосувати величину оцінки страхового стажу в розмірі 1,35% при перерахунку пенсії у зв`язку з переходом на пенсію за віком по Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» немає законних підстав.
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
27. Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
28. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
29. Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
30. Положенням статті 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) встановлено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
31. Статтею 2 Закону № 1788-XII визначені види пенсій: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.
32. Відповідно до статті 17 Закону № 1788-XII жінки, які народили п`ятеро або більше дітей і виховали їх до восьмирічного віку, і матері інвалідів з дитинства, які виховали їх до цього віку, мають право на пенсію за віком після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 15 років із зарахуванням до стажу часу догляду за дітьми (пункти «є» і «ж» статті 56). При цьому до числа інвалідів з дитинства належать також діти-інваліди віком до 16 років, які мають право на одержання соціальної пенсії (стаття 94).
33. Згідно зі статтею 23 Закону № 1788-XII пенсії по інвалідності призначаються в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату здоров`я, внаслідок:
а) трудового каліцтва або професійного захворювання;
б) загального захворювання (в тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства).
34. Пенсії по інвалідності призначаються незалежно від того, коли настала інвалідність: у період роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи.
35. Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII (у редакції чинній на момент проведення перерахунку пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до зазначеного закону) На одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
36. Пенсія державному службовцю виплачується незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію.
37. Пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених частинами другою і п`ятою цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», особам, визнаним інвалідами I та II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа I та II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно до цього Закону призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.
38. Якщо зазначені особи повертаються на державну службу, виплата пенсії по інвалідності припиняється на період до звільнення з роботи або досягнення ними граничного віку перебування на державній службі. У цьому разі, а також у разі продовження перебування зазначених осіб на державній службі без оформлення пенсій по інвалідності на умовах, передбачених частиною шостою цієї статті, вони мають право на одержання пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
39. Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV), який набрав законної сили з 01.01.2004.
40. Положеннями частини першої статті 9 Закону № 1058-IV закріплено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
41. Разом з тим, відповідно до частини першої статті 10 Закону № 1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
42. Відповідно до статті 25 Закону № 1058-IV:
- у редакції до 11.10.2017: коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п`яти знаків після коми за формулою:
Кс = (См х Вс) / (100% х 12), де Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі тільки в солідарній системі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35%, а за період участі в солідарній і накопичувальній системах пенсійного страхування - 1,08%;
- у редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-VIII від 03.10.2017, який набрав чинності 11.10.2017: коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п`яти знаків після коми за формулою:
Кс = (См х Вс) / (100% х 12), де Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.
43. Згідно з пунктом 4-4 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.
44. Відповідно до статті 45 Закону № 1058-IV:
- пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону;
- переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду;
- переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
45. Пунктом 2.8 Розділу ІІ «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України № 13-1 07.07.2014) встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
щодо застосування показника величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% замість 1,35%
46. Суд погоджується із доводами позивача щодо порушення його права при призначенні пенсії за віком відповідно до положень Закону № 1058-IV із застосуванням показника величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% замість 1,35%.
47. Відповідач не застосовуючи показник величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35% зазначив, що позивачу вперше призначено пенсію по інвалідності з 05.03.2003, тому при перерахунку пенсії у зв`язку з переходом на пенсію за віком по Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» немає законних підстав для застосування величини оцінки страхового стажу в розмірі 1,35%.
48. Суд зазначає, що частиною третьою статті 45 Закону № 1058-ІV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
49. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
50. Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону № 1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом № 1058-ІV (пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв`язку з втратою годувальника), на інший.
51. Відповідно до частини 4-4 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.
52. Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивачу 05.03.2003 призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону № 1788-XII.
53. З 11.10.2008 позивачу проведено перерахунок пенсії у зв`язку з переходом з виду на вид, а саме з пенсії по інвалідності на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», припинено виплату пенсії за шифром 431, призначено виплату пенсії за шифром 130.
54. Пенсія відповідно до Закону України «Про державну службу» отримувалась позивачем до 28.11.2017, дати звернення до Васильківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області з заявою про перехід на інший вид пенсії, а саме пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-ІV.
55. Суд зазначає, що Закон України «Про державну службу» передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії 28.11.2017 відповідно до Закону № 1058-ІV ОСОБА_1 звернулась вперше.
56. Отже, в даному випадку відповідач безпідставно не застосував частину 4-4 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV та не застосував величину оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1, 35%, що призвело до зменшення розміру пенсії.
57. Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права була висловлена Верховним Судом України, зокрема, у постановах від 22.12.2015 у справі № 21-4071а15 та від 31.03.2015 у справі № 21-612а14, від 29.11.2016 у справі № 133/476/15-а (№ 21-6331а15). Вказана правова позиція Верховного Суду України підтримана Верховним Судом у постановах від 05.07.2018 у справі № 565/645/17, від 23.10.2018 у справі № 317/4184/16, від 31.05.2019 у справах № 344/7053/17 та № 263/16495/16-а.
58. Відповідно до статті 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
59. Частиною п`ятою вказаної норми встановлено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
щодо призначення пенсії з 17.11.2017
60. Згідно з частиною першою статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
61. За приписами статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
62. За правилом, визначеним у статті 45 Закону № 1058-ІV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви.
63. При цьому, з матеріалів пенсійної справи не вбачається подання позивачем заяви про переведення на інший вид пенсії 17.11.2017 та позивач також не надав таких доказів до суду, заява позивача датується 28.11.2017.
64. Таким чином, суд відмовляє у призначені пенсії за віком відповідно до положень Закону № 1058-ІV з 17.11.2017.
65. Однак, зобов`язує Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до положень Закону № 1058-ІV із застосуванням показника величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%, з 28.11.2017.
66. Згідно зі статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка ратифікована Законом № 475/97-ВР від 17.07.1997 кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
67. У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі «Чахал проти Об`єднаного Королівства» (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.
68. Засіб захисту, що вимагається згаданою статтею повинен бути «ефективним» як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Афанасьєв проти України» від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).
69. Отже, «ефективний засіб правого захисту» у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.
70. Відповідно до пункту 2 розділу 4 Указу Президента України «Про Концепцію вдосконалення судівництва для утвердження справедливого суду в Україні відповідно до європейських стандартів» від 10.05.2006 № 361/2006 адміністративне судочинство спрямоване на захист прав особи у публічно-правових відносинах від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
71. За своїм статусом у суспільстві учасники таких правовідносин перебувають у нерівних умовах, тому адміністративний суд має вжити всіх передбачених законом заходів, щоб захистити порушені органом влади права особи, в тому числі збирати докази з власної ініціативи, виходити за межі вимог сторін тією мірою, наскільки це необхідно для повного захисту прав особи.
72. З метою ефективного та повного захисту прав позивача, відповідно до частини другої статті 9 КАС України, суд виходить за межі позову та зобов`язує Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату донарахованих сум пенсій ОСОБА_1 , починаючи з 28.11.2017.
VІІ. ВИСНОВОК СУДУ
73. Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
74. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
75. Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
76. Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
щодо строку (тривалості) порушеного права позивача на соціальний захист
77. Право на соціальний захист відноситься до основоположних прав і свобод, які гарантуються державною і, за жодних умов, не можуть бути скасовані, а їх обмеження не допускається, крім випадків, передбачених Конституцією України.
78. Строки у сфері соціального захисту застосовує відповідний суб`єкт владних повноважень або суд, у випадку, визнання рішення, дії чи бездіяльності відповідного суб`єкта протиправними та задоволення позову особи. У свою чергу, строк на звернення до суду застосовується виключно судом, як правило, на етапі прийняття рішення про відкриття провадження в адміністративній справі. Строк звернення до суду стосується виключно питання прийняття до розгляду або відмови у розгляді позовних вимог по суті, але не застосовується для прийняття рішення про задоволення чи не задоволення таких вимог, а також періоду протягом якого такі вимоги підлягають задоволенню.
79. Суд також виходить з того, що у триваючих правовідносинах суб`єкт владних повноважень протягом певного проміжку часу ухиляється від виконання своїх зобов`язань (триваюча протиправна бездіяльність) або допускає протиправну поведінку (триваюча протиправна діяльність) по відношенню до фізичної або юридичної особи.
80. Відлік строків для звернення з метою реалізації права на соціальний захист розпочинається з моменту отримання відповідним суб`єктом владних повноважень заяви особи, до якого додано пакет необхідних документів. У свою чергу, відлік строків для звернення до суду (у випадку незгоди особи з відповідним рішенням, дією чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень за результатами розгляду зазначеної заяви) розпочинається з моменту коли особа дізналася або повинна була дізнатися про таке порушення своїх прав, крім якщо інше прямо не передбачено законом.
81. Позивач зазначає, що 24.02.2019 звернулась до відповідача з проханням надати розрахунок призначеної пенсії та з отриманого розрахунку стало відомо, що при обчисленні коефіцієнта страхового стажу було застосовано величину оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1%.
82. Таким чином, про своє порушене право позивач дізналася, коли отримала від відповідача розрахунок пенсії, який просила заявою від 24.02.2019.
83. При застосуванні строків звернення до адміністративного суду у вказаній категорії справ слід виходити з того, що встановлені процесуальним законом строки та повернення позовної заяви на підставі їх пропуску не можуть слугувати меті відмови у захисті порушеного права, легалізації триваючого правопорушення, в пергу чергу, з боку держави.
84. Строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала з вини відповідного суб`єкта владних повноважень, немає.
85. Зазначена правова позиція щодо строку порушеного права позивача на соціальний захист щодо викладена у постановах Верховного Суду від 19.03.2019 у справі № 806/1952/18 (адміністративне провадження № К/9901/66396/18), від 22.01.2019 року у справі № 201/9987/17(2-а/201/304/2017), від 24.04.2018 у справі № 646/6250/17, від 30.10.2018 у справі № 493/1867/17, від 25.05.2016 у справі № 164/1904/14-ц, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06.02.2019 у справі № 522/2738/17.
86. Керуючись статтями 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
87. Адміністративний позов ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427; вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання дій незаконними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
88. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо застосування показника величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком з 28.11.2017 відповідно до положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
89. Зобов`язати Головне управління пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%, з 28.11.2017.
90. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити виплату донарахованих сум пенсії ОСОБА_1 .
91. В іншій частині позовних вимог відмовити.
92. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області понесені судові витрати на сплату судового збору у розмірі 768,40 грн.
93. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
94. Повне рішення складено 30.07.2019.
Суддя І.О. Верба