
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ 49089 м. Дніпро, вул. Академіка Янгеля, 4, (веб адреса сторінки на офіційному веб -порталі судової влади України в мережі Інтернет - http://adm.dp.court.gov.ua)
13 травня 2019 року Справа № 215/1565/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Жукової Є.О.
розглянувши у письмовому провадженні у м.Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради (вул. Короленко, 1а, м.Кривий Ріг, Дніпропетровська обл.) про визнання бездіяльності протиправною; притягнення до адміністративної відповідальності; зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Супровідним листом від 11.04.2019 р. Третім апеляційний адміністративним судом було направлено на адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду адміністративну справу №215/1565/19 (номер провадження 183СП/160/329/19) за позовною заявою ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору у справі №215/1565/19 (номер провадження 183СП/160/329/19) за його позовною заявою до виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради про визнання бездіяльності протиправною; притягнення до адміністративної відповідальності; зобов`язання вчинити певні дії.
11.04.2019 р. вищевказану справу розподілено судді Жуковій Є.О.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.04.2019 р. у справі №215/1565/18 заяву ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору у справі №№215/1565/19 (номер провадження 183СП/160/329/19) за його позовною заявою до виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради про визнання бездіяльності протиправною; притягнення до адміністративної відповідальності; зобов`язання вчинити певні дії - задоволено.
Звільнено ОСОБА_1 від сплати судового збору у справі №№215/1565/19 (номер провадження 183СП/160/329/19) за позовною заявою ОСОБА_1 до виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради про визнання бездіяльності протиправною; притягнення до адміністративної відповідальності; зобов`язання вчинити певні дії.
В позовній заяві позивач - ОСОБА_1 , який звернувся до виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради просить суд визнати протиправною бездіяльність виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради, яка виявилася у порушенні ст. 3, 19, 34, 71 Конституції України та притягти до адміністративної відповідальності згідно ст. 60 Конституції України, п.1 ч.1 ст.20, 249, ч.1 ст. 286 КАС України; захистити права ОСОБА_1 пов`язані з виборчим процесом, свободою пересування та вільним вибором місця проживання, відповідно до ст.3, 19, 22, 33, 69-71 Конституції України шляхом встановлення наявності компетенції (повноважень) виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради на реєстрацію місця його перебування за адресою: АДРЕСА_4 за якою ОСОБА_1 надає соціальні послуги особі з інвалідністю відповідно до заяви від 20.02.19 р. в С-148; визнати протиправною бездіяльність виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради яка виявилась у не вжиті заходів до усунення причин, що породжують подання заяви від 20.02.2019 р. вх. С-148 та зазначити закон чи інший нормативно-правовий акт, вимоги яких порушено, згідно ст.249 КАС України.
Позовні вимоги обґрунтовано наступним.
20.02.2019 р. вх. С-148 позивач - ОСОБА_1 подав до Голови Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради заяву (запит) щодо зобов`язання підлеглих осіб скласти акт, яким визначити місце перебування та зареєструвати місце перебування гр. ОСОБА_1 за адресою: м. Кривий Ріг. АДРЕСА_4 . передати інформацію до Єдиного державного демографічного реєстру, чим забезпечити його право голосу на виборах Президента України, та зазначити, які документи необхідні для забезпечення права голосу на виборах. Дана заява була зареєстрована у загальному відділі виконкому Тернівської районної у місті ради за вх. № С-184 у електронній базі «Звернення громадян».
До зазначеної вище заяви ОСОБА_1 була додана заява про визнання місця перебування останнього довільної форми.
Позивач зазначає, що відповідач не забезпечив невід`ємне значення і непорушне право голосу на виборах Президента 31.03.2019 р. Нормативно-правових актів відповідача на заяву від 20.02.2019 р. вх.С-148 не отримав.
При цьому зазначено, що відповідач не надав визначеності в питаннях пов`язаних з виборчим процесом, за що повинен юридично відповісти ст.60 Конституції України, а також окремо не повідомив про дату, час та місце розгляду заяви від 20.02.2019 р. вх.№С-148.
Водночас, позивач зазначає, що відповідач не переслідував законної мети правового режиму розгляду заяв, відмовився використовувати владні функції та не прийняв рішення, що відповідає чинному законодавству.
З урахуванням зазначеного вище, позивач вважає бездіяльність відповідача щодо порушення прав ОСОБА_1 протиправною та такою, що порушує права останнього.
24.04.2019 р. на адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду, шляхом електронного зв`язку, відповідачем було надіслано відзив на позовну заяву від 24.04.2019 р. вх.№2873/19-ел, який обґрунтовано наступним.
Позивач - ОСОБА_1 звернувся до виконкому Тернівської районної у місті ради 20.02.2019 р. із заявою, яка зареєстрована під №С-148.
Відповідь на вищезазначене звернення надіслана поштою 07.03.2019 р.
20.02.2019 позивач звернувся до голови виконкому Тернівської районної у місті ради із заявою встановленої форми з проханням зобов`язати підлеглих осіб скласти акт, яким визначити місце перебування та зареєструвати місце перебування гр. ОСОБА_1 за адресою: м. Кривий Ріг. АДРЕСА_4 . передати інформацію до Єдиного державного демографічного реєстру, чим забезпечити його право голосу на виборах Президента України та зазначити які документи необхідні для забезпечення права голосу на виборах. Дана заява була зареєстрована у загальному відділі виконкому Тернівської районної у місті ради за вх. № С-184 у електронній базі «Звернення громадян». До заяви позивачем була додана заява про визнання його місця перебування довільної форми.
Заява гр. ОСОБА_1 була розглянута у встановлені чинним законодавством терміни відділом реєстрації місця проживання громадян виконкому районної у місті ради та відділом ведення Державного реєстру виборців виконкому районної у місті ради.
Відповідач зазначає, що робота відділу реєстрації місця проживання громадян здійснюється на підставі Положення про відділ реєстрації місця проживання виконкому Тернівської районної у місті ради, затвердженого рішенням районної у місті ради від 31.03.2016 № 59 та Регламенту роботи відділу реєстрації місця проживання громадян, затвердженого рішенням виконкому районної у місті ради від 20.04.2016 № 126, якими визначені завдання, функції, права та обов`язки відділу.
Відповідно до ст. З Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» місце перебування - адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік. Відомості про реєстрацію місця перебування вносяться до довідки про звернення за захистом в Україні, зразок якої затверджується наказом Міністерства внутрішніх справ.
Відповідно до рішення Криворізької міської ради від 31.03.2016 №381 «Про обсяг і межі повноважень районних у місті рад та їх виконавчих органів» складати та надавати акти про фактичне місце перебування не входить до компетенції виконкому Тернівської районної у місті ради.
Реєстрація місця перебування осіб, що звернулися за захистом в Україні, здійснюється на визначений законодавством строк на підставі документів, визначених пунктом 18 постанови Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207 «Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру» (крім квитанції про сплату адміністративного збору), а саме:
1) заява за формою згідно з додатком 8;
2) документ, до якого вносяться відомості про реєстрацію місця перебування;
3) документи, що підтверджують:
право на проживання в житлі, - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди) рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи;
право на перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи, - довідка про прийняття на обслуговування в спеціальній соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи за формою згідно з додатком 9, копія посвідчення про взяття на облік бездомної особи, форма якого затверджується Мінсоцполітики (для осіб, які перебувають на обліку у цих установах або закладах);
проходження служби у військовій частині, адреса якої зазначається під час реєстрації, - довідка про проходження служби у військовій частині, видана командиром військової частини за формою згідно з додатком 10 (для військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби);
4) військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).
Порядком передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру (ЄДДР) визначено механізм, форми та строки передачі інформації про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання/перебування до територіальних органів та підрозділів Державної міграційної служби (ДМС) для внесення її до відомчої інформаційної системи ДМС Єдиного державного демографічного реєстру.
Доступу до ЄДДР органам місцевого самоврядування не передбачено чинним законодавством.
Гр. ОСОБА_1 неодноразово звертався до виконкому районної у місті ради з питання реєстрації його місця перебування за адресою: АДРЕСА_6 . На всі його звернення були надані своєчасні та обгрунтовані відповіді. Також йому були надані роз`яснення щодо отримання довідки про звернення за захистом в Україні. На сайті «Єдиний державний портал надання адміністративних послуг» за посиланням http://poslugv.gov.ua/info/service/byservicescope-105/2733/о^аіІ5/0/0 вказана необхідна інформація та перелік документів.
Водночас, повноважний представник відповідача зазначає, що гр. ОСОБА_1 неодноразово було запропоновано зареєструвати своє місце проживання за адресою: АДРЕСА_4 , за якою він надає соціальні послуги особі з інвалідністю (матері). Однак, від даної пропозиції позивач категорично відмовився, мотивуючи тим, що мати як основний квартиронаймач не надає йому згоди на реєстрацію місця проживання.
Позивачем при поданні останнім заяви для реєстрації місця перебування не було дотримано вимог надання повного пакету документів, його було особисто повідомлено про необхідність надання довідки про звернення за захистом в Україні та про неможливість розгляду його заяви при виявлені факту відсутності згоди основного квартиронаймача на реєстрацію місця перебування.
У зв`язку з тим, що позивачу була підготовлена та направлена вичерпна відповідь на його заяву від 20.02.2019 р., відповідач зазначає, що звинувачення останнього у бездіяльності виконкому Тернівської районної у місті Кривому Розі ради є безпідставними.
На підставі зазначеного вище, відповідач просить суд у задоволенні пред`явлених позовних вимог відмовити у повному обсязі.
06.05.2019 р., через канцелярію Дніпропетровського окружного адміністративного суду, відповідачем було подано відзив на позовну заяву від 06.05.2019 р. вх.№23313/19, ідентичний за змістом відзвиву на позовну заяву від 24.04.2019 р. вх.№2873/19-ел.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено наступне.
Позивач перебуває на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення виконкому Тернівської районної у місті Кривому Розі ради, як одержувач компенсації непрацюючій працездатній особі, яка здійснює догляд за інвалідом І групи або за особою похилого віку, яка згідно з висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду або досягла 80-річного віку, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 № 832 «Про підвищення розмірів державної допомоги окремим категоріям громадян», з 01.12.2014 та по теперішній час.
20.02.2019 р. позивач звернувся до голови виконкому Тернівської районної у місті ради із заявою встановленої форми з проханням зобов`язати підлеглих осіб скласти акт, яким визначити місце перебування та зареєструвати місце перебування гр. ОСОБА_1 за адресою: м. Кривий Ріг. АДРЕСА_4 . передати інформацію до Єдиного державного демографічного реєстру, чим забезпечити його право голосу на виборах Президента України та зазначити які документи необхідні для забезпечення права голосу на виборах.
Зазначена вище заява була зареєстрована у загальному відділі виконкому Тернівської районної у місті ради за вх. № С-184 у електронній базі «Звернення громадян». До заяви позивачем була додана заява про визнання його місця перебування довільної форми.
Заява гр. ОСОБА_1 була розглянута у встановлені чинним законодавством терміни відділом реєстрації місця проживання громадян виконкому районної у місті ради та відділом ведення Державного реєстру виборців виконкому районної у місті ради, що підтверджується реєстром витрат конвертів і марок від 07.03.2018 р., копія якого міститься в матеріалах справи.
В тексті зазначеної вище відповіді від 06.03.2019 р. №С-148 на заяву ОСОБА_1 20.02.2019 р. №С-52, відповідачем зазначено наступне.
Реєстрація місця перебування особи, що звернулась за захистом в Україні, здійснюється на визначений законодавством строк на підставі документів, визначених п.18 постанови Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 р. №207 «Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру».
У відповіді також зазначено, що робота відділу здійснюється на підставі Положення про відділ місця проживання виконкому Тернівської районної і місті ради, затвердженого рішенням районної у місті ради від 31.03.2016 р. №59 та Регламенту роботи відділу реєстрації місця проживання громадян, затвердженого рішенням виконкому районної у місті ради від 20.04.2016 р. №126, якими визначені завдання, функції, права та обов`язки відділу, структура відділу.
Відповідачем також зазначено, що заява виборця про тимчасову зміну місця голосування подається до органу ведення Державного реєстру виборців особисто. До заяви додаються документи (копії документів), які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни виборчої адреси. У разі якщо до заяви додаються копії документів, їх оригінали пред`являються органу ведення Реєстру для перевірки вірності цих копій.
Тимчасова зміна місця голосування без зміни виборчої адреси забезпечує включення виборця до списку виборців на відповідній виробничій дільниці одноразово виключно на день голосування - 31 березня 2019 р.
Заяву про внесення змін до виборчої адреси (для того щоб ці зміни були внесені до списку виборців) або про тимчасову зміну місця голосування необхідно подати не пізніше ніж за п`ять днів до дня голосування на чергових виборах Президента України 31 березня 2019 року, тобто 25 березня 2019 року включно.
Правовідносини сторін, що виникають у сфері відносин, пов`язаних зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні, що гарантуються Конституцією України і закріплені Загальною декларацією прав людини, Міжнародним пактом про громадянські та політичні права, Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод і протоколами до неї, іншими міжнародними договорами України, а також визначає порядок реалізації свободи пересування та вільного вибору місця проживання і встановлює випадки їх обмеження регулюються нормами Конституції України, Законом України «Про звернення громадян», Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», Законом України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту», Законом України «Про вибори Президента України», постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 р. №207 «По затвердження Правил реєстрації місця поживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру» тощо.
Відповідно до положень ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.55 Конституції України, кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Відповідно до ст. ст. 6, 13 Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року, кожен має право на справедливий розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення, а також кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинено особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Відповідно до ч.2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ч.3 ст.2 КАС України, є принцип верховенства права, який відповідно до ст.6 КАС України, полягає в наступному: суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а суд згідно ст. 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Відповідно до ст. ст.8, 9 КАС України усі учасники адміністративного процесу є рівними перед законом і судом, а розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст.1 ЗУ «Про звернення громадян», громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Відповідно до ст.7 ЗУ «Про звернення громадян» заборояється відмова в прийнятті та розгляді звернення.
Звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов`язковому прийняттю та розгляду.
Забороняється відмова в прийнятті та розгляді звернення з посиланням на політичні погляди, партійну належність, стать, вік, віросповідання, національність громадянина, незнання мови звернення.
Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об`єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п`яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обгрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз`ясненнями.
Забороняється направляти скарги громадян для розгляду тим органам або посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржуються.
Відповідно до ст.19 ЗУ «Про звернення громадян» визначаються обов`язки органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, засобів масової інформації, їх керівників та інших посадових осіб щодо розгляду заяв чи скарг, зокрема, встановлюється, щодо: об`єктивної, всебічної і вчасної перевірки заяви чи скарги; на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу; скасовувати або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням; забезпечення поновлення порушених прав, реального виконання прийнятих у зв`язку з заявою чи скаргою рішень; письмового повідомлення громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; вживання заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об`єднання громадян за місцем проживання громадянина; у разі визнання заяви чи скарги необгрунтованою роз`яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення; не допуску безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам; особистої організації та перевірки стану розгляду заяв чи скарг громадян, вжиття заходів до усунення причин, що їх породжують, систематичного аналізу та інформування населення про хід цієї роботи.
Відповідно до ст. 3 ЗУ «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», місце перебування - адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік.
Відповідно до ч.3 ст.1 ЗУ «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту», довідка про звернення за захистом в Україні - документ, що засвідчує законність перебування особи на території України на період, що розпочинається з моменту звернення особи з відповідною заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, і є дійсною для реалізації прав і виконання обов`язків, передбачених цим Законом та іншими законами України, до остаточного визначення статусу такої особи чи залишення нею території України.
Відповідно до ч.1 ст.2 ЗУ «По вибори Президента України», вибори Президента України є загальними. Право голосу на виборах Президента України мають громадяни України, яким на день виборів виповнилося вісімнадцять років.
Відповідно до ч.2 ст.3 ЗУ «По вибори Президента України», кожний громадянин України на виборах Президента України має один голос. Виборець може використати право голосу тільки на одній виборчій дільниці, де він включений до списку виборців. Виборець реалізує своє право голосу під час виборів у порядку, встановленому цим Законом.
Відповідно до п.18 постанови Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 р. №207 «Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру», Для реєстрації місця проживання особа або її представник подає:
1) заяву за формами, наведеними відповідно у додатках 6, 7 або 8;
2) документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16 років, подається свідоцтво про народження. Реєстрація місця проживання дітей, які є іноземцями чи особами без громадянства, здійснюється за умови внесення даних про дітей до посвідки на постійне або тимчасове проживання їх батьків та копії свідоцтва про народження. Документи, видані компетентними органами іноземних держав, підлягають легалізації в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами;
3) квитанцію про сплату адміністративного збору (у разі реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з попереднього місця проживання адміністративний збір стягується лише за одну послугу);
4) документи, що підтверджують:
право на проживання в житлі, - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація місця проживання особи здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім`ї (зазначені документи або згода не вимагаються при реєстрації місця проживання неповнолітніх дітей за адресою реєстрації місця проживання батьків/одного з батьків або законного представника/представників);
право на перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи, - довідка про прийняття на обслуговування в спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи за формою згідно з додатком 9, копія посвідчення про взяття на облік бездомної особи, форма якого затверджується Мінсоцполітики (для осіб, які перебувають на обліку у цих установах або закладах);
проходження служби у військовій частині, адреса якої зазначається під час реєстрації, - довідка про проходження служби у військовій частині, видана командиром військової частини за формою згідно з додатком 10 (для військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби);
5) військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку);
6) заяву про зняття з реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 11 (у разі здійснення реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з реєстрації попереднього місця проживання).
У разі подання заяви представником особи, крім зазначених документів, додатково подаються:
документ, що посвідчує особу представника;
документ, що підтверджує повноваження особи як представника, крім випадків, коли заява подається законними представниками малолітньої дитини - батьками (усиновлювачами).
Реєстрація місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.
У разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами місце проживання дитини, яка не досягла 14 років, реєструється разом з одним із батьків за письмовою згодою другого з батьків у присутності особи, яка приймає заяву, або на підставі засвідченої в установленому порядку письмової згоди другого з батьків (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування).
Забороняється вимагати для реєстрації місця проживання особи інші документи.
Враховуючи наведені вище норми чинного законодавства України, суд приходить до висновку про вчинення оскаржуваних дій відповідачем, згідно з порядком ст.ст.18, 19 ЗУ «Про звернення громадян» на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема, з дотриманням необхідного балансу між будь - якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовані ці дії; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зокрема, з дотриманням ст.1 та у відповідності до ст.7 ЗУ "Про звернення громадян" з`ясувавши, що на питання, порушені в одержаному запиті (запиті) від 20.02.2019 р., відповідачем була надана відповідь від 07.03.2019 р. позивачу - ОСОБА_1 надавалась відповідь, що останньому неодноразово було запропоновано зареєструвати місце проживання за адресою: АДРЕСА_4 , за якою ОСОБА_1 надає соціальні послуги особі з інвалідністю (матері). Однак, ОСОБА_1 від даної пропозиції категорично відмовився, митивуючи це тим, що мати як основний квартиронаймач не надає йому згоди на реєстрацію місця проживання.
При цьому, судом встановлено, що позивачем - ОСОБА_1 при подачі останнім заяви, не було дотримано вимог надання повного пакету документів, про що було ОСОБА_1 особисто повідомлено про необхідність надання довідки про звернення за захистом в Україні та про неможливість розгляду його заяви при виявлені факту відсутності згоди основного квартиронаймача на реєстрацію місця перебування.
Водночас, суд зауважує, що жодною статтею з наведених вище законів України не передбачено обов`язок суб`єктів владних повноважень надавати особам, які до них звертаються відповіді саме того змісту, яких зазначені особи прагнуть отримати.
Як вже зазначалося вище, відповідно до ст.19 ЗУ "Про звернення громадян" визначаються обов`язки органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, засобів масової інформації, їх керівників та інших посадових осіб щодо розгляду заяв чи скарг, зокрема, щодо об`єктивної, всебічної і вчасної перевірки заяви чи скарги; а також, на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу.
Матеріалами справи підтверджується, що виконавчим комітетом Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради 07.03.2019 р. за №С-148 було надано відповідь ОСОБА_1 , з питань, визначених в заяві (запиті) останнього від 20.02.2019 р.
При цьому, суд зазначає, що ОСОБА_1 при поданні заяви-запиту від 20.02.2019 р. останнім не було дотримано вимог надання повного пакету документів для здійснення реєстрації місця проживання останнього.
Відтак, системний аналіз наведених вище норм чинного законодавства України у сукупності з обставинами, встановленими судом під час розгляду даної справи на підставі доказів, наявних в матеріалах справи, дозволяє суду прийти до висновку про відсутність допущення протиправної бездіяльності відповідачем щодо виразилась в непідкоренні конституційним принципам та не забезпеченні гарантій ст. ст. 33, 46, 48 Конституції України.
Щодо позовних вимог як про притягнення до адміністративної відповідальності, згідно з ст. 60 Конституції України, п.1 ч.1 ст.20, ст.249, ч.1 ст.286 КАС України виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради, захисту права ОСОБА_1 , пов`язаного з виборчим процесом, свободою пересування та вільним вибором місця проживання, відповідно до ст.3, 19, 22, 33, 69-71 Конституції України шляхом встановлення наявності компетенції (повноважень) виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради на реєстрацію місця мого перебування за адресою: АДРЕСА_1 за якою ОСОБА_1 надає соціальні послуги особі з інвалідністю, відповідно до заяви від 20.02.19 р. в С-148, так і визнання протиправною бездіяльність виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради, яка виявилась у не вжиті заходів до усунення причин, що породжують подання заяви від 20.02.2019 р. вх. С-148 та зазначення закону чи іншого нормативно-правового акта, вимоги яких порушено ним згідно ст.249 КАС України, суд зазначає, що останні є похідними від позовної вимоги щодо визнання протиправною бездіяльності виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради, яка виявилась у порушенні ст. ст. 3, 19, 34, 71 Конституції України.
Відтак, у зв`язку з відмовою у задоволенні позовної вимоги зазначеної вище, суд вважає за необхідне у задоволенні позовних вимог щодо притягнення до адміністративної відповідальності, згідно з ст. 60 Конституції України, п.1 ч.1 ст.20, ст.249, ч.1 ст.286 КАС України виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради - відмовити.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.3 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи відмову у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради (вул. Короленко, 1а, м.Кривий Ріг, Дніпропетровська обл.) про визнання бездіяльності протиправною; притягнення до адміністративної відповідальності; зобов`язання вчинити певні дії, та враховуючи несплату судового збору при поданні даної позовної заяви до суду, суд приходить до висновку, що, у даній справі розподіл судових витрат відповідно до ст.139 КАС України не передбачено.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради (вул. Короленко, 1а, м.Кривий Ріг, Дніпропетровська обл.) про визнання бездіяльності протиправною; притягнення до адміністративної відповідальності; зобов`язання вчинити певні дії.
Керуючись ст. ст. 242-244, 246, 250, 254, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) виконавчого комітету Тернівської районної у м.Кривий Ріг ради (вул. Короленко, 1а, м.Кривий Ріг, Дніпропетровська обл.) про визнання бездіяльності протиправною; притягнення до адміністративної відповідальності; зобов`язання вчинити певні дії, - відмовити.
Розподіл судових витрат не здійснювати.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Є.О. Жукова