Рішення № 83265233, 23.07.2019, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.07.2019
Номер справи
360/1805/19
Номер документу
83265233
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

23 липня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/1805/19

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Секірської А.Г.,

за участю:

секретаря судового засідання Вакуленка А.В.,

представника позивача - Дядько Г. П . , витяг з ЄДРЮОФОПГФ від 26.04.2019 № 1005289989;

представника відповідача - Ікешової А.І., довіреність від 22.08.2018 № 5796/9/12-32-10-00-29;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом комунального підприємства «Лисичанськтепломережа» до Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення, -

ВСТАНОВИВ:

24.04.2019 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов комунального підприємства «Лисичанськтепломережа» (далі - позивач, КП «Лисичанськтепломережа») до Головного управління ДФС у Луганській області (далі- відповідач, ГУ ДФС у Луганській області) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 28.01.2019 № 0001295005, в обґрунтування якого зазначено таке.

КП «Лисичанськтепломережа» при складанні податкової декларації з податку на додану вартість за листопад 2019 року включено до складу податкового кредиту суму ПДВ по податковим накладним за жовтень 2013 року у розмірі 422784,66 грн по контрагенту НАК «Нафтогаз України» на підставі проведеної оплати за спожитий природний газ у розмірі 2 805 833, 40 грн.

Позивач як підприємство, що відповідно до пункту 187.10 статті 187 Податкового кодексу України при визначенні дати виникнення податкових зобов`язань та податкового кредиту при постачанні теплової енергії фізичним особам, бюджетним установам застосовує касовий метод.

Законом України від 24.11.2015 № 812-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо створення передумов для нової моделі ринку природного газу та забезпечення стабільності розрахунків підприємств енергетичної галузі», який набрав чинності з 01.01.2016, підрозділ 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України доповнено пунктом 44, відповідно до якого з урахуванням змін, внесених згідно із Законом від 21.12.2016 № 1797-VIIІ, тимчасово, до 1 січня 2019 року, платники податку, які здійснюють постачання (у тому числі оптове), передачу, розподіл електричної та/або теплової енергії, постачання вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702, 2703 00 00 00, 2704 00 згідно з УКТ ЗЕД, надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, визначають дату виникнення податкових зобов`язань та податкового кредиту за касовим методом.

Норма цього пункту поширюється на операції, за якими дата виникнення першої з подій, визначених у пункті 187.1 статті 187 та у пункті 198.2 статті 198 Податкового кодексу України, припадає на звітні (податкові) періоди до 1 січня 2019 року.

У разі якщо операції, визначені цим пунктом, мають безперервний або ритмічний характер постачання, платники податку: покупцям - платникам податку - можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому отримано кошти, зведені податкові накладні на кожного платника податку, з яким постачання мають такий характер, з урахуванням усієї суми отриманих коштів протягом такого місяця; покупцям - особам, не зареєстрованим платниками податку, - можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому отримано кошти, зведену податкову накладну з урахуванням усієї суми отриманих коштів протягом такого місяця.

Для цілей цього пункту ритмічним характером постачання вважається постачання товарів/послуг одному покупцю два та більше разів на місяць.

Отже, для позивача як підприємства, що застосовує касовий метод, датою виникнення права на податковий кредит за операціями з отримання товару (робіт, послуг) є дата списання коштів з його банківського рахунку незалежно від дати складення податкових накладних.

Відповідно до абзацу 3 пункту 198.6 статті 198 Податкового кодексу України податкові накладні, отримані з ЄРПН, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. За правилами абз. 4 та 5 пункту 198.6 статті 198 Податкового кодексу України в редакції, яка діяла станом на 01.01.2016, у разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складення податкової накладної.

Суми податку, сплачені (нараховані) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних/розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрований в ЄРПН з порушенням терміну реєстрації, відносяться до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові накладні/розрахунки коригування в ЄРПН, але не пізніше:

- ніж через 365 календарних днів з дати складення податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних;

- для платників податку, що застосовують касовий метод, - ніж через 60 календарних днів з дати списання коштів з банківського рахунку платника податку.

При цьому поняття в абз. 4 пункту 198.6 статті 198 Податкового кодексу України «у відповідному звітному періоді» слід розуміти як період, в якому у платника податку виникає право на податковий кредит згідно положень Податкового кодексу України.

Виходячи з аналізу правових норм, які діяли до 01.01.2017, і після 01.01.2017 у редакції Закону України від 21.12.2016 № 1797-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні», законодавцем встановлено обмеження відповідним строком права платника податку на віднесення відповідних сум до податкового кредиту лише у випадках: якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН; якщо податкові накладні (розрахунки коригування до таких податкових накладних), на підставі яких платник податків включає відповідні суми податку на додану вартість до податкового кредиту, зареєстровані в ЄРПН з порушенням строку реєстрації. При цьому в такому випадку для платників податків, які застосовують касовий метод, до 01.01.2017 такий строк становив не пізніше ніж через 60 календарних днів з дати списання коштів з банківського рахунку платника податку, а з 01.01.2017 - не пізніше ніж через 365 календарних днів з дати складення податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних.

Втім, такі обмеження не стосуються загальних правил віднесення платником податку, який застосовує касовий метод, сум податку на додану вартість до податкового кредиту, за умови правомірної поведінки його постачальників, а саме: дотримання ними строків реєстрації податкових накладних, на підставі яких платником податку формується податковий кредит відповідного звітного періоду.

Тобто, податкова накладна НАК «Нафтогаз України» виписана 21.10.2013 на суму 3 978 171,67 грн, вчасно зареєстрована, у відповідності до Податкового кодексу України в редакції 05.11.2013. Позивач здійснив оплату за спожитий природний газ у сумі 2 805 833,40 грн (06.11.2018 - на суму 275824,70 грн, 06.11.2018 - на суму 275 824,70 грн, 28.11.2018 - на суму 2254184,00 грн) і своєчасно, у відповідному звітному періоді (листопад 2018 року) відніс до податкового кредиту суму ПДВ у розмірі 422 785,00 грн.

З огляду на наведене позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 28.01.2019 № 0001295005, винесене ГУ ДФС у Луганській області, яким КП «Лисичанськтепломережа» збільшено суму грошового зобов`язання з ПДВ у розмірі 422 785,00 грн та застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 105 696,25 грн.

Ухвалою суду від 26.04.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання (арк.спр. 1-2).

Ухвалою суду від 20.06.2019 продовжено загальний строк підготовчого провадження на тридцять днів, відкладено підготовче засідання (арк.спр. 80).

Ухвалою суду від 09.07.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті у відкритому судовому засіданні (арк.спр. 90).

Представник позивача у судовому засіданні надала пояснення, аналогічні викладеним у позові та у запереченнях на відзив від 09.07.2019 за вх. № 35953/2019 (арк.спр. 87), просила суд задовольнити позов у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечувала проти позовних вимог з підстав, викладених у відзиві від 21.05.2019 за вх. № 27806/2019 (арк.спр. 36-40). Так, зазначила, що ГУ ДФС у Луганській області проведено документальну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з ПДВ КП «Лисичанськтепломережа» за листопад 2018 року, за результатами якої складено акт від 08.01.2019 № 20/12-32-50-05/13401321, якою встановлено порушення платником вимог пункту 198.6 статті 198 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено ПДВ на суму 422 785,00 грн.

Згідно із пунктом 44 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України тимчасово, до 1 січня 2022 року, платники податку, які здійснюють постачання (у тому числі оптове), передачу, розподіл електричної та/або теплової енергії, постачання вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702, 2703 00 00 00, 2704 00 згідно з УКТ ЗЕД, надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, визначають дату виникнення податкових зобов`язань та податкового кредиту за касовим методом.

Норма цього пункту поширюється на операції, за якими дата виникнення першої з подій, визначених у пункті 187.1 статті 187 та у пункті 198.2 статті 198 ПКУ, припадає на звітні (податкові) періоди до 1 січня 2022 року. Платники податку, визначені пунктом 187.10 статті 187 та пунктом 44 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, при здійсненні операцій з покупки (отримання) товарів/послуг визначають дату формування податкового кредиту за касовим методом у разі, якщо вартість таких придбаних товарів/послуг включається в ціну (тариф) на постачання продукції, передбаченої зазначеними нормами ПКУ (за умови реєстрації відповідних податкових накладних в ЄРПН).

Законом України від 21.12.2016 № 1797-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» внесено зміни до пункту 198.6 статті 198 Податкового кодексу України, які набули чинності з 01.01.2017. Тобто, з 01.01.2017 терміни формування податкового кредиту платниками податку (у тому числі платниками, які застосовують касовий метод) визначаються з урахуванням положень пункту 198.6 статті 198 ПКУ (не пізніше ніж через 365 календарних днів з дати складення податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних), незалежно від того, коли була складена податкова накладна: до 01.01.2017 чи після цієї дати.

Зазначене правило поширене також на платників податку, які застосовують касовий метод.

З 03.12.2017 у зв`язку з прийняттям Закону України від 09.11.2017 № 2198-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо стабілізації розрахунків на Оптовому ринку електричної енергії України» змінено період, протягом якого отримувач товарів/послуг має право віднесення суми ПДВ до податкового кредиту, з 365 календарних днів на 1095 календарних днів.

Так, згідно із пунктом 198.6 статті 198 ПКУ у разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму ПДВ на підставі отриманих податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН, таке право зберігається за ним протягом 1095 календарних днів з дати складення податкової накладної/розрахунку коригування.

Частиною першою статті 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Таким чином, починаючи з 03.12.2017 суми ПДВ, зазначені у податкових накладних/розрахунках коригування до таких податкових накладних (складених як до зазначеної дати, так і після неї), можуть бути віднесені до складу податкового кредиту:

- у разі своєчасної реєстрації в ЄРПН - протягом 1095 календарних днів з дати складання таких податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних;

- у разі несвоєчасної реєстрації в ЄРПН - протягом 1095 календарних днів з дати складання таких податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних, але не раніше дати такої реєстрації.

На думку відповідача, платники, які застосовують «касовий метод», повинні формувати податковий кредит із відображенням його у податковій звітності у порядку, визначеному пунктом 198.6 статті 198 ПКУ у редакції, чинній з 03.12.2017.

Отже, право включити після 01.01.2017 до податкового кредиту суму ПДВ, зазначену у податковій накладній, складеній до 01.01.2017, і оплата по якій не здійснена, платник податку, який застосовує касовий метод, може лише за нормами, встановленими ПКУ після 01.01.2017, які мають безпосередню дію і не передбачають перехідного періоду (ультраактивної форми). Законодавчі підстави для формування податкового кредиту платниками, які використовують касовий метод, за правилами пункту 198.6 статті 198 ПКУ в редакції до 01.01.2017 - протягом 60 календарних днів з дати списання коштів з банківського рахунку платника податку, з 01.01.2017 відсутні.

На підставі вищевикладеного представник відповідача просила суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-77 КАС України, суд дійшов наступного.

Судом встановлено, що комунальне підприємство «Лисичанськтепломережа», код ЄДРПОУ 13401321, зареєстроване як юридична особа 20.04.1991, 15.06.2005, № запису 1 381 120 0000 000529, місцезнаходження: 93113, Луганська область, м . Лисичанськ , вул . Тепла , буд. 17, перебуває на обліку як платник податків у ДПІ в м. Лисичанську ГУ ДФС у Луганській області, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 26.04.2019 за № 1005289989 (арк.спр. 27-31).

На виконання вимог пункту 49.18 статті 49, пункту 54.1 статті 54, пункту 202.1 статті 202 Податкового кодексу України позивачем до ДПІ у м. Лисичанську ГУ ДФС у Луганській області подано податкову декларацію з податку на додану вартість від 20.12.2018 № 9285072050 за листопад 2018 року, в якій до складу податкового кредиту віднесено суми податку на додану вартість в розмірі 422 784,66 грн на підставі податкової накладної НАК «Нафтогаз України» від 21.10.2013 № 17623 (арк.спр. 17, 48-54).

08.01.2019 головним державним ревізором - інспектором відділу камеральних перевірок управління податків і зборів з юридичних осіб Лисичансько - Попаснянського управління ГУ ДФС у Луганській області Шнітко С.М. на підставі п.п.19-1.1.1 та 19-1.1.2 п. 19-1.1 ст.19-1, п.п.20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п.75.1.1 п. 75.1 ст. 75, п.76.1 та 76.3 ст. 76 ПКУ проведено камеральну перевірку податкової звітності з податку на додану вартість за листопад 2018 року КП «Лисичанськтепломережа», податковий номер 13401321.

За наслідками камеральної перевірки складено акт від 08.01.2019 № 20/12-32-50-05/13401321, згідно з висновками якого дані камеральної перевірки податкової звітності з податку на додану вартість за листопад 2018 року КП «Лисичанськтепломережа» свідчать про порушення пункту 198.6 статті 198 розділу V ПКУ, що призвело до завищення податкового кредиту і відповідно до заниження позитивного значення різниці між сумою податкового зобовязання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, яке сплачується до державного бюджету на 422785 грн. Таким чином, збільшується сума ПДВ, яка за результатами декларації за листопад 2018 року підлягає сплаті платником податку до бюджету у сумі 422785 грн, відповідальність платника передбачена пунктом 123.1 статті 123 глави 11 розділу ІІ ПКУ (арк.спр. 46-47).

На підставі акта від 08.01.2019 № 20/12-32-50-05/13401321 ГУ ДФС у Луганській області винесено податкове повідомлення - рішення від 28.01.2019 № 0001295005, яким комунальному підприємству «Лисичанськтепломережа» збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) 14010100 на суму 528 481,25 грн (п`ятсот двадцять вісім тисяч чотириста вісімдесят одна гривня 25 коп.), в тому числі за податковими зобов`язаннями 422785,00 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 105696,25 грн (арк.спр. 42-43).

06.02.2019 за № 471 позивач направив на адресу ДФС України скаргу на податкове повідомлення - рішення від 28.01.2019 № 0001295005 (арк.спр. 12-14).

16.04.2019 позивач отримав рішення ДФС України від 16964/6/99-99-11-04-02-25 про результати розгляду скарги, яким оскаржуване податкове повідомлення - рішення залишено без змін, а скаргу без задоволення (арк.спр. 15-16).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).

Згідно із абзацом першим пункту 187.10 статті 187 Податкового кодексу України платники податку, які постачають теплову енергію, природний газ (крім скрапленого), надають послуги з транспортування та/або розподілу природного газу, інші житлово-комунальні послуги, перелік яких визначений законом, послуги (роботи), вартість яких включається до складу плати за послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій чи послугу з управління багатоквартирним будинком, фізичним особам, бюджетним установам, незареєстрованим як платники податку, а також житлово-експлуатаційним конторам, управителям багатоквартирних будинків, квартирно-експлуатаційним частинам, об`єднанням співвласників багатоквартирних будинків, іншим платникам податку, які здійснюють збір коштів від зазначених покупців з метою подальшого їх перерахування продавцям таких товарів (надавачам послуг) у рахунок компенсації їх вартості, визначають дату виникнення податкових зобов`язань та податкового кредиту за касовим методом.

Пунктом 14.1.266 Податкового кодексу України касовий метод для цілей оподаткування згідно з розділом V цього Кодексу - метод податкового обліку, за яким дата виникнення податкових зобов`язань визначається як дата зарахування (отримання) коштів на банківський рахунок (у касу) платника податку або дата отримання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) ним товарів (послуг), а дата віднесення сум податку до податкового кредиту визначається як дата списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів (послуг).

КП «Лисичанськмережа» як постачальник теплової енергії визначає дату виникнення податкових зобов`язань та податкового кредиту за касовим методом, що визнається відповідачем.

В акті камеральної перевірки від 18.01.2019 № 20/12-32-50-05/13401321 зазначено, що при перевірці використано податкову декларацію з ПДВ за листопад 2018 року від 20.12.2018 № 9285072050 (шляхом надання звітності в електронному вигляді), бази даних Фіскальної служби України, дані системи електронного адміністрування ПДВ.

Згідно із результатами перевірки перевірка показників податкової звітності з ПДВ за листопад 2018 року (та додатків до неї) на арифметико - логічні помилки:

- у рядку 10.1 Придбання (виготовлення, будівництво, спорудження, створення) товарів/послуг та необоротних активів на митній території України за основною ставкою, значення рядків податкової декларації - 1973476, значення згідно з порядком заповнення - 1550691, сума відхилення «-422785»;

- у рядку 18 Позитивне значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 9 - рядок 17 декларації) (позитивне значення), яке сплачується до державного бюджету, значення рядків податкової декларації - 152243, значення згідно з порядком заповнення - 575028, сума відхилення « +422785 ».

За результатами камеральної перевірки декларації з ПДВ за листопад 2018 року КП «Лисичанськтепломережа» встановлено порушення п.198.6 ст. 198 Податкового кодексу України, а саме - включено до складу податкового кредиту ПДВ по податковим накладних за жовтень 2013 року у розмірі 422784,66 грн по контрагенту НАЦІОНАЛЬНА КОМПАНІЯ «НАФТОГАЗ УКРАЇНИ» ІПН 200777226658, що призвело до завищення податкового кредиту і відповідно до заниження позитивного значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, яке сплачується до державного бюджету на суму 422785 грн (арк.спр. 46 зв.).

Відповідно до пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на дату проведення перевірки) контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Згідно із підпунктом 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

Підпунктом 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України визначено, що документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Таким чином, з огляду на зміст вищенаведених норм, під час проведення камеральної перевірки не можуть перевірятися інші питання, ніж визначено підпунктом 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України, і питання правильності формування податкового кредиту та визначення податкових зобов`язань з ПДВ не може бути предметом камеральної перевірки. Якщо ж під час проведення камеральної перевірки буде виявлено порушення податкового законодавства, податковий орган має право призначити та провести документальну (виїзну, невиїзну або планову чи позапланову) перевірку платника податків.

Неправильність, на думку контролюючого органу, віднесення платником сум ПДВ, сплачених за накладною 2013 року, до податкового кредиту у листопаді 2018 року, не можна вважати арифметико - логічною помилкою, як це зазначено в акті.

Також суд зауважує, що в акті процитовано норми двох абзаців пункту 198.6 статті 198 Податкового кодексу України в редакції, чинній на час формування платником податкового кредиту, а саме:

У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 1095 календарних днів з дати складення податкової накладної/розрахунку коригування.

Суми податку, сплачені (нараховані) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних/розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням строку реєстрації, включаються до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові накладні/розрахунки коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, але не пізніше ніж через 1095 календарних днів з дати складення податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних, у тому числі для платників податку, які застосовують касовий метод.

Разом з тим, ці два абзаци пункту 198.6 статті 198 Податкового кодексу України регулюють різні за змістом правовідносини - перший стосується правил включення до податкового кредиту сум ПДВ у разі своєчасної реєстрації податкової накладної, а інший - у разі реєстрації податкових накладних з порушенням строку реєстрації.

Питання своєчасності чи несвоєчасності реєстрації податкової накладної НАК "Нафтогаз України" за жовтень 2013 року (номер накладної не зазначено) не досліджувалося контролюючим органом, і відповідно не зазначено, який саме з наведених абзаців пункту 198.6 статті 198 Податкового кодексу України порушено платником.

В ході судового розгляду справи встановлено, що податкова накладна НАК "Нафтогаз України" від 21.10.2013 № 17623 на загальну суму 3 978 171,67 грн (в тому числі ПДВ 663 028,61 грн) в ЄРПН зареєстрована своєчасно, про що свідчить надана позивачем квитанція від 12.05.2014 № 1 (арк.спр. 58).

На виконання графіку погашення заборгованості за спожитий природний газ, використаний для виробництва теплової та електричної енергії, надання послуг з опалення та постачання гарячої води, що виникла станом на 1 липня 2016 року та не погашена до 31 грудня 2016 року (арк.спр. 98), який є додатком до договору від 19.12.2017 № 122/2/1730-РЗ про реструктуризацію заборгованості за спожитий природний газ, укладеного між ПАТ "НАК "Нафтогаз України" як кредитором та КП "Лисичанськтепломережа" як боржником (арк.спр. 96-97), позивачем сплачено НАК "Нафтогаз України" суми заборгованості платіжними дорученнями від 28.11.2018 № 1 на суму 2 254 184,00 грн, в тому числі ПДВ - 375697,33 грн (арк.спр. 23), від 06.11.2018 № 2048 на суму 275824,70 грн, в тому числі ПДВ - 45970,78 грн (арк.спр. 24), від 06.11.2018 № 2047 на суму 275824,70 грн, в тому числі ПДВ - 45970,78 грн (арк.спр. 25).

На підставі таких проплат за спожитий природний газ у загальному розмірі 2 805 833,40 грн у листопаді 2018 року платником включено до складу податкового кредиту за звітний період листопад 2018 року суму ПДВ за зазначеною податковою накладною від жовтня 2013 року в розмірі 422784,66 грн по контрагенту НАК "Нафтогаз України", і позивач у позовній заяві обґрунтовує такий спосіб формування податкового кредиту особливостями «касового методу».

Проте таким доводам платника може надати оцінку, перевіривши правильність формування податкового кредиту, контролюючий орган в межах документальної перевірки, на підставі дослідження зазначених на інших наданих платником документів, а не виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

Проведення камеральної перевірки, предметом якої стало дослідження правильності формування податкового кредиту платником, свідчить про порушення контролюючим органом способу реалізації владних управлінських функцій і недотримання вимог пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України, а, отже, і винесене за результатом такої перевірки податкове повідомлення-рішення від 28.01.2019 № 0001295005 також є протиправним та підлягає скасуванню.

Іншим доводам позовної заяви та заперечень проти позову суд не надає оцінку через незаконність проведеної камеральної перевірки.

Правова позиція, відповідно до якої у разі незаконності перевірки незаконним є і прийняте за її результатом рішення контролюючого органу, висловлена Верховним Судом України у постанові від 27.01.2015 №21-425а14, Верховним Судом у постановах від 28.05.2019 № 826/19473/14, від 12.06.2018 у справі № 812/1294/17.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на те, що позовні вимоги носять майновий характер і позов підлягає повному задоволенню, на користь позивача необхідно стягнути понесені ним і документально підтверджені (арк.спр. 3) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 7927,23 грн.

Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги комунального підприємства «Лисичанськтепломережа» задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 28 січня 2019 року № 0001295005, винесене Головним управлінням ДФС у Луганській області, яким комунальному підприємству «Лисичанськтепломережа» збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) 14010100 на суму 528 481,25 грн (п`ятсот двадцять вісім тисяч чотириста вісімдесят одна гривня 25 коп.), в тому числі за податковими зобов`язаннями 422785,00 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 105696,25 грн.

Стягнути на користь комунального підприємства «Лисичанськтепломережа» (93113, Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Тепла, буд. 17, ідентифікаційний код юридичної особи 13401321) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Луганській області (93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, 72, ідентифікаційний код юридичної особи 39591445) витрати зі сплати судового збору у розмірі 7927,23 грн (сім тисяч дев`ятсот двадцять сім гривень 23 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складено 26 липня 2019 року.

Суддя А.Г. Секірська