
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 липня 2019 року № 810/2954/18
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лиска І.Г., розглянувши у м. Києві в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Білоцерківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернулась до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Білоцерківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, в якому просить суд (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог):
- визнати протиправним та скасувати рішення №5 від 12.12.2017 Білоцерківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про відмову ОСОБА_1 у переході на пенсію за віком;
- зобов`язати Білоцерківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком із зниженням пенсійного віку на 5 (п`ять) років відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 11.12.2017.
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що вона має статус громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіологічного контролю категорії ІV, у зв`язку з чим звернулась до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах із зменшенням пенсійного віку на 5 років, до якої приєднала усі необхідні документи. Проте, відповідач відмовив в призначенні пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку, мотивуючи відмову тим, що згідно з поданими позивачем документами підстав для признання останній пільгової пенсії не має, оскільки вона проживала в зоні посиленого радіологічного контролю менше чотирьох років.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 04.07.2018 відкрито провадження у справі, розгляд якої здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Вказаною ухвалою суду встановлено відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для подання відзиву на позовну заяву та доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.
Відповідачем подано до суду відзив в якому просив у задоволенні позову відмовити, оскільки згідно з наданих документів. Період проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю позивачка станом на 01.01.1993 складає 2 роки 4 місяці 4 дні. У зв`язку з чим, підстав для переведення позивача на пенсію за віком із зниженням пенсійного віку немає.
Позивачкою подано до суду відповідь на відзив, в якому остання зазначила, що вона має всі права на вибір пенсійних виплат, звернулась до відповідача з відповідними документами про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію по віку, натомість органом владних повноважень безпідставно було відмовлено позивачці в призначені пенсії по віку зі зниженням пенсійного віку на 5 років.
Відповідачем подано до суду заперечення на відповідь на відзив, в якому останній зазначив, що підстав для переведення позивачки на пенсію за віком із зниженням пенсійного віку немає.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Рокитнянським РВ ГУ МВС України в Київській області 16 лютого 1996 року, зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
08 грудня 1993 року Київська обласна державна адміністрація видала позивачці посвідчення громадянки, яка постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорії 4) Серії НОМЕР_2 .
Відповідно до довідки №6957 від 07.12.2017 Рокитнянської селищної ради Рокитнянського району Київської області позивачка з 26.04.1986 по 31.08.1991 та з 12.10.1991 по даний час, проживає в смт. Рокитне, Київська область , яке зазнало радіоактивного забруднення в результаті аварії на Чорнобильській АЕС і відносить до ІV зони посиленого радіоекологічного контролю.
Рішенням Рокитнянського районного суду Київської області від 14.11.2017 заяву ОСОБА_1 задоволено. Встановлено факт проживання ОСОБА_1 на території смт. Рокитне Київської області за період з 26.04.1986 по 31.08.1991.
11 грудня 2017 року позивачка звернулась до відповідача для переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до вимог ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
До вказаної заяви позивачкою було додано: посвідчення громадянки, яка постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіологічного контролю (категорія 4) серія НОМЕР_2 , видане 08.12.1993 року; довідку Виконавчого комітету Рокитнянської селищної ради № 5957 від 07 грудня 2017 року про проживання в зоні радіологічного контролю; рішення Рокитнянського районного суду Київської області від 14.11.2017 року, що набрало законної сили; трудову книжку.
Білоцерківське об`єднане управління Пенсійного Фонду України Київської області прийняло рішення №5 від 12 грудня 2017 року відмовити позивачці в перерахунку пенсії згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" обґрунтувавши це тим, що оскільки згідно довідки про навчання № 120/09-102 від 19.07.2011 року ОСОБА_1 перебувала в академічній відпустці по догляду за дитиною з 29.09.1987 р. по 31.08.1988 p., згідно довідки Виконавчого комітету Рокитнянської селищної ради № 5073 від 21.09.2017 року проживає у смт . Рокитне з 12.10.1991 року, згідно трудової книжки НОМЕР_3 працювала у м. Біла Церква з 01.08.1991 року по 01.08.1992 року (станом на 01.01.1993 року прожила або працювала у зоні посиленого радіологічного контролю 2 роки 4 місяці 4 дні) і не набула статусу потерпілої особи 4 категорії, права на пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ОСОБА_1 не має. Постанова Рокитнянського районного суду №375/1549/17 від 14.11.2017 р. не містить зобов`язання до Білоцерківського об`єднаного УПФУ Київської області провести перерахунок пенсії, тому підстав для перерахунку немає.
Вважаючи такі рішення відповідача неправомірними, позивачка звернулась з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 9 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є, зокрема потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Пунктом 4 частини 1 статті 11 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 01 січня 1993 року проживали або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.
Згідно з ч. 3 ст. 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.
Відповідно до положень ч. 3 ст. 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" посвідчення "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення та передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" потерпілі від Чорнобильської катастрофи, а саме особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, мають право на зменшення пенсійного віку на 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.
Відповідно до ч. 3 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.
Відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Статтею 44 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Перелік документів, що подаються до органу Пенсійного фонду для призначення пенсії, встановлений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1.
Згідно вказаного Порядку до заяви про призначення пенсії за віком додається, зокрема, документ, який засвідчує особливий статус особи, а саме посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Отже, при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" для підтвердження статусу потерпілої особи від Чорнобильської катастрофи обов`язково надаються: посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи, а також довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями).
Як було встановлено судом, позивачка звернулась до відповідача з заявою для переведення її з пенсії по інвалідності на пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку. До заяви її з пенсії по інвалідності на пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до вимог ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" було додано, зокрема, посвідчення громадянки, яка постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіологічного контролю (категорія 4) серія НОМЕР_2 , видане 08.12.1993 року; довідку Виконавчого комітету Рокитнянської селищної ради № 5957 від 07 грудня 2017 року про проживання в зоні радіологічного контролю; рішення Рокитнянського районного суду Київської області від 14.11.2017 року, що набрало законної сили; трудову книжку.
Згідно з Переліком населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Української РСР від 23.07.1991 №106, смт. Рокитне Київської області відноситься до зони посиленого радіологічного контролю.
Крім того, рішенням Рокитнянського районного суду від 14.11.2017 встановлено факт проживання ОСОБА_1 на території смт. Рокитне Київської області за період з 26.04.1986 по 31.08.1991.
Відповідачем було відмовлено позивачці в переведенні останньої з пенсії по інвалідності на пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку лише на одній підставі, що позивачка станом на 01.01.1993 проживала або пропрацювала у зоні посиленого радіологічного контролю 2 роки 4 місяці 4 дні.
Разом з тим, як вбачається з рішенням Рокитнянського районного суду від 14.11.2017, судом встановлено факт проживання позивачкою на території смт. Рокитне Київської області, тобто в зоні посиленого радіологічного контролю, більше 4 років, а саме 5 років 4 місяців 5 днів.
Отже, матеріалами справи підтверджено факт проживання позивачки в зоні посиленого радіологічного контролю станом на 1 січня 1993 року не менше чотирьох років.
Таким чином, враховуючи зазначені вище обставини, суд приходить до висновку, що позивачка відповідно до п. 2 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку, а тому Білоцерківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області неправомірно відмовило позивачці у переведенні пенсії зі зниженням пенсійного віку.
Щодо часу з якого належить призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах, суд зазначає наступне.
Пунктом 1 частини 1 статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" визначено, що пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Беручи до уваги встановлене судом право позивача на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на 5 років відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", враховуючи, що із заявою позивач звернувся до відповідача 11.12.2017, то така пенсія повинна бути призначена позивачу з 11.12.2017.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Всупереч наведеним вимогам відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів щодо правомірності своїх дій, а тому заявлені позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ч.1 ст.139 КАС України.
Позивачем за подання позовної заяви сплачено судовий збір у сумі 704,80 грн.
Таким чином, судові витрати щодо сплати судового збору підлягають присудженню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - Білоцерківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області.
Керуючись статтями 9, 14, 72-78, 90, 139, 143, 242-246, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення №5 від 12.12.2017 Білоцерківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про відмову ОСОБА_1 у переході на пенсію за віком;
- зобов`язати Білоцерківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком із зниженням пенсійного віку на 5 (п`ять) років відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 11.12.2017.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 ) сплачений судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Білоцерківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (код ЄДРПОУ 41249051).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Лиска І.Г.