Рішення № 83236412, 25.07.2019, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.07.2019
Номер справи
140/1585/19
Номер документу
83236412
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 липня 2019 року ЛуцькСправа № 140/1585/19

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого – судді Смокович В.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Волинській області до ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДФС у Волинській області (далі – ГУ ДФС у Волинській області, контролюючий орган) звернулось із позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій у сумі 34 000 грн до місцевого бюджету.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 31 серпня 2018 року ГУ ДФС у Волинській області провело фактичну перевірку магазину, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 область АДРЕСА_2 , де здійснює господарську діяльність фізична особа-підприємець ОСОБА_1 . Під час перевірки фахівці контролюючого органу склали акт № 03/185/40-01/ НОМЕР_1 , яким зафіксовано порушення відповідачем вимог статті 15 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” (із змінами та доповненнями) № 481/95-ВР від 19 грудня 1995 року – факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності відповідних ліцензій; підпунктів 1, 2, 13 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” (із змінами та доповненнями) № 265/95-ВР від 06 липня 1995 року – проведення розрахункової операції на суму покупки 39 грн 70 коп. без застосування реєстратора розрахункових операцій та без видачі розрахункового документа установленого зразка. На підставі вказаного акта перевірки прийнято рішення від 15 лютого 2019 року № 000783-40 про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі: 17 000 грн. – за факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності відповідної ліцензії; 17 000 грн - за факт роздрібної торгівлі тютюновими виробами без наявності відповідної ліцензії, усього – 34 000 грн. Оскільки відповідач у добровільному порядку не сплатив штраф, тому позивач просить стягнути з підприємця Кічун О.І. вказану заборгованість у судовому порядку.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 04 червня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за даним адміністративним позовом. Розгляд справи постановлено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи за наявними матеріалами (арк. спр. 1).

Вказану ухвалу відповідач отримав 07 червня 2019 року, що стверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (арк. спр. 25).

Правом подачі відзиву на позов відповідач не скористався. Отже, підприємець пред`явлені позовні вимоги не оспорив, відзив на позов та клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін не подав, а тому суд вважає можливим розглянути справу за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою суду від 25 липня 2019 року у даній адміністративній справі замінено відповідача – фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 на фізичну особу ОСОБА_1 (арк. спр. 26).

Суд, перевіривши доводи позивача у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв`язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.

На підставі наказу «Про проведення фактичної перевірки» № 3089 від 30 серпня 2018 року, направлень на перевірку від 30 серпня 2018 року № 474, №475 (арк. спр. 10, 11, зворот) ГУ ДФС у Волинській області проведено фактичну перевірку магазину, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , де здійснює господарську діяльність фізична особа-підприємець Кічун ОСОБА_2 .

За результатами вказаної перевірки контролюючим органом складено акт № 03/185/40-01/2566503823 від 03 вересня 2018 року (арк. спр. 6-7).

Відповідно до висновків акта перевірки, установлено порушення підприємцем статті 15 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” – факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями без ліцензії, факт роздрібної торгівлі тютюновими виробами без наявності ліцензії; підпунктів 1, 2, 13 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” (із змінами та доповненнями) № 265/95-ВР від 06 липня 1995 року – факт проведення розрахункової операції на суму покупки 39 грн 70 коп. без застосування реєстратора розрахункових операцій та без видачі розрахункового документа установленого зразка.

Під час фактичної перевірки було установлено, що підприємець ОСОБА_1 реалізовувала алкогольні напої та тютюнові вироби у період із 17 лютого 2018 року по 16 квітня 2018 року без придбання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами.

Так, придбана відповідачем ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями на перевіреному об`єкті серії НОМЕР_2 № 005078, реєстраційний номер 60308-64-64503 мала термін дії із 17 лютого 2017 року до 17 лютого 2018 року; придбана відповідачем ліцензія на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами на перевіреному об`єкті серії АС № 005357, реєстраційний номер 60308-66-64504 мала термін дії із 17 лютого 2017 року до 17 лютого 2018 року. Отже, вказані ліцензії припинили свою дію 17 лютого 2018 року. Наступні, придбані підприємцем ОСОБА_1 ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, мали термін дії із 17 квітня 2018 року по 17 квітня 2019 року.

За результатами перевірки контрольних стрічок та звіту документів із носія РРО за період із 17 лютого 2018 року по 16 квітня 2018 року було установлено реалізацію алкогольних напоїв та тютюнових виробів, вказаних у додатку № 1 до акту перевірки (арк. спр. 8-9). Так, усього було виявлено партії товарів із 44 пачок сигарет, 125 пляшок алкогольних напоїв (товаросупровідних документів на товар, установлених цін підприємець під час перевірки не надала).

У письмових поясненнях, наданих під час перевірки ФОП ОСОБА_1 визнала факти торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами без ліцензій у період із 17 лютого 2018 року по 16 квітня 2018 року. Пояснила тим, що у зазначений період тривав процес придбання цих ліцензій. Про те, що вчиняє порушення, здійснюючи торгівлю алкогольними напоями і тютюновими виробами у зазначений період – не знала (арк. спр. 12).

Рішенням ГУ ДФС у Волинській області № 000783-40 від 15 лютого 2019 року на підставі акта перевірки № 03/185/40-01/2566503823 від 03 вересня 2018 року до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 34 000 грн, з яких: 17 000 грн за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності ліцензії, 17 000 грн за роздрібну торгівлю тютюновими виробами.

У добровільному порядку підприємець фінансових санкцій не сплатила, тому ГУ ДФС у Волинській області звернулось із даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується таким.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначено Законом України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” № 481/95-ВР від 19 грудня 1995 року.

Відповідно до статті 1 вказаного Закону ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб`єкта господарювання на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.

Як визначено статтею 15 Закону роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб`єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.

Відповідно до частини першої статті 17 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

До суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій (крім випадків, передбачених цим Законом), - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17 000 гривень (абзац другий, п`ятий частини другої статті 17 Закону № 481/95-ВР).

Зазначені штрафи спрямовуються до бюджету згідно з чинним законодавством (частина третя статті 17 Закону).

Згідно із частинами четвертою, п`ятою статті 17 Закону № 481/95-ВР рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органами доходів і зборів та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції визначеної законами України.

У разі невиконання суб`єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.

Як установлено судом, підприємець ОСОБА_1 у магазині за адресою: Волинська область, Луцький район, село Одеради, АДРЕСА_2 здійснювала роздрібну торгівлю алкогольними напоями і тютюновими виробами без наявних ліцензій; вартість виявлених партій товару не виявилось можливим установити. Отже, фінансова санкція за дані порушення становить 34 000 грн (із мінімального розрахунку штрафної санкції), оскільки даних щодо вартості отриманої партії товару не здобуто.

Рішення про застосування фінансових санкцій № 000783-40 від 15 лютого 2019 року відповідач не оскаржував, а тому на час розгляду справи зазначене рішення є чинним.

Відповідно до частини восьмої статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» фізична особа - підприємець позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності цією фізичною особою.

Як установлено судом на підставі відомостей, що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 30 січня 2019 року припинено підприємницьку діяльність фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (номер запису про припинення у ЄДР: 21870060002005964).

Отже, із 30 січня 2019 року ОСОБА_1 втратила статус підприємця.

Згідно із абзацом другим підпункту 65.10.8 пункту 65.10 статті 65 Податкового кодексу України державна реєстрація (реєстрація) припинення підприємницької чи незалежної професійної діяльності фізичної особи або внесення до Державного реєстру запису про припинення такої діяльності фізичною особою не припиняє її зобов`язань, що виникли під час провадження підприємницької чи незалежної професійної діяльності, та не змінює строків, порядків виконання таких зобов`язань та застосування санкцій за їх невиконання.

Органи доходів і зборів проводять процедури зняття з обліку платників податків - фізичних осіб-підприємців відповідно до Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09 грудня 2011 року № 1588 (в редакції наказу Міністерства фінансів України від 22 квітня 2014 року № 462), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 травня 2014 року за № 503/25280 (далі -Порядок обліку).

Відповідно до підпункту 1 пункту 11.18 Порядку обліку підставою для зняття фізичної особи - підприємця з обліку у відповідному контролюючому органі є відомості про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за її рішенням, або за судовим рішенням, або у разі її смерті, або оголошення її померлою, або визнання її безвісно відсутньою, а також відомості відповідної реєстраційної картки.

Відповідно до підпункту 4 пункту 11.18 Порядку обліку державна реєстрація (реєстрація) припинення підприємницької чи незалежної професійної діяльності фізичної особи або внесення до Реєстру самозайнятих осіб запису про припинення такої діяльності фізичною особою не припиняє її зобов`язань, що виникли під час провадження підприємницької чи незалежної професійної діяльності, та не змінює строків, порядків виконання таких зобов`язань та застосування санкцій за їх невиконання.

Як передбачено підпунктами 5 та 6 пункту 11.18 Порядку обліку врегулювання питань погашення грошових зобов`язань та/або податкового боргу у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи чи реєстрації у відповідному уповноваженому органі припинення незалежної професійної діяльності фізичної особи (якщо така реєстрація була умовою ведення незалежної професійної діяльності) здійснюється у порядку, визначеному Податковим кодексом України. Після державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізична особа продовжує обліковуватись у контролюючих органах як фізична особа - платник податків, яка отримувала доходи від провадження підприємницької діяльності.

Така фізична особа має забезпечити остаточні розрахунки з податків від провадження підприємницької діяльності, в установлені строки подати відповідному контролюючому органу декларацію за останній базовий податковий (звітний) період, в якій відображаються виключно доходи від проведення підприємницької діяльності.

Отже, державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця Кічун ОСОБА_3 І не припиняє її зобов`язань, що виникли під час провадження такої діяльності.

Також, згідно із приписами статті 52 Цивільного кодексу України фізична особа-підприємець відповідає за зобов`язаннями, пов`язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном, крім майна, на яке згідно із законом не може бути звернено стягнення, в зв`язку з чим заборгованість фізичної особи підприємця зі сплати штрафних санкцій (як суб`єкта господарської діяльності, який припинив підприємницьку діяльність) підлягає стягненню з фізичної особи ОСОБА_1 .

Виходячи із установлених обставин, стягнення заборгованості по фінансових санкціях, встановлених рішенням про застосування фінансових санкцій №000783-40 від 15 лютого 2019 року, слід проводити із ОСОБА_1 як із фізичної особи платника податків.

Відповідно до пункту 6 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 червня 2003 року № 790 рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (ДФС та її територіальні органи, Мінекономрозвитку), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Держстату, Держспоживінспекції відповідно до їх компетенції, визначеної законодавством. Пунктами 10, 11 цього ж Порядку передбачено, що у разі невиконання суб`єктом господарювання рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду. Суми фінансових санкцій, стягнені відповідно до цього Порядку, зараховуються до бюджету згідно із законодавством.

Таким чином, з урахуванням наведених норм чинного законодавства та встановлених обставин справи, суд дійшов висновку, що оскільки рішення про застосування фінансових санкцій № 000783-40 від 15 лютого 2019 року у встановленому порядку не скасоване, за відповідачем обліковується заборгованість з фінансових санкцій в сумі 34 000 грн, при цьому відповідач позовних вимог не заперечила, доказів на спростування зазначених у позовній заяві обставин суду не надала, також не скористалася правом подачі відзиву на позов, тому позовні вимоги про стягнення з ОСОБА_1 фінансових санкцій у розмірі 34 000 грн належить задовольнити.

Згідно із частиною другою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Доказів понесення суб`єктом владних повноважень судових витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, суду не надано.

Керуючись статтями 45, 139, 243-246, 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України та на підставі Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”, суд

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління ДФС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 4, ідентифікаційний код юридичної особи 39400859) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) про стягнення фінансових санкціях задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 до місцевого бюджету (банк – Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, н/р 31411561003508, отримувач коштів УК у Луцькому районі/отг Забороль/21081500, ідентифікаційний код одержувача 38009654, код виду сплати 135) заборгованість по фінансових санкціях у сумі 34 000 грн (тридцять чотири тисячі гривень).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на судове рішення може бути подана протягом десяти днів з дня її проголошення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.

Суддя В.І. Смокович

Повне рішення суду складене 25 липня 2019 року