Рішення № 83233263, 26.06.2019, Немирівський районний суд Вінницької області

Дата ухвалення
26.06.2019
Номер справи
140/1629/19
Номер документу
83233263
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 140/1629/19

Провадження № 2-о/140/84/19

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26.06.2019 року Немирівський районний суд

Вінницької області

в складі: головуючого судді Алєксєєнка В.М.

при секретарі Путій З.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Немирові

цивільну справу за заявою заступника керівника Немирівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Юрковецької сільської ради про визнання спадщини ОСОБА_1 відумерлою, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач заступник керівника Немирівської місцевої прокуратури звернувся до Немирівського районного суду з позовом про визнання спадщини ОСОБА_1 відумерлою вказавши в позові, що Немирівською місцевою прокуратурою вивчено стан дотримання інтересів держави у сфері земельних відносин в частині використання земельних ділянок, власники яких померли та не мають спадкоємців.

Установлено, що на території Юрковецької сільської ради Немирівського району проживала ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до актового запису про смерть № 5 від 20.03.2009, наданого Немирівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану, ОСОБА_1 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 на території Юрковецької сільської ради Немирівського району.

Згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_1 виданого 07.02.2007 на момент смерті ОСОБА_1 на праві приватної власності належала земельна ділянка, що розташована на території Юрковецької сільської ради загальною площею 2.3093 га.

Згідно витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, сформованого державним кадастровим реєстратором відділу у Немирівському районі Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 32288,55 грн.

У відповідності до ч. 1 ст. 1218 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України) до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно до ч. ч. 1, 2 ст. 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи. Часом відкриття спадщини є день смерті особи.

Тобто, моментом відкриття спадщини після смерті ОСОБА_1 слід вважати 19.03.2009.

Нормами ч. 1 ст. 1270 ЦК України встановлено, що строк для прийняття спадщини складає 6 місяців та відповідно до ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом цього строку, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

Відповідно до довідки наданої Юрковецькою сільською радою ОСОБА_1 на час смерті проживала одиноко. Відомості про можливих спадкоємців у органі місцевого самоврядування відсутні.

Відповідно до ч. 1 ст. 1277 ЦК України у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.

Разом з тим, з моменту встановлення підстав для визнання спадщини ОСОБА_1 відумерлою, Юрковецька сільська рада жодних заходів представницького характеру не вжила, що свідчить про те, що орган до компетенції якого віднесенні представниці повноваження у даній сфері їх не здійснює.

Так, відповідно до ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» підставами звернення прокурора до суду в інтересах держави є порушення або загроза порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження.

Відповідно до статті 142 Конституції України матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Згідно зі ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, зокрема, управління об`єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв`язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню.

Як визначено ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності в тому числі на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, майнові права та нерухомі об`єкти, визначені відповідно до закону як об`єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Враховуючи те, що держава бере участь у формуванні доходів бюджетів місцевого самоврядування, фінансово підтримує місцеве самоврядування шляхом надання місцевим бюджетам із Державного бюджету трансфертів у вигляді субвенцій з метою формування місцевого бюджету, необхідного для здійснення повноважень місцевого самоврядування на рівні мінімальних соціальних потреб у разі, коли коштів, що надходять з власних джерел та закріплених доходів не достатньо, тому наведений факт несе потенційну загрозу як для економіки району, так і в цілому для Держави, оскільки вищезгадані явища набирають масового характеру, що в свою чергу приводить до скорочення фінансування соціальних програм, додаткового залучення коштів із Державного бюджету.

Таким чином, ненадходження додаткових коштів до бюджету сільської ради спричинене зволіканням органу місцевого самоврядування з поданням заяви про визнання спадщини відумерлою, тягне за собою необхідність у фінансовій підтримці місцевого самоврядування із Державного бюджету чим порушуються економічні інтереси держави.

Представник позивача прокурор Оніщук О.О. В судовому засіданні позов підтримала в повному обсязі з підстав наведених в позовній заяві та просить його задовольнити.

Представник відповідача голова Юрковецької сільської ради Ткаченко Л.М. в судовому засіданні позов визнає в повному обсязі та не заперечує проти його задоволення.

Оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності,вислухавши в судовому засіданні пояснення представників сторін, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити, так як він відповідає вимогам закону, визнаний відповідачем та підтверджується матеріалами справи.

Пунктом 8 частини 2 статті 293 ЦПК України встановлено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи, зокрема, про визнання спадщини відумерлою.

Відповідно до ч. 1 ст. 1277 ЦК Україниу разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття суд визнає спадщину відумерлою за заявою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_1 , що підтверджується копією актового запису про смерть, виданим 20.03.2009 року Немирівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області ( а. с. 4 ).

Після її смерті відкрилася спадщина на належне її майно.

Згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_1 виданого 08.02.2007 року на момент смерті ОСОБА_1 на праві приватної власності належала земельна ділянка, що розташована на території Юрковецької сільської ради загальною площею 2,3093 га. що підтверджується копією державного акту НОМЕР_1 ( а. с. 3 ).

За життя ОСОБА_1 заповіту не склала, тому право на спадкування за законом одержують спадкоємці за законом.

Відповідно до довідки № 380 від 02.05.2019 року виданої виконавчим комітетом Юрковецької сільської ради Немирівського районну Вінницької області, про те, що ОСОБА_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 заповіту не складала. Інформацією щодо можливих спадкоємців сільська рада не володіє ( а. с. 5 ).

Згідно копії витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, сформованого державним кадастровим реєстратором відділу у Немирівському районі Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 32288,55 грн. ( а. с. 6 ).

Встановлено, що на спадкове майно, яке залишилося після смерті ОСОБА_1 ніхто не претендує, із заявами про прийняття спадщини до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини ніхто не звертався, спадкова справа не заводилась.

Вказані обставини свідчать про відсутність спадкоємців за законом та заповітом, таким чином і про відсутність спору про право.

Відповідно до статті 338 ЦПК України суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.

Таким чином, зібрані у справі докази, їх належна оцінка вказують на наявність законних підстав для задоволення заяви про визнання спадщини відумерлою.

Відповідно до ч. 1 ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, обєктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Відповідно до вимог ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Заявником відповідно до вимог ч. 1 ст. 81 ЦПК України належним чином доведено обставини, на які він посилається як на підставу своїх вимог щодо визнання відумерлою спадщину, яка залишилася після смерті ОСОБА_1 .

При винесенні рішення, суд керується статтею 13 ЦПК України, щодо розгляду судом справ в межах заявлених вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи.

На підставі викладеного та керуючись ст.1277 ЦК України, 57, 197, 200, 258, 259, 263-265, 268, 293, 294, 334-338, 354 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Заяву заступника керівника Немирівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Юрковецької сільської ради про визнання спадщини ОСОБА_1 відумерлою - задовольнити.

Визнати спадщину померлої ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 на території Юрковецької сільської ради Немирівського району вдумерлою та передати її Юрковецькій сільській раді Немирівського району Вінницької області.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом 30-ти днів з дня його проголошення.

Суддя: