
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 липня 2019 року м. Житомир справа № 240/7420/19
категорія 112030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Чернової Г.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернулась до суду із вказаним позовом та просить:
- визнати протиправними дії Коростенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови призначити з 01 лютого 2019 року пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування";
- зобов`язати Коростенське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 01 лютого 2019 року та провести виплату пенсії за віком з урахуванням виплаченої за вказаний період суми пенсії.
В обґрунтування позову зазначила, що з 14 вересня 2007 року їй було призначено пенсію за вислугу років відповідно до ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ (далі - Закон № 1788-ХІІ) як працівнику освіти. У відповідності до ст.26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у неї виникло право на пенсію зі зниженням віку. У зв`язку із вказаним, 01 лютого 2019 року звернулася із заявою до Коростенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про призначення пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Проте, 08.02.2019, відповідач рішенням за № А-8/8 відмовив, мотивуючи тим, що: відповідно до ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування» середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачені страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, застосовується якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з інвалідності на пенсію за віком; при переведенні пенсії з пенсії за вислугою років на пенсію за віком згідно поданих документів 01.02.2019 року загальний розмір пенсії становить 1497,00 грн, що призводить до зменшення розміру пенсії та є недоцільним.
Ухвалою суду від 15.05.2019 відкрито спрощене позовного провадження без повідомлення учасників справи та надано Хорошівському об`єднаному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області 15-денний строк, з дня отримання ухвали, для подання до суду відзиву на позов.
Відповідач отримав ухвалу про відкриття провадження у справі 21.05.2019, проте відзив до суду не подав.
Ухвалою суду від 18.06.2019 справу призначено до розгляду в судовому засіданні на 01.07.2019 у зв`язку із витребуванням доказів у відповідача.
В судове засідання 01.07.2019 сторони не прибули, розгляд справи відкладено на 22.07.2019 у зв`язку із клопотанням позивача.
22.07.2019 сторони в судове засідання не з`явились, просили розглянути справу без їх участі.
Враховуючи неявку сторін, суд розглядає справу у письмовому провадженні.
З`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов наступних висновків.
Встановлено, що ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років з 14.09.2007.
Згідно посвідчення серії НОМЕР_1 від 12.12.2012, позивач є особою, яка постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю, категорії 4.
01.02.2019 ОСОБА_1 звернулась до Коростенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою, в якій вказала, що народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 , їй виповнилось 55 років, є потерпілою внаслідок ЧАЕС 4 категорії, а тому в неї виникло право на призначення пенсії за віком. У зв`язку із вказаним просила призначити їй пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Листом від 08.02.2019 № А-8/8, відповідач відмовив ОСОБА_1 у переведенні з пенсії за вислугою років на пенсію за віком. Мотивами відмови стали наступні підстави: "...Відповідно до ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування» середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачені страхові внески, за три календарні роки,що передують року звернення за призначенням пенсії, застосовується якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з інвалідності на пенсію за віком. При переведенні пенсії з пенсії за вислугою років на пенсію за віком згідно поданих Вами документів 01.02.2019 року загальний розмір пенсії становить 1497,00 грн, що призводить до зменшення розміру пенсії та є недоцільним..."
Не погоджуючись із такою відмовою, ОСОБА_1 звернулась до суду із цим позовом.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд зазначає наступне.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини та громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються й не можуть бути скасовані. Під час прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту й обсягу наявних прав і свобод.
Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості й в інших випадках, передбачених законом (ст.44 Основного Закону).
Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
За приписами ч.2 ст.40 Закону № 1058-IVзаробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки.
Згідно з п.2, 16 розд.ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV ( у редакції на момент призначенння позивачу пенсії за вислугу років) до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, які працювали на посадах, що дають право на пенсію за вислугою років, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом № 1788-XII. У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до ст.27 та з урахуванням норм ст.28 цього Закону. До приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Положення Закону № 1788-XII застосовуються в частині визначення права на пенсію (…) за вислугу років.
Водночас ч.3 ст.45 Закону № 1058-IV (у редакції на момент звернення позивача із заявою) установлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
З аналізу зазначених вище норм законодавства вбачається, що ч.3 ст.45 Закону № 1058-IV установлюється порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV.
Суд звертає увагу, що 14.09.2007 ОСОБА_1 було призначено пенсію за вислугу відповідно до п. «е» ст.55 Закону № 1788-XII (як працівнику освіти), який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії.
У випадку із заявою позивача мало місце призначення (а не переведення) іншої пенсії за іншим законом (1788-XII - прим.суду), а тому має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії (пенсії за віком).
Для призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-ІV позивач звернулась вперше 01.02.2019 після досягнення 55-річного віку.
Як вже зазначено судом, ОСОБА_1 має статус потерпілої від аварії на ЧАЕС 4 категорії.
Згідно довідки, виданої Малинським виробничим комунальним ЖРЕП від 01.07.2019 № 1684, позивач з 26.04.1986 по 30.11.2012 проживала в м.Малин, яке було віднесене до зони посиленого радіологічного контролю до 28.12.2014 згідно постанови КМУ від 23.07.1991 № 106.
Крім того, з копії трудової книжки ОСОБА_1 вбачається, що вона з 15.08.1982 по 31.12.2004 та з 03.01.2005 по 31.08.2007 працювала вчителем у школах, розташованих в с.Недашки Малинського району та м.Малині, які були віднесені до зони посиленого радіологічного контролю до 28.12.2014 згідно постанови КМУ від 23.07.1991 № 106.
Відповідно до ст.26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення 60 років та при наявності страхового стажу не менше 15 років.
Згідно ч.2 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу: потерпілі від Чорнобильської катастрофи:
- особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років - 2 роки (початкова величина) та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.
Таким чином, позивач станом на момент звернення до відповідача із заявою на 01.02.2019, вже набула права на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку на 7 років, як особа, яка постійно проживала та постійно працювали або постійно працювала у зоні посиленого радіологічного контролю, оскільки досягла 55 років.
Враховуючи все вищенаведене, ОСОБА_1 має право на призначення пенсії за віком відповідно до Законів "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Викладений висновок суду повністю узгоджується із правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, відображеною в постанові від 31 жовтня 2018 року у справі № 876/5312/17 (577/2576/17).
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Беручи до уваги приписи зазначених норм, оцінюючи наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити в повному обсязі.
Враховуючи приписи ст.139 КАС України, понесені позивачем судові витрати у виді судового збору в сумі 768,40 грн підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Коростенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Керуючись статтями 9, 77, 90, 139 242-246, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Коростенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Грушевського, 16/1, м.Коростень, Коростенський район, Житомирська область,11501, код ЄДРПОУ 37909216) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, - задовольнити.
Визнати протиправними дії Коростенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 призначити з 01 лютого 2019 року пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування";
Зобов`язати Коростенське об`єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з 01 лютого 2019 року призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, з урахуванням виплаченої суми пенсії.
Стягнути на користь ОСОБА_1 з Коростенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області за рахунок бюджетних асигнувань Коростенського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області судовий збір в сумі 768,40 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду складено у повному обсязі: 22 липня 2019 року.
Суддя Г.В. Чернова