Рішення № 83171883, 22.07.2019, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.07.2019
Номер справи
620/1732/19
Номер документу
83171883
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 липня 2019 року м.Чернігів Справа № 620/1732/19

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Соломко І.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за позовом ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправним та скасування рішення,

В С Т А Н О В И Л А:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправним та скасування рішення.

Обґрунтовуючи вимоги, позивачем зазначено, що відповідно до п. 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 № 899 "Про державну службу" у нього наявне право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723 "Про державну службу".

18.06.2019 ухвалою суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому порядку).

11.07.2019 ухвалою суду розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач подав відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову, оскільки посадовим особам контролюючих органів відповідно до пункту 343.1 статті 343 Податкового кодексу України присвоюються спеціальні звання, а не ранги державних службовців, тому ці посади не відносяться до посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ. Зазначає, що стаж державної служби складає лише 7 років 11 місяців 6 днів. Крім того, представником відповідача подано клопотання про заміну неналежного відповідача на належного - Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівський області, оскільки 11.06.2019 припинило свою діяльність Ріпкинське об`єднане управління Пенсійного фонду України. Відповідно до переліку територіальних органів Пенсійного фонду України, які реорганізуються шляхом приєднання Ріпкинське об`єднане управління Пенсійного фонду України приєднується до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області.

Згідно чинного цивільного законодавства, а саме у відповідності до положень ЦК України злиття передбачає собою обов`язкове правонаступництво.

Таким чином, у зв`язку з приєднанням до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області окремих органів Пенсійного фонду України воно - є правонаступником тих управлінь, які до нього приєдналися у зв`язку з чим, виникає необхідність замінити сторону з Ріпкинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України на Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - Управління).

Вирішуючи питання про заміну неналежного відповідача, суд зазначає, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 628 «Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України» 11.06.2019 Чернігівське об`єднане управління Пенсійного фонду України реорганізувалося шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області.

Стаття 52 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником.

Враховуючи викладене, в силу положень статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне замінити неналежного відповідача - Чернігівське об`єднане управління Пенсійного фонду України Чернігівської області на належного - Головне управління Пенсійного фонду України Чернігівської області.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 перебував на обліку в Ріпкинському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

08.05.2019 позивач звернувся з заявою до Управління про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», оскільки відповідно до записів у трудовій книжці маю більше 20 років стажу державної служби, а саме:

-з 07.05.1975 по 24.06.1977 військова служба в лавах Радянської Армії;

-з 26.06.1980 по 03.11.1987 в Городнянському районному виконавчому комітеті Чернігівської області на посадах старшого інструктора, завідувача організаційно-інструкторського відділу;

-з 03.11.1987 по 01.06.1988 в районному агропромисловому об`єднанні Чернігівської області на посаді провідного спеціаліста по соціальним, правовим і статутним основам управління;

-з 12.07.1993 по 26.11.1996 в Городнянській районній державній податковій інспекції Чернігівської області на посадах старшого державного податкового інспектора відділу податкових розслідувань, начальника відділу податкових розслідувань;

-з 26.11.1996 по 17.04.2000 в Державній податковій адміністрації (згодом перейменована в інспекцію, запис №31 від 05.02.1998) у Городнянському районі Чернігівської області на посадах начальника юридичного відділу, головного державного податкового інспектора-юрисконсульта сектора правового забезпечення та кадрової роботи;

-з 17.04.2000 по 28.07.2004 в Чернігівській міжрайонній державній податковій інспекції на посадах старшого державного податкового ревізора-інспектора сектору правового забезпечення, головного державного ревізора-інспектора відділу правового забезпечення, головного державного податкового інспектора відділу правового забезпечення, головного державного податкового інспектора відділу правового забезпечення та роботи з персоналом, заступника начальника інспекції, начальника Городнянського віділення Чернігівської області.

10.08.2004 позивач прийнята Присяга державного службовця.

За час роботи в органах державної податкової служби встановлені та присвоєні ранги та спеціальні звання:

- 01.03.1994 встановлено 14 ранг державного службовця;

- 01.03.1995 присвоєно спеціальне звання інспектор податкової служби І рангу;

- 19.09.2000 присвоєно спеціальне звання радник податкової служби III рангу.

08.05.2019 позивач звернувся з заявою до відповідача про призначення пенсії як державному службовцю відповідно до Закону України «Про державну службу».

Відповідач, листом від 28.05.2019 № 2224/03, відмовив позивачу в призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» у зв`язку з тим, що на день набрання чинності Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, тобто на 01.05.2016, позивач не працював на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України і у позивача відсутній необхідний стаж державної служби 10 (20) років (а.с. 19).

Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.

Положеннями частини першої статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ) визначено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

З аналізу викладеної норми слідує, що необхідною умовою для наявності в осіб, які мають не менш як 20 років стажу державної служби, права на пенсію відповідно до вказаної статті є досягнення такими особами певного віку, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку, наявність страхового стажу, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

При цьому вказаний вік визначається статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Отже, до 01.05.2016 (дата набрання чинності Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII) право на пенсію державного службовця мали особи, які: а) досягли певного віку (передбаченого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та мають передбачений законодавством страховий стаж; б) мали стаж державної служби не менш як 10 років, та на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців; а також особи, які мали не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Після 01.05.2016, відповідно до статті 90 Закону № 889-VІІІ пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». При цьому законодавець визначив певні умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ.

Пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII визнано такими, що втратили чинність, зокрема, Закон України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 року, № 52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Згідно пункту 12 Закону № 889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України 1993 року, № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 року, № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону № 889-VІІІ передбачено, що за наявності у особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу державної служби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Аналізуючи зазначені норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що обов`язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених частиною першою статті 37 Закону №3723-ХІІ і Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VІІІ, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Так, відповідно до абзацу другого частини першої статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» до досягнення віку, встановленого абзацами першим і другим цієї частини, право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку, зокрема, 58 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року.

Згідно пункту 341.1 статті 341 Податкового кодексу України служба в контролюючих органах є професійною діяльністю придатних до неї за станом здоров`я, освітнім рівнем та віком громадян України, що пов`язана з формуванням державної податкової та митної політики в частині адміністрування податків, зборів, платежів, реалізацією податкової та митної політики, політики у сфері контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, а також із здійсненням контролю за додержанням податкового, митного та іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.

Пунктом 342.2 статті 342 Податкового кодексу України визначено, що посадові особи контролюючих органів є державними службовцями.

У відповідності до вимог пункту 344.1 статті 344 Податкового кодексу України пенсійне забезпечення посадових осіб контролюючих органів, крім діючих у них підрозділів податкової міліції, здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу». При цьому період роботи зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) у контролюючих органах зараховується до стажу державної служби та стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.

Приписами пункту 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 № 283 (далі - Порядок № 283, в редакції, чинній на час роботи позивача) передбачено, що до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв`язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів.

Як вбачається з листа Ріпкинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України від 28.05.2019 № 2224/03 відповідно до матеріалів пенсійної справи до стажу, який дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України від 10.12.2015 № 889- VIII "Про державну службу" можливо зарахувати 7 років 11 місяців 6 днів, зокрема, періоди з 26.06.1980 по 03.11.1987 на посаді старшого інструктора та завідувача організаційно- інструкторським відділом районного виконавчого комітету та з 04.11.1987 по 01.06.1988 на посаді провідного спеціаліста Городнянського районного агропромислового об`єднання. (а.с. 19).

Частиною третьою статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Крім того, період проходження військової служби в Радянській армії з 07.05.1975 по 24.06.1977 зараховується до стажу державної служби, що складає 2 роки 1 місяць 17 днів.

Згідно запису в трудовій книжці за № 24 і № 40 з 12.07.1993 по 28.07.2004 позивач працював в органах державної податкової служби на різних посадах, відтак загальний стаж складає 11 років і 16 днів.

Отже, на момент звернення позивача з заявою про призначення пенсії за віком згідно Закону № 889-VIII, стаж державної служби - 21 рік 8 місяців 22 дні, а тому позивач має право на призначення вищевказаної пенсії з дати звернення до Ріпкинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України.

З урахуванням зазначеного, з метою повного захисту прав, свобод, інтересів позивача, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправним та скасування рішення Ріпкинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України від 28.05.2019 № 2224/03 та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», з дня подачі заяви від 08.05.2019.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому, враховуючи задоволення позову за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню сплачений при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 768,40 грн.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 260-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Ріпкинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України від 28.05.2019 № 2224/03.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», з дня подачі заяви від 08.05.2019.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 768,40 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 22.07.2019.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного України в Чернігівській області (вул. П`ятницька, 83а, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 21390940).

Суддя І.І. Соломко