
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 липня 2019 р. № 632/745/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Спірідонова М.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення Первомайської районної державної адміністрації Харківської області (64107, Харківська обл., м. Первомайський, мікрорайон 4, буд. 21) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Первомайського міськрайонного суду Харківської області з зазначеним позовом та просить суд:
1. Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Первомайської районної державної адміністрації Харківської області неправомірними, такими, що принижують честь та гідність ОСОБА_1 та держави.
2. Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Первомайської районної державної адміністрації Харківської області оформити субсидію в розмірі 9362, 93 відповідно до даних квитанцій, а також на всі послуги, за які ОСОБА_1 має сплачувати в майбутньому.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що Управління праці та соціального захисту населення Первомайської районної державної адміністрації Харківської області було відмовлено у призначенні субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг, у зв`язку з тим, що ОСОБА_1 не надав документи визначені постановою КМУ № 848 від 21.10.1995 року, а саме належним чином оформленого договору найму (оренди) житла, який має подаватися в разі коли особа не зареєстрована у приміщенні обов`язково. Зазначає, що така відмова є незаконною, оскільки наданий ним договір позички житлового приміщення - квартири від 03.03.2019 не заборонено Законом. Позивач вважає, що така позиція відповідача суперечить нормам діючого законодавства України та порушує його права, тому звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 24.05.2019 року відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позов, а позивачу відповідь на відзив.
Представником відповідача 12.06.2019 року надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, та зазначив, що наданий позивачем договір позички квартири за адресою: АДРЕСА_2 , ОСОБА_1 від 03.03.2019 року та ОСОБА_2 від 19.03.2019 року не передбачені чинними нормативно-правовими актами для надання до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення для призначення субсидії.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Згідно з частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України зазначено, що у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З огляду на вищезазначені приписи Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін в порядку письмового провадження за наявними в матеріалах справи доказами.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.
Судом встановлено, що позивач, ОСОБА_1 15.06.2019 року особисто звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Первомайської районної державної адміністрації Харківської області для призначення субсидії та надав договір позички від 03.03.2019 року.
Як зазначив позивач, посадова особа Управління праці та соціального захисту населення Первомайської районної державної адміністрації Харківської області повідомила, що для отримання субсидії необхідно надати документи визначені постановою КМУ № 848 від 21.10.1995 року, а саме належним чином оформленого договору найму (оренди) житла, який має подаватися в разі коли особа не зареєстрована у приміщенні обов`язково. Позивачу була надана усна консультація щодо призначення житлової субсидії, як особі, яка не зареєстрована в житловому приміщенні, але фактично проживає в ньому.
Позивач не погодившись з такою відмовою Управління праці та соціального захисту населення Первомайської районної державної адміністрації Харківської області звернувся до суду з адміністративним позовом. Крім того, з наданим відповідачем відзиву та додатками до нього, судом встановлено, що позивач 30.05.2019 року повторно звернувся до Управління та надав документи: заяву про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі від 30.05.2019 року, Декларацію про доходи і втрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 30.05.2019 року, копію Договіру оренди квартири (житлового приміщення) від 03.03.2019 року за адресою: АДРЕСА_2 , заява про розгляд справи щодо призначення субсидії як орендарю на комісії від 30.05.2019 року, Акт КП “Жилсервіс” про фактичне місце мешкання від 08.05.2019 року. Згідно Акту обстеження матеріально-побутових умов сім`ї № 680 від 06.06.2019 року ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_2 , не зареєстрований, але фактично мешкає згідно договору оренди від 03.03.2019 року, який складено з ОСОБА_3 , але документів, які підтверджують його право власності даним житлом не надано.
Як повідомив відповідач, Управлінням зроблено запити до організацій та установ щодо отримання відомостей передбачених п. 14 Положення № 848. При отриманні всіх відповідей, документи щодо призначення житлової субсидії ОСОБА_1 будуть подані Управлінням на розгляд Міської комісії по розгляду спірних питань, що виникають під час призначення житлових субсидій, державних соціальних допомог та пільг, створеної виконавчим комітетом Первомайської міської ради Харківської області.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг регулює Закон України від 09.11.2017 № 2189-VІІІ «Про житлово-комунальні послуги» (далі - Закон).
Підпунктом 7 частини першої ст. 4 Закону встановлено, що до повноважень Кабінету Міністрів України належать, зокрема, встановлення порядку надання пільг та житлових субсидій населенню в частині забезпечення надання житлових субсидій як частки вартості житлово- комунальних послуг, у тому числі їх виплати у грошовій формі.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 затверджено Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, яке визначає умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання, послуг з транспортування та розподілу природного газу та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також, один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Кабінетом Міністрів України 27.04.2018 прийнято постанову № 329 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 р. N 1022», якою Положення № 848 викладено у новій редакції.
Отже, з 01.05.2018 Положення № 848 викладено в новій редакції згідно постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 № 329 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1022».
Відповідне Положення (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), визначає умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій, щомісячної житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, зокрема,
комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами;
житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива один раз на рік.
Житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою громадянам - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.
Відповідно до абз. 1 п. 2 Положення (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (пункт 3 Положення, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до абз. 1 п.4 Положення (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, внеску/платежу об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово- комунального обслуговування) і розміром обов`язкового відсотка платежу, визначеного в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно абз. 1 п. 8. Положення житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №848 від 21.10.1995 року призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).
Районні, районні у містах Києві і Севастополі держадміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах (у разі їх створення) рад або утворені ними комісії можуть приймати рішення щодо призначення субсидії у випадках, не передбачених цим Положенням. Фінансування таких субсидій здійснюється за рахунок коштів місцевих бюджетів.
Відповідно до п.13 Положення №848 для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання):
заяву про призначення житлової субсидії за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява);
декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація);
довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;
договір найму (оренди) житла (у разі наявності).
Субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб. В окремих випадках на підставі рішення районної, районної у мм. Києві і Севастополі держадміністрації та виконавчого органу міської і районної ради або утвореної ними комісії та акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства субсидія може призначатися особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні (будинку) на підставі договору найму (оренди) житла, якщо їй нараховується плата за житлово-комунальні послуги, або індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію.
Для орендарів житлового приміщення (будинку) субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається за наявності договору найму (оренди) з місяця звернення до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців та до кінця місяця, в якому закінчується строк дії договору найму (оренди). На наступний строк субсидія призначається за особистим зверненням орендаря.
Відповідно до п. 1 ст. 810 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) житла одна сторона - власник житла передає або зобов`язується передати другій стороні житло для проживання у ньому на певний строк за плату. Розмір плати за користування житлом встановлюється у договорі найму житла.
Проте, позивач в порушення зазначених норм чинного законодавства України для призначення субсидії на підставі постанови Кабінету міністрів України від 21.10.1995 № 848 надав договір позички житлового приміщення від 03.03.2019 року, предметом якого є безоплатна передача у користування житлового приміщення - квартири за адресою АДРЕСА_2 , а не договір найму (оренди) житла.
Крім того, суд зазначає, що згідно зі ст. 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, які зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк. Основним правовим актом, що регулює питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України такого права, є Закон України "Про звернення громадян".
Відповідно до ст. 15 Закон України "Про звернення громадян" відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов`язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов`язки. Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз`ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
Пунктом 16 Положення №848 передбачено, що рішення структурного підрозділу з питань соціального захисту населення про призначення або відмову в призначенні житлової субсидії або подання документів щодо призначення житлової субсидії на розгляд комісії може бути оскаржено до комісії або суду. Рішення комісії про призначення або відмову в призначенні житлової субсидії може бути оскаржено до суду
Згідно із законом "Про звернення громадян" та Положенням про порядок призначення житлових субсидій орган соцзахисту зобов`язаний оформити заяву і декларацію і лише після їх розгляду офіційно (письмово) повідомити заявника - призначена чи не призначена йому субсидія із обґрунтуванням такого рішення.
При цьому, суд акцентує увагу, що по результату звернення 16.05.2019 року Управлінням соціального захисту населення Первомайської міської ради рішення не приймалось, а позивачу було надано усну консультацію щодо призначення житлової субсидії, як особі, яка не зареєстрована в житловому приміщенні, але фактично проживає в ньому, на підставі чого ОСОБА_1 30.05.2019 (після звернення до суду) звернувся письмово з заявою про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі.
Як зазначив відповідач, Управлінням зроблено запити до організацій та установ щодо отримання відомостей передбачених п. 14 Положення №848. При отриманні всіх відповідей, документи щодо призначення житлової субсидії ОСОБА_1 будуть подані Управлінням на розгляд Міської комісії по розгляду спірних питань, що виникають під час призначення житлових субсидій, державних соціальних допомог та пільг, створеної виконавчим комітетом Первомайської міської ради Харківської області.
Враховуючи викладене, суд вважає, що у спірних правовідносинах відповідачем не порушено прав позивача, так як рішення про відмову в призначення субсидії не приймалось, протилежного судовим розглядом не встановлено, а позивачем не доведено.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні заявлених позовних вимог.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення Первомайської районної державної адміністрації Харківської області (64107, Харківська обл., м. Первомайський, мікрорайон 4, буд. 21) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Спірідонов М.О.