
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 липня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/1425/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шевякова І.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
22.04.2019 ОСОБА_1 (надалі – ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Служби безпеки України в Полтавській області (надалі – Управління СБУ в Полтавській області, відповідач), в якій просив:
- визнати дії Управління СБУ щодо виготовлення та надання Головному управлінню Пенсійного фонду України в Полтавській області довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 без урахуванням додаткових видів грошового забезпечення надбавки за умови служби в підрозділі "Альфа" - 90%, надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами - 15%, надбавки за особливо важливі завдання - 30% та премії - 10%, протиправними;
- зобов`язати Управління СБУ в Полтавській області скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 року з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, у тому числі надбавки за умови служби в підрозділі "Альфа" - 90%, надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами - 15%, надбавки за особливо важливі завдання - 30% та премії - 10%.
В обґрунтування вимог позивачем зазначено, що він перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Полтавській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Позивачем зазначено, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" ГУ ПФУ в Полтавській області на підставі довідки Управління СБУ в Полтавській області про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку позивач займав на дату звільнення зі служби. За твердженням позивача, відповідачем протиправно не враховано в пенсію надбавки за умови служби в підрозділі "Альфа" - 90%, надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами - 15%, надбавки за особливо важливі завдання - 30% та премії - 10%, чим порушено права позивача, оскільки вказані надбавки позивач отримував з 01.01.2008 на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, наказів СБУ, якими упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 24.04.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/1425/19, призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 22.05.2019.
17.05.2019 до суду відповідачем подано відзив на позов, в якому вказано, що на виконання положень постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" УСБУ в Полтавській області підготовлена довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсій, від 12.04.2018 № 66/21/4-664фв і за супровідним від 12.04.2019 направлена до ГУ ПФУ в Полтавській області. Відповідачем зазначено, що у період який зазначений позивачем у зверненні – 05.03.2019 списки пенсіонерів, пенсії яких підлягають перерахунку з урахуванням грошового забезпечення, установленого згідно з рішенням Кабінетом Міністрів України до відповідача не надходили /а.с. 22-26/.
При подані позову позивачем подано заяву про розгляд справи без участі позивача /а.с. 17/.
Відповідач у судове засідання 22.05.2019 явку уповноваженого представника не забезпечив, про дату, час та місце розгляду справи, повідомлений належним чином.
Згідно із частиною дев`ятою статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З огляду на відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, а також зважаючи на неприбуття осіб, які беруть участь у справі, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, та відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд вирішив розглядати справу в порядку письмового провадження.
Відповідно до приписів частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 24.06.2019 відмовлено в залученні до участі у справі третьої особи, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області.
Дослідивши матеріали позовної заяви, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
З матеріалів справи вбачається, що 21.03.2019 позивач звернувся до Управління СБУ в Полтавській області із заявою в якій зазначив, що до 01.01.2018 пенсія позивача, крім посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років складалася також з надбавки за умови служби в підрозділі "Альфа" - 90%, надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами - 15%, надбавки за особливо важливі завдання - 30% та премії - 10%. З огляду на вказане, позивач просив відповідача скласти нову довідку станом на 05.03.2019, за формою, передбаченою до внесення змін постановою КМУ від 21.02.2018 № 103, відповідно до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 № 45 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років, з урахуванням надбавки за умови служби в підрозділі "Альфа" - 90%, надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами - 15%, надбавки за особливо важливі завдання - 30% та премії - 10% та подати її до ГУ ПФУ в Полтавській області для здійснення перерахунку пенсії /а.с. 10/.
Листом Управління СБУ в Полтавській області від 18.04.2019 № 66/21/4/П-178/107 повідомлено позивача про розгляд його заяви та зазначено, що у зазначений ним період звернення з 05.03.2019 списки пенсіонерів, пенсії яких підлягають перерахунку з урахуванням грошового забезпечення, установленого згідно з рішенням Кабінету Міністрів України до Управління СБУ в Полтавській області не надходили. У зв`язку з чим у відповідача відсутні підстави для складання та направлення відповідних довідок до ГУ ПФУ в Полтавській області. Крім того, відповідачем зазначено, що складові грошового забезпечення позивача визначені йому у заяві на час призначення позивачу пенсії, станом на 01.09.2006, у повному обсязі наявні в матеріалах пенсійної справи позивача. Також відповідач указує, що супровідним листом від 12.04.2018 № 66/21/4-3868 довідка щодо нових складових грошового забезпечення була направлена до ГУ ПФУ в Полтавській області, в зв`язку з чим, дані щодо нових окладів також наявні в матеріалах пенсійної справи позивача /а.с. 11-12/.
Не погоджуючись із відмовою відповідача щодо виготовлення та надання Головному управлінню Пенсійного фонду України в Полтавській області довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення надбавки за умови служби в підрозділі "Альфа" - 90%, надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами - 15%, надбавки за особливо важливі завдання - 30% та премії - 10%, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступного висновку.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 9 квітня 1992 року (далі - Закон №2262-ХІІ).
Частиною першою статті 11 Закону №2262-ХІІ визначено, що законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Згідно з частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ у редакції Закону України від 06 грудня 2016 року №1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (набрала чинності з 01 січня 2017 року) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, у разі зміни (підвищення) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців перерахунок пенсії здійснюється на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
24 лютого 2018 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" № 103 від 21 лютого 2018 року (далі - Постанова №103).
Відповідно до пунктів 1, 7 Постанови №103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Міністерству оборони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.
Цією ж постановою внесені зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року (далі - Порядок №45).
Відповідно до абзацу першого пункту 5 Порядку №45 (у редакції Постанови №103) під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Відповідачем зазначено, що на виконання положень постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" УСБУ в Полтавській області підготовлена довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсій, від 12.04.2018 № 66/21/4-3868 і за супровідним від 12.04.2019 направлена до ГУ ПФУ в Полтавській області /а.с. 12/.
Так з матеріалів справи вбачається, що позивачу перераховано пенсію на підставі постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 з 01.01.2018 з урахування таких складових грошового забезпечення: посадовий оклад – 6910,00 грн; надбавка за військове звання – 1410,00 грн; надбавка за вислугу років 35% - 2912,00 грн; всього – 11232,00 грн /а.с. 15/.
Види грошового забезпечення, що не були передбачені пунктом 1 Постанови № 103 та абзацом першим пункту 5 Порядку №45, до довідки не включалися.
Таким чином, на час складання та направлення до органу пенсійного фонду довідки 12.04.2018 № 66/21/4-3868 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законодавством України на той час.
Суд зазначає, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", які затверджені відповідною постановою Уряду.
05 березня 2019 року Шостий апеляційний адміністративний суд апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України залишив без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року - без змін.
Відповідно до частини другої статті 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду, а відповідно до частини першої статті 325 цього Кодексу постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
Таким чином, пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб" втратили чинність з 05 березня 2019 року.
Отже, на момент складання та направлення до органу Пенсійного фонду довідки від 12.04.2018 № 66/21/4-3868 положення пункту 1 Постанови №103 та пункту 5 Порядку № 45 були чинними та підлягали застосуванню усіма суб`єктами, на яких поширюється дія вказаних нормативних правових актів, в тому числі і відповідачем.
Щодо твердження позивача про обов`язок відповідача скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області іншу довідку про розмір грошового забезпечення із зазначенням в ній додаткових видів грошового забезпечення, суд зазначає наступне.
Пунктами 2, 3 Порядку №45 встановлено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п`ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.
Отже, наведеними нормами Порядку №45 встановлений алгоритм дій державних органів щодо порядку виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення та її направлення до органу пенсійного фонду для перерахунку пенсії.
Із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та пункту 5 Порядку №45 цей алгоритм дій не змінився, а відтак додаткового або нового порядку складання довідки про розмір грошового забезпечення та направлення її до пенсійного органу не встановлено.
Таким чином, уповноважені органи, до яких відноситься і відповідач, готують довідки про розмір грошового забезпечення на підставі списків, наданих Головним управлінням Пенсійного фонду України, а не за вимогою осіб, яким перераховується пенсія на підставі таких довідок.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про відсутність у відповідача обов`язку готувати та подавати до Головного управління ПФУ в Полтавській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, а відтак у спірних правовідносинах відсутні ознаки порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод та законних інтересів позивача.
За таких обставин та наведених норм законодавства у задоволенні позову слід відмовити. Підстави для розподілу судових витрат на підставі статті 139 КАС України відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 3, 6-10, 243-245, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Управління Служби безпеки України в Полтавській області (вул. Шевченка, 78-А, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 20001651) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Другого апеляційного адміністративного суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.
Головуючий суддя І.С. Шевяков