Рішення № 83137568, 19.07.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.07.2019
Номер справи
520/6250/19
Номер документу
83137568
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 липня 2019 р. Справа № 520/6250/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Тітова О.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пл. Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов.,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ 14099344 ) в якому просить суд:

- визнати протиправними дії та рішення Лозівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України від 16.11.2018 року повідомлення № 10928/02-02-51 в частині відмови в проведенні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 у розмірі 86% від встановленого заробітку, починаючи з 05.08.2018 року;

- зобов`язати Лозівське об`єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок, нарахування та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України у Харківській області від 01.08.2018 року у розмірі 86% від встановленого заробітку, починаючи 05.08.2018 року, без обмеження граничного розміру;

- визнати протиправними дії та рішення Лозівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в частині відмови в проведенні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 в частині відмови в перерахуванні та виплати щомісячного довічного утримання судді у відставці, починаючи з 04.12.2018 року, на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України у Харківській області № 04-52/725 від 26.12.2018 року;

- визнати протиправними дії та рішення Лозівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в частині відмови в проведенні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 в частині відмови в перерахуванні та виплати щомісячного довічного утримання судді у відставці, починаючи з 01.01.2019 року, на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України у Харківській області № 04-52/57 від 16.01.2019 року;

- зобов`язати Лозівське об`єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок, нарахування та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України у Харківській області від 26.12.2018 року № 04-52/725 за період з 04.12.2018 року по 31.12.2018 року в розмірі 86% заробітку та довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України у Харківській області від 16.01.2019 року № 04-52/57 за період з 01.01.2019 року по 31.01.2019 року в розмірі 86% заробітку.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідач протиправно відмовив їй у проведенні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у розмірі 86% від встановленого заробітку, починаючи з 05.08.2018; з 04.12.2018 - на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України у Харківській області № 04-52/725 від 26.12.2018; з 01.01.2019 - на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України у Харківській області № 04-52/57 від 16.01.2019 року. У зв`язку з чим, позивач звернулась до суду з даним позовом.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 25.06.2019 року було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі.

Відповідно до ч. 2 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Згідно з п.2 ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України, оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Згідно з ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідач на адресу суду надав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог та зазначив, що у спірних правовідносинах Управління діяло в порядку, спосіб, передбачені чинним законодавством України.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

З 12.07.2017 ОСОБА_1 перебуває на обліку в Лозівському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області та з 28.12.2017 позивачу призначено щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці у розмірі 80 відсотків суддівської винагороди.

13.08.2018 ОСОБА_1 подала до Лозівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області заяву про перерaxyнoк щомісячного довічного утримання, призначеного із зарахуванням до стажу роботи на посаді судді періоду роботи на посаді юрисконсульта Близнюківської райспоживспілки, на підставі довідки від 09.08.2018 № 05-30/4621/18 виданої Лозівським міськрайонним судом Харківської області.

16.11.2018 року Рішенням Лозівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області № 154959 позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку щомісячного довічного утримання, призначеного згідно із Законом України «Про судоустрій і статус суддів», за заявою від 13.08.2018 на підставі довідки від №05-30/4621/18, виданої Лозівським міськрайонним судом Харківської області.

Спірним в даному випадку є питання у включенні до стажу роботи на посаді судді періоду роботи на посаді юрисконсульта Близнюківської райспоживспілки, що складає 02 роки 06 місяців, 28 днів роки, на підставі довідки від №05-30/4621/18, виданої Лозівським міськрайонним судом Харківської області, у зв`язку з набранням чинності Законом України "Про Вищий антикорупційний суд» № 2509-VIII від 12.07.2018 року, внесені зміни до статті 137 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" 1402-VIІІ від 02.06.2016 року, а саме, доповнено частиною другою, в якій зазначено, що до стажу роботи на посаді судді також зараховується стаж (досвід) роботи (професійної діяльності), вимога щодо якого визначена законом та надає право для призначення на посаду судді.

По суті спірних позовних вимог суд зазначає наступне.

Відповідно до положень ст. 135 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від №2453-VI від 07.07.2010 до стажу роботи на посаді судці зараховується робота на посаді: 1) судді, судів України, арбітра (судді) арбітражних судів України, державного арбітра колишнього Державного арбітражу України, арбітра відомчих арбітражів України, судці Конституційного Суду України; 2) члена Вищої ради правосуддя, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України; 3) судді в судах та арбітрів у державному і відомчому арбітражах колишнього СРСР та республік, що входили до його складу.

Відповідно до абз. 1 п. 22 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» №1402-VIІІ від 02.06.2016 (далі - Закон №1402-VIІІ) право на отримання суддівської винагороди у розмірах, визначених цим Законом, мають судді, які за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердили відповідність займаній посаді (здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді) або призначені на посаду за результатами конкурсу, проведеного після набрання чинності цим Законом.

Згідно із абз. 1 п. 22 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №1402-VIІІ до проходження кваліфікаційного оцінювання суддя отримує суддівську винагороду, визначену відповідно до положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів" №2453-VІ віл 07.07.2010 (Відомості Верховної Ради України, 2010 р., №№ 41-45. ст. 529; 2015 р., №№ 18-20, ст. 132 із наступними змінами).

Право на отримання щомісячного довічного грошового утримання у розмірі, визначеному цим Законом, має суддя, який за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердив відповідність займаній посаді (здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді) або призначений на посаду судді за результатами конкурсу, проведеного після набрання чинності цим Законом, та працював на посаді судді щонайменше три роки з дня прийняття щодо нього відповідного рішення за результатами такого кваліфікаційного оцінювання або конкурсу (абз. 1 п. 25 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №1402-VIІІ).

В інших випадках, коли суддя іде у відставку після набрання чинності цим Законом, розмір щомісячного довічного грошового утримання становить 80 відсотків суддівської винагороди, обчисленої відповідно ло положень Закону України " Про судоустрій істатус суддів" №2453-VІ від 07.07.2010 . За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 роківрозмір щомісячного довічною грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді, але не може бути більшим ніж 90 відсотків суддівської винагороди судді, обчисленої відповідно до зазначеного Закону (абз 2 п. 25 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №1402-VIІІ).

Отже, суддя у відставці, який не проходив кваліфікаційного оцінювання, яке підтвердило відповідність займаній посаді та який не пропрацював щонайменше три роки з дня прийняття щодо нього відповідного рішення за результатами такого кваліфікаційного оцінювання, розмір щомісячного довічного утримання визначається відповідно до положень Закону України "Про судоустрій і статус суддю" №2453-VІ від 07.07.2010.

Судом встановлено, що позивач не проходила кваліфікаційного оцінювання, яке підтвердило відповідність займаній посаді та не пропрацювала три роки з дня прийняття щодо неї відповідного рішення за результатами такого кваліфікаційного оцінювання, тому розмір щомісячного довічного утримання було визначено відповідно до положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів" №2453-VІ від 07.07.2010.

Судді, призначені чи обрані на посаду до набрання чинності цим Законом, зберігають визначення стажу роботи на посаді суддівідповідно до законодавства, що діяло на день їх призначення (обрання) (абз. 4 п.34 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №1402-VIІІ).

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 була призначена на посаду судді Лозівського міського сулу Харківської області на підставі Указу Президента України від 27.10.97р. №» 1201/97.

Закон України «Про судоустрій і статус суддів» №1402-VIІІ від 02.06.2016 набрав чинності 30.09.2016 (17.07.2016 набрання чинності деяких положень).

Закон України "Про судоустрій і статус суддів" №2453-VІ від 07.07.2010 набрав чинності 03.08.2010.

Таки чином, для обчислення стажу роботи на посаді судді для суддів, які призначені чи обрані на посаду до набрання чинності Законом №1402-VIІІ, визначення стажу роботи на посаді судді відбувається відповідно до законодавства, що діяло на день призначення (обрання), у даному випадку слід керуватись положеннями абз. 2 ч. 4 ст. 43 Закону України «Про статус суддів» від 15.12.1992 №2862-ХІІ до стажу роботи, що дає право на відставку судді та отримання щомісячного довічного грошового утримання, крім роботи на посадах суддів судів України, державних арбітрів, арбітрів відомчих арбітражів України, зараховується також час роботи на посадах суддів і арбітрів у судах та державному і відомчому арбітражі колишнього СРСР та республік, що раніше входили до складу СРСР, час роботи на посадах, безпосередню пов`язаних з керівництвом та контролем за діяльністю суддів у Верховному Суш України, в обласних судах. Київському і Севастопольському міських судах. Міністерстві юстиції України та підвідомчих йому органах на місцях, за діяльністю арбітражів у Державному арбітражі України. Вищому арбітражному суді України, а також на посадах прокурорів і слідчих за умови наявності у всіх зазначених осіб стажу роботи на посаді судді не менше 10 років.

Оскільки Законом України «Про судоустрій та статус суддів» від 15.12.1992 №2862-ХІІ не передбачено зарахування до стажу роботи на посаді судді робота на посаді юрисконсульта, тому відсутні підстави для проведення перерахунку щомісячного довічного утримання з урахуванням до стажу роботи на посаді судді часу роботи ОСОБА_1 на посаді юрисконсульта Близнюківської райспоживспілки.

Відповідно до наданого позивачем до Управління розрахунку стаж судді, який дає право на відставку та отримання щомісячного довічного грошового утримання судді № 05-45/9136/17, виданого Лозівським міськрайонним судом Харківської області стаж судді ОСОБА_1 який дає право на відставку складає 20 років 10 місяців 00 днів.

Отже, згідно з вищезазначених документів розмір щомісячного довічного грошового утримання ОСОБА_1 становить 80 % суддівської винагороди.

Відповідно до ст. 137 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" № 1402-VIІІ, в редакції чинній з 05 серпня 2018 року, до стажу роботи на посаді судді зараховується робота на посаді: 1) судді судів України, арбітра (судді) арбітражних судів України, державного арбітра колишнього Державного арбітражу України, арбітра відомчих арбітражів України, судді Конституційного Суду України; 2) члена Вищої ради правосуддя, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України; 3) судді в судах та арбітрів у державному і відомчому арбітражах колишнього СРСР та республік, що входили до його складу. До стажу роботи на посаді судді також зараховується стаж (досвід) роботи (професійної діяльності), вимога щодо якого визначена законом та надає право для призначення на посаду судді.

Враховуючи обставини того, що позивач була призначена на посаду судді указом президент України від 27.10.1997 року, що відбулося у період дії Закону України "Про статус суддів" № 2862-ХІІ, то і визначення її стажу роботи на посаді судді здійснюється відповідно до вказаного законодавства.

При цьому, доводи позивача стосовно наявності підстав для застосування до неї положень ст. 137 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" № 1402-VIІІ, в редакції чинній з 05 серпня 2018 року, не можуть вважатися належними, оскільки відповідно ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Як було зазначено у рішенні Європейського Суду з прав людини "Реквеній проти Угорщини" № 25390/94, після закінчення чинності нормативно-правові акти, як регулятори суспільних правовідносин, набувають, зокрема, ознаки передбачуваності, що дає змогу кожному учаснику суспільних відносин, відповідним чином визначати свою поведінку, передбачити наслідки певних дій.

При цьому слід зауважити, що законне очікування позивача на право зарахування до стажу роботи, що дає право на надбавку стосується саме положень Закону, який був чинний на час призначення позивача на посаду.

Крім того, зміни до статті 137 Закону "Про судоустрій і статус суддів" 1402-VIII від 02.06.2016 року, яку доповнено частиною другою, внесено після звільнення позивача з посади судді.

Отже, Позивач, обґрунтовуючи власну правову позицію в цій частині позовних вимог, посилається на норму, яка набула чинності після виходу неї у відставку, а отже з огляду на положення ст. 58 Конституції України відсутні підстави для включення до її стажу, який дає право на відставку та отримання щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, періоду роботи на посаді юрисконсульта Близнюківської райспоживспілки, у зв`язку з чим позовні вимоги позивача щодо визнання протиправними дії та рішення Лозівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України від 16.11.2018 року повідомлення № 10928/02-02-51 в частині відмови в проведенні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 у розмірі 86% від встановленого заробітку, починаючи з 05.08.2018 року та зобов`язання Лозівське об`єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок, нарахування та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України у Харківській області від 01.08.2018 року у розмірі 86% від встановленого заробітку, починаючи 05.08.2018 року, без обмеження граничного розміру не підлягають задоволенню.

Щодо перерахунку щомісячного довічного утримання з 04.12.2018 та 01.01.2019, суд зазначає наступне.

У Законах України "Про судоустрій і статус суддів" №2453-VI, №1402-VIII не визначена процедура здійснення перерахунку такого утримання.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008 року №3-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 20.03.2017 року №5-1) затверджено Порядок подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України (надалі - Порядок №3-1), який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.04.2017 року за №542/30410.

Розділом II Порядку №3-1 унормований такий порядок звернення за перерахунком щомісячного довічного грошового утримання:

1.Заява про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці та довідка про розмір суддівської винагороди подається до органів, що призначають щомісячне довічне утримання.

2. У разі надсилання заяви і документів для перерахунку щомісячного довічного утримання поштою днем звернення за перерахунком вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

3. Звернення за перерахунком щомісячного довічного утримання проводиться в разі зміни розміру складових суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді.

4. Перерахунок щомісячного довічного утримання проводиться з 01 числа місяця, наступного за місяцем, у якому змінилися розміри складових суддівської винагороди судді, який працює за відповідною посадою.

Згідно з пунктом 2 розділу II Порядку №3-1 до заяви про перерахунок щомісячного довічного утримання додається довідка про суддівську винагороду працюючого судді за відповідною посадою станом на дату, з якої відбулось підвищення розміру суддівської винагороди.

Саме цими нормами керувався відповідач, проводячи перерахунок щомісячного довічного грошового утримання позивачки з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулось підвищення розміру суддівської винагороди працюючих суддів.

11.01.2019 ОСОБА_1 подала до Управління заяву про перерахунок щомісячного довічного утримання згідно довідки про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці №04-52/725 від 26.12.2018, видану територіальним управлінням державної судової адміністрації України у Харківській області.

Довідка про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці №04-52/725 від 26.12.2018 видана станом на 04.12.2018 року. Отже, зміна розміру складових суддівської винагороди судді, який працює за відповідною посадою відбулася з 04 грудня 2018 року.

Враховуючи вищезазначене, на підставі заяви Позивача та довідки №04-52/725 від 26.12.2018, у зв`язку із зміною з 04 грудня 2018 року розміру суддівську винагороди судді, який працює на відповідній посаді, відповідач правомірно здійснив перерахунок щомісячного довічного утримання ОСОБА_1 з 01 числа, наступного за місяцем, у якому змінився розмір суддівської винагороди, а саме з 01.01.2019.

23.01.2019 ОСОБА_1 подала до відповідача заяву про перерахунок щомісячного довічного утримання згідно довідки про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці №04-52/57 від 16.01.2019, видану територіальним управлінням державної судової адміністрації України у Харківській області.

Довідка про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці №04-52/57 від 16.01,2019 видана станом на 01 січна 2019 року. Отже, зміна розміру складових суддівської винагороди судді, який працює за відповідною посадою відбулася з 01 січня 2019 року.

Враховуючи вищевказаний п. 4 розділу (Порядку №3-1 на підставі заяви Позивача та довідки №04-52/57 від 16.01.2019 у зв`язку із зміною з 01 січня 2019розміру суддівської винагороди судді, який працює па відповідній посаді, Управління правомірно здійснило перерахунок щомісячного довічного утримання ОСОБА_1 з 01 числа, наступного за місяцем, у якому змінився розмір суддівської винагороди, а саме з 01.02.2019.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснюється з урахуванням норм ст. 139 КАС України.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.М. Тітов